ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Ook SPANJE kan uit het plan-Marshall putten Pan-Amerikaanse conferentie ie Bogota DONDERDAG 1 APRIL 1948 No. 15859 101e Jaargang —7 Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2,75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Pauselijke Paasboodschap in zijn Paasboodschap, uitgespro ken voor de Vaticaanse radio, heeft Z.H, de Paus verklaard: „Het grote uur van het Christelijk geweten is aangebroken. I;n deze tijd van angst en gevaar, die zwanger gaat van wellicht onherstelbare beslissingen in de gehele wereld drukt een bui tenga woon zware Schaduw! op ons". „Hij, die niet blinid is, Ziet in";, aldus de Paus, hij, die niet waan zinnig is, voelt, dat Rome de wieg, de verbreider en de bescher mer der eeuwige wlaardien van leven en beschaving zich in een toe stand bevindt, die de grootste waakzaamheid en de onvoorwaar delijke bereidvaardigheid vereist van hoofd en leien der Christenheid!". Z.H. de Paus sprak van het bal kon van de St. Pieterskerk. Vele duizenden luisterden op- het plein. Hij werd lang en krachtig toege juicht. Z.H. bond zijn toehoorders pip het hart „waakzaam te zijn en te bid den". Hei Christelijk geweten zou geheel en al moeten ontwaken: want „Wie niet voor Mij is, is tegen Mij". De Russische zóne ontvlucht In de laatste vier weken hebben 10.000 mensen uit de Russische zóne naar Hessen in de Amerikaanse zone trachten te ontvluchten, aldus heeft het Amerikaanse militaire be stuur te Wiesbaden medegedeeld. 5000 werden aan de grens terug gewezen, 3700 twterden over die grens opgevangen en teruggezon den en 1300 werden gearresteerd. Deze zullen vervolgd worden. Reuters correspondent meldt, dat zich onder de vluchtelingen, die ook de Britse zóne binnenstromen beroepsmisdadigers, zwarte hande laren en mannen, die van bun vrouw af willen, bevinden. Men schat het aantal politieke vluchtelingen op slechts vijf pet. Een tien, pet. wenst zich bij familie te voegen, de rest bestaat grotendeels uit mensen, die van mening zijn, dat bet in de Wes- lelijke zones beter moet zijn en uit hen, die blij zijn te kunnen ver dwijnen. Belgische auto's verslinden onze benzine Het Zondagse rijverbod zit velen dwars! Het gaat om, benzine- (de viezen) besparing- Accoiord! Maar weten de autoriteiten, dat duizen den automobilisten uit België hon derdduizenden liters Nederlandse 'benzine opslokken? Ieder, die aan die grens bekend is, weet, dat de Belgische wagens met zeer weinig benzine de grens passeren, zo weinig zelfs, dat maar ternauwernood de grens kan wor den 'gehaaid. Direct over de grens, op ons grondgebied, zijn een paar goed ingerichte tankstations en daar wordt lustig getankt. Verhoudings gewijs 'betalen de Belgen tweefrainc per liter, wat neerkomt op een be sparing van vier franc per liter. Op de terugreis tankt men opnieuw aan de grens en wanneer man be denkt, dat er tanks 'bij zijn, die honderd liter benzine kunnen bevat ten, dan krijgt men een juist beeld van de geweldige hoeveelheid; ben zine, die eerst wordt verreden ijn daarna nog wordt meegenomen. Dc restaurants gaan versoberen Het over leg tussen het ministerie van Landbouw, visserij en voedsel voorziening en Bedrijfshoreca over versoberingsmaatregelen voor de restaurants schijnt geëindigd te Zijn. Als resultaat van dit overleg is, naar wij vernemen, binnen afzien bare tijd gesproken wordt van medio Mei der invoering te ver wachten van een aantal beperkingen in de omvang en de samenstelling van de maaltijden in deze inrichtin gen. Met name zou er op aandrang van de regering gestreefd zijin naar een vermindering van de vleesver- strekking. Het proces Rauter Overal in den lande bestaat gro te belangstelling voor het proces Rauter, idat binnenkort zal worden gehouden. Rauter zelf schijnt zich rustig aan het voorbereiden te zijln óp het proces. Hij is 'bereid alia verantwoordelijkheid op zich te ne men. Nu Himmier en Seyss Inquart vam het toneel zijin verdwenen, be schouwt hij zich als de hoogste Duitse pollitie-autorilteiit, die in ons land nog moet terecht staan. Rou ter's 'gezondheidstoestand, is redelijk ai heeft hij nog steeds te lijdien van ide aanslag, die destijds op' hem werd 'gepleegd. Met het oog op mo gelijke zelfmoordplannen wordt de eertijds zo 'gevreesde Polizeiführer WERELDNIEUWS Washington heeft weer eansvooir iaën verrassing gezorgd. Indien Spanje zuilks wenst kan het een deel van de 6205 millioen dollar toegewezen, krijgen. Zowiaj de com missie voor 'buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden als het Huis zelf hebben er in toege, stemd Spanje te betrekken bij Je plannen tot herstel van Europa. Dit besluit is iln Loindien met ver bazing en pijnlijke verrassing ont vangen,, vooral door de, republikein se Spanjaarden aan de Theems, die met stomheid waren geslagen. De toevoeging vain Spanje karn tot gevolg hebben dat öf het totaal bedrag van het programma wordt verhoogd, öf het geld over zeven tien iin plaats van over zestien lan den moet warden verdeeld. Dit besluit is genomen tegen ide wil van het departement van bui tenlandse zaken. Ook enkele afge vaardigden verhieven hun stem te gen dit ontwerp dat als „tamelijk onschuldig" werd gekwalificeerd,, maar aan deze kant van de Oceaan beschouwt mein het huidige Spanje nog altijd als een fascistisch gere geerd land, 'diat dezelfde doelstjl- liingen nastreeft als eenmaal de be ruchte Nazi-leiders, van welke sys temen West-Europa niets moet heb ben. Zodra Caudillo Franco blijk zou geven eerbied te hSbban voor de persoonlijke vrijheid van zijin on derdanen, dan zou overig Europa wellicht bereid zijn Spanje als 17e Marshall-land te erkennen. v Tm Bogota,vide hoofdstad van de Zuid-Amerikaanse republiek Co lumbia, is deze week de Pan-Anieri- kaans© conferentie begonnen. Een actieve buitenlandse politiek kunnen de Ver. Staten niet voeren wanneer het niet verzekerd is van ide ruggesteun der landen die in de onmiddellijke nabijheid, liggen. Pre sident Roosevelt gaf reads in 1933 ide voorkeur aan „goede nabuur schap" 'boven een „quarantaine" politiek t.o.v. Europa. Van deze prioriteit van belangen die men tn Europa wel eens vergeet, weten Nóord-Amerika's buren steeds goed partij te trekken. Ook in Bogota, zal men het spel langer zien spelen idan Marshall lief is, omdat hij in Washington moeilijk gemist kan worden. De stichting van een permanente inter-Amerikaanse ven dedigilngsraadi ter uitvoering van het in September te Fetropolis (Brazilië) gesloten pact tegen agressie staaf op het pro gramma. De Verenigde Staten zullen aandringen op een spoedige oprich ting van die raad en op d,e invoe ring van ©en wapenstandaardisatie, welke dit instrument impliceert. Af gezien van het opperen van bezwa ren, die de mérites van deze opzet zelf raken en vooral dooir het door zijn rijkdom machtige en bovendien uitermate ambitieuze Argentinië aan gewakkerd werden, is het bekend, dat de Zuiidi-Amerikanen op deze conferentie al het mogelijke- zullen id o en om hun deelneming a an het inter-Amerikaanse defensie-systeem zo duur mogelijk te verkopen tegen prijzen, die er niet ide minste betrek king op hebben. I Om gelukkig te wezen, be- hoeven wij slechts te geloven, dat wij het zijn. 4> <■»-«> O WEERBERICHT Verwachting tot idie avond van 1 April: Tijdelijk tot stormachtig toenemende wind uit Zuidelijke rich ting,, later draaiende naair Zuid west of West, regen, weinig ver andering van temperatuur. 1. Zo|n, op 6.16, onder 19.13. Maaln, op 3.23, lofnfdieir 10,04. Nieuwe Maan 9 April. zeer streng bewaakt. De zittingen zullen worden 'gepresideerd, door Jh'r. mr. P. G. M. vain Meeuwen. Het hof wprdt Verder gevormd door mr. Q. J. L. M. van Moorsel, m'r. D. Bydendijk, generaal-majopir V. E. Wildmar ien generaal-maj oor H. F. M. baron va|n Voorst tot Voorst. Griffier is mr. C. G. Jor- delns, terwijl mr. J. Zaayer als proj- ouneur-f iseaal zal optreden. Er zijn alleen enkele getuigen a charge opgeroepen zes in totaaJi io.a. ide inspecteur van politie F. J. van Dion, van Geelkerken, Ida propaganda-leider van de N.S.B, Schreieder, de leider van het Bnga- landspiel en Van >Etten, een oud SS-er. De president van het B. G. heeft mr. K. van Rij'dkevorsel als verde diger aan Rauter toegevoegd. De gezondheidstoestand van H.M. de Koningin De 'gezondheidstoestand, van H.M. de Koningin maakt het nog niet mo gelijk dat zij Haar werkzaamheden weer ten volle kan hervatten. Op medisch advies zal H.M. de Konin gin nog veel rust moeten houden. De Paasdagen met het heerlijke warme voorjaarsweer waren voor velen een goede gelegenheid om een dagje naar de bloembollenvelden te gaan. Rijen fietsers en auto's met de traditionele slingers gaven de wegen een vrolijk aanzien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1