ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De betekenis van het plan-Marshall i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Finland behoudt zijn zelfstandig volksbestaan Het Europese herstel Herstel van ons economisch leven WEERBERICHT DONDERDAG 8 APRIL 1948 No, 15865 101e Jaargang ABONNEMENT: Rrijs peir 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administrate: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171,. Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m,m, (4 regels) f 1.per stuk. WERELDNIEUWS Vliegtuigbotsing boven Berlijn heeft geen politieke nasleep Het Fins-Russisch verdrag is te Moskou docir beide verdragsluitende lande'n getekend, waarbij^ Rusland, voor Finland, belangrijke conces sies beeft -gedaan, waardoor de Finnen hun onafhankelijkheid zien gewaarborgd. Molotov, zowel als Paasikivi, de beide ministers van buitenlandse zaken, hebben, na de ondertekening! een rade gehouden, over het ver drag, dat o:.m. bepaalt, d,at het Finseleger niet buiten de Finse grenzen zal behoeven op te treden en Rusland zich niet zaïl mengen in de binnenlandse!iaangelegenheden van Finland. Meh krijgt de indruk, dat de Fin se delegatie slechts dam zonder na der overleg met haar regering het ontwerp mocht tekenen, wianneer de Russen op verscheidene punten, aan de Finse bezwaren tegen het militaire gedeelte van het pact, te gemoet zouden komen. Dat de Fin nen zo veel vöin Molotov, gedaan- hebben weien te krijgen, schrijft men te Londen voor een groot deel toe aan het feit dat president Paasi kivi twee leden van de delegatie, die Zondag te Helsinki zijn geweest, te kennen heeft gegeven, dat het gevaar groot was, dat -het Fins® parlement zou weigeren, het ver drag te bekrachtigen, wanneer de Russen bij hun eisen zouden vol harden. - Ap de bijeenkomst te Londen van de plaatsvervangers van de Gro- te Vier as t.a.v. Oostenrijk een aanmerkelijke vooruitgang geboekt, daar èll-e vier plaatsvervangers be langrijke concessies hebben gedaan- op het punt van de Duitse activa. In beginsel bereikte'man overeen stemming betreffende de duur van de olieconoessies, die Rusland in Oost-Oostenrijk zal krijgen, alsmede met betrekking tot -de haar toé te wijzen oiieverkcopmaalschappijen. Ook hebban de plaatsvervangers zo goed als overeenstemming be reikt wat betreft het belangrijk® punt, hoeveel van de Oostenrijkse olieproductie aan de Sowjet-Unie zal worden toegew'ezen. Van Rus sische zijde wordt aanspraak ge maakt op60 procent van de pro ductie, terwijl de Westelijke afge vaardigden het cijfer tot 58 procent -hebben verhoogd. Het werd een zuiver handeltje, een- kwestie va-n loven en, bieden, dat straks wellicht met handslag zal worden bezegeld. Ae botsing van een Russische'ja ger en een (Brits verkeerstcostel boven Eerlijn,, heeft niet tot diplo matieke of militaire botsingen ge leid, al ligt in de voormalige Duit- De ondier communistische leiding staande Italiaanse federatie van vak bonden heeft, uit protest tegen de moord; op 35 Si-ciliaanse vakbondlei- diers, tegen 12 April -een algemene staking uitgeroepen. se hoofdstaf te veel licht ontvlam baar materiaal opgestapeld. In het Britse Lagerhuis heeft Be vin de jongste incidenten bespro ken en verklaard dat de botsing in de lucht geen onaangename gevol gen zal hebben.-Qe Engelsen zullen .in geen geval lafst,and doen van- hun recht op vrij verkeer van en naar de Britse zóne. Met de Russen wordt deze kwestie besproken. Overeenstemming zal kunnen wor den bereikt mits de goede wil' tot Overeenstemming niet ontbreekt. Men wadht op een schriftelijke verklaring van de Russische bevel hebber, dat de geallieerde vliegtui gen in de luebtüorridor, die Berlijn met West-Duitslanid verbindt, niet gehinderd zullen worden; een mon delinge verzekering had Sokoilofsky reeds gegeven. In 1951 moet er voor Europa iets komen dat lijkt o,p een nieuw plan-Marshall, of de levensstandaar den in Europa zullen dalen, en dit werelddeel zal van Amerika afhan kelijk blijven. Dit i s de conclusie, waartoe men in een rapport komt, da,t gepubli- oeerd is door de economische com missie voor Europa va,n de Ver. naties. :in welke commissie zowiel de bij .he;t plan Marshall betrokken lan den als die van Oost-Europa zijn vertegen w oordigd In het rapport, het grootste over zicht over het Europese econo mische leven, dat ooit werd opge zet, worden de kansen op succes van toet plan-Marshall in West- Europa en van de verschillende nationale plannen, die door de nieuwe volksdemocratieën van Oo,st Europa zijn ontwikkeld, geanaly seerd. Het meestcritieke feit van de huidige Europese toestand is' vol gens h-et rapport het enorme te-. Nu president Truman het veelbe sproken en door het Amerikaanse Congres aangenomen hulpprogram voor het buitenland', ten bedrage van 6.098 milliard dollar, heeft on dertekend, is het nuttig nog eens op de betekenis daarvan te wijzen. Voor Europa is bet een zeer be langrijk ogenblik. Do,o,r deze onder tekening is er voor Europa een catastrophe op economisch en fi nancieel gebied afgewend. Men dient er in. dit verband rekening' mee te houden, dat vrijwel alle 16 aangesloten landen 'in Europa op he't einde van hun kunnen wa ren. De laatste devi-ezennota van -onze regering heeft wel duidelijk in het licht gesteld hoé het water tot onze lipp-ein was gestegen. Thans is -bereikt, dat wij in iedèr geval voor een vol jaar weten wiaar wij aan toie zijn. We behoeven nu niet in de onzekerheid te verkeren of wij al idain indet in Amerika, de cre- di-etein kunnen vinden, welke 'wlij hard nodighebben. Vooir de tijd van een jaar hebben wij -een basi-s gevonden vooir h-et herstel van h-et eccnomis-ch lev-en. Die zekerheid is er thans voor de 16 bij h-et' plan betrokken landen en ook voor West-Duits-lan-d, dat even eens is ingeschakeld. D-e grondslag voor het vertrouwen is thans vopir Europa hersteld. De Ver. Staten, (hebben in principe een hulpprogram vastgesteld, idat voor een peri-ode van 41/2 jaar duurt. Alleen v-oor het -eerste jaar van April 1948 tot April 1949 zijn thans de fondsen beschikbaar gesteld. M-et betrekking hierop is 'het belangrijk nog eens te onder lijnen, dat de wijze, 'wlaarop de 16 landen -en W-est-D-uitsland in het eerste jaar van de te verstrekken fondsen gebruik zullen maken, be- slissend zal zijn voor de verstrek king van de Amerikaanse fcndsen in -de volgende jaren. Nu dient men wel te beseffen, dat die hulp niet betekent, dajt ons algemeen, verzorgingspeil be langrijk zal worden verbeterd. Po pulair gesproken wilde men heit zo zien, dat voorkomen wordt, -dat onze boterham kleiner wordt. Niet dat wij onmiddellijk een beter ver zorgde boterham zuilen verkrijgen. H-et gaat in de eerste plaats om een herstel van- ons economisch leven. De weg van pli-clht schijnt harder dan ihiji 'is, de weg van 1 harder dan hij p.ezier schijnt. is Verwachting tot- dé avond van 8 April: Zwaar beiwiolkt met -enkele buieln en Jat er verspreide opkla ringen, matige tijdelijk krachtige wihdi tussen Zuid ietn West-, i® de hadht iets zachter, voor-al in het Oosten, overdag ongeveer zelfde temperatuur. 8. Zon Op 6—, ondier 19-25. Maan 'Op 6.01, ondier 18.15. Nieuwe Maan 9 April. kort op de overzeese betalingsba lans. Da-arbij biaseert men zich op de economische statistieken van alle Europese landen met uitzonde ring van de Sowjet-Unie, „zelfs wanneer de lopende próiduetieplan- n-en der Europese landen, ten, volle verwezenlijkt kunnen 'wlorden", zo wondt in bet- rapport gezegd, ,,kan een herstel van,'het -evenwicht tegen het ein-dè van 1951 niet verzekerd worden, zonder een verlaging van de levensstandaarden. Zwaden, da.t van- oudsher iets heeft tegen het afsluiten vaih ver dragen, zal, volgens Upiden, de mi nister vap buitenlandse zaken-, ook thans zijn neutraliteit handhaven-. De Veiligheidsraad heeft een re solutie, ingediend djopr de Verenig de Staten, goedgekeurd, waarin Tsjiecboslpwakij'e wprdt uitgenodigd deel te nemen aan de discuisisiiiept .'Over die vraag, of de Sowjet-pnia invloedheeft uitgeoefend op het verw®rv-en van die macht door d-e communisten in Prang- In het Witte Huis te Washington heeft President Truman de wet voor hulpverlening aan het buitenland, het z.g. Marshallplan, getekend. Tijdens de tekening kijken belangstellend toe van links af: Arthur Vandenbergh, John W. Snyder. Charles A. Eaton, Tom Connally. Julius Krug. Joseph W. Martin, Sol Bloom en gedeeltelijk verborgen Clinton Anderson.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5