De regering neemt haar maatregelen De regering ibeeft besloten ter versterking van bet gezagsapparaat der overheid aan de rijks- en (ge- meente-politie ©en aanzienlijke uit breiding met vrij willigers té geven. In de rijkspolitie zullen ongeveer tienduizend vrijwilligers als reser ve worden opgenomen. De gemeen te-poli tie zal met vrijwilligers als reserve worden verdubbeld,. Daar naast overweegt de regering nog andere maatregelen tot Waarbor ging van de openbare veiligheid.. Toetreding tot de politie als vrij williger zal alleen mogelijk zijn op basis van vrijwillige, individuele bij stand aan het bevoegde gezag en ;in? de normale politiedienst. Van enig optreden in eigen zelfstandig korpsverband zal geen sprake zijn. Bet ligt niet in de bedoeling te komen tot een heroprichting van de vroegere bijzondere vrijwillige landstorm en de vrijwillige burger wachten.. Na deze mededeling van die Rege ring beeft het hoofdbestuur van Volksweerbaarheid ide Regering doen weten, dat bet zich met bet hele ten dienste staande apparaat ter beschikking stelt. In allé gemeenten, Waar afdelin gen van Volksweerbaarheid zijn ge vestigd, krijgen de leden volgens het hoofdbestuur van de politie autoriteiten een opleiding tot hulp- politieagent. i Nederland krijgt"de eerste vijt jaar voldoende tarwe Amerika, Canada en Australië, de drie grote exportgebieden van tar we, zullen aan 33 van tarwe-import afhankelijke" landen vijf jaar lang een totaal van 13.608.000 ton tarwe per jaar leveren tegen vastgestelde prijzen. Nederland zal hiervan jaar lijks 835.000 ton ontvangen, waarvan 85.000 ton voor overzeese gebieds delen is bestemd. De Nederlandse broodgraan-voorziening is hiermee practisoh voor vijf jaar gedekt. De overeenkomst betekent voor Neder land bovendien een besparing van niet minder dan 87 millioen dollar, maar deze financiële voordelen zul len niet direct in de prijs van het brood tot uiting komen. Nederland heeft naast de eigen productie een import van ongeveer 900.000 ton tarwe per jaar. Met de import voor Nederland van 750.000 torn wordt wel niet in de gehele beoefte voorzien, maar ook uit an dere landen kan nog broodgraan worden verwacht, zodat onzebrood- graanvoorziening practisch voor 5 jaar is gewaarborgd. De enige duurzame oplossing van het were'd-voedselvraagstuk, is ver hoging van de wereldproductie. De grote producenten hebben evenwel een zekere vrees voor het toene men van de' productie. De, cata- strophale prijsdaling in de crisis jaren ligt hun nog vers in het ge heugen Hun streven is gericht op uitbreiding van de productie en een stabiel pri'soeil van de voornaamste stapelproducten, in de eerste plaats natuurlijk van granen. „Giftparcels" met textielgoederen Vele Amerikanen hebben in vie afgelopen twee jaren gebruik ge maakt van de mogelijkheid voedsel pakketten uit de V.S. naar Euro pese landen aan door de oorlog getroffen burgers te zenden. Hoe wel niet algemeen bekend, bestaat reeds sedert September van ver leden jaar eveneens de mogelijk heid deze z.g. giftparcels voorzien van textielgoederen aan familiele den, kennissen of vrienden toe te sturen. Ben Rotterdamse confectiefabriek beeft namelijk met een firma te New York een overeenkomst geslo ten, waarbij het Amerikanen moge lijk wordt gemaakt door starting van een bepaald bedrag aan dol lars Nederlandse textielgoederen te kopen. Deze goederen werden ech ter niet naar Amerika gezonden, maar op verzoek van de Ameri kaanse koper door de Rotterdamse confectiefabriek rechtstreeks var- zonden naar het opgegeven adres. Naar de directie der confectie fabriek vertelde hebben sedert Sep tember j.l. duizenden pakketten diev wieg reeds gevonden naar ban, d;ie door hun Amerikaanse vriendenniet won den vergeten. 22 dollars is. ongeveer de prijs, die ,im Amerika moet worden ge stort voor een tweedelig beirancos- tuuim. Volgens de directie dier con fectiefabriek vormt deze wijze van text iel voo rziening ee n gro te brom van deviezen voor Nederland,. LEVENDE KRANT Een Amerikaanse omroep vereniging is van. plain oen mill'ioen dollar te steken in ©en levende krant, ondier lei ding van de ex-journalist Tex MeCrary en zijn vrouw, een van de bekendste „cxntbijt- babbelaarsters" van het land. De levende krant, als die wer kelijk ooit verschijnt, zullen ide bezitters van een televisie- apparaat elke avond van half zeven tot half acht kunnen „lezen". Tekenaars en corres pondenten, vrouwenrubrieken len sportgebeurtenissen, dage lijkse commentators, opnamen van het nieuWs van de dag: idat alles ien nog veel meer staat ide Yankee te wachten, want dit experiment gaat m het land van Uncle Sam. Het stemmen voor militairen Aan het eindverslag van de com missie van rapporteurs der Eerste Kamer over het ontwerp van wet houdende voorschriften betreffende het stemmen door militairen bij de in 1948 te honden verkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Gema- raail, is bet volgende ontleend: B,ij de overweging van dit wets ontwerp in de afdelingen der Ka mer werd algemeen betreurd, dat de regering niet was geslaagd in het vinden van een zodanig sys-> teem, dat de militairen overzee zelf hun stem zonden kunnen uit brengen. Naar de mening van sommige le iden diende van regeringswege te Worden bevorderd,, dat door mid del van de P.J.C.-zender aan dt) onderscheidene politieke partijen ge legenheid zOu worden geschonken, «haar beginselen en programpunten aan de kiezers overzee toe te lich ten en te verdedigen. Andere leden rieden de regering, te dier zake de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten. Weer andere leden aarzelden, hun stem aan dit onderwerp te geven, indien de regering inderdaad' ont vankelijk mocht blijken voor de aandrang, op haar geoefend, om een politieke propaganda, als waar van hierboven sprake is, te bevor deren. „Mevrouw Spoor-actie" De belangstelling van het Neder landse volk voor de z.g. „Mevrouw Spoor-aandelen-actie", die de natio nale inspanning welzijnsverzorging Indië (NIWIN) voert ten bate van de zieke en gewonde militairen in de hospitalen, is, naar de persdienst van de NIWIN ons mededeelt, ver heugend groot Zo is de eerste uit gifte van aandelen ter totale waar de van vier ton reeds in die eerste- twee maanden van dit jaar geheel geplaatst. In verband hiermede heeft de NIWIN besloten de actie met twee maanden te verlengen en daarbij ©en nieuwe uitgifte van aandelen te doen voor een waarde van twee ton. Deze aandelen, groot f 250,— worden uitgegeven in cou pures van f 2,50 en f 1,—. Bonnenlij st op 24 Maart In verband, met de Paasdagen .zal de bomineniijst voor de periode van 28 Maart t.e.m. 10 April 1948 in- plaats van op Donderdag 25 Maart op Woensdag 24 Maart worden ge publiceerd. Eieren voor ons geld De regering is bezig met een re geling, Waarbij man alle eieren bij de'boer >en bij ide handel gaat con troleren, en dan niet alleen op ge- Wicht, maar ook op kwaliteit, stem1- peling, verpakking en -j- letterlijk de schoonheid dier eieren, terwijl men1 o,ok zal nagaan ;of ide distri butiebepalingen' Wel goed worden nageleefd. Van deze regeling zal dus in tl3 eerste plaats de huisvrouw profite ren, want de handel zal nu wel eieren voor zijn geld kiezen en een goed gewicht en goede kwaliteit gaan 'afleveren,. Verder hebben de winkeliers er baat bij, die nu vaak met door onoordeelkundige behan deling slecht geworden eieren blij ven zitten, t Dappere pilote onderscheiden Aan mej. Ida Veldhuizen van San ten zijn een tweetal onderscheidin gen verleend, t.w. he.t vliegerkruis en het kruis van verdienste. Mej. Veldhuijzen van Santen was v.ooir ide oorlog stewardess bij de K.L.M. Tijdens de bezetting gelukte het haar via Zwitserland en Por tugal naar Engeland uit te wijken. Zij trad daar in dienst van de Air Transport Auxiliary en vloog vele vliegtuigen van Engeland naar di verse militaire bases, waarbij zij 583 vlieguren aan solovluchten ge maakt beeft. Voor haar ontvluchting uit Neder land is haar het kruis van verdien ste voor haar activiteit als pilote het vliegerkruis verleend. Vorig jaar deed mej. Veldhuizen van Santen nog van zich horen, toen zij met een tweemotorig vlieg tuig een gezelschap van zeven per sonen onder wie drie kinderen van Engeland naar Afrika vloog. Bij die gelegenheid moest zij een noodlanding maken in een streek, waar slechts een blanke woonde. Daar deze benzine kon verstrekken kon de vlucht spoedig worden voortgezet. Ned Volksherstel In de te Utrecht gehouden slot vergadering vain de stichting Ne derlands Volksherstel, heeft de secretaris-generaal, mej. mr. M. Tjeenk Willink, verslag uitgebracht over de werkzaamheden van Volks herstel in de afgelopen jaren. De vergadering werd o.m. bijgewoond door de erevoorzitster, H.K H. Prin ses Juliana, de Raad van Beheer, de bestuursraad en de provinciale- districts- en afdelingsbesturen. Als gasten waren aanwezig de ministers Beel, Drees en Witteman. De spreekster deelde mede, dat de bekende sigarettenactie tot nu toe het respectabele bedrag van f3 850.000 heeft opgebracht. Er zal f500.000 worden gestort in een nieuw op te richten nationaal fonds voor maatschappelijk werk. Het fonds noodgebieden heeft in' to'iaal f3.572.000 ontvangen. Een eerste uitkering van f 2.000.000 werd verdeeld over alle gemeenten in Nederland, welke meer dan 20 pet. oorlogsschade hebben geleden. Voor Zeeland werd f420.000 ter beschikking gesteld. Een,tweede uitkering van fl.000.000 is in bewerking. De textielzendimgen uit het bui tenland hebben een waarde gehad van circa f75.000 000, zodat ons land alle reden heeft tot dank baarheid voor al deze goede gaven. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 16 ^Maart. HILVERSUM I (301 M.) 7 niieuwis; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.1b pluk de dag; 9 lichtbaken; 9.30 dansen in oude stijl; 10 wie komt er in mijin hokje? 10.15 bekende ouvertures; 10.40 voordracht; 10.50 gram.; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 het scalakoior van Milaan; 12.03 muzikale melange; 12.30weer- overzi'cht; 12.33 orkest zonder naam 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 vervolg 2.331.40 orgel; 1.50 gram. 2 omroep a capella koor; 2.30 od der 'ons; 3 klassiek en modem; 4 de Zonnebloem; 4.30 ziekenlof; 5 na schooltijd; 5.15 licht orkestpro- gramma; 5.45 Imd. radio-geschiede nisboek; 5.53 flitsen uit Oost-Iindo- inesië6 zang en piano,; 6.20 spiort- praatje; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 Europese en Amerikaanse tango's; 7.30 jonge mensen; 7.45 Niwiin klan ken,; 7.50 wederopbouw; 8 nieuws; 8,05 de gewone man; 8.12 gram.; 8.30 'lijdensmeditatie9.30 Ie miroir de Jesus; 10.45 de goede wiaek; 11 nieuws; 11.15 wereldkampioenschap schaken; 11.30—12 Mozart-piano- conoerten. 1 HILVERSUM'II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.50 dagope ning; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.45 jpaams concert; 9.15 morgenwijding 9.30 waterstanden; 9.35 arbeidsvita minen; 10.30 vain vrouw tot vrouw; 10.35 cello en piano; 10.50 voor de kleuters; 11 kamerorkest; 11.45 voordracht; 12 Lyra-trio; 12.30 weerpraatje; 12.33 ons platteland; 12.43 gram.; 1 nieuWs; 1.15 muzi kaal programma; 1.45 gramj-; 2 met .,aald ©n schaar; 2.30 radio-matiin©e 4.40 de schoolbel; 5 (dat kun jij ook; 5.30 idansorkest; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 radio fiknkaart; 7 bet klokje van zeven; 7.05 heer boim hid 7.15 bijzondere bezettingen; 7.45 radiokrant voor werkende vrouwen 8 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 bonte trein; 9.30 contact; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 viool ,en piano; 11 nieuws; 11.15—12 klassiek concert. Kordate backfish Een voortvarend vijftienjarig meis je, dat in de Bethaniënstraat te Am sterdam si tond te praten, zag hoe uit het buis van haar tante een main met een naaimachine onder zijn arm kwam. Zij volgde hem naar een zaak in tweedehands artikelen in de buurt. In de winkel pakte zij hem de machine af, waar zij de vluchtende dief achterna zetta. Daarbij bleek de naaimachine geen bezwaar voor haar te zijn. In de Prinsenhofsteeg schoot de man- ©en pakhuis binnen, Waar hij zich, bui ten adem, aan zijin jeugdige achter- volgster en een inmiddels versche nen agent overgaf. Te Mobile (Alabama) is een ne ger, die een blanke aansprak met „buddy" (broeder) en hem uitno digde naar zijn huis te komen om over president Trumèn's program voor de burgerlijke rechten' te spre ken, door de blanke doodgeslagen. Het Amerikaanse tribunaal voor oorlogsmisdaden te Neurenberg heeft luitenant-generaal 'der politie Ulrieh Griefelt tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de uitvoering van het nazi-program van rassanverme- tigng. Zeven hoge functionarissen van de SS werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 10 tot 25 jaar. Te Tokio wordt officieel mede gedeeld, d.at een schip van de twéé de Japanse wal visexp editie uit hét Zuidpoolgebied is teruggekeerd, met 690 ton eetbare producten van wal visvlees. De Japanse walvisvaarders hebben tot nu toe 1.319 walvissen gevangen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2