ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De communistische staatsgreep in Tsjecho-Slowakije WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS West-Europa vraagt Amerika garantie bij conflicten De„ Amerikaanse Senaat heefj: met 69 stemman voor en 17 stemmen tegen, de eerste termijn van het Europese herstelprogramma, waar mede een bedrag gemoeid is van t DINSDAG 16 MAART 1948 No. 15846 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelst raat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Noibelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1 per stuk. Chili heeft in de UNO eenvoor stel ingediend om een onderzoek in te stellen naar het gebeurde in TsjechorSlowakije. De Ver. Staten steunen dit verzoek, in -het volle bewustzijn, dat zij daarmede een ernstige crisis in de Veiligheids raad zal uitlokken. De Russische delegatie heeft tot nu geen com mentaar op dit voorstel laten ho ren, maar iedereen is er van oiver- tuigd, dat de Russen al het moge lijke zullen doen om te voorkomen, dat er in de Veiligheidsraad een debat over Tsjeeho-Slowiakije ont ketend wondt. Woensdag zal de Raad een beslissing moeten (nemen of het verzoek van Chili naar Rus- land's rol bij de staatsgreep in Tsjecho-Slowakije op de agenda zal werden geplaatst. Het besluit van Amerika houdt alleen in dat het van oordeel is, da,t het Chileense voorstel volledige, behandeling ver dient. Doch het verplicht Amerika niet zijn steun. te geven aan enige actie van de Veiligheidsraad. TThgeland, Frankrijk en de Bene- lux-landan zijn het te Brussel eens geworden over collectieve be scherming en verdediging tegen el ke aanvaller, maar niet dan ha •zich grondig te hebben bezig ge houden met de vraag welke hou ding Amerika zal aannemen, wanneer er een gewapend conflict mocht uitbreken. Binnenkort zal de West-Europes© Unie trachten van de Verenigde Staten een garantie te verkrijgen voor Amerikaanse mi litaire hulp indien de vijf landen zich moeten verdedigen. Dit ver zoek zal het Amerikaanse Congres voor een lastig probleem stellen, want het betekent uitbreiding van de politiek op grond waarvan de Ver. Staten reeds veel dollars heb ben uitgegeven en in de tweede plaats een militair pact ter ver dediging van het Westelijk Halfrond hebben afgesloten. „Finland blijft onafhankelijk1' Maume Fekkala, idie Finse minister president, heeft in earn radiorede meegedeeld, dat de Finse delegatie op 20 Maart uit Helsinki zal ver trekken om te Moskou te onder handelen over een verdrag van vriendschap en militaire bijstand met Rusland. Pekkala gaf de Finnen de verzekering, dat dr. Juho Paa- si'kivi, de president van de repu bliek, en de regering zullen hande len in overeenstemming miet de Ftose grondwiet. „Het nieuwe ver drag betekent geen verandering in Fitóands internationale betrekkin gen, noch in zijn binnenlandse aan gelegenheden. Het zal in geen enkel opzicht van invloed zijn op de on afhankelijkheid en souvereindteit van Finland." 5.3 milliard dollar, goedgekeurd. Nu komt het ontwerp in het Huis Van Afgevaardigden, dat naar, algemeen verwacht wordt, het plan eveneens zal goedkeuren, al zal men trachten ais goede zakenlui, op dit enorme bedrag te beknibbelen. Het ontwerp verliet de Senaat zonder dat belangrijke wijzigingen in de vorm werden aangebracht, dank zij de overredingskracht van Senator Vandenbérg, die keer op keer verwerping bepleitte van inge diende amendementen en telkens de meerderheid achter zidh kreeg. In het Huis van Afgevaardigden zal het' plan-Marshall het moeten op nemen tegen het door de Republi keinen ingediende voorstel om de hulp aan Europa, China, Turkije en Griekenland te combineren. Jan Masaryk werd Zaterdag met mil. eer begraven Nadat in het Pantheon van het Nationale Museum een. indrukwek kend© uitvaartplechtigheid was ge houden, 'is Zaterdagmiddag het stof felijk overschot van Jan MasaryCk, te Praag met militaire eer ter aar de besteld. Soldaten en oud-strij- ders hielden die wacht in de met zware rouwtapijtan bedekte zaal. Gottwald bracht namens de gehele inatie een laatste groet aan de over leden staatsman. Ik kan bewijzen, aldus Gottwald, dat Masaryk aceoiord ging miet het' program van actie der mieuwé rege ring. Hij herhaalde de beschuldi ging, dat de verwijten uit het Wies- ven de gevoelige Masaryk er toie hebben gebracht zich het leven te benemen. Hij eindigde met te zeg gen: „In Masaryk is niet alleen ieen groot staatsman en een groot Tsjeehoslowaak heengegaan, doch ook ©en goed, te goed mens." President Benesj liiet gaan enkele emotie blijken tijdens Gottwalds re de. Maar toien, een kinderkoor het lievelingslied van 'wijlen president Masaryk, de vader van de dode, „Beploeg uw1 land, mijn zoon", zong, werd het hem te machtig. Spreken mocht hij niet. Na de plechtigheid kwam Gott wald aarzelend van achter zijln echtgenote te voorschijn en reikte president Benesj even' aarzelend de hatod. Lichten van gezonken onderzeeboten Dank zij ieen nieuwe vinding hoopt de Britse admiraliteit ito staat te zijn tot zinken gebrachte onderzee boten te lichten. Volgens het nieu we systeem wordt een projectiel afgeschoten op de romp van de ge zonken onderzeeboot, die op die bo dem van de oceaan ligt, aan welk projectiel een buisleiding bevestigd is, die dan. door het gemaakte gat heen in de Tomp wordt getrokken. Door de buisleiding perst men lucht naar binnen, waardoor h©t water via een andere opening, naar bui ten gedrongen kan worden, zodat de onderzeeboot omhoog zal gaan rijzen. Men heeft er nog de aandacht op gevestigd, dat dit systeem niet bruikbaar .is voor 'het binnenbrengen van hübht ten behoeve van de be manning van een eventueel .in nood verkerende onderzeeboot, daar de door het projectiel te maken ope ning in de scheepswand daarvoor te klein is. K.V.P. contra CPN. De partijraad van de katholieke volkspartij heeft Zaterdagmiddag een tegen het communisme gerichte resolutie aangenomen, waarin de R.V.P. er hij de regering met klem op aandringt pm behalve door die onlangs aangekondigde versterking van haar machtsapparaat, met wet telijke maatregelen de openbare vei ligheid ook verder te waarborgen en met kracht te waken tegen elke intimidatie en terreur. Pet partijbestuur wijst elke sa menwerking met communisten, pok in de uitvoerende organen van pro vincie en gemeente, af. De resolutie roept Nederland op om bij de ver kiezingen een duidelijke nederlaag aan de CjP.N. toe te brengen en op alle terreinen van maatschappe lijk ien staatkundig leven het com munisme ,iin al zijn "vormen daad werkelijk te bestrijden, De reactie van Nederland op de ramp, die Tsjechoslowakij e heeft ge troffen,, zo sprak prof. Roman® Za terdag op de middagvergader.airiig van de K.V.P. bewijst, dat het in tense gevaar van het,, communisme is aangetoond met de Tsjechosla- waakse staatsgreep. Dit gevaar is niet geboren met de staatsgreep, maar het bestond al eerder. Gebrek aan artsen in Nederland 'IHét A.N.P. heeft te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen naar aanleiding vain in de laatste tijd circulerende berichten omtrent onvoldoende medische verzorging 'in bepaalde streken van het land, met name in de Peel. Man gaf te verstaan, da/t in het Zuiden dies lands de .artsenibezettiing altijd, min der sterk is geweest dan eldiars. In Nederland zijn momenteel 7 duizend artsen, specialisten inbegre pen, hetgeen betekent ean op de 1400 personen. De toestand is onmogelijk gunstig te noemen en is in hoofdzaak te wijten aan twee factoren. Achthon derd artsen zijn, over het land, ver deeld, is militaire dienst geroepen, omdat nu eenmaal de noodzakelijk heid bestaat,, Indonesië van genees kundigen te voorzien. Voorts heeft het afstuderen nagenoeg vier a vijf jaren stilgestaan. De ziekenhuizen en universiteitskliniekein kunnen dan ook geen assistenten krijgen en het is moeilijk waarnemers te vinden voor hen, die in militaire dienst worden opgeroepen. Als men nu nog :in aanmerking neemt dat de behoefte aan artsen door de 'toeneming dier medische verzorging (school- en bedrijfsartsen •controle-artsen voor ziekenfondsen e.d.) hier te lande is toegenomen1, dan is het duidelijk, idat wij' met de medische vootziening tijdelijk in een impasse zitten. Over enige ja ren zal dit leed w:el geleden zijn. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 16 Maart: Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorden, plaat selijk enige lichte regen, matige langs de kust tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke wind, zachter des toadhts,, overdag weinig verandering van temperatuur. 16. Zen op 6.53, onder 18.46. Maan op 8.51opider 0.18. Eerste kwartier 18 Maart. De Nederlandse film bedreigd De culturele adviescommissie van de Nederlandse Bioscoopbond' en de stichting Nederlandse Filmclub heb ben een motie aangenomen, waarin met men zijn bezorgdheid uitspreekt dat de 'thans gevolgde belasting- politiek de ontwikkeling van de film in Nederland in cultureel en artistiek opzicht onmogelijk zal ma ken. Men hoopt op korte termijn te geraken toit een plan, waarmee de kwalitatief belangrijke én inzonder heid de Nederlandse film van de voorgenomen belasting™ aiaitredelen 'wordt uitgezonderd, of vrijdom van vermakelijkheidsbelasting Verleend wordt. Daar was laatst een meisje loos .die won gaan varen als licht matroos: deze woorden van een oud liedje blijken toch ook in ppze dagen nog van kracht te zijn. Aan boord van het troepentransportsdhip „Volendam" heerst grote spanning omdat Truus van Geneighan, een boerenmeisje uit het dorpje Tun- gelrooy, zich als verstekelinge aan boord zou bevinden. U weet niet wie Truus is? De jongens van 5-11-R.I. weten het des te beter, want het is „dé moeder van het bataljon, waarvoor zij maanden op sjouw geweest is om haar kinderen op reis, naar de tro pen toch maar zoveel mogelijk goe de dingen mee te kun men geven. Het beste, wat ze mee te geven had, zichzelf' en haar onvermoeide toewijding, wilde ze blijkbaar in laatste instantie niet achterlaten, en rif is er, blijkens de vermoedens en geruchten in geslaagd als ver stekelinge mee het zeegat in te gaan. Alle onderzoekingen aan boord hebben tot nu to;e echter geen resultaat opgeleverd, maar Truus heeft aan de jongens be loofd: Na, Port Said zie je me weer. En nu is het vol spanning afwachten, wat er gaat gebeuren. Poirt Said is gepasseerd, het Suez- kanaal is verlaten en de versteke linge kan rustig bovendeks komen als ze er tenminste is! De Amerikaanse Senaat heeft met 69—17 stemmen, na een debat van elf uur, het wetsontwerp tot het verlenen van hulp aan Europa aangenomen. Het ontw'erp gaat nu naar de Kamer van Afgevaardigden. Een vljfiing is een zeldzaamheid zelfs voor leeuwen. Het is vermel denswaard, dat dit dezer dagen in het Burgers Dierenpark te Arn hem is gebéurd. Vier leeuwtjes zijn mede dank zij een herdershond', die de leeuwin bij het voeden der kleintjes assisteerde, nog in leven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1