DE PLAATSELIJKE PRIJZENCOMMISSIE Diploma typen Toen het veer Zijpe—Anna-Jacojba-Polder nog geen moeilijkheden opleverde VOOR DE JEUGD Oorlogsschade aan onroerende goederen OVERDENKING Hoewel de prij zen commissi e te Zierikzee regelmatig zitting houdt, sdhijnt dit nog niet genoegzaam be kend te zijn. Klachten leven er ge noeg londer het publiek, maar ze worden nog te weinig ter kannis van de commissie gebracht. Er blijkt in verschillend opzicht een verkeerd begripvoor haair ■werkzaamheden tc bestaan. Dit komt o.m. tot uitdruk king in ide vragen die worden ge steld en de zaken,, die ter behan deling worden aangeboden. Het be hoort b.v. niet tot de taak der oom missie hahr fiat te geven op een uitgeschreven rekening, noch ver jaarde zaken, 'die reeds schipbreuk leden, tot oplossing te brengen. Anderzijds kon gelukkig ook reeas positief werk worden verricht. Zo bleek een opgelegde prijsverhoging van een huis, niet toelaatbaar. In andere gevallen kan worden aan getoond, dat die vrees voor ut Ja te hoog betaalde prijs ongegrond bleek te zijn. Dit alles te bepalen behoort bij uitstek tot de werkzaamheden der prijzencommissie. Wanneer iemand van mening is, dat hij bij enigerlei koop te veel heeft betaald, kan hij zijn bezwaard gemoed tegenover de prijzencommissie luchten, hetzij tij diens de zitting of bij een van de beren thuis. Indien inderdaad blijkt dat in enig geval een te hoge prijs as berekend, dan volgt steeds res titutie van het teveel betaalde. Dit korte artikeltje leent zich niet om alle gevallen, die reeds vaak tot genoegen van de bezwaarde wer den afgehandeld, te releveren, maar nuttig zou (het zijn iom de nog veelvuldig voorkomende schroom weg te nemen. De commissie wil er 'daarom ten overvloede bij het publiek op aandringen, eventuele klachten ter harer kennis te bren gen. Een serieus onderzoek is ten alle tijde gewaarborgd. Het is dui delijk dat hiermede niet alleen de persoon in kwestie, maar het ge hele publiek van Zierikzae is ge diend. De eommissie houdt 'de eerste en derde Vrijdag van elke maand zit ting. De eerstvolgende zitting vindt derhalve plaats op Vrijdag 19 Maart a.s. 's avonds, 8 uur in ide benedien- zaaj. van het Stadhuis. Bij het op 28 Februari 1948 te Bergen op Zoom gehouden examen voor het diploma M ach i n eschr ij ven slaagden de volgende personen: St.-Anna! and: de dames H. C. Rijnberg en A. de Wilde; de heren C. Bruinzeel en A. A. Goedege- buure. St.-Maartensldijk: mej. A. H- C. Lindhoud; de heren C. Andriese, G, Lindhoiuid. I. P. Franke, J. Knuist, J. A. de Rijke, C. A. Slager. Stavenisse: jde dames L. Tazelaar, J. Gebraad, J. L. Stoel; de heren P. J. Gunst, C. A. Heijboer. Poortvliet: mej. C. Slager. Oud-Vossemeer: mej. J. J. Beve lander, de heer J. J. Bevelander. Tholen: de dames A. J. van den Berge, M. H. van den Berge, M. P. Dorst; de heren C. van den Berge, L. van Dijke, J. L. Everaers J. de Laater, J. Melse. A. J. Schot Al deze candidaten werden opge leid idoor de 'heer K. Koetsdijk, leraar Steno-Typen te Stavenisse. Met de ingebruikneming van de veerboot „Grevelingen", de boot die een brug vervangt, is het verkeer van ons eiland met de vaste wal, weer een stapje nader gekomen tot een goede oplossing. Niet allen weten intussen, dat het smalle maar zo diepe Zijpe, welks veer reeds zoveel pennen in beweging heeft gebracht, 250 jaar geleden nog slechts een ondiepe waterplas was, in Welks Zuideinde zich een zandrug bevond, waarop bij eb niet meer dan 1.25 meter water stond en die waarschijnlijk gevormd was door de kentering van vloedstromen, die zich uit het Keeten en de Grevelingen op dat punt ontmoetten. Het is door geschiedschrijvers ge boekt, dat in de nacht van den 28an September 1575, tijdens laag water en dood stroom, 1700 Span jaarden, Duitsers en Walen, aan gevoerd door de Spaanse bevelheb ber Joan Orsorio de Ulloa, het Zijpe hebben doorwaad, tussen het eiland St.-Philipsland en het Zuid einde van de polder Bruinisse op Duivel and. Hoewel verschillende ider Span jaarden verdronken en de achter hoede door het opkomend getij ver plicht was naar St.-Philipsland te rug te keren, bereikte de bende met haar aanvoerder het schor, dat voor de dijk van Bruinisse, nabij Har- demee, aanwezig was. Het grote vaarwater tussen het Keeten en het Krammer liep toen tussen St.-Philips'.and en Tholen en verder door het Slaak van Meerlo. Op dat Slaak had dan ook den, 12en September 1631 een zeege vecht plaats tussen de Spaanse en Nederlandse vloten. Aan de West zijde van St.-Philips'.and bevond zich omstreeks het jaar 1700, een brede zandplaat, waarop het schor van Rumoirt werd aangetroffen. Het oude Zijpe, dat Oostelijker gelegen -was 'dan het tegenwoordige vaar water van die naam, was toen ge heel oipgezand. Tussen bovenge noemde zandplaat en de zeedijk van Bruinisse lag het nieuwe Zijpe, waarvan het Zuidelijk gedeelte na het jaar 1671 toen daar een kaag gezonken was, waarvan de mast lang werd gezien, bet Mastgat ge noemd werd. Het nieuwe Zijpe was echter om streeks 1700 evenmin een diep vaar water, immers de commissaris-in specteur in het departement van Schelde en Maas, A. Schraver. be richt in een rapport, gedagtekend 29 April 1902, dat in het archief van de hoofdingenieur van de Wa terstaat in Zeeland aanwezig is, „dat de bewoners van Bruinisse zich toen zeer goed herinnerden de persoon van Jacob vain Thein, se dert kort onder hen overleden, wiens moeder omstreeks 1700 en nog later van de Stoofpolder tot op de schorren van Rumoirt, te voet het toenmalige vaarwater is door gegaan, terzelfder plaatse waar in 1760 bij laag water ongeveer 12 meter water stond en waar nu meer dan 30 meter gepeild wordt (ongeveer op de plaats waar nu de peilschaal van de Rijkswaterstaat is gebouwd). De overtocht der Spanjaarden vond plaats bij het z.g. Oosterlandse Slik. Naarmate het nieuwe Zijpe in capaciteit toenam, verondiepte het Slaak en verdere kreken die tus sen het Krammer en het Keeten gelegen waren. De slikken en schorren die om streeks 1700 langs de Zuidwestkust van Duiveland aanwezig waren,ver dwenen en het Keeten, waarin de stroom zich wijzigde, werd een flink vaarwater. Ook het meerdere vloedwater, dat na de toedamming van de hals tussen Goeree en Over- flakkee in 1751 op Grevelingen en Krammer werd gestuwd, bracht het zijne om het Zijpe te verwijden, en te verdiepen, met het gevolg, dat de kronkelende lange banen door het oude Zijpe, de Bruintjes- en Mosselkreek en het Slaak ver- landden en opzandden. Reeds in 1756 werd Bruinisse, waarlangs het nieuwe Zijpe stroom de, tot ©en calamiteuze polder ver klaard. Veel werd gedaan om de bedreigde zeedijken van Bruinisse van de dreigende stroomschuringen te ontlasten. De Blinde Dam in het Mastgat werd in 1768 gelegd, meer dere blinde dammen werden ont worpen, ook op de tegenoverlig gende plaat ©n schorren van Ru moirt werden de dammen gelegd, waarvan later bleek, dat zij het kwaad hadden verergerd in plaats van gekeerd. Reeds een ja,ar nadat de Blind© Dam gelegd was werd zij ernstig beschadigd en verdween een stuk in de diepte. Oever- en dijk- vallen komen na die tijd bijna ieder jaair voor. In 1785, 1786, 1789, 1790 en 1803 hadden dijkdoorbraken plaats. Die gemaakte inlaag inun- dieerde enige hofsteden, gebouwen en batterij der z.g. Admiraliteit. Ze liggen thans op de bodem van het Zijpe. LUIHEID EN KOPPIGHEID. (Naverteld door Hanna D. naar het verhaal van' J. Gay). II. Micaele ,en Balthazar haidden af gesproken, dat 'degene, diiie het 'eerst sprak, voortaan brood zou bakken. Er was die dag natuurlijk niiets te eten in het huisje van Micaele ien Balthazar en daarom gingen ze maar vroeg naar bed. Gewoonlijk wekte Balthazar zijn vrouwtje, maar dat kon hij nu niet doen. Hij bleef dus maar liggen. Ook Micaele kwam niet van londer ide dekens te voorschijn. Ze bleven ook de volgende en zelfs de derde dag zonder eten. in bed. a i De buren' vonden het vreemd, dat zie Micaele ten Balthazar niet te zien kregen en ze waarschuwden de burgemeester. Die kwam en het halve dorp kwam achter hem aan. Op zijn kloppien werd niet opengedaan. De smid brak toem de deur open en daar zag men man en vrouw doods bleek en stil op bed liiggen. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend, dat nog voor de laatste maal gelegenheid; zal worden gegeven', en wel tot uiterlijk 31 Maart ,a.s., aangifte te doen van geleden oorlogsschade aan onroerende goederen, t.w. huizen, opslagplaatsen en dergelijke en lan derijen. Zij, idie hiervan vóór genoemde datum geen gebruik maken, verlie zen onherroepelijk hum recht op uitkering- Deze aangifte moet tan spoedig ste plaats vinden aan het Streek- buneau van Wederopbouw en Volks huisvesting, Oude Haven D 486 al hier, onder opgave van de redenen, waarom niet tijdig aangifte is ge daan. Dit Bureau zal daarna beoor delen of er nog aanleiding bestaat deze schade te registreren om t.z.t. voor schadevergoeding in aanmer king te laten komen. Zierikzee, 18 Maart 1948. Burgemeester en Wethouders Voornoemd,, SCHUURBEQUE BOEIJE, Burg. J. C. LUNENBERG, wmd. Secr. De burgemeester nam eerbiedig zijn hoed af en alle mannen volgden zijn voorbeeld. Het was duidelijk: Micaele en Balthazar waren gestor ven! (Wordt vervolgd). Het raadsel vain deze week: Welke mantel wordt niet gedragen? Ingezonden door Kees v. <L Maas, Z.) Ahtwoord: j •jotuieuiuseijsjioioitps neg Bijdragen voor deze rubriek aan: De Merelclub, p/a Zierikzeese Nieuwsbode Zierikzee^ De voorzitter van ihet Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft meegedeeld, dat het Congres niet op Paasreoes zal gaan vanwege de internationale situatie. Brunssumse jagers en 'drijvers hebben een wild zwijm van 80 kilo weten neer te leggen. Er zijn er minstens zeven gesignaleerd. „En Jezus zeide tof hem: Voorwaar zeg ik U. heden zult gij met Mij in het paradijs zijn" Luc. 23 43 Een wonderlijk, menselijkerwijs onbegrijpelijk, woord van Jezus Christus. Zelf hangt Hij aan het kruis. Door de mensheid uitgeworpen als de snoodste misdadiger, veroordeeld tot de smadelijkste dood, H'ij, de ^oon van God. Zal God nog ooit naar één inens kunnen omkijken, nu wij dit aan Zijn eiigen Zoon hebben gedaan? Nu wij ons zó aan Gods Zoop hebben vergrepen? Het antwoord geeft Jezus zelf. Want naast' Hem hangt eveneens een ter dood veroordeelde, die de zwaarste straf moet ondergaan. Dus wel heel wat op zijn kerfstok heeft. En tot deze mens, deze zondaar bij uitnemendheid, spreekt Jezus: „Heden zult gij met Mij, in het paradijs zijn." Hoe kan dat? Is dat mogelijk? Maar Gods gedachten zijn hoger dan de omze! Want Jezus Christus hangt daar, beladen met de schuld van bet mensenleven. Niet met zijn eigen schuld, maar met de onze. Daar om zoekt God Zijn recht bij Jezus. Moet Jezus daar hangen, gehoond en gevloekt door mensen, ja door God Zelf. Om aan Gods recht te voldoen voor óns, in onze plaats. Daarom lijdt H'ij onduldbare pij nen, wordt neergestoten in de diep ten van1 de hellesmart. ,Hïj voltooit Zijn Middelaarswerk hier. En vooruitgrijpend op de volle overwinning stoot Hij voor deze arme medekruiseling, die in de nood van het leven tot Hem vlucht, de hemelpoorten open en Hij zegt: Ga in, gij zondaar, in de hemelse vreugd. Nu, vandaag, heden. Want heden ga Ik het verloren paradijs voor de mensheid herwinnen. Deze woorden zijn een jubelkreet van Jezus Christus. Hoe smartelijk, onpeilbaar diep Zijn lijden ook is, Hij weet, .en ziet nu, dat Zijfp lijden niet vruchteloos is. Want Hij kwam om zondaren za lig te maken. Hier beeft Hij er weer één. Daarom is idit voor de moorde naar aan het kruis de beste dag van zijn leven. Aan het kruis vindt hij Zijn Heiland. Daar viindt .lij Gods barmhartigheid, omdat daar in Christus aan Gods recht voldaan wordt. Waarom verwerpt gij dian, omens, Gods barmhartigheid, omdat gij u niet buigein wilt onder Gods recht, erkennend, dat ook gij nooit in het paradijs zult kunnen komen? Geef u als deze moordenaar over op genade. Met uw recht redt ge 't niet, evenmin als deze moorde naar. Alleen Christus' recht stoot hemelpoorten open. Zoek het dan ook bij Hem alleen! Z. G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7