ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Amerik. activiteit I ii WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tweeërlei J Wees bij, de kwaadspreker DONDERDAG 25 MAART 1948 No. 15854 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: SOhuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Dat de Amerikanen zo schielijk op hun besluit tot verdeling van Palestina zijin teruggekomen, bewijst dat ook de Amerikaanse politici min of meer door de snelle loop der gebeurtenissen zijn overrom peld. Het is er immers de Russen om te doen, op een of anderp manier hun invloed in het Midden- Oosten te vergroten. Een geëigend middel daartoe was, het verdelings plan, dat in de praktijk altijd een „internationaal" poiitieleger had gevorderd na de opheffing van het Engels mandaat over het Heilige Land, In een internationaal politie- leger zou Rusland ongetwijfeld aan deel hebben en dan eerst was de invloedssfeer op zeer duidelijke wij ze tot het Midden-Oosten uitgebreid Helaas hebben de Amerikanen te Iaat ingezien, dat dit de oorzaak was van Rusland's steun aan, het desbetreffende Amerikaanse voior- stel. Het beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, moge hier van toepassing zijn, het tragische van de zaak is dat de Joden op nieuw in hun verwachtingen zijn teleurgesteld. Ep dit reeds ten twieede male, daar ook de Engelsen beloften deden, die zij niet in de praktijk nakwamen. Dieze^ teleurge stelde hoop krenkt het hart en zal er zeker niet toe dienen om de Joden tot staken der vijandelijkhe den te bewegen. De strijd van het Joodse volks deel, heeft niets minder dan een eigen zelfstandige staat tot inzet, ■waarvan telkens de hoopvolle gren zen binnen, de gezichtseinder kwa men. Die strijd zullen die Joden nooit en te nimmer opgeven. Wan neer Palestina onder hat voogdij schap van die Ver. Naties komt te staan, dan staan de nieuwe regeer ders voor precies [dezelfde moeilijk heden als de Engelsen tot nu toe. Wil er immers van enig vruchtbaar resultaat sprake zijn, dan moet ide orde hersteld worden. Misschien komt andermaal ihet onderwerp van een internationale politiemacht aian ide orde, maar in dit geval zal de samenstelling daarvan weer aanlei ding geven tot nieuwe cmverkw'ik- kelijkheden: De mogelijkheid bestaat ook, dat de Ver. Naties besluiten het mandaat over Palestina aan een harer leden op te dragen, maar ook dan zal de botsing tussen Oost en West onvermijdelijk zijn, geïnteres seerd immers als Rusland is voor het Midden-Oosten. Beide oplossin gen hebben dus weinig aantrekke lijks. Voor de Joden is het tenslotte te hopen, dat uiteindelijk op een of andere wijze een oplossing zal gevonden kunnen worden, die be antwoordt aan hum billijke eisein. Een heel andere politieke kwestie, die ide hernieuwde aandacht vraagt, is Triëst. Vormt Palestina het voor beeld van een Amerikaanse poli tieke vergissing, met Triëst hebben de Amerikanen de stand weer ge lijk gemaakt. Italië is hét land dat Oost en West elkaar misgunnen. Rusland heeft al een beetje welwil lend tegen Italië gedaan, om de Italiaanse kiezers in te prenten, dat ide communisten in zeer bijzondere zin het welzijn van, het land zoeken. Er werden wat schepen cadeau ge daan en Moskou liet doorschemeren, dat er wellicht over de voormalige Italiaanse koloniën zou te praten zijn. De Amerikanen hebben bij het bepalen van de bruidschat zich ab soluut geen beperkingen opgelegd, Triëst vormt de zere plek van het Italiaanse volk, geen wonder. Waar een groot deel van de bevolking Italiaans spreekt, denkt en voelt. De toewijzing van deze stad aan Joiegoi-Slavië werd dan ook ais een smadelijke amputatie van het natio naal .grondgebied gevoeld. Daarom heeft het plotselinge besluit van Amerika, de stad aan Italië te rug te geven, veel meer indruk gemaakt dan de geforceerde vrien delijkheden van Russische zijde. Deze slag van de Amerikanen is raak aangekomen en het effect wordt nog vergroot doior de toezeg ging, dat cok de Italiaanse verlan gens t.a.v. de koloniën zuilen wor den ingewilligd, als deze ter sprake komen. De jongste besprekingeh tussen ,de Franse e,n Italiaanse mi nister van buiten!amdse zaken, ijje een zeer bevredigend verloop had den. nog daarnaast vermeldend, •wettigen de hoop, dat Italië voor de démocratie behouden zal kunnen worden. Bij de komende verkiezin gen zal hierover definitief worden heslist. Kan hier succes worden geboekt, dan is niet alléén de we reldvrede vaster gefundeerd, maar is ook aan de Russische penetratie in Europa definitief een einde ge komen. Duitsers zullen Britse soldaten opleiden Het Britse ministerie van paring heeft een beroep gedaan op de Duitse krijgsgevangenen, diie erva ring hebben opgedaan in de winter- veldtocht in Rusland, teneinde het Britse leger van advies te dienen bij zijn wintermanoeuvres. In het Lagerhuis vroeg inen ide minister van oorlog of zulks niet ©en schending betekant van het in ternationale recht, waarop Shilnwell antwoordde dat hij zulks niet w'ist, maar dat, hoe hiet ook zij, Duitsers het Britse leger zonden' adviseren. Engeland moet, volgens Shinweji, gebruik maiken van elke ervaring id ie het Engelse leger te pas kan komen. Voor training in het binnen land ach t de Britse legerleiding hiet gewenst inlichtingen te krijgen over veldtochten in abnormaal koude streken. Een lid van de Labourparty pro testeerde tegen het in dienst ne men van Duitsers en betoogde dat het schandelijk was om Engelse sol daten door ex-nazi's te laten op leiden. I i Politici in ballingschap Op ©en bijeenkomst van Oost- Europese politici Sn ballingschap te Londen is een beroep gericht tot de Chileense regering om de Vei ligheidsraad te verzoeken die po litieke toestand in Oost-Europa in het algemeen te onderzoeken. De- bijeenkomst, waarop vertegenwoor digers van Bulgaarse, Hongaarse, Joego-Slavisdhe, Poolse en Roemeen se „vrijheidsbewegingen" aanwezig waren, heeft een telSgram maar Santiago gezonden en een afschrift idoem toekomen aan de Chileense afgevaardigde biji ide Veiligheids raad, Santa Cruz. Zij sprak onder meer de hoop uit, dat „prominente democratische leiders uit Oost-Euro pa, thans in ballingschap, uitgeno digd zouden worden om getuigenis af te leggen voor de Veiligheids raad 'over de wijze, waarop, in fla grante strijd met de beginselen van het Handvest ider Verenigde Naties, onze volken beroofd zijn van hun menselijke rechten en politieke on afhankelijkheid." Politiek en sport In de' Britse pers is een storm opgestoken over ide vraag of het Engelse voetbalelftal tijdens zijln Europese tournee overeenkomstig het program ook tegen Tsjeciho- Slowakijie moet spelen, dan wel of het beter is, gezien de jongste ge beurtenissen1 in dat land, Praag van de reisroute te schrappen. Er zijn twee kampen die beide de aloude kwestie van sport en politiek ter tafel brengen. Het offi ciële standpunt is, blijkens een ver klaring van een bestuurslid, dat het Engels® team Praag zal aandoen, zoals afgesproken wais. Het blijft echter de vraag of de plannen in de komende weken pief gewijzigd zullen worden. Te Biemburg (Sowjet-zöne) is een groep van 18 man gearresteerd, die ervan verdacht wordt een aan slag te hebben gepleegd op de plaatselijke Sowj et-bevelhebber en een gebouw, Waar de zuiverings commissie bijeenkwam, opgeblazen te hebben. Volgens het blad „Neues DeutseHlamd" hebben de gearres teerden „toegegeven", dat zij in structies van de Westelijke zones ontvangen hebben: om zich o.a. te richten tegen de plaatselijke leiders der eenheidspartij. 55 van de 111 na de beschieting van Saloniki gevangen guerillastrij- ders zijn ter dood veroordeeld door een militair gerechtshof. Tien be schuldigden zijn vrij gelaten. Op GOEDE VRIJDAG wordt de krant als op an dere dagen uitgegeven. Op TWEEDE PAAS DAG verschijnt de Nieuws bode niet. WEERBERICHT Verwachting toit de avond van 25 Maart: Koude nacht en ochtend met plaatselijk nachtvorst en nevei of mist, overdag overwegend zonnig weer met iets hogere middagtenip-- ratuur, weimig wind. 25. Zon op 6.32; onder 19.01 Maan op 19 39; onder "6.58 n Volte Maan. doof en bij de'twistzieke stom 1 Passagierslijsten De m.s. „Willem Ruijs" ien Kota Gede" zullen vermoedelijk Vrijdag 2 April te Rotterdam aankomen. De passagierslijsten liggen ter in zage op ons bureau. De Redactie- Protesstaking door Amsterdamse communisten In de Apolio-lhal te Amsterdam, waar de communistische partij een protestvergadering had belegd, be sloot een deel der arbeiders; van de metaalgieterij „Holland", de N.V. Dok en Scheepsbouw Mij. en de Amsterdamse .Droogdok Mij., één dag in staking te gaan, als. protest tegen de motie die in de Amster damse raad zal wordien ingediend, waarbij de communistische wethou ders verzocht wordt hun zetels op te geven. j Met de Grote Beer" zijn weer 1300 militairen uit Indonesië terug gekomen. Met glundere gezichten verlaten zij het schip.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1