ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE West-Europese linie te Brussel getekend WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Wederkerige bijstand wanneer een lid zou worden aangevallen Veiligheidsraad neemt Chili's voorstel aan VRIJDAG 19 MAART 1948 Nol 15849 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buitén f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Sehuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelst raat A 171. Telef. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m,m. (4 regels) f 1.— per stiik. Woensdagmiddag is te Brussel een historische militaire, politieke en economische alliantie getekend idoor Engeland, Frankrijk en die Be- iiiieluxlandien, die elkaar wederkerig militaire hulp hebben toegezegd voor het geval dat 'een hunnen wordt aangevallen. Het verdrag dat voor vijftig jaar. is aangegaan, werd gelijktijdig te Londien, Parijs, Brusisel, Den Haag en Luxtem'burg bekend gemaakt, op het ogenblik dat de betrokken "mi nisters van 'buitenlandse zaken te Brussel hun handtekening plaatsten Onder het document. Het verdrag bevat tien 'artikelen, waarvan het belangrijkste artikel vier is, luidend: Indien een der par tijen van dit verdrag het voorwerp wordt van een gewapende aanval in Europa, zullen de andere ver dragspartijen, overeenkomstig de be palingen van artikel 51 van het handwest der Verenigde Naties, aan het aangevallen land 'alle hulp yn bijstand, zowel militaire als niet- jtnïlitaire, verlenen, die iin haar ver mogen ligt. De wederzijdse militaire hulp zal slechts worden toegepast in geval van een gewapende aanvar in Euro pa. De clausules inzake de militaire 'bijstand zijn dus niiet van toepas sing op de overzeese gebiedsdelen, die de vijf mogendheden, Wet uit zondering van Luxemburg, in alle delein der wereld hebban. Voo;r het geval een gemeenschap pelijke actie tegen een aanvaller noodzakelijk zou Blijken, moeten alle genomen maatregelen terstond ter kennis van de .Veiligheidsraad, wor den geb;radht. Zij zullen worden op geheven, zod;ra de Veiligheidsraad van kijin kant de nodige maatrege len zal hebben genomen 'Om de in ternationale vrede én veiligheid te handhaven of te herstellen. Mannerheim verlaat Finland De 82-jarige maarsdhalk Marnnjr- heim, de grote man van Finland, is Dinsdagavond uit Türkü maar Zweden vertrokken. Zijin vertrek is een dramatisch gebaar, om de pu blieke opinie der wereld wakker te schudden in verband met de po litieke moeilijkheden waar Finland voor staat. Zijn vertrek is een po ging, iom de wereld in het alge meen 'en de V.S. in het bijzonder op dramatische wijze te tpnen, dat de onafhankelijkheid van zijn land in de komende weken op het spel staat. Want Maarsdhalk Mannerheim gaat in vrijwillige ballingschap, naiar verluidt ,i|m Zwitserland. Truman wenst wederin voering der dienstplicht Omdat de v.rije naties zich noig niet voldoende van de oorlog heb ben hersteld om weerstand te kun nen bieden aan het communisme, 'dat de democratie bedreigt, moe ten de. Verenigde Staten zorgen d,at zij sterk genoeg zijn om Europa bij te staan. Om dat te bereiken heeft president Truman voorgesteld, die militaire dienstplicht tijdelijk weer ijn te stellen, de algemene militaire oefening ten spoedigste ten uitvoer te leggen en de voorbereidingen voor het hulpprogramma voor Europa zoveel mogelijk te verhaas ten. De president noemde de toe stand in Europa kritiek en voegde daaraan toe, dai de verantwoorde lijkheid voor die toestand in hoofd zaak berust bii één natie, die niet alleen heeft ge weigerd om sa men te werken bij het sluiten van ,een rechtvaardige ien fatsoenlijke vrede, maar er ger nog h©eft getracht, hef tot stand komen van die vrede te ver- Jhindieiren. 1 Truman Met 9—2 stemmen heeft de Veilig heidsraad het voorstel van Chili aangenomen om een onderzoek in te stellen naar de jongste gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije. Alleen Rusland en de Oekraine ver klaarden zich, wat te verwachten was, tegen. Truman noemde de Sowjet-ljniie hierbij niet met namie, maar 'deed dat wol in de volgendie passage van zijn reide: Sinds het eimdis der vijandelijkheden heeft de Sow- jet-Unie, gesteund door haar agen ten, de onafhankelijkheid en het 'democratische bewind van een ge hele serie landen in Oost- en Mid den-Europa vernietigd. Het voor nemen om deze politiek voort te zetten, heeft die kritieke situatie van het ogenblik te we^g gebracht." Regeringsverklaring over het vijf mogendheden-pact Gelijktijdig met de ondertekenings- plechtigkeid te Brussel, heeft mi nister-president dr. L. J. M.Beel in de Tweede Kamer'een verklaring over het vljfmogeindhedenverdrag afgelegd, waarin hij er op wees, dat de vijf ondertekenaars met dit verdrag de mogelijkheid van neu traliteit, welke althans theoretisch nog bestond, hebben qpgegeven. Daartegenover hebben zij zich verzekerd van de onmiddellijke bij stand door de overige verdragssta ten bij een aanval in Europa. De landen van Benelux hebben echter gemeend, dat het verdrag meer moet inhouden dan een we derzijdse toezegging van militaire hulp. Zij zijn van oordeel geweest, dat voor de vijf landen het ogenblik gekomen was om zich nauwer aan een te sluiten, ten einde aldus een kern te vormen ter bescherming van 'hun gemeenschappelijke bescha ving en ter bevordering van bun gemeenschappelijke belangen. Het stemt tot voldoening, dat dit stre ven succes heeft gehad. Het verdrag, aldus dr. Beel, heeft geen ander doel dan die bevordering •van de vrede en de bescherming van de belangen der West-Europese staten. Het richt zich tegen geen enkele andere staat, het beoogt in tegendeel bij te 'dragen tot een har monische ontwikkeling van de Euro pese samenleving. N 0 Goede Vrijdag Op Goede Vrijdag zal aan het Rijkspersoneel vrijaf worden gege ven, voor zover de belangen van» de dienst ziöh daartegen niet ver zetten. Op de daarop volgende Za terdag zullen de diensten echtter op normale wijze functionnereo. De mogelijkheid bestaat aan hen, die daartoe dewens te kennen geven, met inachtneming van de .daarvoor geldende voorschriften op- deze dag gewoon verlof te verlenen in min dering op het jaarlijkse vaeantiever- lof. Aan de gemeentebesturen is verzocht een overeenkomstige rege ling t-è .treffen. Duitse oplichter in de val 'Na drie kasteleins, (diverse pa troons, twee predikanten ien een pastoor vooir kleine bedragen te hebben opgelicht en vele lieden be- wogen te hebben om pakketjes voor familieleden ftn Duitsland toe te vertrouwen, die natuurlijk nimmer hun bestemming bereikten, is idiezur idagen de 36-jarige Duitser A- E- F. K. door ide Rotterdamse politie gegrepen. I „Ik ben ide enige Duitser, die iih Nederland maig blijven", placht hij' te snoeven. Hoogstwaarschijnlijk zal hij inu zijn langste tijd in Nederland .nébben doorgebracht. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 19 Maart: Matige tot krachtige naar Zuid-Wiestelijke richting idraaiandie wind, weer toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen, des nachts kouder, overdag zelfde temperatuur. 19. Zon op 6.46; onder 18.51 Maan op 10.55; onder 4.06 Volle Maan 25 Maart- Minister Huysmans te Den Haag overleden Op de leeftijd van 45 jaar is te Den Haag overleden idr. G. W- M. Huysmans, oud-minister van- econo mische zaken. Na zijn operatie in September '1947 liet zijn gezondheidstoestand te wensen over, zodat hij op 13 Januari j.l. ontslag uilt zijln ambt moest nemen, in 1945 was idr. Huys mans minister van financiën in het k a'binet-Gerbrandy Dr. Huysmans werd to 1902 in Eindhoven geboren- Hij studeerae aan het Camisius-coiliege te Nijmegen Bij- idie viering van St.-Patrieiks- -datg to Chicago stortte op de dierde verdieping van een hotel de vloer to', waardoor een- vrouw' werd ge- dopd ien hondiend personen wejidlen gewond. Amerika, Rusland, Frankrijk en China hebben overeenstemming be reikt inzake een compromis tot T herstel van de orde in Palestina, opdat het geen bedreiging voor de vrede wordt. Eeh zestienjarige jongen, heeft te Chjcago zijn halfbroer met pijl en boog neergeschoten, zich daarna to huis verschanst en een uur lang de politie op een afstand gehouden voor hij eindelijk met behulp van traangas kon worden ingerekend. Het stadje Batenburg en omgeving in Noord-Brabant wordt door onbekende roofdieren onveilig gemaakt. 23 schapen en zelfs een rund vielen reeds als slachtoffers en met man en macht is men op de jacht getogen om het ondier of ondieren onschadelijk te maken. De burgemeester van Batenburg wijst op de verschrikkelijke verwon dingen die het ondier de slachtoffers toebrengt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1