RAUTER SCHUIFT DE VERANT WOORDELIJKHEID OP BERLIJN Welk lot de Joden wachtte wist hij niet J Benesj ontvangt Sovjet-gezant (Die president vajn de Tsjeclhasla- waakse republiek, dr. Benesj, heeft Dohderdag die nieuwe Russische ge zant in Praag ontvangen. In zijn begroetingstoespraak zei de pnesii- delnt volgens Reuter lOnider andiare: „Dit is het juiste ogenblik lOim het belang van' ons bondgenootschap, dat de natuurlijke concrete uitdruk king is van de hechte vrienidsdhap; die onze broedervolkeren verenigt te onderstrepen". Verder wees Be nesj volgens Reuter iop het verlan gen van beide volkeren om de vei ligheid van Europa te versterken en sprekend over de beveiliging tegen een eventuele nieuwe Duitse agres sie beslbot hij met te zeggen: „Hjet ,is goed dat wij aan dit feit herilnii nerd worden met het oog op de huidige internationale gebeurte nissen." Die Sowjet-ambassadeur Michelssi- litn beantwoordde die speech van Biönesj met onder andere te zeg gen: „Onze volkeren hebben voor al vrede nodig omdat wij onjze kraidhten willen wijlden aan de taak van de economische wederopbouw". De rede die Biemesj uitsprak was de eerste idiie de president gehouden heeft sinds de communisten de macht in Tsjechosliowakije aan zich trokken. Moskou houdt de wereldvede tegen Op ide Pan-Amérikaanse conferen tie, die te Bogota, in de Zuid-Ame rikaanse republiek Columbia, ge houden wordt, heeft Marshall een rede gehouden, waarin !hij betoogde, dat op hef Westelijk Halfrond de menselijke rechten en vrijheden ver schrikkelijk onzeker zopdenwarden wanneer die in Europa zouden weg vallen. Rusland is oorzaak, dat er geen vrede .in de wereld heerst.; Zolang Moskou niet medewerkt, rust op de Ver. Staten een grote ver antwoorde! ij kheid Nederlandse soldaten op Ternate gearresteerd Volgens, een officieel regerings communiqué zijn op het eiland Ter nate veertien soldaten van het Ne derlandse leger en drie Ambonezen van .het Nederlands Oost-Indische leger gearresteerd, die er van be schuldigd werden, betrokken' te zijn geweest bij de ordeverstoringen ,op 23 Maart, toen de bevolking een optocht hield, waarbij borden met politieke leuzen werden meegedra gen. De optocht werd ido.ör de sol daten uiteengejaagd, die borden ver hield en de vluchtende feestgan gers achtervolgd waarbij enigen van ben gevoelige klappen11 opliepen. Een tweede incident gebeurde id'iie avond, toien een Indonesische sergeant het huis van Momamoetc©; voorzitter van de voorlopige regering vian Oost-Indomesië binnendrong en een .republikeinse vlag en de huisbe waarder naar het Fort Oranje mee- Inam. Sedert October is dit het zesde incident op Ternate dat onrust on der de bevolking verwekte. Kolonel Seheffelaar is met een brigade militaire politie naar Ter nate gevlogen en ook minister Ha- melink, van het Oost-Indonesische kabinet, heeft zich daarheen bege ven. Veiligheidsraad wenst wapenstilstand in Palestina De Veiligheidsraad heeft het Ame rikaanse voorstel voor wapenstil stand in Palestina aangenomen. Naar verluidt zouden de Joodse verzetsgroepen echter niet voorne mens zijn zich hieraan te storen. Op 16 April wordt in NöW York City een nieuwe speciale zitting 'van de Veiligheidsraad daarvoor belegd. Sedert de opheffing van het ver- ddlisnjgsplan van Palestina verloren 800 Joden, 900 .Arabieren en 100 Britten het leven. Twee kunstschatten uit St. Walburgiskerk gespaard De „voorjaarsschoonmaak" is Liet behoud geweest van twee waarde volle voorwerpen van Middeleeuwse edelsmeedkunst uit de door 'brand zo zwaar geteisterde St. Walburgis kerk te Zutfen, nil het 4 mater hoge taopnzen doopvont, in 152(7 door GiieliiS van den Eyn"d,en te MeChelen gesmaad en de fraaie 15e eeuwse smeedijzeren lichtkroon. Enige tijd geleden waren deze voor werpen voor een grondige restau ratie naar het atelier van de edel smeden Brom te Utrecht overge bracht. Hfet doopvont, dat opgesteld stond in het gadeelte van de kerk, idait het zwaarst van debrand té lijden heeft geaaid en die lichtkroon, die hing boven het graf van de) graven van Zutfen zouden |Ongetwij- feld verloren zijn'gegaan. Textiel en schoenen zonder punten of bonnen als men Amerikaanse vrienden, heeft Iedere Nederlandse main of vrouw zal over lenkeie dagen de gelegen heid hebben om im één van de grootste modemagazijnen van ons land 'zonder inlevering van punten of bonnen zoveel textiel en schoe nen te kopen als hij of zij maar wil. Aan dit buitenkansje is maar één voorwaard© verbonden, n.l. dat die Nederlander een bevriend© re latie in Amerika) heeft, die bereid is om ©en cadeaubon, luidende in dol lars naar Holland te sturen. Met die cadeaubon gaat men naar het mo demagazijn en kan 'dan. vrij alles kopen tot een bedrag in Neder landse guldens, dat overeenkomt Donderdagmorgen 10 uur begon, zoals reeds gemeld, voor bet Bij zonder Gerechtshof te 's Gravemiha- ge het proces tegen Hans Ranter. Het eerste punt van de tanilastet- legging wordt gevormd door de beruchte Joden-verordeningen. Ran ter erkende, dat hij verschillend© van deze verordeningen heeft on dertekend. Oolk, dut hij voor uit voering zorgde. Maar hij' nam geen initiatief, zo zei hij. Dat deen Ber lijn. Uit brieven door Rapter aan Himmler geschreven over de Jo den vervolging kwam echter duide lijk naar voren, dat Rauter meer deed dam bevelen uitvoeren: Hij Ideeid zijn best diezer bevelen zo „goed" mogelijk uit te voeren. Rauter beweerde hief 'concentra tiekamp „Vught" gebouwd te heb ben', om iniet van de Duitse co|n© oentratiekampen afhankelijk te zijln- „Over de toestand diaar had hij1 slechte ervaringen" verklaarde hij. Maar de Joden moesten uit Vught weg,'om ide legering van ide andere Nederlandse gevangenen te „verbe teren". Daar verdachte beweerde niet te weten, welk lot de Joden in Duits-' land wachtte een verklaring die een honend gelach ontlokte aan het publiek werden daarover ver schillende getuigen gehoord. Rauter kreeg daarop gelegenheid uiteen te zetten, welke rol hij, in eigen ogen, gespeeld heeft bij de Jodenvervolging- Uitvoerig schetste hij de gang van zaken. Hij verklaar de met agressieve stem, dat beve len uit Berlijn kwamen en dat hij zidh met de Jodenvervolging inliet, wanneer dit probleem het terrein, van de politie raakte. Rauter beweerde nogmaals niet geweten te hebben, wat er met de naar het Oosten getransporteerde met ide dollarwaarde van dé ca deau-bon. Het. modemagazijn draagt de cadeau-bons weer .af aan de Nederlandse deviezen-autoriteiten, die er inj' Amerika dollars voor kun nen krijgen. De voordelen van dit slim uitge dachte systeem zijn duidelijk. D© Nederlandse regering verkrijgt dol lars en ©en .aantal Nederlanders, kan ziüh meer1, goederen verschaffen dan oip grond van het hun toege wezen aantal punteni'O'f bonnen mor gelijk js. Eigenlijk is het dus een soort „export naar het binnenland". Zowel in Amerika als in Neder land zal een grote reclamecam pagne worden gevoerd om aan het systeem bekendheid te geven. Ford gaat verbouwen De Nederlandse Fordfabriek wordt in de loop van het jaar gedeeltelijk verbouwd. Er zullen nieuwe machi nes en installaties geplaatst worden. De regering heeft haar medewerking verleend om de invoer van beperkte hoeveelheden materiaal mogelijk te maken. Het bedrijf kan gedurende de verbouwing op een minimum basis gaande gehouden worden. Aldus wordt in het jaarverslag der maat schappij medegedeeld. i Voor October naar huis Zij. die de „7 December" vooruit gingen Van officiële zijde wotdt medege deeld, dat kan worden verwacht, dat de onderdelen van de Koninklijke Landmacht, die voor de „7 Dec.- di visie" in Indonesië zijn aangekomen, vóór 1 October 1948 zullen repa triëren. Met deze melding worden alle mededelingen, die eerder gedaan zijn, onder meer die van de dienst Leger- contacten te Batavia van 30 Maart, weersproken als zijnde onjuist. Joden gebeurde iep, hij maemdie, !dat zeer velen in idiie jaren er iniiiet vajn op de hoogte waren.' Voor het lot van de bijna zes duizend gedeporteerde studenten luidt ide dooddoener: „Die Schuld liegt nicht bei mir". Zijn optreden tegen hond endvijf tig familieled 3n van ondergedoken politiemannen „ist doch ganz klar". Politiemannen die met hun wapens onderdiuikem zijn terroristen! En hun gezinnen hadden het goedi „bij ons". De kin deren kregen zelfs speelgoed! In de enge cel van de gevangenis, erkende hij ruiterlijk de gepleegd© wandaden, nam die verantwoorde lijkheid daarvoor op zich, maar in Themis' tempel tracht hij de verant woordelijkheid af te schuiven op de Nazi-groten, die reeds hun ge rechte straf ontvingen. Bij de voortzetting (van het proces tegen Rauter, bestond Vrijdagmor gen nog meer belangstelling dan op ide eerste dag.) Van d© Duitsers w,aisi, volgens Rauter, niet te verwacb-' ten dat zij zich aan het Interni- 'recht hielden, omdatde Nederlan ders zidh er evenmin om bekom merden. Volgens het door generaal Winkelman ondertekende verdrag van overgave, zouden' de Nederlan ders aan de Duitse bezettingsmacht gehoorzamen. De -Geer ging daar mede aecioord', maar Engeland bracht De Geer ten val ten gunste van Gerbranidy, die met hem in de beklaagdenbank' moest zitten, vol gens Hans. Versdhillende repress ailles waren volgens hem niet in strijd met het lm,tem. redht. De voorzitter merkte toen op, dat Rauter grote bevoegd heden had en niet alles op „befehl ist befehl" moest trachten te schui ven. (De zitting duurt voort). RADIO-PROGRAMMA Zondag 4 April. HILVERSUM I (301 M.) 8 nieuws; 8.15 zingende torens; 8.30 de natuur in; 8.40 intermezzo; 9.12 sportmededeliingen9.15 men vraagt 9.45 geestelijk leveln; 10 Alma musi- ca; 10.30 briefgeheim11 Zondag- ochtendconcerl12 lunchpakket 12.30 de Zcndageliub; 12.40 Zang; 1 nieuws; 1.15 the Romancers; 1.50 causerie; 2 piano; 2.05 boekenhalf uur; 2.30 Veg'h. kwartet; 3 film praatje; 3.15 kamerorkest; 4 idans- orkest; 4.30 reportage; 5 meisjes koor; '5.20 guit aar; 5.30 ome Keesje 5.50 sport; 6 nieuws; 6.15 ,i;n; ge sprek met de'lezer; 6.30 Niad.strijd krachten; 7 avondkerkidiemst; 8 nieuws; 8.05 reportage; 8.15 philih. orkest; 9 hersengymnastiek9.30 orgel; 9-50 hoorspel; 10.35 Waltz- time; 11 niéuws; 11.1512' operette concert. HILVERSUM II (415 M.) 8 nieuws; 8.15 oelloi en piano8.25 hoogmis; 9.30 nieuws; 9.45 Zondag morgen; 10 kerkdienst; 11.30 na de kerkdienst; 12.15 apologie; 12.30 orkest zonder naam; 12.55 zonne wijzer; 1 h:ieu,w!s1.20 vervolg 12.30; I.40 piano; 2 dat is Groningen; 2.40 concert; 3.05 saxofoon ieu piano; 330 causerie; 3.40 muzikale tom bola; 4.10 sporfreportage; 4.25 Ves pers; '5 kerkdienst; 6.30 concert; 7 de psalmen van Sweelinck; 7.15 kant gij uw bijbel; 7.30 nieuwte); 7.45 gr aim.; 7.50 in 't boeckhuys; 8.05 de gewone man8.12, viool en piano 8.40 radio-humoreske; 99.35- omroep orkest; 10.37 actualiteiten; 10.45 avondgebed; 11 nieuws; ,11.15—12 gram. Maandag 5 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 lichte morgenklanken; 10 morgenwijding; 10.20 igram.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 de regenboog; 11.20 piano; II.45 voordracht; 12 Engelse fiim- metcdieën; 12.30 w eerpraatje; 12.33 voor het platteland; 12.38 orgel 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 orkest Carcassoiüa; 1.50 gram.; 2 cello en piano; 2.30 causerie; 2.45 gram.3.58 hoorspel; 4.30 HaxiKahn's ensemble; 5 gespeelde fabel; 5.15 de school is uit- 5.30 gram.; 5.45 wederopbou'wl In Indonesië; 6 nieuws; 6.15 bwiar- tot Jan Gordüwiener; 6.30 Nederl. strijdkrachten; 7 klankbeeld; 7.25 zang e'n piano;',7.45 gramf.; 8 niéuws 8.05 dingen van ide dag; 8.15 caba ret; 8 45 radio-debat; 9.05 sterren regen; 9.45 lezing; 10 stem des volks; 11 niéuws; 11.15—12 dansmu ziek. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 reveille; 7.45 Wioord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gejwiijde muziek; 9 gram.; 9.15 voör ide jpinge zieken; 9.30 waterstanden; 9.35 Schubert-concert10.30 morgen- dienst; 11 kwartet in G van Ros sini; 11.15 van onde en nfieuwe schrijvers; 11.35 gram.; 12.05 zang en piano; 12.30 weeroverziebt; 12.33 Ancora-trio; 1 nieuws; 1.15 NCRV- kw-art-et; 1.45 gram.; 2 voor de jeugd; 2.35 aocordeonmuziek* 3 IfcSv- te klanken; 3.30 piano; 4 bijbellezing 4.45 werken van Smetana; 5 voor de kleuters; 5.15 populaire orgelbe speling; 5.45 kamer-muziekgezelschap 6.15 sportrubriek; 6.30 met band en plaat; 7 hieuw»; 7.15 NCRV-Lees- lamp; 7.30 actueel geluid; 7.45 cau serie; 8 nieuws; 8.05 programma- proloog; 8.15 muziek uit twaalf landen; 9.10 causerie; 9.30 Swee- l'inck-kwartet; 10 causerie; 10.15 en semble „Euphionia"; 10.45 avond- e, verdenking; 11 nieuws; 11.15—12 gram. KERKNIEUWS Geref. Gem. Bedankt voor St.- Ann alandDs. M. Blok te Zeist.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5