ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Allerwege maatregelen tegen de communisten WOENSDAG 17 MAART 1948 No. 15847 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 13^677 Redactie: Lange Nobelstraa.t A 171. Telef. 32 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. De toestand in Tsjecho-Slowakije Dir. Oscar Klinger, president Be-' nesj' lijfarts, die een intiem vriend was van Masaryk, verklaarde in een interview met het TsjechoSlo- waakse jeugdblad „MLada Fronta" dat Masaryk hem enige dagen voor zijh dood had gezegd: „Zij kun-, tien in 't Westen makkelijk spreken en schrijven, maar als zij hier wa ren zouden zij ,zien, dat het niet mogelijk was geweest adders te handelen. Hier is alles anders". Dir. Klinger zeide, dat Masaryk de laatste jaren naar het melancho lieke geneigd was. Hij was een vreselijk treurig mens". Zijn dood kwam echter geheel onverwacht voor dr. Klinger, daar deze hem nog Dinsdagochtend had onderzocht en toen was zijn gezondheid niet slecht. i Het Praagse vakverenigingsblad „Prace" meldt, dat Vilim, de secre taris-generaal van de soeiaal-demo- cratische partij, die door zijn partij was geroyeerd, op ski's in Beieren is aangekomen. De atoombom De Oliphant, deskundige op het gebied van atoomkwesties, die met een aantal Engelse geleerden per vliegtuig te Sydney its aangekomen, Iheeft verzekerd, dat het weinig waarschijnlijk is, dat de Russen een atoombom hebben kunnen produce ren. ,,De Russen hebbejoi 5 a 10 jaar nodig om een atoombom te kun nen vervaardigen, die van enig mi litair belang is", aldus dr. Oliphant. „Men heeft alleen tijd om de kwes tie van de doelmatige controle der atoomwapenen te regelen. De atoomenergie moet voor vredesdoel einden gebruikt worden". Peron's ster herrijst De uitslagen van de Argentijnse verkiezingen, die op 7 Maart zijn gehouden, tonen asn, dat president 'Juan Péroin een tot, (nu toe ongeken de meerderheid in :het congres zal 'krijgen. Het schijnt, dat Pérori is verzekerd van meer dan 110 zetels in ide kamer van afgevaardigden waar 106 zetels een meerderheid van tweederden vormen. Amerik mijnwerkers staken Duizenden mijnwerkers in de vet- koolmijnen van Noord-Virginja. West-Penmsylvanië, Ohio,, Illinois en Kentucky, hebben het werk neerge legd. Men vreest, dat de staking zich over alle vetkoolmijnen zal uitbreiden. John Lewis, de leider van het mijnwerkersvak,verbond, heeft gie- zegd, dat de mijnwerkers staken, omdat ide directies het pensioen- systeem, dat bij' het oollectieve con tract is overeengekomen, niet in stellen. Volgens Reuter heeft reeds meer dan een derde van de 400.000 ar beiders in de Amerikaanse vetkolen- mijnen het werk neergelegd. T.N I. tegen republikeins volksleger Naar „Sin Po," weet te melden zouden kortgeleden in Bantam ge vechten zijn uitgebroken tussen af delingen van het republikeinse leger ■en de „Dewan Perdjoeanagan" (coördinatie van volksstrijd-organi- saties). Andere bronnen melden, aldus het blad, dat de strijd ging tussen T.N.I.-eenheden en de „Barisan Pemberontak republiek Indonesia" (revolütioninaire volksleger). Amerik. vliegtuig verongelukt Een Amerikaans vliegtuig dat de Republikeinse senatoren Robert Taft fen Owen Brewster vervoerde, ils in de Kennepbec-rivier in dia staat Maine gestóirt. Niemand werid ge wond. Het toestel, dat ,op weg was van Auguata naar Bangor, kreeg motor storing- De piloot wilde toen een noodlanding op de rivier maken. De drie mannen hadden, volgens senator Brewster, enige moeite oïn aan ide wal te komen. Taït werd met een auto van de gouverneur afgehaald, zodat hij zijn spreekbeurt te Bangoir toch nog kon vervullen. Benelux voorstellen op Parijse conferentie De landen van Benelux, die al' een half jaar ervaring hebben op het gebied van onderlinge betalihgs- overeenkomsten, zullen op ide Maan dagmiddag geopende Parijse confe rentie óver het plan van Marshall met een1 reeks voorstellen voor de dag komen, waarvan het herstel van ieen geregelde en onbelemmerde goederenstroom tussen de Europese landen en de vergroting, van de productie, de hoofdpunten vormen, meldt Reuter. Grievende Russische taal De chef van de. informatiedienst van het Sowjet-Russisehe militair bestuur, overste Tulpainof, heeft Vrijdagavond bij een herdenking! van ,de verschijning van het com munistische manifest van Maart 1848 in het „Huis der Cultuur van ide Sowjet-Unie" scherpe aanvallen te gen de Westelijke machten gericht. WERELDNIEUWS Ook Engeland gaat zuiveren De staatsgreep in Tsjecho-Siowa- king over de verdeling van Pales- kije heeft ih zoverre nuttig gewerkt, dat allerwege de oprechte- demo craten ide schellen van ide ogen zijn gevallen- Zo heeft minister- Attlee in het Britse Lagerhuis be kend gemaakt, dat d,e Britse rege ring voor werkzaamheden, wellke vah belang zijn voor 'He veiligheid' van de staat, niemand in dienst zal nemen, van wie zij weet, dat hij' behoort tot dieeomhiunistische partij Toen Attlee zijn aankondiging had gedaan, begon Gallacher, een van de beide coim'mumistisohe afgevaar digden, „De rode vlag" te zingen, waarop zo,wiel de afgevaardigden Labour als die vain de oppositie om stilte schreeuwden- Gallacher ver weet de regering, dat zij in het stof kruipt voor de conservatieve en voioir de dollar-bonzen in Amerika. Communisten gering in aantal De communisten zijn in Engeland gering in aantal. Slechts twee ledien van de partij zijn lid van het'parle ment. Maar Ihun invloed jn' Engeland mag zeker niet worden onderschat, daar zij in enige machtige vakverbon den he t bekt uur of geheel in handen hebben, of er sterkin zijn verte genwoordigd. Afgaande op de dop-r Attlee afgelegde verklaringen, wordt deze invloed niet onderschat. Al is het dan zo, dat d© zuivering van Groot-Brittannië pog eein vrij' 'tam karakter draagt, stelselmatig wor den de Moskovische satellieten toch van belangrijke posten verwijdend, respectievelijk geweerd- Arabieren houden voet bij stuk Isa Naühleh, een vertegenwoordi ger vah het Arabische comité, heeft tijdens ihet debat van d,e Palestijnse commissie, bestaande uit vier per manente leden van de Veiligheids raad (Ghima, Frankrijk, Rusland en de Verenigde Staten), iclke bespre- tina van die hand gewezen en op nieuw ide eis gesteld, dat er in Palestina een oinafahnkelijke staat zal worden gevormd. Tijdens het debat in de Veilig heidsraad, werd, Naehleh gevraagd, of de Arabieren bereid waren mee te werken aan het tot stand bren gen van een wapenstilstand in Pa lestina. Naehleh beloofde, deze vraag over te zullen brengen. Dezelfde vraag werd niet alleen aah .alle Arabische ledien van de UNO, maar ook aan het Joods© agentschap gesteld. Mogelijk is dit het begin van een „caese fire'-order voor Palestina. WEERBERICHT Verwachting Xoi de avond vah 17 Maart Wisselende bewolking met ver spreide buien, matige tot krachtige Noiard tot Neord-Wfstelijke wind, kouder des nachts. 17. Zon up 6.51, onder 18.47. Maan op 9.19, ondier 1.39. Eerste kwartier 18 Maart. De officiële woordvoerder der Sowjet-Unie heeft daarbij ook de Nederlandse politiek iiin Indonesië betrokken en gezegd, dat „In Indo nesië (het bloed van 't eenvoudige volk in stromen vloeit". De uitlating van cyerste Tulpanof, afgelegd voor een Duits gehoor, wordt in Nederlandse kringen te Berlijn als 'bijzonder krenkend be schouwd. Het Engelse ministerie van ma rine heeft bekend gemaakt, dat de kruiser Nigeria, die wegens het ge schil over id© Falklandeilandennaar Port Stanley werd gestuurd thans op de terugweg is naai- zijn basis Si<miOhst.O'Wh in Zuiid-Afrika. Een gemeenschappelijke Zwit- sers-italiaanse commissie bespreekt te Bern een reusachtig nieuw pro ject voor een water kracht installatie. Het plan voorziet tevens in deaian- leg van een 'idam, 'waardoor 195 m ill i oen kub. meter water in het dal van de rivier de Livigno in Italië wordt bewaard. Volgens een mededeling van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken zal Italië, mocht het het een communistische rege ring krijgen, geen verdere econo mische hulp van de Verenigde Sta ten ontvangen. De Italiaanse com munistische partij heeft het dus in handen of Italië. Amerikaanse hulp krijlgt. BELGIËNEDERLAND I—I. Nederland scoort 10 minuterTna de aan vang onhoudbaar voor de Belgische keeper Meert. Dit doelpunt ont stond door het nemen van een vrije schop door de Vroef van hét middenterrein, welke Abe Lenstra benutte om via de paal te scoren

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1