ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ontspanning te Berlijn tussen Oost en West ii WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COUR'ANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Truman tekende het plan-Mar shall I I i DINSDAG 6 APRIL 1948 No. 15863 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171.; Tel ef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m,m. (4 regels) f 1 c per stuk. Italiaanse parade ter waar schuwing aan de communisten Het Italiaanse leger heeft een parade gehouden, welke niet in de schaduw behoefde te staan van die tijdens bet regiem van Mussolini. Vijf -en twintig duizend man, zoiwiei infanterie als gemotoriseerde een beden, trokken met volle uitrusting twee uur lang door het ceiitrlum van Rome, luide toegejuicht door» een balf millioen mensen. De parade werd gehouden ter gelegenheid, naar men zei,van het weer oprichten van een divisie gre nadiers van Sardinië, maar over twee Weken w'orden er in "geheel Italië verkiezingen gehouden en ide regering heeft het niet onder stoe len' of banken gestoken, dat het machtsvertoon in de eerste plaats was bedoeld om de communisten te waarschuiwien en de overigen gerust te stellen. Negentig tanks, tal van Britse pantserauto's en Br en gun- carriers en meer dan tachtig stukken zware artillerie denderden over de Via Imperiale, welke Mussolini heeft laten bouwen voor-"zijn toen nog zegevierende legioenen. Fins-Russische onder handelingen vlotten niet Twee leden van de Finse delega tie voor de onderhandelingen met Rusland over het door Stalin vcpir- gfesteide vriendschapsverdrag, die eind verleden, week door president Paasikivi naar Helsinki waren te ruggeroepen, zijin- Zondag met nieu we instructies eh een persoonlijke brief van de president voor Stalin of Molotof w'eer naar Moskou ver trokken. Men neemt aan dat zij een tegenvoorstel bij zich hebben op de Russische voorstellen en wel met name over de punten, waarover de onderhandel in gen waren vastgelor pea, Zij betreffen de gemeenschappe lijke' verdediging in het geval dat een der beide landen wordt aange vallen. De Finnen achten de formu lering blijkbaar te vaag, maar de Russen, willen haar handhaven en schijnen daartegenover belangrijke concessies te hebben gedaan op andere punten. Volgens Reuter zou de Finse pr e sident, indien Tmen er niet in slaagt een oplossing te vinden, overwegen af te treden. Twee dagen lang is men in Finland bezig geweest met het opstellen vara het antwoord, dat waarschijnlijk een eis tot een dui delijke definitie van: .de militaire' clausules bevat. Na Praag Polen aan de beurt Volgens Reuters correspondent te Warschau wijzen in Polen verschei dene tekenen er op dat die politieke macht steeds meer in handen komt van de uiterste linkse vleugel. Ter wijl nog wel een zekere sdhijln van gelijkheid tussen communisten en socialisten wordt gehandhaafd,, krijgt in de algemene politiek van de re gering de communistische arbeiders partij steeds meer invloed^. Vender is Bobrowski, ide vaorzitter"van de economische raad, wiens mening over de economische politiek in botsing kwam met die van de com munistische minister van- industrie, afgetreden en belast met het „on belangrijke .erebaantje" van ambas sadeur .in Zweden. De dienstplicht in Amerika De Amerikaanse minister van de fensie, James Forrest,al, heeft het Congres vandaag officiéél verzocht algemene militaire opleiding goed te keuren en militaire dienstplicht in te stellen voor mannen van 19 toit 26 jaar. Deze boodschap werd voorgelegd aain de Senaatscommis sie voor de gewapende diensten. Onmiddellijk hierna, verscheen ge neraal Eisenbouwer om getuigenis af- te leggen voor de commissie. Hij verklaarde, idat de V.S. „niet als een eiland van democratie kunnen leven temidden vain een zee van dictatuur". Het was absoluut nood zakelijk, dat de V.S. de gewapende macht voor zelfverdediging verster ken. Taylor bij Franco De Spaanse pers is van mening, dat de afwijzing van Spanje met betrekking tot het plan-Marshaill is voortgekomen' uit de vrees vopr de Scwjet-Unie, aldus meldf Reuter uit Madrid. Ook zou de vrees voor het ge ven van .een propaganda-wiapen aam de communistische partijen i|n West- Europa, de afwijzing beïnvloed hebben. Hoewel noch de pers, inoch de (radio tot nu toe :enig (bericht hebben gegeven over ide ontmoeting, die tussen Franco en Myron] Taylor, de persoonlijke afgevaardigde van president Truman, plaats vonld, gin gen er door Madrid geruchten, dat Taylor de positie van Spanje zou hebben besproken, ingeval van een gewapend conflict tussen Oost en West. Zondag verklaarden die Russen zich bereid de besprekingen te her vatten en opheldering te geven over hun beperking vain het verkeer tus sen Berlijn en ide Westelijke idoor ide Amerikanen, Engelsen en Fran sen bezette zones. TTet was ide tweede concessie, diie ide Russen deden. Enige uren te voren hadden zij reeds hun wacht posten van het Russische hoofdbu reau der spoorwegen gelegen binnen de .grenzen van de Ameri kaanse sector teruggetrokken, na dat de Amerikanen hun tanden had den laten zien, door zondier waar schuwing, een cordon militaire po litie rondom het gebouw te leggen. De Amerikanen hadden .opdracht ge kregen om elke Russische militair de toegang toit het bureau te .ont zeggen- Voorts hadden de Ameri kanen op hun beurt een eontrólj ingesteld op al het Russische ver keer. De Westelijke geallieerden stel len zich niet al te veel voor van besprekingen over de controle .op treinen. De Amerikanen hebban al vast verklaard, dat zij er in geen geval mee accoord kunnen gaun, dat hun militaire treinen, wanneer Zij door de Russische zöme rijden, door Russen worden betreden- En de Russen zullen geen aifstand doen van wat zij noemen hun recht op controle, want zij zijn van oordeel, dat er nooit een .overeenkomst heeft bestaan over vrij verkeer tussen Bierlijn en West-Europa. \7"Oior president Truman zijn ihand- tekening plaatste onder de wet op de hulpverlening aan Europa, waardoor het plan-Marshall in wer king werd gesteld, verklaarde de president dat maar weinige zijlner voorgangers in de gelegenheid zijn geweest om een wet van zo groiot belang, voor Amerika èn Europa te ondertekenen. Door ide .ondertekening is onmidr dellijk een bedrag van duizend mil lioen dollar beschikbaar gekomen, afkomstig van de maatschappij tot financiering van het Europees eco nomisch herstel. Dat het plan van Marshall ondertekend is, wil niet zeggen, idat niets ide uitvoering meer in de weg staat. In de eerste iplaaifs moet de commissie voor de toewij zing van ide gelden haar aandacht aan de bedragen schenken en in do tweede plaats moeten ide deelne mende zestien land-en -die Verenigde Staten er officieel van' in kennis stellen, dat zij van plan zijin, zich te houden aan de voarwaardien, de beginselen en bej doel van het pro gram. Men verwacht dat de kennis gevingen van ide zestien landen die- ze week zullen binnenkomen. De eerste verschepingen er wordt in de Amerikaanse havens al hard aan gewerkt zullen be staan uit levensmiddelen, brandstof en ruwe grondstoffen. Toespraak van Mackenzie King Mackenzie King, de premier van Canada, heeft verklaard, dat „sinis tere plannen om de structuur van vrije regeringen te ondermijnen een voortdurend gevaar voor die vrij heid vormen". De premier zeide dit op een promotieplechtigheid, waar ook Truman, de president der Ver enigde Staten aanwezig iwias. Hij verklaarde voorts, dat er spoe dig een weg gevonden moest iwtor- iden „teneinde de nog vrije landen te beschermen". In een bepaald op zicht, aldus King1, is de bedreiging van de vrede nooit zo ernstig ge- geest al sin de laatste drie jaar. Over de gehele wereld iwlordt het' zaad van onrust en anarchie gezaaid en die grond belooft een goede oogst. De bedreiging is niet slechts van militaire aard, doch komt ook van de zijde van georganiseerde samenzwering ter vernietiging van de ziel van natie en mens. Het is nodig, zo vervolgde de premier, een moreel, economisch en militair over wicht te handhaven aain dé kant T Men moet denken wat w'a.ar, T t gevoelen wat schoon is, wil- i 1 1 len wat goed is. 1 WEERBERICHT Verwachting tot ide av.and van Diinsidagj 6 April: Aanvankelijk wind uit uiteenlopende richtingen, zwaar bewolkt met regenbuien, later ma tige'tot krachtige naar Wi. en N.W- draaiende wind; hagelbuien. 6. Zoh op 604; onder 19.22 Maan op 5 38;;ionder 15.50 Nieuwe maam 9 April. Passagierslijst m s. „Sibajak" De passagierslijst van het m.s. „Sibajak", dajt vermoedelijk 18 April te Rotterdam zal aankomen, ligt voor belangstellenden ter inzage op het bureau der redactie. van ide vrijheid. De veiligheid van vrije landen, Canada inbegrepen, kan alleen verkregen worden dóór samenwerking van deze landen. Hiervoor, zo besloot hij, is groot staatsmanschap nodig. Passagiersverkeer AmerikaEuropa Die recente ontwikkeling der po litieke situatie in Europa heeft ge leid tot een aantal annuleringen van geboekte passages aan boord van schepen', welke op de routes tussen N.-Amerika en Europa varen. Hiet sterkste is idi|t het geval bi] de scheepvaartlijnen naar het gebied van Ide Middellandse Zee geweest, aldus wordt uit Newi York gemeld. De Cuhaind Whit© Star Line, de Hollahd-Amierika Lijn en andere maatschappijen, die diensten onder houden tussen Amerika en kanaal- havens maakten eveneens melding van enige annuleringen, die even wel ruimschoots (gecompenseerd werden door boekingen van passa giers, die op vervoersgelegenheid wachtten. i De erepromotie van mevrouw Roosevelt 9 De erepromotie van mevrouw Eieoinora Roosevelt, op Dinsdag 20 April, zal geschieden in de Dom kerk te Utrecht, van 3 toit 4 uur. Promotor zal zijn prof. mr. dr. S. van Brakel, hoogleraar in de rechtsgeleerdheid aan de rijksuni versiteit te Utrecht. Vooraf zal me vrouw Roosevelt aanzitten aan een lunch', waarvoor ook het prinselijk paar is uitgenodigd. Na afloop, van ■de plechtigheid wordt mevrouw Kooisevelt een thee aangeboden in het groot auditorium van het uni versiteitsgebouw. Tot slot zal mevr. Roosevelt de gast zijh pp de socië teit van de Utrechtse vrouwelijke studenten. Zondagochtend zijn te Schijndel de woningen vanifide familie F. v. d. H- en S. door brand verwoest. Het huis van -de buren kon gedeeltelijk worden gered. Er Woonden grote gezinnen in deze huizen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1