ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Geharnast Pasen WERELDNIEUWS Spannende Italiaanse verkiezingen te wachten Truman doet een beroep op Joden en Arabieren i WEERBERICHT AL TE HANDIG Zal Monty Sokolofsky te Berlijn ontmoeten ZATERDAG 27 MAART 1948 No. 15856 101e Jaargang! ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden blij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 eent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: SChuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per min. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Dat Pasen in geestelijk en natuur lijk opzicht dë overwinning betekent dp duisternis en dood, is een waar heid, die Anno Domini 1948 onver kort geldt, maar die met de ons omringende wereld eerder in fla grante tegenspraak gelijkt. Het ge loof dat de angel uit de dool is weggesneden en het leven triom- feeert wordt niet gevoed in een werelddeel, wlaar volkeren met leu zen door waarheidsverkradhters worden bedwelmd en ondergedom peld in een geestelijke doodssfeer van terreur en geweld. Immers waar de vrijheid sterft, treedt de geestelijke ontbinding in en de ont binding is het kenmerk van die dood. Gelukkig kan de mens. en ook de kerk zich in zoverre van deze trieste dingen abstraheren, dat zij de vonk van het geloof ook op dit Paasfeest met nieuwe geestkracht weten aan te blazen. Maar wie de politieke wlereldsituatie in het oog vat, kan moeilijk de ge dachte aan een ander Pasen, nu drie jaar geleden uit de gedachten bannen. Drie jaar geleden eindigde de gruwelijkste aller oorlogen en die mens wiekte op uit de takken van een schier gestorven levens boom. Wanneer over dorpen en ste den de Paasklokken luiden, komt de niet genoeg te waarderen heerlijk heid, van de bevrijdingsmorgen als vanzelf in de gedachten. De Paas klokken luidden de vrijheid in, na een medogenloze oorlog, die de beste zonen van ons volk het leven kostte. Eln nu, drie jaar later, is het gesprek over een nieuwe oorlog aan de orde van de dag. Al hebben wij van Pasen tot Pasen op deze plaats voortdurend gewezen op de niet te onderschatten gevaren, niet temin is de oorlogsdreiging, een ding, dat door velen, zeer ten on rechte tot een niet bestaande hoog te wordt opgeblazen. Wij willen daar niet aan meedoen, omdat dit spreken tot een oorlogspsychose lei den kan, die de werkkracht verlamt en de levensmoed, speciaal aan de jeugd zou kunnen ontnemen. Er is immers in de verhouding der groot machten Rus" ar.d-Amerika een zeer logische ontwikkeling op te mer ken, die weüsw'aar enerzijds zorgen baart, anderzijds de horizon niet helemaal verduistert. Het snelle tempo der internationale gebeurte nissen van de laatste weken geeft zelfs aanleiding tot een gematigd optimisme. Br zit weer enige lijn in de politieke ontwikkeling, juist omdat de vrije volken der wereld het heft in 'handen hebben genomen en bezig zijn maaurege ai te treffen, om het leven, de vrijheid, de de mocratie te beschermen. Tn het eerste jaar na de bevrijding werd toenadering tot Rusland gezocht, in de hoop de samenwer king tijdens de oorlog in vredestijd te consolideren. Langzamerhand bleek echter dat Rusland de „ge degenereerde kapitalistische sta en" dog even fel haatte, als in de jeugd- dagen van de revolutie. Toen lang zamerhand dit besef in het Westen doordrong, namen de Westerse de mocratieën aanvankelijk een af wachtende houding aan. De moge lijkheid toit samenwerking rwierd, nog niet radicaal verworpen, maar de expansiedrift der Russen, met welk oogmerk dan ook tot gelding ge bracht, deed het Westen ontwaken. Het heeft er alle schijn van, dat de wereld zich thans in de derde phase bevindt. Het Westen met de Verenigde Staten in de voorhoede heeft de leiding van het verzet ge- moirien en het Marshallplan zal eco nomisch on politiek het middel zijn om de Russische opmars te stuiten. De conclusie, dlait men zich tegen over de machten van het kwade te weer moet stellen, kan men niet anders dan .als winst kwalificeren. Meerdere jaren hebben kwalijke vredesapostels gepredikt, dat zij weigerden ©en tegenstelling tussen Rusland en Amerika voor het eigen persoonlijke leven te aanvaarden,. De wens Wlas hier de vader van de gedachte. Zij ontkenden, in hun idealisme, -een tegenstelling tussen vrijheid en dictatuur. Het zij toe gegeven, wapengekletter doet niet sympathiek aan, maar het geluid is beter dan de onzekere en on heilspellende stilte, die niemand kan determineren en die uiteindelijk zou zijn gebroken, met het titanemge- wëld van de „opstand der borden". Rusland doet uiteraard niet mede, om de geestelijke en materiële wa pens tiegens zichzelf te smeden, maar men moet eens opletten hoe snel het internationale teamwerk wordt afgedaan, nu Stalin's verte genwoordigers van diverse cenfe- rentietafelis zijn geweerd. Het Paas feest predikt de overwinning van het Leven en zonder aan profanie te doen, mogen wij deze inspire rende waarheid misschien symboli seren en overbrengen in de sfeer van het tijdelijke. Zolang onze pla neet zijn duizelingwekkende baan door het heelal beschrijft, overwint het leven op de dood. Maar bet leven dient beschermd. Het moet telkens weer iwlorden verdedigd te gen de aanvallers van allerlei aard. Daarom is er geen levensvreemd element in het geharnast Pasen van 194S. De Paaszegen behoeft er niet minder om te zijn. Drie weken na Pasen zullen in Italië de algemene verkiezingen worden gehouden, een stembusuit spraak die niet alleen beslissen' zal over de koers van het Apannijnse schiereiland. Gespannen ziet de we reld toe, omdat het communisme weer een doorbraak tracht te for ceren voorbij het IJzeren Gordijn. Niet dat iemand een absolute meerderheid verwacht voor de vol gelingen van het Kremlin. Wel ech ter bestaat de mogelijkheid, dat het Volksfront een oppositioneel vat gaat vormen, overschuimend van ordeverstorende kracht. Maar er is ook een omstandigheid die bemoe diging schenkt. De regering is er een zonder communisten. Er zitten geen mannen van de vijfde kolonne op sleutels tellingen ',die het gezags- apparaat in de war kunnen sturen. Als er pogingen daartoe zouden ge beuren, dan zou dat door gewroet van onder af moeten geschieden. De Westerse mogendheden heb ben het nodig geoordeeld de Gas pari een ruggesteun te geven Inzake Triëst, dat de Italianen genoegen gedaan heeft. Het ziet bovendien de hoop gloren op teruggave van de verloren koloniën: E'rythrea en So- maliland en verwacht behoud van een deel van zijn vloot. Moskou en Belgrado kunnen deze zet op het diplomatieke schaakbord maar ma tig bewonderen. Het Westen staat in het voordeel, maar de Russen laten zich niet gemakkelijk over bluffen, niet in het schaakspel en niet in de diplomatie, maar er is grand voor de hepp dat ze deze partij verliezen. rje Amerik. president heeft een poging gedaan om een complete chaos in Palestina te voorkomen, door de Amerikaanse vertegenwoor diger bij die Veiligheidsraad op dracht te geven er bij de UNO' op aiteï te dringen, dat Joodse en Ara bische onderhandelaars onmiddellijk besprekingen zullen openen over een wapenstilstand. Truman voorspelde dat er op 15 Mei, wanneer Engeland zijn man daat neerlegt, felle gevechten zou den uitbreken, tenzij er onmiddel lijk iets wordt ondernomen, om te zorgen, dat er op die datum een instantie is, welke kan zorgen voor het handhaven van recht en orde. Gevechten in Palestina zouden kun nen overslaan naar andere landen van het Midden-Oosten, waardoor de vrede in de wereld zou kunnen worden bedreigd. Het beheer over Palestina is niet bedoeld als vervanging voor het verdelingsplan, maar als een po ging om de gaping op te vullen, die zal ontstaan door het beëindi gen van het Britse mandaat op 15 Mei. Het beheer zou de voorwaar den scheppen^ die noodzakelijk zijn voor een vreedzame oplossing. Ame rika zal de UNO volledig steunen, maar dat houdt niet in, dat troepen uit de Ver. Staten naar Palestina zullen worden gezonden. Naar Salzburg (Amerikaanse •zone van Oostenrijk) zijn dezer da gen vele schilderijen overgebracht, die in de Amerikaanse zóne van Duitsland werden teruggevonden. Het betreft hier doeken, die ges'g- neerd zijn door Vlaamse, Hollandse, Franse, Spaanse en Italiaanse mees ters u,it de 16e, 17e en 18e eeuw en die een zeer grote waarde ver tegenwoordigen. Die plaatse ijke telefoondienst te Giraz (Zwitserland) heeft een instal latie ingericht, waardoor het mo gelijk wordt op ieder uur van de dag niet .alleen telefonisch de juiste lijd te vernemen, maar ook heit weerbericht en de 'weersverwach tingen. Streef naar kennis, maar bid pm gezond verstand. O Verwachting tot de avond van 27 Maart: Enkele overdrijvende wolkenvel den en plaatselijk ochtendmist, voo|r het overige zonnig weer met onge veer dezelfde temperatuur, zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich ting. 27. Zon op 6.27, londer 19.05. Maah op 22.31, onder 7.27. 28. Zon op 6.25,, onder 19.06. Maan op 23:54, onder 7.44- 29. Zon .op 6.23, onder 19-08. Maan op ondier 8.06'. Laatste kwartier 1 April. HOOGWATER TE ZIERIKZEE pver de maanden Maart-April 28. 5.29 v.m. 17.58 n.m. 29. 6.06 v.m. 18.35 mm. 30. 6.43 v.m. 19.08 nm. 31. 7.19 v.m. 19.46 hm. 1. 8.10 van. 20.34 nm. 2. 9.16 v.m. 21.48 nm- 3. 10.40 v.m. 23.23 nm- Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Een ooaster-kapiteiin uit Schie dam kwam bij de rivierpolitie te Rotterdam klagen, dat ze zijn "machine-journalen „ach terover gedrukt" hadden. Hier door kon hij aan de Maat schappij niet imeer bewijzen, dat hij in Lissabon een be drag van f 1100,— voor een reparatie had moeten betalen. Later bleek het onwaarsaiijn- lijke verhaal te zijn verzonnen De kapitein had samen met een runner idat bedrag wat je noemt „fris gemaakt". Dies krijgt hij nu een opfrissertje in het Huis van bewaring. Het conflict aangaande de Be stuursraad van Duitsland begint, ondanks de uiterlijke rust, waarmee de Westerse mogendheden het op vatten, aanleiding te geven tot enige ongerustheid, niet weiini'g verscherpt door het bericht, dat Montgomery in eigen persoon naar Berlijn zal reizen. Men zegt, dat hij een onder houd zou hebben met generaal So kolofsky. Zeker is in ieder geval, dat hij het weekeinde zal doorbren gen bij generaal Robertson. In Berlijn ziet men overigens met spanning de komst van de chef van de Britse generale staf tege moet, daar hij als eerste militaire bestuurder van de Britse zöne uiter mate goed van de algehele toestand en de ingewikkelde verhoudingen in bezet Duitsland op de hoogte is. Men verwacht van een onderhoud van Monty met de Russische gene raal niets da» goeds.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1