ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Veldslagen tussen Joden en Arabieren OUDE WERELDZEE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Rond de Grote overmacht der Arabieren WOENSDAG 31 MAART 1948 No. 15858 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven Bi 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelst ra at A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtmau Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Télef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. De strijd in Palestina is daarom van zoveel gewicht, omdat het Hei lige Lamd aan de Middellandse Zee is gelegen. Een strategische over weging, diie reeds in de grijze oud heid werd gemaakt, maar die in het huidig stadium van die wereldge schiedenis andermaal in betekenis wint. Ook in vredestijd heeft bet wel eens zin de militaire situatie nauwkeurig te bezien en dan komt men zeer beslist in het Middel landse zeegebied terecht, waar Pa lestina thans een gevaarlijk brandje betekent, dat niet zonder vonkge- vaar is voor het omringende gebied. Stellig gaat Amerika van dezelfde veronderstelling uit en typisch is in dit verband het in gebruik nemen van een groot en goed geoutilleerd vliegveld nabij Tripolis in Lybilë door de Ver. Staten van Noord- Amerika. Dit vliegveld iis strategisch uitermate gunstig gelegen en bete kent ©en controlepost van grote be tekenis. Onder de druk van de mo mentele iomstaindighed'sn in Pales tina gaat Engeland zijn troepen uit dit land terug trekken, maar de Tommies mogen niet naar huis, maar worden op Cyprus gestation- neerd, dat alweer moeilijk anders dan als „geallieerde" controlepost kan worden gezien. Tegen de achtergrond van deze militaire bedrijvigheid staat het Rus sische verlangen naar ijsvrije ha vens,, die het a-I sinds jaar en dag aan de Middellandse Zee zoekt. De politieke activiteit in Griekenland en Italië van Russische zijde heeft dus zeer reële militaire achtergronden. Zou Griekenland communistisch wor den, dam is er niet eens een Rus sische bezetting nodig, om te begrij pen, dat ook Turkije is verloren. Beheerst Griekenland aldus het Oos telijk gedeelte van de oude wereld zee, Italië is voor het middenstuk van allesbeslissende betekenis. Bei de landen moeten diaarom ten koste van alles voor de democratie behou den blijven. Worden zij in de Rus sische machtssfeer betrokken, dan Is Engeland ook in het Middellandse Zeegebied uitgespeeld, terwijl te vens de Anglo-Amerikaanse oliewin ning iin het midden-Oosten met vol ledige ondergang wordt bedreigd. Zeker niet denkbeeldig is tenslotte Idan het gevaar voor Afrika, dat voor de Russische expansie-zucht een boeiend object zou vormen. "ITet is weliswaar zo, dat de jong- •*-*- ste o'oirlog heeft bewezen dat het Suez-kanaal niet meer de lucht pijp voor Engeland in de Middel landse Zee is, maar de strategische betekenis van het Middellandse Zee gebied is er niet minder op ge worden. De moderne luchtstrategie heeft immers weer heel andere factoren tot gelding gebracht. De vliegvelden langs de kust brengen niet alleen de Balkan, maar ook de Russische industriecentra binnen het „vliegbereik" van de Amerikaanse toestellen. De groeiende strategische betekenis van de landen roindi de Middellandse Zee gaat met een ge lijksoortige economische gepaard. De producten uit deze landen verschij nen in steeds groter wordende «kwanta op de wereldmarkt. Zo ergens ter wereld, dan trach ten hier Rusland en Amerika el kaar waardevolle vliegen af te van gen. Berichten maken melding van actieve Russische agenten, die in Turkije, Iran en Palestina voorbe reidend werk verrichten. Anderzijds zwaait Amerika vooral in deze rich ting met de dollarbuidieL We her inneren aan de steun, die Grieken land ontvangt en de zendingen ge vechtsvliegtuigen, die Turkije heeft ontvangen. Kennelijk geeft Ameri ka de voorkeur aan eigen vliegvel den boven eigen havens. Intijden van gevaar kunnen immers altijd de Engelse havens worden gebruikt als Malta, Gibraltar ienz. Hoe meer men zich iip deze materie verdiept, hoe meer men tot de overtuiging komt dat reeds thans np het we reldschaakbond strategische zetten worden gedaan, die stuk voor stuk mede de toekomst zullen bepalen. De activiteit in het Middellandse Zee-gebied wekt de indruk dat stra tegisch gesproken West-Europa in betekenis heeft ingeboet en de be langstelling zich "naar het Zuiden heeft verplaatst. Blank en zwart in Amerika Zuid Het werd donker in Wrights vilte, een klein piaasje in het Zuiden van Amerika en de drukkende hitte van de dag maakte plaats voor de verlossende frisheid van de nacht. Een lange rij auto's reed door de stille straten van het stadje naar het stadion en uit deze auto's stap ten tweehonderd negen 'en veertig mannen en vrouwen, die in hun handen zwarte iwasdoektassen droe gen. Hun hoofden omlaag, opdat de omstanders niet te goed zouden zien, wie deze mannen en vrouwen waren, haaiden ze uit die zakken de witte lakens en zaïkachtige hoofddoekeni van de Ku-Kiux-KLan en trokken vlug deze kleren aan. Zaterdag begon de strijd, toen Arabieren bij Kfar Etzion een Joods convooi van ongeveer 40 wagens aanvielen. De Joden moesten hun wagens 'na hevige strijd iin de steek laten tegen de overmacht van Ara bieren en de 150 overlevenden trok ken zich terug op een verlaten huis in het dorp Nabi Daniel, ten Zuiden van Bethlehem. De Joodse verzetsorganisatie Ha- gannah zond onmiddellijk vier vlieg tuigen en vijf gevechtswagens om de ingesloten Joden te bevrijden, maar de overmacht van de Arabie ren werd steeds groter. Men schat te hun sterkte op ongeveer 3000 man Zondag zetten zij de belegering voort. De Joden hadden slechts 40 leden van de Hagannah ter ver sterking gekregen. Tegen de middag grepen- enkele compagnieën van een Brits regi ment in, die na overleg met de Joodse en Arabische leiders een wa- Daairna marcheerden ze, de een achter de ander, naair het plein voor de Rechtbank, waar honderden toeschouwers klaar stonden om te applaudisseren. Wat de (reden voor die geheim zinnige en dreigend© optocht? Vierhonderd negers hadden zich in laten schrijven iop de kiezerslijs ten voor id© aanstaande verkiezin gen en dat kon de Ku-Khix-Klap; natuurlijk niet verdragen; waren zij tiiet de officiële tegenstanders van rechten vooir negers, katholie ken en Joden? Ejn ja, daar kwam het al: dokter Green, de Grote Draak" van de Klam (zo iets als voorzitter) stak een speech af. „Die Yankee's willen met (hun bajonetten wil en zlwlart „gelijk" makenmaar als dat zou gebeuren, dan vloeit bloed dcor de straten vain onze goede stad. De Klan zal niet toestaan, dat einze Duitse krijgsgevangenen stierven in Rusland In de „Piravda" van 25 Aug. 1945 stond een bericht, dat het Rusland gelukt wias in ide oorlog zes millioen Duitse krijgsgevangenen te maken. Volgens een uit gevangenschap teruggekeerd Duits theologisch student is het sterftecijfer dier krijgs gevangenen te stellen op 80 pet., hetgeen 4.800.000 doden zou betekenen. Hij staaft zijn bewering door een voorbeeld aain te halen van een kamp met 900 gevan genen, waarvan in de tijd van een half jaar 589 man stier ven, terwijl er opi dat moment noig slechts 18 in staat waren te werken. Bericht van over lijden werd aan de familie in geen enkel geval gezonden. penstilstand wisten te bewerkstel ligen. De 124 Joodse overlevenden, die hun wagens aan de Arabieren moesten achterlaten, zijn door de ^ritten naar Jeruzalem gebracht. De strijd van Zondagmorgen, toen Arabieren een Joods convooi aan vielen tussen Aroe en de Libanese grens, was minder heftig. De Ara bieren maakten gebruik van mor tieren en lichte mitrailleurs, doch trokken zich tenslotte terug, toen Britse artillerie hen had beschoten. Na deze aanvallen heeft de Pa lestijnse regering een waarschuwing gepubliceerd, dat Britse troepen geen Joodse konvooien meer zul len bevrijden, die Britse instructies in de wind slaan. Volgens officiële gegevens zijn iït totaal bijna zestig Joden gedood ian ongeveer zeventig gewand. De verliezen der Arabieren bedroegen negen doden en twintig gewonden. y"*'*"<-*-«■» «->-*>—<•> o o y Als er geen ongeluk was y i ziQuden wij' het geluk niet t waarderen. i I W» I WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 31 M,aa|rt: Zwaar bewlolkt met tijdelijke op klaringen en plaatselijk enige re gen, meest matige wind tussen Zuid en Zuid'West, nog iets min der zacht. 31- Zoö op 6.18, (Onder 19-11. Maan op 2.25, onder 9.13. Laatste kwartier 1 April. mensen verwerden tot een minder waardig ras". EJn meer van dat fraais. Bij de verkiezingen van de vol gende dag verscheen geen enkele neger! Nazi-leiders in de gevangenis te Spandau Volgens (de militaire bestuursauto- riteiten te Berlijn zullen de voor malige nazi-leiders Walter Funk en Admiraal Raeder niet lang meer te leven hebben, indien bun gezond heidstoestand niet verbetert. Raeder moet ©en grote breukope- ratie ondergaan, die door een be- handie'end Amerikaans geneesheer in verband 'met zijin 70-jarige leeftijd en algeméne gezondheidstoestand als zeer ertnstig wordt beschouwd1. Funk ligt ziek en heeft dagelijkse medische verzorging nodig. Zijn mo reel gaat hard achteruit. Van de loverige 7 leiders, dia de enige gevangenen te Spandau zijn, terwijl het gebouw 2500 gevangenen zou kunnen herbergen, is ex-groot- admiraal Karl Doenitz zeer ziek. Zijn hartziekte, rheumatiek en suikerziek te "maken het niet waarschijnlijk, dat hij zijn 10 jaar straf zal over leven. Men Is van oordeel, dat Rudolf Hess aan de rand wan waanzin is. Hij heeft steeds een afwezige blik, zijn gewicht neemt voortdurend af. Hij is nog steeds trouw aan Hitier en spreekt over „Der Fuehrer". Speer, vota Schiraeh en von Nieu- rath verkeren daarentegen in ©en goede gezondheidstoestand- In te-i genstelling met von Doenitz schij nen zij niets liever te willen dan dat zij maar doodgeschoten waren na het proces te Neurenberg. Tsaldaris, d© Griekse minister van buitenlandse zaken, heeft aajn Trygve Lie, secretaris-generaal van de Unoi, en' aan de Unesco tele grammen gezonden, waarin hij pro testeert tegetn „het roven van kin deren door de guerillastrijdlers van generaal Marleos". Deze kinderen zonden naair de Noordelijke buur landen van Griekenland wiorden ge voerd. Het Bijzonder Gerechtshof, dat de zaak-Rauter zal behandelen, is samengesteld. Mn Zaaijer treedt op als openbare aanklager. In Bogota is de Pam-Amerikaanse conferentie begonnen. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, is daartoe gear riveerd. 1 t I 11 In het laatste weekend zijn de gewapende overvallen in Palestina uitgegroeid tot hele veldslagen, waarbij artillerie en vliegtuigen werden ingezet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1