ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Maarschalk Sokolofsky verliet de geallieerde bestuursraad DE REDE VAN PRESIDENT TRUMAN Documenten over deportaties van Joden DINSDAG 23 MAART 1948 Nd;. 15852 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Sehuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per man. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1 per stuk. Amerikaanse persstemmen The New York Times „De onheilspellende overeenstem ming tussian Stalin's en Hitler's me thoden brengt de noodzakelijke «is met zucto mede, dat wij een lestrek ken uit ihiet verleden ietn tradhiten om toet getij van agressie te keren voioir toet aanzwelt tot een vlqedgolf, waarin wij allen zullen werden mee gesleurd. Dat is wat president Tru man getracht toeeft >oins duidelijk te maken „Op de weg welke wij thans in slaan, zullen wij1 ongetwijfeld' risi co's tegenkomen. Doch, zoals de president zeer terecht opmerkte, de risico's zullen veel groter zijn wan neer wij nalaten te handelen. Wij zijn er van overtuigd dat het ge hele Amerikaanse volk zich achter ide president zal scharen' bij dit vaste voornemen." „De drie speciale aanbeveling .tr van de president spoedige goed keuring van het Europese Herstel Programma, tijdelijke invoering van de algemene en de tijdens de oor log toegepaste v-opm van dienst plicht, teneinde de strijdkrachten op volle sterkte te brengen zijn er duidelijk op 'berekend, om aan da directe eisen tegemoet te komen... Wij moeten' hiertoe overgaan en wel onmiddellijk." The Washington Post: „Dit land kaïn niet hopen om in vrede te leven wanneer er gaan werkelijke vrede heerst. Hlet Ameri kaanse volk weet thans dat indien de vrijheid van de West Europese landen verloren zou gaan, hun eigen Vrijheid en veiligheid in gevaar zou den worden gebracht The Washington News „Tenzij wij oins thans gereed ma ken om de vrede en vrijheid, te ver dedigen, zou er spoedig niets maer van beide 'Over kunnen zijn. Dit heeft ohze president aan Ihet Con gres willen zeggen. En minister Marshall heeft idit duidelijk -uiteen- Igezet voor het Sanaats Comité voor de Gewapende Macht." Joodse reactie op Amerikaans besluit Rabbijn Abba Hillel Silver van het Joods bureau verklaarde voor de Veiligheidsraad: „Het voorstel van «de regering der Verenigde Staten alle pogingen tot uitvoering van het verdelingsplan op te schorten en een tijdelijk bebeers-chap over Pa lestina in te stellen is ©en schok kende verandering van standpunt. Zowel de president van de Verenig de Staten als de minister van bui tenlandse zaken, hebben herhaalde lijk iw de loop van de laatste we ken verklaard, dat het standpunt van ide Verenigde Staten ten aan zien- van de verdeling onveranderd was gebleven. Wij' kunnen iniet be grijpen welke de reden is voor deze verbazingwekkende verandering, welke verwarring teweeg zal bren gen en ongetwijfeld tot nog meer gewelddadigheid iln Palestina zal leiden. i Het is duidelijk uit de verklaring van de Amerikaanse delegatie, dat de reiden voor het annuleren van het besluit van de algemene verga dering der V.N. met overweldi gende meerderheid, genomen is gelogen 'in een bedreiging van de zijde van 'enkele ledenstaten,, dat besluit met geweld te keer te gaan. Dit zal ©en rampzalig capituleren betekenen van de zijde dier wereld organisatie voor bedreigingen en in timidatie, hetgeen geheel haar toe komstige effectiviteit voor regeling van internationale geschillen en handhaving van de wereldvrede zal vernietigen. Volgens Silver zal het instellen van eein beheers Chap evenzeer met geweld moeten uitgevoerd wordien als het besluit tot verdeling. Gevechten in Bantam Reuters correspondent te Batavia verneemt uit Republikeinse bron, idat vorige week ongeregelde benden in Bantam driemaal met mlaichinegewe- ïieh' en- mortieren aanvallen bebblem gedaan op 'Officiële republikeinse le- gereemihed jn. In rapporten van het bataljons- hoofdkwartier der T.N.I. in Serang, is gemeld dat de T.N.I. z-evJn »Ler aanvallers gedood heeft -en erin ge slaagd is ©en bende bekend, onder de naam „Pembrontak" uit elkaar te slaan. Deze strijdgroep voirmt ©en ;anderdeel van generaal Soeto- mo's leger. Zoals bekend is aan Soetomo kortgeleden door die repu blikeinse regering verboden verder voor de raid» te spreken. De gevechten zijn uitgebroken na dat de T.N.I- toesloten had, de ge hele douanedienst langs de Wi&st- kust vain Java onder één leiding te brengen. De T ..Ni-commandant in Bantam heeft de republikeinse regering ver zocht zijn besluit om de „Pembron tak" te ontbinden, te bevestigen. WERELDNIEUWS Einde van de geallieerde samenwerking te Berlijn De jongste zitting van de geal lieerde bestuursraad voor Duitsland te Berlijn, volnid een abrupt einde, tcpn maarschalk Sokolofsky, met zijn. gevolg vain adviseurs, steno grafen en tolken demonstratief de Vergadering verliet. De maarischjallk motiveerde zijn vertrek met de op merking, id,at de drie Westelijke mogendheden doo'r hun handelwij zen bewezen -hebben de overeen komst over het bestuur van Duits land te ondermijnen ein getoond te hebben, dat de bestuursraad als hoogste gezag in Duitsland in feite niet meer bestaat. Het is niet de eerste keer, dat het op de bijeen komsten yan de Grote Vier te Ber lijn toit incidenten komt. Reeds ge ruime tijd werd de sfeer door we derzijdse beschuldigingen vertroe beld. Dit „spijkerde" evenwel na- Idien altijd w-eer bij. Thans gebeurde dit evenwel 'niet -qn 'daarom is er bij' de Westelijke geallieerden 'enige on zekerheid -ontstaan, over het even tueel vooirtb-estaamstaan van de ge allieerde bestuursraad. De vra(agis. of de Russen nog wel- voornemens feij'n, deel te nemen aan het gemeen schappelijk bestuur van Duitsland het kan -ook zijn, -dat Sokolowsky (niet meer van? plain, i:s een, volgende vergadering bijeen te roepen. De Amerikanen maken zich daarover geen Zorgen-, want in dit geval, zal generaal Clay in April ide bestuurs raad bijeen roepen. Wordt Triest weer Italiaans? Een stoirm van enthousiasme is in Italië -opgestoken, door een voor stel, uitgaande van de regering-eni van de Verenigde Staten, Eingeland ein Frankrijk ,aian de So-wjet-Unie, het vrije gebied van Triëst weer aan Italië terug te geven. In de Veilig heidsraad is nji. gebleken, dat over eenstemming over de verkiezing van een gouverneur, voor het gebied van Triëst, nooit z'ail kunnen wor den bereikt. Er zijn nog andere mo tieven, die tot deze -stap bewogen. De regering van Joego-Slavië, heeft in de Zuid-Slavische sector, een reeks maatregelen getroffen, die p-ra-etiisch een ainnexicmis-tisoh ka rakter dragen. Waar nog bij komt, dat de meerderheid1 van de bevol king sterk is geporteerd voor aan sluiting bij Italië. Vlaggen in Rome O-p veie gebouwen te Rome werd de vlag gehesen, toen toet bericht bekend werd. Met de grootst moge lijke Vlucht verspreidde zich het nieuws. Vanzelfsprekend waren -de Communisten bij het horen van, deze stunt van de Westelijke geallieerden minder -enthousiast. Het is begrijpe lijk, dat dit besluit van grote in vloed kan zijn op de komende ver kiezingen, die o.p- 18 April in ge heel Italië worden gehouden. Het is opvallend, dat -de Westerse mo gendheden in hun poging, -de com munistische agressie te stuiten, zelfs zover ga,an, dat zij destijds op die Vredesconferentie zelf genomen' be sluiten, weer ongedaan willen ma ken. De Amerikanen zijn van plan, Ita lië nog meer te helpen'; zij zullen pleiten voor het onder Italiaans beheer stellen van de voormalige Italiaanse koloniën Eiriithrea en So- maliland, zij willen opnieuw pro beren, Italië als lid van de Uho te laten opnemen en tenslotte zullen zij trachten, Griekenland te doen', afzien van zijn ireoht op' Italiaanse herstelbetalingen. De commissie voor buitenlandse 'betrekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft haar goedkeuring ge hecht aan ide beschikbaarstelling van -een bedrag van 275 millioen dollar voor militaire hulp aan Grie kenland ©n Turkije. MARKTBERICHTEN Verwachting tot ide avond vian Dinsdag 23 Maart: Koude na-cht en ochtend. Hier en daarnevel en mist. Toenemende bewolking, maar droog weer. Zwakke wind tussen West ien Noioirid-West. 23. Zon op 6.37, onder 6.58. Maan op 4.42, -onder 6.27- Prinses Juliana in Zwitserland Prinses Juliana is Zaterdagmiddag per vliegtuig te Sittem (kanton Wal lis) aangekomen met haar beide dochtertjes Margriet ieu Marijke. Na een officiële begroeting 'door kantonale en gemeentelijke autori teiten zette prinses Juliana met haar kinderen de reis naair Zermatt voort. i i Volgens kortelings door het Ame rikaanse 'Openbare ministerie te Neurenberg ter tafel gebrachte ge heime documenten, had het centrale bureau van- politie en S.S., waarvan Kaltenbrunner de chef was, plan nen gereed voor -de -deportatie en Vernietiging van- alle Joden vajn West-Eiuiropa. Volgens -dit plan zou den 40.000 Franse Joden te Ausch witz vermoord worden en zou. uit Nederland een ev-en gr opt aantal worden gehaald. Uit België en De nemarken zouden respectievelijk 10.000 -en 6.000 joden moeten ko men. De stukken, die uit 1942 en 1943 dateren, tonen- &an, ii-at tus sen. Kaltenbrunner en Ribbentrop volledige overeenstemming heerste. In ide stukken wordt zelfs vermeld, dat de Joden via Auschwitz zouden gaan en wel 1.000 per dag. Uit een -nota van -de „Wilhelmstrasse" aan de Duitse ambassade te Parijs, naar 'aanleiding van. een Amerikaans protest tegen de behandeling van Amerikaanse Joden- in Frankrijk, blijkt, dat opdracht gegeven is de Amerikaanse Joden eveneens onder ide in Frankrijk reeds vdn kracht zijnde anti-semitisdhe maatregelen te laten vallen. Amerik. atoombomproductie Volgens Amerikaanse technici, 'die tijdens de oorlog aan de fabricage van atoombommen hebben gewerkt, produceren de Verenigde Staten thans jaarlijks vierhonderd atoom bommen van een tot dusver onge kamde kracht, zo meldt het Franse persbureau A.F.P. De Amerikaanse commissie vpor de atoomenergie -en het ministerie ven defensie weigeren commentaar te leveren. Bekeerde communist Opzienbarend is het bericht uit Ehgeland, -dat Hyde, -een redacteur Van de Londensche Daily Worker, bedankt heeft als lid van de Com munistische partij en zijn betrekking aan de communistische courant op gezegd heeft. Hyde wil zich nu la ten opnemen in de katholieke Kerk. Hij 'heeft Zijn hele Iq-ven voor -d-e communistische partij gewerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1