ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 „In het nu wat worden zal" D® huidige maatregelen, die de Westerse wereld treft ter be scherming van eigen veiligheid, be ogen mede het afweerfront tegen het Oosten zo groot mogelijk te maken. In dit licht gezien is het begrijpelijk dat zowel West-Duits- lanld als Italië in deze plannen! torn. ZATERDAG 20 MAART 1948 No. 15850 101e Jaargang ABONNEMENT: Ptrijs per 3 maanden bij voor uitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithavén B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Noibelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m,m, (4 regels) f 1.— per stuk. Wie attent zoiu willen maken op de overeenkomst van de huidige politieke ontwikkeling, met die ten tijde van Hitler-Duitsland, moet niet bij München beginnen. München staat in dé historie eerder geboek staafd als een mateloze vergissing, dan als een edele laatste poging om de vrede te bewaren. Het ver drag «van München vormde het be wijs, dat de vrije wereld het in faam karakter van de totalitaire staat nog niet 'had doorzien, hoe wel Oostenrijk toch reeds was ver zwolgen en Tsjecho-SlOiWakij© znóhtte otnder het Duitse juk. De wil om de vrede te bewaren en het communisme in Europa een halt toe te reepen, herinnert eerder aan de geallieerde grimmigheid' na: de val van Frankrijk in 1940, toen het ver dwijnen van het Hitlerregime door de democratieën ais eerste voor waarde werd gesteld. In zoverre schijnt de huidige situ atie beslist gunstiger dan ten tij ie va(n Hitiar-Diuitsiiaind. De sluiting van de historische alliantie tussen Enge land, Frankrijk en de Beneluxlan cien valt gelijktijdig met de belang rijke verklaring van president Tru man. In het eerste manifesteert zich de vaste wil van de Westerse landen om de huid duur te verko pen en in vrede en oorlog, in hechte samenwerking de moeilijk heden te overwinnen. Eerst thans is de basis gelegd voor een goede economische, politieke en culturele samenwerking, terwijl de .respectie velijk© militaire staven de hoofden bij elkaar kunnen steken om zich te beraden op het probleem van de gemeenschappelijke afweer tegen mogelijke Russische expanse. Dat is heel wat anders d'am de voorzichtige nieuitraliteitspoli'.iek van voor de oorlog, toen er van effec tieve samenwerking toch feitelijk geen sprake was- De rede van pre sident Truman verder bewijst, dat Amerika reeds zijn goede zwaai heeft genomen en uit de Russische politiek in Oost-Europa de enig mo gelijke conclusie heeft getrokken. Hoe vurig het ook te hopen is, dat de Russische taktiek tot nu toe ge volgd, niet het begin zal blijken te zijn van een algehele overrompeling van Europa:, in ieder geval zal de Sovjet-Unie een parate wereld aan treffen, die op verschrikkelijke mo gelijkheden is voorbereid. Over de teleurstelling heen ligt in deze waarheid toch een moedgevend elie- emnt, omdat deze omstandigheid ook preventief beschermend kan werken. Een algeheel ontwapende, zich zorgeloos in de vrede verlus tigende democratie, zullen de hui dige bewindhebbers in Rusland nooit opvatten als een bewijs van goed vertrouwen, maar veel eerder als een welkome gelegenheid om expansionistische driften t© kun nen botvieren. moeten worden betrokken. West- Diuitsland is een omstreden punt, omdat een pijnlijke oorlogstragedie instaat tussen het verleden en de toestand van het ogenblik. Om te voorkomen dat West-Duits!and vcpr Rusland een springplank wordt haar het Westen, is. het noodzakelijk, de argumenten tegen aansluiting van Duitsland bij de Westerse Unie naar het tweede plan terug te dringen. Het is hier een kwestie van de grootste urgentie geworden. Niet het ,,oude zeer" uit het verleden weegt het zwaarst, maar de nieuwe bedreiging, die in het Oosten is opgestoken. In Italië dreigt de communisten- leider Toigïiatti de nieuwe Gott- wald te worden. De verkiezingen staan voor de deur en dat maakt de verleiding groot om' het land op de deugdelijkheid als nieuw Communistisch proefkonijn te tes ten. Zover mag het evenwel niet komen en alle energie moet daar om worden vrij gemaakt om Italië voor de democratie te behouden. Die voorbereidingen voor de tenuit voerlegging van het Marshall-plan zijn de laatste fase ingegaan en straks zal deze Amerikaanse econo mische hulp ook worden aangewend om West-Duitsland en Italië er bo venop te helpen, waardoor althans de materiële voedingsbodem voor het communisme schraal wordt. Dit complex van maatregelen zal de wereld met enig vertrouwen tege moet moeten treden. Het idee-fixe van eigen onvermogen kaïn de ramp slechts verhaasten, een houding van eendrachtig verzet misschien - voor komen. Zo ergens dan geldt hier: in het heden ligt 't verleden, in. het nu wat worden zal. Wie gedaan heeft wat de hand vindt om te doen, kan tenslotte 'de toekomst met vertrouwen tegemoet treden in de wetenschap, dat de uiteindelijke afloop niet louter dcor mensen be paald wordt. Dat geldt voor het individu, maar evenzeer voor het leven van landen' en volkeren. De oorsprong van de Gele rivier Een groep Amerikaanse en Chi nese geleerden zal binnenkort per vliegtuig naar het Anne Machin ge bergte en 'de provincie Chinghai vertrekken om daar onderzoekingen te doen en te trachten de oorsprong van de Gele rivier nauwkeuriger vast te stellen. Deze expeditie wordt grotendeels gefinancierd door de Amerikaanse mill'ionair Milton Reynolds. Majoor Jack Jouingh zal als gids deel uitmaken van de ex peditie, evenals een fotograaf van het tijdschrift „Life". Dr. Bradford Washburn, directeur van het „Boston Museum of Scien ce" heeft een overzicht van de doelstellingen van deze expeditie gegeven, welke als volgt zijln: Het vaststellen van de hoogte van de voornaamste bergen in het Anne Machin gebergte; het onder zoeken van de gletsehers in dit gebied; het'bestuderen van de pby- sioigrafie van dit terrein; het nauw keuriger vaststellen van de oor sprong van de Gele Rivier, welke men tot nu toe heeft kunnen nagaan tot aan enige meren in de pro vincie Ohinghai en het verzamelen van luchtfoto's en andere gegevens. In oude Chinese boeken wordt een groep van meren, de Hsing Hsu Hai, genoemd als plaats van oor sprong der Gele Rivier. Het ge deelte van de Gele Rivier, dat ten Westen van Rweitëh, een stadje ongeveer 62 mijl ten Zuid-Oosten van Kok© Nor ontspringt, is zorg vuldig onderzocht en deze onder zoekingen zijn uitgestrekt tot de gebieden ten Westen van Sojung Gumba. Tunnel onder het Kanaal De Engelse en Franse parlements leden, 'die tezamen de studiecom missie voor een tunnel onder het Kanaal vormen, hebben besloten hun activiteit te vergroten, opdat het tunnelplan zo spoedig mogelijk woirdt uitgevoerd. De bouw van een tunnel levert thans minder technische moeilijk heden op dan in 1930. In een rap port van Maart 1930 van de geza menlijke tuinneleommissie is een .systeem van twee hoofdtunnelsaan bevolen. Enge'Se ingenieurs schatten destijds, dat het plan, alleen voor spoorverkeer, zou kunnen worden itgevoerd voor een bedrag van •45 tot 65 millioen pond sterling. De ingenieurs zijn het er over eens, dat een1 Frans voorstel om een tunnel te graven met een grote 'diameter, waarin zich twee spoor lijnen moeten bevinden en twee wiegen voioir motopverkeer, ernstige overweging verdient. Interpellatie en motie van der Goes van Naters Nadat de kamervoorzitter en dr. Beel op sympathieke wijze de op jonge leeftijd overleden oudi-minis- ter dr. Huysmalns haddien herdacht, ving mr. v- id. - Goes vain Naters, zich bij deze woorden aansluitend, zijn interpellatie omtrent het bui- tenlandse beleid aan, die eindigde inet een motie om geen communis ten deel te laten uitmaken van de Kamercommissie van buitenlandse zaken. i Interpellant begon' met er aan te herinneren dat ar nu weer, ge lijk voor en in 1940 verschillende landen gelijkgeschakeld werden, en een vijfde colonne bestaat. Hoe staat het in de Benelux en de overdracht van madht; hoe werkt de miet 1 Januari ingetreden douane-overeen komst; wil de regering met spoed een militaire coördinatie binnen het verban! van Benelux, o.m. door inJ stelling van ©en gemengd generale staf comité; wil lonze regering als mien het in België onderling eens is over enige verkeerskwesties ha rerzijds medewerken om problemen miet betrekking tot Belgische haven steden op te lossen Aan tost slot van zijn interpella tie constateerde mr. Van dar Goes van Naters, dat men ziüh thans veel meer dan in 1938 bewust is van de noodzaak offers te brengen om be stand te blijven tegen toet opdringen van opstandige horden'. Hij eindigde met als aanvulling voor de 'binnenlandse veiligheid, zijn motie voor te stellen. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 2127 Maart Zondag Lucas 22, vs. 63-- 71 Maandag 23. vs. 1—12 Dinsdag 23, vs. 13 - 25 Woensdag 23, vs. 26—32 Donderdag 23, vs. 33—43 Vrijdag 23, vs. 44—49 Zaterdag 23, vs. 5056 WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 20 Maart: Meest zwaar bewolkt miet iop vele plaatsen enige regen, krach tige Zuid-Westelijke wind, fiets zach ter, vooral des nachts. 20. Zon lop 6.44, onder 18.53. Maan op 12.10, onder 5.—. 21. Zon lop 6.41, onder 18.54. Maan op 13.37, onder 5.39. Volle Maian 25 Maart. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Maart 21. 11.57 v.m. - 22. 0.40 vjm. 13.22 hm. 23. 1.51 v.m. 14.28 nm. 24. 2,46 van. 15 20 mm. 25. 3.31 vm. 16.04 nm. 26. 4.15 VJB. 16.46 mm. 27. 4.53 v.m. 17.24 mm. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee^ Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater - Het eerste kievitsei Friesland heeft na jaren weer iöe eer vam toet eerste kievitsei. De heer S. Sipma heeft toet fin de buurt Van Grijpskerk gevonden en aan da Koningin gestuurd. Schoenen blijven op dé bon Ondanks toet feit, dat de vakgroe pen schoenindustrie en detailhandel van mening zijn, dat opheffing van ide sdhoenendistributie verantwoord zou zijn, heeft de regering bepaald, dat de schoenen op de bo|n blijven. De Amerikaanse militaire rege ring heeft 1500 Junkers-52 vliog- tuigmotoren, die aanvankelijk voor schTootverwerking bestemd wanen, rij gegeven voor export. Naar d= Duitse persdienst mededeelt, heb ben o.a. Nederland en België zien geïnteresseerd voor ide aankoop van deze motoren, idie een waard© van zes millioen dollar vertegenwoor digen1. i i Bij leen ontploffing in een kolen mijn te Raetoa, in Zuiidslaviseh Istrie, naibij Triëst, zijn 171 personen ge dood,. zo meldt toet ZuidslaviiscUe nieuwsagentschap Taiujug- Versahei- idene Duitse krijgsgevangenen zitten .in idie mijn opgesloten. Acht Amerikanen, onder wi© idate Vrouwe®, zijn per parachute ge sprongen uit ©en Amerikaanse Da kota, die boven Berlijn een motor defect kreeg. De passagiers eh ©era deel vato de bemanning hebben het vliegtuig vroegtijdig verlaten om dit lichter te maken. De eerste ©n twee de piloot slaagden erin de machine veilig moer te zetten op het vlieg veld Gattow.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1