DE SOCIALE WETGEVING 9N DE PRAKTIJK Generaa]^ Winkelman over het Indische" Regeringsbeleid STAD EN PROVINCIE FINANCIEEL NIEUWS Premie-inhouding werknemersionen Alle social© verzekeringswetten bepalen, idat ide werkgevers .die voorgeschreven -of op te leggen pre mies, ter dekking van ide kosten, verschuldigd zijn. Mogen in'u de, werkgevers 'die premie of .een deel daarvan op bun arbeiders verhalen? Bij de ongevallen-, kinderbijslag- .en invaliditeitsverzekering niet- In die wetten is afhouding van de kosten, geheel qf ten dele, van bet loon der arbeiders, zelfs nadrukkelijk aan de werkgevers verboden. Bij de 4pet. vereven Lngsbef f ing is inhouding mogelijk, ©ehter slechts tot 1/3 deel en alleen in zeer bij zonder© gevallen met toestemming van het College van Rijksbemidde- laaTs. Bij ziekte- en ziekenfondsen- verzekering staat de zaak anders. In die beide wetten toch is bepaald, dat de helft van de premie, op te brengen door ide werkgevers, ver schuldigd is door de verzekerde ar beiders. Voor het ziekemfomdsenbe- sluit is ide normale premie voor het gehele land en voor vrijwel all© bedrijven thans 8.8 pet. De werkge ver mag van het loon dus 1.9 pCt. inhouden. Voor ide ziektewet is ide zaak: ingewikkelder, omdat ziekenkassen van ide Raden van Arbeid en de be drijfsverenigingen nogal uiteenlo pende premies vragen. Bovendien bepaalt de ziektewet, dat die arbei ders niet meer aan premie mogen betalen dan 50 pet. van de premie, indien zij bij ide Raad, van Arbeid verzekerd waren.Met het oog op oen en ander is de premie, welke thans voor de ziektewet van bet loon der werknemers mag worden .ingehouden, bepaald op 1 pet. van hun loon. Die inhouding van de 1.9 Vrijdag 2 April trad voor het Comité Handhaving Rijkseenheid op Z.E. generaal Winkelman, die het regeringsbeleid in Indië voor een zeer goed bezette Concertzaal, be sprak. De heer J. v. d. Berg te Haamslede, voorzitter van de kring Sohouwen-Duiveland der plaatselijke comité's, leidde de hoge spreker in, met een kort woord, (waarin ihij zijn bezorgdheid uitsprak over de gang van zaken in het Rijksdeel overzee, een bezorgdheid, die de feestvreugde in 1948, bij de komen de herdenkingsfeesten zo al dan niet onmogelijk maakt, dan toch zeer ongunstig zal beïnvloeden. In een algemene typering noemde Z.E. de toestand in Indië erbarmelijk slecht. Voor het Beelse optimisme kenbaar gemaakt, na diens terug keer van zijn jongste Indië-reis, is geen plaats. Indië is nog steeds chaotisch, de .veiligheid laat alles te wensen over en de militaire situatie is nog steeds onbevredi gend. Nog lang zijn alle Soekamo- troepen niet achter de demarcatie lijnen teruggetrokken. Vele weer op gang gebrachte bedrijven moeten hun werkzaamheden staken, omdat het personeel niet op afdoende wij ze tegen de terreur kan worden beveiligd. Het is dan ook van een tragische zekerheid,' dat bij deze gang van zaken Nederland nooit meer iets terug zal zien van de 10 milliard gulden die Indië ons land schuldig is. De actie van het Comité is nog steeds broodnodig „en ieder, die de goede zaak ter harte gaat, moet niet aflaten zijn medelandgenoten van het onheilvolle Indische beleid onzer regering te overtuigen, niet met de gekleurde berichten van d© Regeringsvoorlichtingsdienst, maar met de feiten, die op de tragische iwaairheid berusten. Niets is funester da» de gelatenheid t.o.v. Indië, pet. vooir het ziekenfonds is ver plichtend voorgeschreven. De werk gever moe t -deze 1.9 pet. afhouden. iDfa 1 pet. vooir ziektewet .mag de werkgever inhouden. Hij mag deze laatste inhouding ook nalaten en de gehele ziekenpremi© voor zijn rekening nemen. Wanneer het loion van d© werknemer bestaat uit ver strekkingen in natura met of zon der huisvesting of onderricht, b.v. bij volontairs, moet id© werkgever die gehele premie dragen. De werk gever moet de door die arbeider verschuldigde premie hij elke loion- betaling (dus per week of per maand) inhouden. Verhaalreoht van achterstallige premie bestaat niet. Ook niet, wanneer blijkt, dat een werkgever een ta lage voorschot- premie heeft betaald. Tenslotte geldt, evenals voor Ide premiebetaling in het algemeen-, ook voor de inhouding die bepaling, (dat van de bedragen boven een gemid deld dagloon van f 10,geen pre mie verschuldigd is. Een arbeider, die in ©en week dus f 72;,heeft verdiend, betaalt vnor ziektewet toch slechts 1 pet. en voor zieken- fondsenhesluit 1.9 p-Ct. va(u 6 x f 10 is f 60,premie of resp. 60 cent ien f 1,14. Bij uitbetaling van extra uitkeringen, zoals tantièmes, gra tificaties, welke -eigenlijk bedoeld zijn voor -een geheel tijdvak, geeft het met ide inhouding van premies door de werknemers verschuldigd, wei eens moeilijkheden. Die vraag bomt dan namelijk aan de orde, belangrijk vooral met het oog op de premie over ten hoogste f 10, per dag, -of die extra uitkeringen moeten worden -omgerekend over ide betalingsperiode (week of maa-ndi) -of over een geheel tijdvak. D-e mees te uitvoeringsorganen zeggen van loonbetalingstijdvak. D-e Hoge Raad heeft onlangs een uitspraak in te genovergestelde zin gedaan- die helaas nog bij velen wordt ge-, vonden. Alle problemen van -de dag hangen er immers nauw mee sa men, zowel het kaartenhuis der so-' ciale voorzieningen, dat bij gebrek aan geld ineen zal storten, als -de kale boterham, -die bij de gratie van de 3 millioen gul-den militaire uit gaven per -dag iedere dag op tafel ko-mt. In eerste instantie zijn de economisch zwakkeren, de arbeiders het kind van -de rekening. Vo-or de oorlog vonden 11/4 millioen mensen, direct of indirect, een bestaan uit de IndisChe belangen. Bij het defini tief wegvallën -daarvan mo-et zelfs eeh minister Li-eftinck erkennen, dat Nederland deze slag economisch nooit te boven zal komen. Dit is de prijs die Nederland mo-est be talen, vo-or -d-e ruil van het bloeiend- ste en schoonste gebied van Azië, waar de rechtsstaat hecht wias ge fundeerd-, Jnet het arme van op perste leiding beroofde Indië van het ogenblik. Het was' onze plicht ook de In dische bevolking -d-e vijf vrijheden van het Handvest der Ver. Naties te geven en met -de onlogische en, principëel onjuiste structuurwijzi ging van het Indische staatsbestel hebben 'wij -niet anders gedaan, dan het -despotisme van -de Republiek in de hand werken, -waardoor eerst inderdaad een koloniaal regiem dreigt te ontstaan. Wij hebben he melschreiende toestanden laten.ont staan en bewaren het stilzwijgen over de -duizenden geïnterneerden, waarvan d-e verblijfplaats zelfs on bekend is. Aan di-t alles ligt de heil loze coalitie K.V.P.-P.v.-d.A. ten grondslag, twee richtingen, dieprin- cipiëel niets gemeen hebben. Ge lukkig begint het verzet in Katho lieke kringen vastere vormen aan te nemen, hetgeen de ho-op w-ettigt, dat een koerswijziging, in eerste instantie door de samenstelling van een ander kabinet, mogelijk zal blij ken te zijn. Zonder koeswijziging zal -de toestand-steeds bedenkelijker worden. De terreur zal in Indië hoogtij vieren, onze internationale positie zal blijvend geschaad worden en de welvaart zal niet teriig keren. De halfheid, lafheid en onbekwaam heid, hebben de Indische politiek tot nu toe gemarkeerd. Uitvoerig ging spr. de ontwik keling na van de politieke gebeur tenissen, -die een aaneenschakeling vormen van de huichelachtige en halfslachtige -d-aden onzer regering, die als een schoolkind naar de c-gen van -de buitenlandse mogend- heden heeft omgekeken. Ten tij-de van -de C.G. b.v. was de stroman Sjahrir in een kennelijk pessimis tische bui -over ide positie van de republiek. Professor Scherm erhorn pompte hem weer nieuiwie moed in en schreef een fraaie brief aan d-e Nederlandse ministerraad, -die hij nota bene door Sjahrir liet onder tekenen. Deze brief rekte de lank moedigheid van het kabinet en de onderhandelingen gingen verder, on derhandelingen, die tenslotte uit liepen op het acooord van Lingga- djati. Een Nederlandse regerings delegatie is o-p weg gegaan naar Indië, met ide ontslagbrief van Dr. van Mook in de zak. Maalr dr. van Mo-ok is nooit afgetreden', maar voert nog steeds -de alleenheer schappij o-ver Indië, een „recht" -dat gebaseerd is op de noodwet geving ten tijde van -d-e Japanse bezetting. Stuk vo-or stuk stelde Z.E. zo- de handelingen en -de bizarre figuren, binnen het kader van de Indische kwestie aan de. kaak. H-et collegiaal orgaan, ide interimregering en ten slotte de Indonesische Unie, een fraaie term, idie uitsluitend vo-or binnenlands gebruik is ingevoerd. De structurele wijzigingen zijn tot stand gekomen met flagrante schen ding van de grondwet. Men- is van onderaf aan begonnen met de re constructie. De Indische schaal heeft men eerst gebroken en daarna heeft men getracht de scherven weer te lijmen. De kro-on is gedegradeerd to-t een ornament en de regering heeft zelfs niet geaarzeld H.M. bin- rien -de sfeer van de politiek te betrekken, door haar de zeer ten dentieuze rede vo-or de geallieerden te laten uitspreken, waarna men er op heeft gezinspeeld, dat HM. hier persoonlijke gevoelens had vertolkt, die de misslagen van het kabinet moesten dekken. De rede had dan ook een slechte ontvangst in het buitenland. De kiezers kunnen het ongevraagde advies van de Raad van State aan H.M., waarin iwier-d gewez-en op de hachelijke politieke en economische positie van het Rijk, ter harte nemen en bij de ver kiezingen metterdaad bewijzen, dat zij een -definitieve koerswijziging be geren. Na de pauze beantwoordde Z.E- een reeks schriftelijk ingedien de vragen. De heer v. d. Berg dank te generaal Winkelman hartelijk voor zijn verhel-derend betoog. D-e bijeenkomst werd gesloten met het zingen van de nationale hymne. ZIERIKZEE. Geslaagd aan 't Inst. Pont voor Diploma Machin-eschr. A en B vo-or geoefend typist) de dames A. J. Marchétti, C. Lege- maate en J. Bro-ere; en de heer W. C. Dekker te Zierikzee; en de dames A. K. W. Steenland en W. de Jonge te Ellemeet en A. Kuijper te Ouwerkerk, welke werden opge leid -door de heer N. H. Siebreóht. HAAMSTEDE. Burg. Stand óver Maart. Geboren: 13. Jain, z. van C. Lemsom en. J. A. Bo'üwma-n. Overleden 7. Adr. Bakker, 86 j., z. van G Bakker en W. v. d. Welle; 7. (te Noordgouwe) A. H. Blom, 39 j., v. van J. W. Steur; 11. J. Beije. 7 m., z. van J. Beije en A. G. Verton Loop -der bevolking. Ingekopien 16. J. Dussel en eehtg. uit We- mel-dinge; 16. N. Lamboom en gezin uit Wassenaar. Vertrokken: 11 Maria de Paepe Muste en kinderen naar Klo-etingte. 17. C. W. Visser naar Centr. Bevol kingsregister. N1EUWERKERK. BurgerL Stand v over Maart. Geboren: 1. Eransina L., d. vanJ. d-e Later en W. Peute: 1'. Will-emina C, d. van P. QuiSt en A. E. van Dienst; 5. A-driaafn St., z. van A. S. Flikweert en T. Jume- let. Gehuwd: 12. T. M. Daleb-out, 27 j. j.m. -en K. L, id-e Vlieger, 25 j. jJd.; 12. M. die Ronde, 27 j. j^rn. (van Oester land), en M. M. Dalebont 24 j. j.d.; 30. M. van Dijke, 27 j. j.m. en W. J. Flikweert, 24 j. jJdl. Overleden9. J. Foilmer, 70 j., m'. van G. Overbeeke; 26. C. H. Beije, 70 j., v. van W. M. Kesteloo (ov-er-- leden te No-ordgouwe). f THOLEN. De Simavi-coillecte od der lei-ding van mevr. Lo-oysen, bracht f400.— op. De collecte odder auspiciën vad het Plaatselijk Comité Oorlogsmiodu- mentenzorg, voorz. Mr. A. J. v. d. Hoeven f179. 'Mej. S. v. d. Velde slaagde te Oudenboseh aam het Instituut 0St.-Louis" vooir het diploma ma chineschrijven. De Amsterdamse beurs heeft ge aarzeld de vaste tendens van Wall Street da te volgen. Daarna heeft echter tijdelijk o-oik hi-er eed iets vastere tendens d-e overhand -ge kregen, waarbij evenwel vermoede lijk ook' -een meer technische fac tor, n.l. het verminderde aanbod, van -claims Philips, mede v-an in vloed was. i Be veronderstelling lag voor ide hand, -dat in die eerste plaats ld-e Indische ondernemingen van de toe nemende bewapening in Amerika -en andere land-en zullen kunne® profiteren. D-e kansen schijnen hier niet op korten, doch eer -op iets langeren termijn te liggen. Het is i-mmers onwaarschijnlijk, -dat Indië zijn -export reeds in de naaste toe komst in zeer belangrijke mate zou kunnen opvoeren. Er bestond echter gevaar, -dat juist pp het tijdstip, waarop Indië als leverancier op- ruime schaal zal kutnn-an optreden op de internationale grondstoffen- markten, prijsdalingen en afzetmoi- gelijkheden haar .invlo-ed zouden -do-en gelden. Nu heeft men even wiel het vooruitzicht, -dat -d-eze markten bóhalve -door ide uitvoering van hpt Europese Herstel Program ook idoor -d-e bewapeningsuitgaven -een extra steun zullen verkrijgen. Het i-s mogelijk, dat dergelijke overwegingen tot -d-e -belangstelling voor Indische fondsen bijgedragen hebben. Daarnaast bestanden /ook nog -eni-ge andere factoren, weikei, bezien van het standpunt -der Indi sche fondsen, voör een gunstige uitlegging vatbaar waren, n.l. be richten betreffende -de transfer-rega ling voor Indische winsten en de mededelingen uit verschillende de len va-n -d-e Archipel, waaruit blijkt, -dat het economisch herstelwerk reeds gaande is en diat -er hard ga- w-erkt wordt. Een verdere feature was -de vraag naar aandelen Hoogovens. Men zoiu ook -deze onderneming kunnen rang schikken onder de bedrijven, welks uit -een bewapeningswedloop voor deel zouden kunnen trekken. Wij geloven echter, -dat men het in dit gevai ni-et zo ver behoeft te zoe ken. De maatschappij heeft immers voor -de afzet van ha-ar producten stellig geen -extra stimulans nodig. D-e bedrijven geven een gestadige -expansie te zi-en. De ruwijzerprijze® werden kortelings verhoogd. Tevens zaï -de onderneming vólgens die jong ste berichten een belangrijke rol kunnen vervullen' m-et betrekking tot -d-e staall-everamti-es aan de Ne derlandse seheepsbouwindustrie. 1 (Rofoaver).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3