OVERDENKING „Het is beter OPOE "—■IWI 1 1 II.■«■■■W-li maar (hum wagens zullen 'Onmiddel lijk iin beslag wonden genomen. De rijksinspecteurs (nebben de be voegdheid voor speciale gelegenhe den een Zondagsvergunning uit te reiken, al zullen ze daarmede niet igui zijn. Hoofd der P.R,A. te Utrecht gearresteerd Het hoofd van de Politieke re cherche afdeling collaboratie te Utredht, J. B. A- M- van G., is wegens grootscheepse op zeer ge raffineerde wijze omdsr zijln leiding uitgevoerde knoeierijen met dos siers, in zijn woning te Utrecht gearresteerd. Tegen v. G., die eind vorig jaar chef van de P.R.A.C. te Utredbt werd, bestonden reeds ge ruime tijd ernstige verdenkingen, maar door de uiterst geraffineerde wijze waarop werd geknoeid met de dossiers van collaborateurs, slaagde men er tot voor koirt niet in werkelijk 'doorslaggevend bewijs materiaal in banden te krijgen. Alle dossiers bij de P-R.A.C. Ihadi- den een z.g. waarderimgsprijs, wel- ke - varieerde van vijfduizend tot (honderdduizend gulden. Kwam een collaboratiezaak in behandeling, dan toog van der B. of een ander naar ide persoon in kwestie en deelde mede, welk bedrag betaald zou moe ten worden, w'ilde hij diait van zijn zaak een z.g. licht dossier zou wor den amemgesteld. Ging de main hier niet op in, dan werd aan die officier-fiscaal eerst het lidhite dos sier gezonden, maar later weird dian het z.g.1 „zware dossier" nagezonden Van G- en zijln medewerkers er worden nog meer arrestaties ver wacht splitsten namelijk de dos- siers. Op deze wijze werd geen argwaan gewekt, als later nog een aanvullend dossier werd; nagezon den, daar het immers mogelijk was, dat na 'afsluiting van het eerste nog aanvullende gegevens ter be schikking waren gekomen. Oorlogsschade aan landbouwgronden De Minister van Binnenlandse Za ken heeft op verzoek van zijn ambt genoot van Landbouw, Visserij en Voed'selvoorziening aain de gemeen tebesturen medegedeeld, dat in het kader van de (afwikkeling van de agrarische oorlogsschade door de Rijksdienst voor Landbouwherstel bijdragen zullen worden vastgesteld en toegekund terzake van blijvende schade aam landbO'lwgrondem. Dit betreft dus de schade door het plaatsen van bunkers en ge metselde verdedigingswerken, het graven van tankgrachten e.d. voor zover deze schade om. enigerlei re iden iniet door of in opdracht van de Rijksdienst reeds is óf nog zal worden hersteld. Over de grootte van bedoelde bijdrage in een bepaald geval kun nen inlichtingen worden imgOwloh- nen bij het Hoofdkantoor van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Gevers Deynootplein -5 te Soheve- ningen. De vrouw en de mode De Ned. Stichting voor Statistiek heeft eed heel gewichtige enquête gehouden. Zij heeft de vrouwen dis vraag voorgelegd of zij voolr of te' gen lange rokken zijn,, d.w.z- tegen rokken die 10 dan wel 20 e.m1. lan ger zijn. (De langste rokken bleken geen genade in de ogen van de vrouwen te kunnen' vinden, idle, welke 10 c.m. langer zijn dan de tot nu toe bekende maten, behaalden echter een meerderheid. Vijf en vijftig pro cent verklaarde zich er voior, met als argument dat de lange rok be ter staat, fatsoenlijker, degelijker ien zadelijker. Het wijst er op (dat Ide Nedi. vrouw ihoe gevoelig zij er ook voor is de mannelijke helft van het mensdom te behagen, haar afkomst niet loo chent en aan de moraal in haar ge- dachten een nieuwe plaats toekent. Een andere nationale karakteris tiek de nuchterheid komt tot uitdrukking in de argumentatie vain de 33 pet. tegenstandsters. De helft er van 'beroept zich op textiel- schaarste, de 'kosten, en het onge mak van lange rokken. Slechts 12 pet. der vrouwen liet het onver schillig of ide rokken kort dan wel lang zijn. Roof kap zonder herbeplanting op Java Als gevolg van de sedert 1942 toegepaste rooi-kap zonder herbe planting,1 heeft een ernstige 'ont bossing van verschillende streken iop Java, plaats gehad. Als voor lopig cijfer mag worden aangeno men dat over geheel' Java en Ma- doera ongeveer 500.000 ha. bos ver dwenen zal zijin. De beschermende werking van het bos is in de zwaarst getroffen ge bieden sterk verminderd en die re gulerende invloed van de waterhuis houding is verstoord. De irrigatie- werken zullen te kampen hebben met grote en langdurige winterte- korten en in tijden vah zware re genval met geweldige a,lles-ver- wioestende watermassa's. Hetbandjirgevaar is sterk toe genomen en verdeelwerken, brug gen en wegen zuilen hiervan ernstig te lijden hebben. Véle sawahoom- plexun zullen in hun gemiddelde opbrengsten achteruit lopen. De houtvoorziening voor openbare wer ken en de hoiutverwerkingsindiustrie ligt ontwricht. Hetgeen- in luttele jaren is vernield, kan slechts in tientallen jaren van. inspanning* worden hersteld en het is vjrifwidl zekér dat bepaalde gebieden deze ramp nimmer te boven zullen ko men. 1 Piccard naar grote hoogten en grote diepten De Franse bioloog M. de la Fosse, die aan iheti aanstaande diepzee- onderzoek van professor Piccard zal deelnemen, heeft enige medede lingen gedaan over de aard der wetenschappelijke .onderzoekingen, welke verricht zullen worden'. M. de la Fosse, die reeds jaren lang „de celvermenigvuldiging" be studeert zal in professor Picoands duikboot op grote diepten de uit werking van kosmische stralen op cellen nagaan. De expeditie van prof. Piccard is verschoven tot de eerste dagen van September. Prof. Piccard1 zal voor het eerst duiken in de bujuirt van de Kaap Verdisehe eilanden tot een diepte van 1000 meter. Daarna zal hij in ide Golf van Guinea zes of zevem maal duiken tot op diepten van 5.000 en 6.000 meter, waarbij hij 36 tot 48 uur onderblijft. M. de la Fosse heeft, ook eed nieuwe stratosfeertocht vain prof. Piccard aangekondigd, die enige - wetenschappelijke gegevens wenst te verifiëren, welke hij verkreeg bij vorige opstijgingen. Deze tocht heeft bovendien, een sportief karakter. Het toestel, waar mee men opstijgt, bestaat uit meer dere baionnen en twee schuitjes. Het kleinste schuitje, waarin M. de la Fosse zal plaatsnemen, wordt op grote hoogte als parachute neerge laten. - Prof. Piccard, die een hoogte valn 35 of 40.000 meter hoopt te berei ken, is van plan dit experiment einde September in de Verenigde Staten te herhalen. ■Strenge controle voor Zondagse autorijders Zondag 4 April en ook de vbl- gemde Zondagen zal het autorijden in ons land nagenoeg geheel wor den stopgezet. Alleen zij, die een vergunning be zitten, mogen zieh dan op de weg bevinden. Vergunningen worden alleen ver leend aan geneesheren, dierenartsen ign vroedvrouwen, binnen een straal van 25 k.m. rondom hun woon plaats; voorts aam directies van continubedrijven en aan enkele hoge bestuursambtenaren. Tegen overtreders zal niet alleen proces-verbaal worden 'Opgemaakt, op dp mens Als ik deze tekst zo, lees en er eens over nadenk, dan komt me een zekere jonge man voor du geest, die genoeg had van dat droge, taaie leven thuis en de we reld in ging 'om eens wat van 'het leven te genieten. Inderdaad hij slaagde daarin, hij genoot van het goede dezer aarde en hij maakte zeer van nabij kermis met de scha duwzijde van het leven. Het liep eigenlijk een beetje anders, dan hij gedacht had. Of eigenlijk gedacht had hij niet, hij had maar zowat gefantaseerd, n.l. dat er aan de vréugde nooit een eind zou ko men. Nu was zijn fantasie lelijk verstoord door de harde werkelijk heid. yoor het eerst van zijn leven gaat hij werkelijk denken en zijn verstand gebruiken. Hij doet wat onder zijn omstandigheden het moest voor de hand ligt: proberen met werken aan de kost te komen en hij wordt zwijnenhoeder bij een varkensboer. Dat is nu dadelijk niet van het leven genieten. Bovendien werd het heel slecht^ beloond, zodat het een echt honger!ijdersbaantj e werd. Bijgevolg keek hij wel eens begerig naar het zwijnendraf. Maar daar moest hij afblijven. Toen ein delijk begon zijn verstand normaal te werken en dacht hij aan het goede, veilige thuis, dat hij moed willig verlaten had. Enhij over woog: Wat zal ik doen: hier leven van wat de mensen me als genade brood toe willen werpen, als ze het tenminste doen en me niet -laten tot de Here toevlucht te nemen, dan te betrouwen". (Psalm 118:8) verhongeren, of zal ik naar huis teruggaan, me verootmoedigen, schuld belijden en vragen om een dienstknechtsplaats? Hij heeft de goede keus gedaan en is naar zijn vader gegaan. Zo heeft Jezus verteld. Jezus kende waarschijnlijk ook onze tekst van overdenking, n.l. 'dat hét beter is om tot de "Here zijn toevlucht te nemen, dan op mensen te vertrouwen. Tot nog toe vindt ide grote massa, dat de grootste dwaasheid. Naar huis terug, tot God bekeren, dat is volkomen uit de tijd! Neen, zwij nenhoeder worden, hongerig en be gerig kijken naar zwijnendraf, dat niemand geeft, hoewel ze van alles beloven De Psalmen zijn uit de tijd, eh Jezus Christus is uit de tijd, en God is uit de tijd en de mensen, die hun toevlucht tot God nemen, zijn hopeloos ouderwets en uit de tijd. Up to date is: om de toevlucht te nemen tot de afgoden in allerlei vorm en om op de groten der aarde te betrouwen. Psalm 118 :8 en 9 en Jezus Christus zien dat anders en naar ik geloof: beter. Zij zeggen: vergaapt u niet aan het zwijnendraf, dat men u niet eens geeft, ga naar huis, want het is beter tot de Here toevlucht te nemen, dain op de mens te be trouwen. N- S. v. d. GRIFT. Bloedverwantschap met een van de deelnemers was de oorzaak dat opoe, oud, maar nog fris, monter 'en met- de goedmoedigheid waarop politieke crises én, revoluties geen vat krijgen, naar de gymnastiek-uit- voering was getogen. Ze zat daar gezelllig en oubollig, dicht bij het toneel, zodat ze het zweet van de zwoegende turners moet hebben kunnen 'ruiken. Opoe heeft de ma gische charme van een rhythmische oefening nooit gekend, zij. weet niets van een brug, waarop jongens en meisjes zich tot een bal ineanfrom melen, om dan met de kracht Vaini een veer als ©em j oing lenig dier omhoog te schieten. Zij kan alleen het hoofd schudden en opgelucht zuchten,' als er weer een- pp ida veilige mat is beland. Het hoogrek- turheri ligt ver buiten' de veilig heidsmarge, die opoe zich reeds van te voren moet hebben gesteld. Tel kens als ©en zwiepend© turner zijn krachten gaat meten met het blank geschuurde staal, duikt zij in haar veilige schopt, om maar niet -te .moeten zien. Een einbele keer waagt zij, het voorzichtig te kijken en* dan is het net „heel érg", de reu zenzwaai'. „Ik ben vrij v'an zijn bloed", denkt opoe en vervalt ogen blikkelijk .igi haar struisvogeihau- ding. Eerst als ide lichten dn die zaai weer begilnnen te gloeien keert zij met een ,,'t is God geklaagd," tot ide werkelijkheid terug. Er zijln nog goede' mensen genoeg iin de wereld, pok Wel' mensen die een oudje wat gunnen, dat tegen haar gewoonte eens van achter de kachei en de pruttelende koffiepot is geklommen en in een zaal vol mensen is terecht gekomen. Der halve brengt de kellner opoie een flesje limonade, met een rietje, dat zij ha lang aarzelen accepteert. Ze durft in zo'n, perfecte samenleving geen vergissing veronderstellen ien fluistert de kellner toe, dat ze „ma twoalf ©ent" heeft, waarop ze er vaart dat ze de limonade van iemand heeft cadeau gekregen. Dit feit is belangrijker dan ide limonade 1 zelf en naar alle windstreken be gint opoe nu ©en speurtocht met de ogen, om haar weldoener te 'Ont dekken. Diens gezicht 'is Intussen tot een passend masker verstard,, waarop opoe geen aanwijzingen zal kunnen, lezen. Dan keert zij onder vrolijke aanmoedigingen tot haar rietje terug, dat zij echter als offer aan de"'degelijkheid van haar ge neratie onder 'de stoel diepomeart. -* Rechts en liinks worden komman aangereikt. Opoe sprankelt wat li monade op ide bodicm en na ideze vaatwassing wordt het flesje sol daat gemaakt. Als ide zaal al weer donker is, I schrikt opoe plotseling zichtbaar. Gewend aan haar „bakje leut", had zij de explosieve kracht van prikkelliimonaide onderschat. ,,'t Is nog straf spul ok", fluistert ze tegen haar buurvrouw. Volgens het Beiers ministerie van vluchtelingen zijn sinds de politieke crisis in Tsjecho-SIowakije ongeveer 1.500 Tsjecho'-Slowaakse vluchtelin gen inaair Beieren gekomen. De Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland 'heeft de doodi- vonnissen, die waren uitgesproken over 12 voormalige leden van het zesdie Duitse pantsereorps, bekrach tigd. In December 1944 werden door hen 70 geallieerde soldaten te Mal- medy met machinegeweervuur af gemaakt. De voorzitter van ide Amerikaan se commissie voor de oorlogsvoor- raad .heeft, medegedeeld, dat. 'de commissie op hot punt staat de inventaris- op te maken van 11.000 fabrieken in de V.S., tene:nde te kunnen vaststellen op welke wijze zij zieh kunnen wijden aan de oor-* logsproduetie voor het geval ide noodzaak hiervan zich zou Idoem gevoelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6