boiuiwbedirijven zijn 40 H.A., de ge middelde 9 H.A. Emigratie tiaar Idiit land kan spreker niet aanbeve len. Met duidelijke lantaarnplaatjes werd één en ander aanschouwelijk voorgesteld. Na afloop dankte de voorzitter de spreker voor zijn leerzame cau serie, waarna de vergadering door ihem werd gesloten. QOSTERLAND. Donderdag- ©n Vrijdagavond hield Oosterlands Fa©- .fare in de Coinferentiekamer haar uitvoering, welke beide èvonden als naar gewoonte goed bezocht waren. Onder leiding van de nieuwe dir. de heer M. Dorst, werd, nadat de voorzitter, de beer J. G. Boot, het ■openingswoord gesproken had, als 'Na. 1 de marsch „Marching Trough Georgia" ten gehore gebracht. Hier na volgde «en fantasie „Winiter- feeste©" en de ouverture „Bellatrix" -van Miller, Meijns en Caldero. Hierna werd overgegaan tot de opvoering van de klucht „De Jas" dn één bedrijf. Dit stuk vond luide bijval en werd zeer goed gespeeld. In de pauze had de verloting van een taart plaats ter dekking van de ■onkosten. „Tot wederdienst bereid" een blijspel in 3 bedrijven door P. Mossinkoff, volgde na de pauze. Ook hierin vierden de verschil lende rollen uitstekend voorgedra gen. Het publiek genoot zichtbaar van de verschillende verrassende AKcènes, die in dit mooie blijspel voorkomen. Met de ouverture „Ca- thaxina" en de Oost-West-marsch werd het programma besloten. De heer Swenine van Ouwerkerk, die Vrijdagavond aanwezig was, sprak een woord van warrite hulde aan het adres van de nieuwe dirigent de heer Dorst, welke dit voorjaar het feit hoopt te herdenken, dat hij' 40 jaar lid van „De muziek" geweest is en thans gepromoveerd is tot directeur. Volgens de heer Swenine, die het weten kan, met lof. Ook Bram Versehure kreeg een extra pluim voor de bijzondere wij ze waarop 'hij de trommel sloeg. Voorzitter Boot dankte de mede werkenden die aan het welslagen! van deze avonden hun beste krach ten hadden gegeven. Met een ge zellig bal, waarvan de muzikale verzorging bij Bram Versehure en Jaap v. Almenkerk in goede han den was, werden beide avonden besloten. „Oosterlands Fanfare" kan op een geslaagde uitvoering terug zien. •y BRUINISSE. Vrijdagavond gaf de afdeling Bruinisse van de Bond voor Staatspensionnering, alhier een propaganda-avond in het Ned. Herv. Ver. Gebouw. De voorzitter, Ide heer M. van den Berge Cz., sprak 'een openingswoord, waarin hij er op wees, dat velen door die Noodwet-Drees thans reeds uit de lergsxe nood, die de oude dag vaak meebrengt, zijn geholpen, doch het ideaal, premievrij staatspensioen voor iedereen, is nog niet bereikt Een spreker was deze avond niet aanwezig, doch door de heer te Kleij, filmoperateur werd een rede op gramofoonplaten tan gehore ge bracht van de Bondsvoorzitter, de heer G. van Roekei. Al was dus deze eminente en gloedvolle pro pagandist niet in de zaal, zijn ge voelvol en meeslepend woord drong toch door tot ieders hart. Niet min der ontroerend was die propaganda film, van twee mensen uit het Friese merengebied, „Oene en Anke" en 'de zware strijd om het bestaan, die in de film wordt getekend en die het publiek fascineert. Een pro gramma van gramofoonplaten, waar wider andere» enkele malen het Wognummer zangkoor was te ho ren, zorgde voor de nodige afwis seling. De afwezigen hebban veel gemist. De heer Joh. Bal Az., viee- voorzitter, sprak een slotwoord. De bunkers, idle in allerlei soort en grootte in de polder Brui nisse verspreid liggen, vormen nog steeds een niet erg prettige herinne ring aan de bezettingstijd. Voor die landbouwer, die ©en diergelijk ca deau op zijn land kreeg, is het bovendien nog een grote schade post,, daar de grond; plus tank gracht ienz. enz., niet kan worden bebouwd, terwijl het onkruid welig tiert en de omgeving voortdurend mede minder bruikbaar maakt. Het is dan ook een geluk, dat men nu eindelijk gaat beginnen de bunkers hoek Lange WegRijksstraatweg op te ruimen. Dit gebeurt door de Heide Mij. ;in D.U.W-verband. Daar genoemde bunker het zicht op dit kruispunt geheel Weg nam, zal de verdwijning tevens ©en grote var- betering betekenen voor het ver keer. Een onverwachte terugslag wen i voirige week i|n ide mosselhandel ondervonden na bet veelbelovende begin van vorige week. De con currentie van ide Deense mossel op de Frans® markt zal daaraan zeker niet vreemd zijln. Er werden dan ook sledhts 650 tonnen mosselen van Bruinisse naar de verschillende handelaren vervoerd. Aangevoerd werden plm. 750 tonnen mosselzaad. ST.-ANNALAND. Zaterdagmorgen heeft notaris Bierens ide door Tem geschonken nieuwe luidklok aan de gemeente overgedragen in een spe cial© bijeenkomst op het gemeente huis, waar behalve de raad, ook het bestuur der Ned. Beirv- Kerk vertegenwoordigd was. Om 12 uur werd voor het eerst ide nieuwe klok geluid. De muziekvereniging „Accele rando" hield haar jaarlijkse alg. verg. in de zaal van dhr. M. Rijn berg. Het afgelopen jaar is voor „Accelerando" een zeer druk jaar geweest. Er is deelgenomen aan ©en festival en twee muziekavonden, terwijl er verder verschillende se renades zijn gebracht. Ook ide ver jaardagen van leden van het Ko ninklijk Huis werden op de gebrui kelijke Wijze herdacht. De vereni ging telt thans 25 werkende leden (vijf leden in militaire dilanst), 4 leerlingen en 73 begunstigers. De rekening over 1947 wees een batig saldo aam van f 107,16. De aftreden de bestuursleden M. F. v. Hal en A. D. Goedegebure werden herkozen. Het salaris van ide bode M. J- Overboek© werd vastgesteld op f25. ZEELAND'S BOUW VOLUME VERHOOGD Aanvankelijk was door de minister van Wederopbouw bepaald, dat in de provincie Zee and gedurende 1948 voor ieder tweetal nieuwe wonin gen, dat gereed kwam, slechts één woning nieuw aanbesteed mocht worden. Dit was dus een percentage van 50 pet Thans is door de nieuwe minister bepaald, dat 't vo lume tot 70 pet. verhoogd is geworden. KERKNIEUWS Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Arnhem: Ds. H. v. Leeuwen te Th olen. HAAMSTEDE. Ger. Gem. Donder dagavond 7 uur Ds. Bel van Dirks- land. NlEUWERKERK. Ger. Gem. Woens dag 17 Maart 7,30 uur n.m- Ds. Bel van Dirksland. - Stalin beeft voorgesteld de Fins- Russische besprekingen op 22 Maart te beginnen, twee dagen later dan oorspronkelijk was bepaald. Chili heeft in de Veiligheidsraad het verzoek gedaan een onderzoek in te stellen naar de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije, over welk verzoek deze week zal wor den beslist. Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg Op 6 Maart 1948 stonden inge schreven» 2090 (76) personen, waar van1 er 1541 in ide D.U.W. Waren te werkgesteld. Over de week eindi gend 6 Maart 1948 werden 351 (18) personen geplaatst. Het aantal over gebleven aanvragen bedroeg 681 (160). De tussen haakjes geplaatste cij fers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd Worden o.a.: T h o 1 e nbouwvakarbeiders, elec- tri'ciiem-loodgieter. Scho uwen en Duivel and: stoffeerder, bouwvakarbeiders, meu belmaker, smid, lijmWerker, paar denknechten, jongste bediende, huis houdelijk personeel. Aanbiedingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg of naar Bijkantoren te Tholen ©n Zie- rikzee. In Turkije zijln twaalf Amerik. vliegtuigen aangekomen, als eerste deel van de 26 bommenwerpers, idie Amerika heeft toegestaan in het hulpschema aan Turkije. Volgens mededeling van de afge treden Tsjecho-Slowaakse gezant te Washington, zou het dr. Benesj tot tweemaal to© verboden zijn'n radio rede te houden. De dood van Jan Masaryk heeft de ondergrondse beweging in Tsje- chO'-Slowakije tegen het communis me sterk gestimuleerd. Op 25 Maart a,.s. komen voor een kert bezoek in onze hoofdstad 45 Deense motorordonnanoes met hun motoren en auto's. Het is een groep Deense ond-illegale strijders, die een trip maakt door enige landen van West-Europa;. Het nieuwste Engelse militaire vliegtuig, ;een Handley Page Has- tingstoestel, dat 50 personen kan vervoeren, is uit Engeland naar Malta vertrokken voor een vlucht van 40.600 km. via, Egypte, Pa kistan, India, Singapore, Australië en Nieuw Zeeland. Nabij de vliegbasis Muroc in Cai- lifomië is door een vliegend ford een oefenbom geworpen van 21 ton. De bom meet 8 meter en is de zwaairste ter wereld. Een woordvoerder van het Ita liaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Sov jet regering Italië verzocht heeft het slagschip Guilio Gesare - (23.622 ton), dat volgens het vredesverdrag aan de Sowjet-Unie is toegewezen, zo spoedig mogelijk na verrichte reparaties naar Odessa te zenden. De bevolking der V.S. telt mo menteel 145.340.000 zielen. In 1947 werden 3.908.000 kinderen ter we reld gebracht. Na twintig jaren in de gevange nis te hebben doorgebracht is een Siciliër, die wegens beweerde me deplichtigheid aan een moord tot levers'ange gevangenisstraf veroor deeld was, thans op vrije voeten gesteld, De rechtbank was namelijk op grond vain nieuwe getuigenissen tof de conclusie gekomen, dat de man onschuldig was Spelenderwijs geraakte een 3-ja- ri.g meisje in de Dommel. De 53- jarige S. D. begaf zich terstond te water, hoewel hij niet zwem men kon. Hij geraakte daardoor zelf hi grote moeilijkheden. Een gym nastiekleraar sprong echter nog op het juiste ogenblik toe en wist bei den op het droge te brengen. In het dorpje Schweich in de Franse zóne hebben de Fraftse auto riteiten het dansen en openbare ver makelijkheden voor een maand ver boden als straf voor de schending van een Joodse begraafplaats. De politie te Velsen heeft in het duinterrein twee mannen aangehou den, die in een tent huisden. Het tweetal gaf zich uit voer Duitsers, maar bij onderzoek bleek, dat het twee uit het gesticht te Heilo ont snapte SS-ers zijn. SPORT VOETBAL. De Z.V.B.-beker De ingeschreven elftallen zijn in 18 groepen van 3 Ingedeeld, die een halve competitie spelen. De winnaars der groepen spelen volgens bekerafvalsysteem. In groep G zijn ingedeeldZierikzee I, Krui- ningen I, De Zeeuwen I. In groep N Dreiachor I, Dreischor II. Zonne- maire I. In groep PZierikzee II, De Zeeuwen II, Domburg I. Op 29 Maart (2e Paasdag) zal Voor zover mogelijk de le ronde worden gespeeld. SCHAKEN. Euwe en Keres verliezen Euwe heeft zoals verwacht kon worden zijn partij tegen Reshevsky uit de vijfde ronde zonder verder spelen opgegeven. En ook Botwinnik wist zijn nog resterende afgebroken partij, namelijk die tegen Keres, tot winst te voeren, dank zij nauwkeurig en scherp spel. De stand luidt thans Botwinnik 3ll2. Reshevsky 2V3. Keres en Smyslov 2, Euwe 0 punten 6e Bridgedrive „Hotel van Oppen" Hoewel 2 trouwe deelnemers ont braken konden door het vormen van een nieuwe combinatie Zaterdagavond op de 6e Bridgedrive van dit seizoen weer, als gewoonlijk, 9 tafels gefor meerd worden, waaraan de 2 dames en 34 heren na een pittig openings woord van de wedstrijdleider de strijd aanvingen. Begrijpelijkerwijs heerste er deze avond spanning daar nu zou uitkomen, welk paar dit jaar de wisselbeker zou veroveren. Wel iswaar hadden de Gebr.s Holty met 2 x 1 en 1 x 2 de beste kans. doch de heren v. d. Wolf—de Regt met 1,2. 3. Pauwe—Wiebols met 1, 1, 4 en OeiScheuerman met 1, 3, 3, konden nog wel eens voor een ver rassing zorgen. Deze drive leverde inderdaad nog enkele Verrassingen op. want niet alleen dat de Gebr.s Holty als 4 eindigden in de oneven groep, in de even groep zorgden de heren Fehres en den Held voor de klap op de vuurpijl door met een 2e prijs te gaan strijken met slechts Vs pnnt meer dan de heren Bal en Rlbbens, die de laatste tijd ook weer in vorm blijken. De spelverdelingen waren ditmaal vrij moeilijk en er werd veel down gespeeld. Slam werd zo goed als niet geboden. In beide groepen heerste geweldige spanning in de kopgroep en de verschillen waren ook miniem wat uit de uitslag blijkt. Voor de oneven groep luidt deze: 1. de heren S. P. Oei en J. H. Scheuer man met 143 /2 pnt.2. de heren N. v. d. Wolf en M. de Regt met 167 pnt. (score-saldo 1560); 3. de heren A. Paauwe en P. Wiebols met 167 pnt. (score-saldo 1460); 4. de heren H. E J. Holty en J. Holty met 16712 pnt. Even groep: 1. de heren C. M. Bal en A. Rlbbens met 167 pnt.; 2. de heren W. Fehres en P. A. den Held met 16773 pnt.3. de heren A. J. van Leeuwen en G. V, Labrand met 168 pnt.4. de heren C C. linger en L. Canters met 175 V3 pnt. De 2 eerste paren uit elke groep mochten een keus doen uit de gevarieerde collectie luxe en huishoudelijke voorwerpen. Voor de bepaling van de wissel bekerwinnaars waren de uitslagen van 5 drives nodig met het resultaat, dat de heren Gebr.s Holty met 12 punten de gelukkigen waren. De heren v. d. Wolf-de Regt en Oei-Scheuer- man behaalden 13 punten. Met een hartelijk woord van ge lukwens reikte de heer Paauwe de bekers uit, waarna hij mededeelde, dat in de maand April nog een drive zal volgen tot afsluiting van het seizoen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3