ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HERZIENING DER GRONDWET De Joden willen Jeruzalem kuiten de strijd houden DINSDAG 30 MAART 1948 No. 1585,7 101e Jaargang! ABONNEMENT: Prijs petr 3 maande® bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt; iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m,m. (4 regels) f 1 per stuk. De voedselpositie in Oost-Duitsland In een bespreking, die de chef der afdeling voorziening vain het militaire Sowjetbestuur, Drofa, met de verantwoordelijke Duitse ambte naren heeft gehad, heeft hij ver klaard, dat er ernstige voedselmoei- lijkhediein in de Sowjetzone zijn en 'dat.de voediselvonrziening der zóne tot de volgende oogst niet verze kerd is. De tekorten treden vooral nip in Thueringen, Saksan-Anlhalt en Mecklenburg- Het Sowjetbestuur verklaart, dat de moeilijkheden zijn ontstaan door ,,een toenemende stroom hongerige mensen uit de Westelijke bezet tingszones". In het laatste kwar taal zouden ruim 200.000 personen meör' verzorgd dan voorzien was. Berlijnse waarnemers verklaren, dat inderdaad een aantal mensen iu,it ide Westelijke zones de grens naar ,de Oostelijke zóne oversteekt, Idooh dat men algemeen aanneemt, (dat er meer mensen in omgekeer de richting de grens overschrijden. De Britse autoriteiten schatten, (dat ongeveer 40.000 personen maan delijks uit de Sowjetzone illegaal de Britse zóne binnenkomen. On langs werd gemeld, dat die Rus sische autoriteiten de grensbewa king hebben verscherpt om een ein de te maken aan dit illegaal over schrijden van de grens. Tornado teisterde Oklahoma Heit midden en het Oosten van de Amerikaanse staat Oklahoma zijn door een tornado geteisterd. Ten minste dertien personen zijn'; om Ihet leven gekomen. De grootste schade is aangericht in de nabijheid van Wetumka, 75 mijl ten Oosten van Oklahoma-city, waar zeven mensen zijn gedood. Op bet Vliegveld Tinker, nabij Oklahoma werden 84 vliegtuigen vernietigd of beschadigd. Binnen een week is het vliegveld nu reeds voior de tweede maal door een tornado getroffen. Volksrechtbanken in Tsjecho-Slowakije De Tsjeehoslowaakse nationale vergadering heeft het wetsontwerp tot instelling van de volksrechtban ken goedgekeurd. De minister van justitie ideeide mee, diat er „grote ontevredenheid was ontstaan, door dat de vroegere volksreöhtbanken slechts in een zevende van de 132 duizend gevallen, waarin verraad ten laste werd gelegd, ©en veroor delend vonnis hadden geveld." De Tsjeehoslowaakse volkspartij heeft weer verscheidene vooraan staande leden geschrapt. De zuiveringscommissies ider or ganisaties van oorlogsveteranen en partisanen moeten allien, die „vij andig staan tegenover de volksde mocratie ef niet progressief zijn" uitstoten. i Frans passagiersschip overvallen Een Frans schip van ongeveer 800 ton, dat een regelmatige dienst onderhoudt tussen Saigon en Baria. ©etn stad in het midden van Cochin- China, is overvallen en buitgemaakt doét? aanhangers van de Vietminh, die bij het vertrek tussen die pas sagiers aan boord waren geslopen. Zij hebben de zeelieden en de zich op het schip bevindend© Franse sol daten aangevallen en da Vietnamese passagiers gedwongen om naar be neden te gaan. Toen zij mieester van het schip waren, lieten zij koers zetten in de richting van het door de Vietminh beheerste gebied. Ex-koning Michael's lijfwacht uitgebreid Volgens een correspondent van de Daily Mirror te Washington wiordt het leven van ex-koning Mi chael vain Roemenië bedreigd. De lijfwacht van Michael, die to hotel Shore'ham t© Washington vertoeft, is tot vijjtiem man uitgebreid. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat Ihet. na het vernemen van de geruchten over'een complot, dat Miehaël wil vermoorden, maat regelen zal nemen iom hem te be schermen. Miehaël zou niet meeir in het hotel mogen blijven, waar vele con gresleden, regeringsfunctionarissen en leden van de Russische' missie verblijf houden, doch tijdelijk „naar een geheime plaats, die veiliger is dan Wasington" worden gebracht. Grondgedachten der nieuwe rechtsorde Het rapport van de Staatscommis sie ter voorbereiding van de be perkte grondwetsherziening is nu vrijgegeven. Er blijkt allereerst heel lang gedelibereerd te zijin over de vraag, of die beperkte grondwets herziening nu wel nodig was. Ten slotte bleek ide grote meerderheid ider commissie er voor te zijn. Vervolgens kwam aan ide orde een voorstel om in de Grondwet aan ide Staten-Generaal als het wa re een blancoi-mandaat te geven voor het treffen van verandering?® in ide structuur vain het. Kohiinkrijk- Mits idiie veranderingen dan maar met tweederde meerderheid wier- iden goedgekeurd'. Ook hierover is lang gepraat. Het eind van het liedje was, iat men aanbeval in de Grond wet toch ook iets te zetten over de aard der structuurveranderingen. Een tweetal leden voelde echter niets voor het gekozen ontwerpi. ttet aangeboden' wetsontwerp stelt voorop, dat de nieuwe rechts orde zal worden gevestigdi op de grondslag van de uitkomst van het De heilige plaatsen voor Joden, Ara bieren en Christenen moeten gespaard HetJoodse agentschap heeft de Unoi verzocht, ervoor te zorgen,, dat er na 15 Mei, de diatum waar op 'het Britse mandaat afloopt, troepen in Palestina: zijn om de gevreesde „slag om Jeruzalem" te voorkomen. Het agentschap heeft vooral ,op het oog de ongeveer 10.000 man Deense en Noorse troe pen, die to Nooird-Duitsland zijn gelegerd. Maar, zei efen vertegenwoordiger van het agentschap, het kan ons niet zoveel scheien, wat voor troe pen het zijn, ais er maar soldaten komen; de Uno moet uitmaken, wel ke naties ze moeten leveren. Als er troepen komen, zal Jeruzalem ten minste niet in het betwiste gebied liggen, onverschillig, welke maat regelen er verder voor de andere gebieden van Palestina al of niet wordien genomen. J^)e bedoeling van het Joodse voor stel is slechts, ervoor te zor gen, dat de stad Jeruzalem, die noch tot de Joodse, noch tot de Arabische staat zou behoren, wan neer liet verdelingsplan uitgevoerd was, niet ten prooi valt aam de felle gevechten, die na 15 Mei ze ker zullen uitbreken. De heilige plaatsen, die voor Christenen, Joden en Mohammedanen hei.ig zijn, moe ten zeker worden gespaard. Noorwegen en Denemarken hou den betrekkelijk kleine legers op de heen, waarvan een groot deel in Duitsland is gelegerd en de rest in het moederland. Noorwegen en Denemarken moeten bovendien voorbereid zijn op communistische activiteit én beide landen zijn bezig hun militaire apparaat te verster ken. Hun eerste ministers hebbed vorige week bekend gemaakt, dat zij, tezamen met Zweden, in de strijd tegen 'het communisme aan Ide zijde der Westelijke mogendhe den zullen staan. De Scandinavische landen hebben zich indertijd uitge sproken vóór het plan tot verdeling van Palestina. Lege tuben voor nieuwe huizen Levert uw lege tamdpastatuben in, want anders komt er stagnatie in ide bouw van woningen. Tandpastatuben worden voor een groot deel uit lood gemaakt. Wan neer de nieuwe tuben in hoofdzaak uit gebruikte hunnen worden ge maakt, wordt hiermede per jaar on geveer honderdduizend kilo lood bespaard. Daar lood schaars is, is er ook een tekort aan buizen vooir waterleidingen e.d. Dikwijls stag neert ihet gereedkomen van een huis omdat de loodgieter niet over vol doende materiaal beschikt. Door ihet inleveren van lege tuben wordt ide woningbouw dus bevorderd» Het Deense koningspaar zal deze zomer een bezoek aan Groenland brengen, aldus meldt Dagens Nebe ter uit Kopenhagen. In verband met de strategische positievan Groen land wordt aan het bezoek een zekere politieke betekenis toegekend Het N.V.V. beeft zich tot de mi nisters van sociale zaken en van fi nanciën gewend, met het verzoek per 1 April enige waardeboinmem voor bet consumentanerediet geldig te verklaren, nu mag worden ver wacht, dat op die datum een aantal nieuwe textielpunten zal worden aangewezen. Bekennen, dat men ongelijk had, iis 'erkennen, dat men ver- I standiiger is geworden. j WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 30 Maart: Tot kachtig toenemende wind tussen Zuid en Zuidi-West, zwaar bewolkt met later lenige ne gen, minder zacht. 30. Zoln op 6.21, onder 19.10. Maan op 1.13, onder 8.35. Laatste kwartier 1 April. reeds gepleegd1 ie® noig te plegen gemeetn overleg met de vertegen woordigers van de Overzeese Ge biedsdelen. Een nieuw voorgestelde grond wetsartikel stelt diensvoilgens en kele richtlijnen vast voor de te vor men Uiniiie. Aan het hoofd moet'staa® de Koningin ien haar wettige op volgers. De Unie zal door eigen organen de samenwerking tussen da delen bevorderen inzake buitenlandr se betrekkingen', defensie en voor zover nodig financiën, economische ien culturele zaken. Zij zal ide rechts zekerheid, de fundamentele mense lijke rechten en vrijheden, m deug delijk bestuur waarborgen. De Unie zat. op eigen naam aan het inter nationaal rechtsverkeer deelnemen. /"jok de structuur van het kontak- rijk nieuwe stijl en de federa tieve opbouw van Indonesië wil het voorstel in de Grondwet vastgelegd zien. Binnen dit kader echter wil het aangeboden [ontwerp de moge lijkheid openen om voorzieningen tokake de overgang maar de nieuwe rechtsorde te treffen door middel van met twee-derden meerderheid aangeniomen wetten. De nieuwe rechtsorde behoeft be vestiging door ide Koningin. De geschiedenis van een gebroken ruit! Het [gebeurde op Flakkee tdat bij een boer een ruit in diggelen ging. Dus toog hij naar de schilder en gaf opdracht de ruit te herstellen. Maar dat ging zo maar niet. Dj© schilder vulde ©en formulier in ie® zond dit naar Ihet 18 k.m. verder liggende districtskantoor van „We deropbouw", Prompt de volgende dag kwam ©en meneer op ©en motor, contro leerde of de ruit werkelijk stuk was, reed rechtsomkeer naar het Bureau, zond een formulier naar Den Haag en enige dagen later kreeg de schilder toestemming om de ruit te plaatsen. Volgens ambte lijke maatstaven gerekend ging alles razend snel. Alle lof! Wat kostte deze ruit de Staat? Meer dian ide ruit zelf ongetwijfeld. Trygve Lie, secretaris-generaal van de Umo, heeft gezegd, dat men (niet kan- ontkennen idat de organi satie der Verenigde Naties zeer veel van haar prestige heeft ingeboet Lie 'geeft ide schuld daarvan aan de Vijf grote -mogendheden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1