STAD EN PROVINCIE Zigeuners vermoordden antiquair Verrassend snel hebben id© poi- litie te Bussum en de Amstendam- se recherche de moord op de 71— jarige antiquair M. Koldijk te Bus sum toit klaarheid gebract. De da ders zijn twee zigeuners P. A. en J. W., 22 en 21 jaar oud. Roof. Roof was hun motief, maair de buit was -gering: 350 gujiden, vijf horloges en enige ringen. Wie van de twee zigeuners de hoofddader is, kan nog niet worden uitgemaakt. Wel is bekend, hoe de moordenaars het huis van de alleen wonende man zijn binnengedrongen. Langs de achterzijde via de bovenverdieping izijh ze inaair binnen geklommen, waar zij de antiquair in zijn slaap hebben verrast. Vermoedelijk met een hamer hebben zij de oude man van het leven beroofd. Uitspraak in obscuur drama Uitspraak doende veroordeelde ld© arrondissementsrechtbank te Am sterdam de 31-jarige mevr. E. L. Lodewijk-Koning uit Hilversum con form de eis tot een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek. De veroor deelde had in April van het vorig jaar haar echtgenoot vergiftigd idoor hem een rattenverdelgiugs- middel in zijn pap toe te dienen. Zij had dit gedaan met het oog merk zich van hem' te ontdoen ten einde ongestoord haar verhouding met haar minnaar, de 26-jarige A. F. Umans te kunnietn voortzetten, Tegen U., die eveneens oip 27 Fe bruari terechtstond was wegens medeplichtigheid aan de misdaad pok 15 jaar gevangenisstraf geëist. Ook hij werd conform deze ©is ver oordeeld. 1 Twee kinderen door ontploffend projectiel gedood Te Hoorn op Terschelling is de 13-jairige Corn, de Groot Zaterdag middag op slag gedood, toen een projectiel, dat hij en enkele vriend jes in de Oostbatterij hadden gevon den, plotseling is ontploft. De 12- jarige Rein de Boer overleed Zon dagmiddag in het St. Joseph Zie kenhuis te Har'ingen, waarheen hij, een vriendje en een vriendinnetje met een extra boot waren vervoerd. De beide slachtoffertjes moeten ih Leeuwarden een oogoperatie onder gaan. Smokkel in cigarettèn Zes leden van de bemanning der „Oranje"1; het vlaggescShip van de Mij. Nederland, stonden wegens si garettensmokkel voor de Amster damse economische politierechter te recht. De assistent-b agagemeost er had 83.000 sigaretten, die door hem zelf en de 5 anderen op de thuis reis van Indië in Port Saï-d voor En igels© ponden waren gekocht, in Am sterdam van boord gesmokkeld, hem wend 4 maanden opgelegd. De straf fen tegen zijin kameraden, die niet actief aan de smokkel hadden deel genomen, doch het voor ieder van hen bestemde deel van het huis der assistent-bagagemeesfer hadden afgehaald, varieerden tussen drie maanden en voorwaardelijke gevan genisstraf met geldboete. Deze laat- sten was het onrechtmatig in ont vangst nemen van sigaretten ten laste gelegd. Schending van geheimen Het lid van de Tweede Kamer, oie heer Van der Goes van Naters, heeft de minister van Justitie schrif telijk gevraagd of hij bereid is, de spoedige totstandkoming te bevor deren van een aanvulling van titel XVII van het Wetboek van Straf recht betreffende schending ran ge heimen, waardoor de strafbaaraeid van daders 'en medeplichtigen bij het bekendmaken van bescheiden, berichten of inlichtingen, afkomstig van het openbaar gezag en zijn organen en door deze niet vqoir bekendmaking vrijgegeven, buiten twijfel wordt gesteld. Het Nederlandse Trekpaard De algem. vergadering van „Het Nederlandse Trekpaard" heeft te 's-Grawenhage plaats, gehad onder leiding van de algemeen voorzitter jlhr. J. van VredenburCh, 'die bij de opening oi.a;. herdacht het overlij den van het ©re-lid en oudrvoor- zitter der hengstenkeuringseomimüs- sie B. C. Puylaert te Sas van Gönt. In zijn jaarverslag wees de secre taris, de heer L. A. Bom er1 op, dat het ledental in 1947 met ruim 400 verminderde tot 15297; het aantal opgenomen imerriën bedroeg 1880 of 244 minder da|m ih 1946, d|o|clh het aantal .ingeschreven veulens was 542 groter idan jin '46 en bedroeg 6916. Tot adj unct-secretariis van het stamboek is i|n 1947 benpemld dra. F. Bom. i' De Deoember-keurihgan van jonge hengsten hebban niet aun |het doel beantwoord. Door de overheid is voorgelegd het vraagstuk ider verrieh-tingskeu- rihgan. Hieromtrent deelde de secre taris mede dat reeds eerder gehou den prestatie-proeven niet aan het doel beantwoord hebban in die zin, idat er genetische voorspellingen uit te voorschijn zijln gekomen. Wel echter heeft ier een verschuiving plaats gehad haar ide fokrichtiing vah trekpaarden wier gewilligheid ieh karaktereigenschappen aanpas sen aan de bedrijfseconomische om standigheden. Sprekende over de export deelde die heer Bom imede, dat in 1947 de paarden 12—15 milliean gulden aan deviezen hebben opgeleverd, ter wijl hij goede hoop had vooir 1948. De aftredende voorzitter, jhr. J. vah Vredehburch, die in Februari reeds 30 jaren de voorzittersizetefl. inneemt, werd voor de tiende maal herkozen met algemene stemmen. ZIERIKZEE. Op de uitvoering van de Gymhastiek-Vereniging „Olyiml- pia" is op initiatief van voorzitter J. L. Legemaate een collecte voor de NIWIN gehouden, die f 63,34 opbracht. Deze som is aan 'de Pen ningmeester van het Plaatselijk NI- WIN-Comité te Zierikzee afgedra gen. Gironummer 3822 Zierikzee. Woensdagavond spreekt in het Verenigingsgebouw in het Vrije de alg. secretaresse van de Morgein- landzending, o.a. over Zendings- probleman in het Nabije Oosten (Klein Azië), welke lezing met licht beelden wordt verduidelijkt. HAAMSTEDE. Voor de afd. Haam stede van de Nedi. Ver. van Huis vrouwen gaf in „Tavenu" Donder dagmiddag de „Shell Nederland N.V." een filmmiddag, welke goed bezocht was. Na een kort welkomst woord door de wnd. presidente, verkreeg een der employé's van bo vengenoemde N.V. het woord om ©en lezing te houden over „Het winnen van aardolie". Achtereen volgens behandelde hij de vindplaat sen van aardolie, waarbij hij er spe ciaal de nadruk op legde, dat se dert de oorlog ook in ons land aardolie gewonnen wordt. Verder behandelde hij de verschillend© pro ducten, die uit die aardolie gewon nen worden, waarvan plastic de laatste tijd een belangrijke plaats inneemt, terwijl men in Perais be zig is een fabriek te bouwen waarin uit de olie „Tipol" een wasmiddel zaï worden vervaardigd,. Vervolgens besprak hij het ver bruik van de producten die uit de olie gewonnen worden, waarvan de benzine, sedert de uitvinding van de auto ien het vliegtuig, de belang rijkste plaats inneemt. Nadat hij mog een en ander meegedeeld had over het ontstaan der olie in de aardkorst, werd ©en film gedraaid, die het gesprokene verduidelijkte. Hierna werd nog een filmpje ver toond waaruit bleek van welke gro te betekenis de vliegtuigmoedersche- pien iin de oorlog waren, waarna we tot slot een film te zien kregen waarin met gepantserde auto's lop wilde dieren werd, gejaagd. Aan het eind werd dank gebracht aan ide „Shell Nederland N.V." voor de moei© middag. ELKERZEE. Onder zeer grote be langstelling is Zaterdag het Stra- feest te Soharendijke gevierd, w'aair- bij 20 ruiters deelnamen aan de ringrijdsrij' en versiering. Hiet mu ziekgezelschap Apollo" van Brou wershaven verleende bij, dit folklo ristische feest haar gewaardeerde medewerking. Komend uit de Bere- weg werd v*ia de Putmeet naar Scharendijke gereden, Waar die stoet door de muziek werd verwelkomd. Onder veel belangstelling ihad daar na de ringrijiderij plaats. De eerste prijs Werd gewonnen idoor L. J. de Meulmeester, terwijl G. Koirsman de eerste prijs behaalde voor het mooist versierde paard. B'estuur en ruiters kunnen op een geslaagd Strafeest terugzien. Aan het einde van de dag trokken „The Merry Buys" veie dauslusti'gen naar het gezellige bal fdat hen tot 11.45 bijeenhield. NOORDWELLE. Vrijdag 12 Maart werd alhier een ouderavond ge houden, welke zeer goed was be zocht. De heer D. C. Steur, hoofd ider sChool, heette de ouders, bur gemeester ien mevr. Sdhotder, wet houders en leden van de raad, ge meentesecretaris en Ds. Cramer, hartelijk welkom. Vervolgens gaf hij een kort overzicht van de pe riode sinds de laatste ouderavond, ongeveer 2 jaar geleden. Deze pe riode sChetste hij als een golvende lijn, met als hoogtepunt het benoe men van roej. Buhner tot onderwij zeres, die, ofschoon uit Amsterdam gekomen, zich uitstekend aan onze plattelandisto,es,tanden heeft aange past en waarmee een tijdperk van 41/2 maand ais ééiiimunsschool een gelukkig eind© nam. Verder memo reerde hij de instelling van de schoolartsendienst op 1 April 1947 waarvan ide nuttige aanwij'zingen voior leerlingen reeds goed merk baar zijn en wier adviezen door het gemeentebestuur zoveel moge lijk worden opgevolgd. De heer A. Koster, die aftrad als lid ider oudercommissie, werd opgevolgd door de heer M. Koster. Daa,ma besprak de heer Steur nog een nieuw leermiddel, n.l. sehoolfilm of lichtbeelden, welke bespreking aanleiding gaf tot bet besluit bfij! de inwoners een lijst te laten circuleren, -om voor dit belangrijke doel gelden in te zar melen tot aankoop van een eigen apparaat. Na de pauze, waarin gretig ge bruik wordt gemaakt van ©en kopje koffie, werd het werk der kin deren in ogenschouw genomen, het welk algemeen zeer werd geprezen. De heer v. d. Berge van Haamstede vertoonde hierna een serie gekleur de lichtbeelden. De burgemeester dankte aan het slot het ouderwijzend personeel voor hun uitstekende zorg aan het onderwijs besteed, de ouders voor hun grote belangstelling en de heer v. d. Berge voor zijn praohtigé collectie plaatjes. Nadat de heer J. Hart, mede nar mens de ouders het onderwijzend personeel had bedankt, sloot de heer Steur met een woord van dank voor de algemene medewer king aan en de belangstelling voor het onderwijs, deze zeer geslaagde ouderavond. NOORDGOUWE. De Zangvereni ging van MoriaainshooM gaf Vrij dagavond een zangavond, in ide Ned. Herv- Kerk alhier. Na opening met gebed ,eu gemeenschappelijk zingen van Psalm 66 vers 1 en 2, bracht het koor een keur van lie- RADIO-PROQRAMMA Woensdag 17 Maart. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gyrnn.; 7.30 gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gewijde muziek; 8,30 opgewekte morgenkl anken; 9 voor de jonge zieken; 9.30 Beethoven-programma; 10.30 morgendienst; 11 clavecimbel; 11.15 hoorspel; 12 vrolijke platen; 12.30 weeroiverzicht; 12.33 passie- Stonde; 1 nieuws; 1.15 gemengd om roepkoor; 1.45 vrolijke noot; 2 or gel; 2.30 Saus Sou-ei; 3 sympiho- (aie 28 Mozart; 3.15 Debussy-lie- ideren; 3.45 kleuterverha jen4 voor postzegelverzamelaars; 4.15 voor on ze jongens 'en meisjes; 5.30 maat schappelijk werk; 5.35 Hollandia sextet; 6 Nederlandse koren en korpsen; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws-; 7.15 Leger des Heils- kwartier; 7.30 actueel geluid; 7.45 Engelse les; 8 nieuws; 8.05 pro gramma-proloog; 8.15 philharmo- niis'ch orkest; 9.10 NCRV-kwartet; 9.30 vijfde Iijidiensoverdenking; 10.00 orgel en hobo; 10.30 nieuws; 10.45 avoindoiverdenkiOg; 11 Concertge- boiuwkwintet; 11.30—12 gram. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws;, 8.15 lichte morgenklanken; 8.50 voor, (de huisvrouw; 9 gram.; 9.30 waters standen; 9.35 koorzang; 10 morgen wijding; 10.20 onze keuken; 10.30 piano; 11 woninginrichting; 11.30 populair nonstop-programma; 12 or kest Carcassola; 12.30 weerpraatje; 12.33 voor het platteland; 12.38 or gelspel; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 The Ramblers; 1.50 gram.; 2 ge sproken portretten; 2.15 jeugdeon- oert; 3 hoorspel; 3.30 de Rood borstjes; 3.45 ide regenboog; 4.15 vragen staat vrij1; 4,45 het stond in de krant; 5.15 kwartet Jan Cor- duwener; 5.45 Surinaamse jongeren 6 nieuws; 6.15 VARA-varia; 6.23 kleine instrumentale soli; 6.30 le- Bing; 7 piano; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 voor ide jeugd; 7.40 /eugd- nieuws; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuws; 8.05 dingen van'de dag; 8.15 Metropole-orkest; 8.53 schuldig ©f onschuldig?; 9 und morgen die ganze Welt; 10 viool en piano; 10.20 tango-rumba--orkest; 10.45 van boek toit boek; 11 nieuws; 11.15 zang en •orgel; 11.30 wereldkampioenschap schaken; 11.40—12 gram. deren ten gehore. Het "bleek dat d,it koor onder deze goede lei-ding wer kelijk iets moois weet t-e bereiken. Hoewel de belangstelling niet groot was, hebben de aanwezigen deze avond veel genoten. In de geboeide aandacht, waarmee naar hun zang werl geluisterd, moge het koor'een aansporing vinden, -op de ingeslagen weg voort te gaan. Ds. ten Cate sprak een slotwoord en besloot deze avond met dankgebed,. NIEUWERKERK. Na ingeleid te zijin door de voorzitter, hield Ir. Stolp uit Goes voor de led-en van de Coop. Landbouwver. alhier een lezing over „Reisindrukken uit Nor- mandië". Door de oorlog en de in vasie is dit land dun bevolkt. Het klimaat is zaCht, vandaar in de win ter een regenval van pl.m. 1.10 M., tegenover 0.70 M. hier. Er heerst gebrek aain werkkrachten; plaatsen met voorheen 6000 inwoners zijd .door oorlogshandelingen teruggelo pen tot 4000 inwoners. Overal ligt nog puin, al-leen de wegen zijn door de Duitse krijgsgevangenen begaan baar gemaakt. Een landarbeider verdient, in Hollands geld uitge drukt, ongeveer f3— per -dag. De hoofdproducten zijn tarwe en aard appelen. Eir bestaat een leverings plicht aan de regering, doch het grootste -deel verdwijnt in de zwar te handel. Doordat weinig gedaan wordt aan de bestrijding van de Coloradokever worden vele aard appelvelden kaal gevreten. Vee en paardenfokkerij' genieten een grote belangstelling. De grootste land-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2