RIIKl MIN STAD EN PROVINCIE hoofdpijn kiespijn griep? Gedeputeerden en wethouders die onbetrouwbaar zijn In regeringskringen schijnt men thans ernstig te overwegen binnen kort aan ide sta ten-generaal voor te stellen ide provinciale wet en dei gemeentewet aan te vullen met een bepaling, waardoor Provinciale sta ten en ide gemeenteraad de bevoegd heid zouden krijgen om eeln gedispu teerde, resp. een wethouder tus sentijds te ontslaan op grond van het feit dah men in zijn beleid) geen vertrouwen meer kan stellen. Het spreekt vanzelf, idat na zo'm ontslag de betrokkene deel blijft uitmaken van Prov. Staten of H,:" gemeenteraad. De uitspraak van de kiezers mag immers niet door hst vertegenwoordigende college Wor den aangetast. Torenbrand te Zutfen Dinsdagavond is ide toren van de beroemde St. Walb'urgkerk te Zut fen in brand gevlogen, en gedeelr telijk ingestort. Omtrent ide oorzaak van de tramp tast men nog in het duister, maar onachtzaamheid van loodgieters acht men niet uitge sloten. De kerk zelf leed betrekkelijk weinig schade. Tegen vijf uu|r Dinsdagavond werd Zutfen door brandalarm opgeschrikt Vlammen sloegen uit de top van de toren. De houten steiger, die reeds jaren het bovenstuk ontsier de, begon in grote stukken neer te vallen. De brandweer stond voor een hachelijke taak; de stralen reik ten moig niet tot halverwege de to ren. Uit vel© plaatsen snelde hulp toe, maar men kon niet verhinde ren, dat ide top, het bekende pe perbusmodel, gehuild in rook en vlammen, naar beneden stortte. Rood-gloeiende stukken koper de bekleding van de top scheer den door de straten en kwamen sissend neer. Op verscheidene plaat- Ben brak brand uit in het kerk gebouw en er Werden vrijwilligers uit de burgerij gevraagd om archie ven uit de bedreigde gebouwen te Iredden. De beroemde librije, welke een schat aan boeken bevat, was reeds eerder geborgen. Toen de top was neergestort, na men de vlammen af, maar door de galmgaten lichtte een rode gloed. Het hout in de onderste helft van de toren begon ook te branden en tegen middernacht stortten de zware bronzen klokken neer. De toren-, daterend uit 1482, die altijd! het silhouet van Zutfen beheerste, is in een puinhoop verkeerd. Mislukte overval op auto Zondagavond ite op die afsluitdijk, ter hoogte van Wierinigan, een Bel gisch© auto, waarin twee dames en twee heren zaten, aangehouden door ©en man, die, toen de auto stopte, op de treeplank sprong en het por tier trachtte te openen. De bestuur der gaf vol gas, waardoor die mum van de auto viel. Knielend loste hij daarna enkele schoten uit een cy linder-revolver pp de achterbanden, maar zonder resultaat. Maandag middag reeds wist de rijkspolitie ide man aan te houden. Het was een zekere N. T. uit Oosterlanld, idie niet geheel normaal lis. Geoliede eieren Bij een grote exporteur te Apel doorn is sinds kort een machine in werking voor helt oliën, der eieren. Volgens een tijdens ide oorlog uit gevonden procédé worden die scha len luchtdicht gemaakt, waardoor de eieren houdbaarder w'orden dan bij bewaring in koelhuizen het ge val is en waarbij de kwaliteit aan merkelijk minder lijldt. Onze zo be langrijke eier-export naar Engeland dreigde teloor te gaan, doordat wij onmogelijk konden concurreren te- Ingezonden Mededeeling doeltreffend en goed verdraagbaar gen de kwaliteit der Australische en Canadese geoliede eieren. De Britse regering beeft tengevolge van de talloze klachten over het Nederlandse koelhuisproduet zelfs o,p het punt gestaan onze eieren uit de distributie te nemen. Met medewerking van het Mi nistry of Food is thans de nieuwe methode ook in Nederland toege past. Een .Brits deskundige heeft voorlopig de leiding. De ervarin gen in het buitenland zijn, wat de houdbaarheid en de kwaliteit der geoliede eieren betreft, uitstekend. Meisje verdronken Door de duisternis misleid is Maandagnacht de 19-jarige Dinie van Manen uit Oosterbeek met haar fiets van de Zwethkade te Rotter dam in het water gereden. Haar verloofde die achter haar reed en niet kon zwemmen sloeg alarm. De politie werd gewlaarschuwd. Na eni- tijd dreggen werd de drenkelinge opgehaald, idoch kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Woningbouw in Zeeland Zeeland zal dit jaar 1620 wo ningen mogen bouwen. Dit is een aanmerkelijke verbetering vergele ken bij bet aantal, dat eerst voor deze provincie was vastgesteld, na melijk 1160. Walcheren krijgt nu ruim 900 Woningen, Noord-Zeeland '105, ide Bevelenden 200, W.-Zeeuws-Vlaan- deren ongeveer 310 en Oost-Zeeuws- Vlaanderen ruim 100. Eerst in laat ste instantie zullen weningen krach tens de wioningWlet worden ge bouwd. ZIERIKZEE. Blijkens de adver tentie van Zaterdag 27 Maart j.l., -organiseert het Comité Handhaving Rijkseenheiid een grote openbare vergadering op 2 April a.s. in de Gonöertzaal, waiar alis spreker hoopt iop te treden Generaal H- G. Winkel* man opperbevelhebber van land- en zeemacht tijdens de Meidagen 1940 Deze rede: ,,Ons regeringsbeleid tp.v. Ned.-Iindië" zal verhelderend kurnen werken, terwijl door middel van lichtbeelden zal worden aan getoond hoe Iindië was en is. In de pauze zal er gelegenheid zijn schriftelijke vragen te stellen. In de koffiekamer van het „Huis van Nassau" alhier, had de laatste vergadering plaats van de Coöperatieve Kolenverenigimg „Zie- rikzee" G.A. in liquidatie. In zijn openingswoord memoreerde de vo or- zitter, de heer C. O. J. Hendriks©, verschillende feiten uit de loop der gebeurtenissen van deze vereniging. Bijna 40 jaren heeft de Kolenbionid te Zierikzee gewerkt en vooral in het begin, althans in ide eerste 25 jaren, heeft zij veel vruchtbaar re sultaat op haar arbeid gezien. Al lengs verminderde de activiteit, de concurrentie verdween, de bonnen- misère trad in werking en de ga pende fiscus dulde geen kleine winst In ide vergadering van 8 Novem ber 1947 werd tot hare opheffing besloten en zo waren ean veertig tal teden bijeen, om het ihun toe komend aandeel in contanten te ont vangen. De rekening en verantwoor Het Prinselijk gezin in Zwitserland. Op het stoepje van het chalet poseert de Prinselijke familie even voor de fotograaf. ding van de iiquidatieooimmissie werd nagezien door die heren Voil- keri, Van Vessem en Put, en in orde' bevonden. Daarmede was het bestuur gedechargéand. Aan het eind der vergadering bracht de heer R. Bienefelt, namens de leden, het be stuur hulde voor het zuinig ,en ac curaat beheer, waardoor het moge lijk was, dat de led,en niet in hun zak behoefden te tasten om een eventueel tekort te dekken, maar integendeel, -oim nog een aardig meevallertje naar huis te kunnen nemen. Voor de niet aanwezig zijn de leden zal het hun toekomende aan huis worden afgedragen. Met deze liquidatie is in Zierik zee weer een oude bekende ver eniging verdwenen- ZONNEMAIRE. In ide nieuwe aan plant in deze gemeente begint -enige tekening te komen. Nadat particu lieren reedis hier en idaar overgin gen tot erfbeplanting, is thans door de Provinciale Waterstaat de z.g. Biooise Dijk, waaraan, zoals be kend, vroeger honderden bomen stonden, die door de inundatie vrij wel alle verloren gingen, opnieuw aangeplant. Nadat alle nog aan wezige dode en enkele nog levende, dioich gevaarlijk staande, of vol strekt niet in het plan passend© bomen, waren opgeruimd, zijn over een grote lengte 5 ©n verder 4 rijen bomen aangebracht, totaal 470 Populus Erec'ta, 15 grauwe Abelen en 644 Salie Alb-ai, terwijl op het gedeelte Hoimpelvoet-BrouwerShja- ven 54 Brabantse Standen, bene vens 1100 struiken werden gezet. Van deze laatsteen, ten dele als ver fraaiing, docli ook als windscherm bedoeld zijn en 4 soorten, n.l. Mei doorns, Spaanse Oak, Abeel en Wilg. Het gehele werk volgens plannen van Staatsbosbeheer, onder toezicht van de Provinciale Water staat. is uitgevoerd door D. Rentier, aannemer te Noordgouwe. De nieuwe beplanting, hoewel thans nog geheel bladerloos, zal bij gun stige ontwikkeling, reeds spoedig weer enige fleur aan de „Biooise Dijk" verlenen. Verwacht mag Wiorden, dat ook het jeugdige publiek, dat zich hier vaak pleegt te vermijen, alle vernie ling of beschadiging achterwege laat en aldus toont, ook deze aan plant te waarderen. BRUINISSE. Het organiseren van een jeugd-ontspamningsavonid op tweede Paasdag behoort te Brui nige tot de traditie. Nd die Chri Jeugdver, die gewoon waren- deze avond te organiseren, om de een of andere reden verstek hadden laten gaan, was deze taak overgenomen door het comité voior jeu-gdobtspan- niimg, a,idus Ds. Marsman, de voor zitter van dit comité in zijln ope ningswoord voor een eivol- Ned. Herv. V©r. Gebouw- Door de Chr. Zangver. „Risorgimento", onder lei ding van de heer S. W,. Blok, wer den enkele nummers zang ten ge hore gebracht, idie een uitstekende indruk gaven van de vordieringen die door dit koor wordien gemaakt. Hierop declameerde Ds. Marsman ©en tweetal gedichten, van de Ge- mestet. Het ontroerende „Haantje van de Toren" en het oubollige „In het land van Kockanje". Het po pulaire radionummer van Bob Wal- lagh es., ide Hersengymnastiek, vonld ook hier navolging; het succes was groot. De heer van Immerzeel droeg een van zijn zelf vervaardigde schet sen voor en zoals steeds had tiij aller aandacht en het gulle applaus bewees wel hoe deze bijdragen, die langzamerhand een vast programma nummer worden, gewaardeerd wor den. Met ide „community-singing"1' werd een tot heden hier .onbekend programmanuimimler ingelast, doch de heer van Immerzeel was het ook hier weer, die het publiek di rect mee had en het werd eveneens een nummer dat zeker later nog wel eens herhaald zal worden'. Nadat reeds voor de pauze -enige padvin ders een uiterst komisch ©enact ertje hadden opgevoerd, was na de pau ze opnieuw de beurt aan de pad vinders, thans met het grote stuk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2