ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 I geordende weg Felle critiek op Russische houding in Duitsland I ZATERDAG 13 MAART 1948 No. 15844 101e Jaargang) ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Buiten de De Indische politici hebben in zoverre leergeld gegeven, idat zij er prijs op stelten de politieke mijl palen, zoinder enig tam-tam te pas seren. Was er in de kersverse Linggadjatitijd nog sprake van ko peren muntstukken, die met handen voil ,vo;o|r de samengestroomde volks massa's werden uitgestrooid en en kele intieme festiviteiten binnenska mers, het is nu alles -dooidriuehter geworden, zoinder franje en zonder veel rumoer. Deze nuchterheid lijkt ons winst. .Bij grootscheepse veran deringen ,van ingrijpende aard, in het Rijk onder de tropenzon kan men niet op eenmaal losbarsten in een orgie van vreugde. Daarvoor is het tempo in het Oosten te traag en zijn er teveel voor het Westen moeilijk te begrijpen factoren, in het spel, die het verschil tussen schijn en werkelijkheid bepalen. Wie' meent dat hij er is, moet neg een lange weg aflopen,. Wel licht is het omgekeerde ook waar, wie de moed ongeveer al 'heeft opgegeven, ziet plotseling de lich ten van die. stad der toekomst op doemen.' Het is niet zonder reden te geloven dat uit deze omstan digheden de ruist roind de interim- iregering valt te verklaren. In de al- lersoberslc eenvoud heeft de instal latie van de interimregerimg plaats gehad in een ider zalen van hiet paleis te Rijswijk. Geen borrels, geen vuurwerk, geen koperen een ten en geen souper. Geen wonder waar de Indische politiek tot nu toe reeds zo verba zend veel teleurstellingen heeft op geleverd. Het publiek heeft niet alleen een groot deel van de be langstelling, maar ook vain het ver trouwen verloren en voor hoera geroep is de sfeer nu niet direct geschikt. Als de gunstige resulta ten iin de praktijk' blijken, dan is er altijd nog genoeg tijd zich hierover te verheugen. Het verheugen met beven werd wtel sterk in de hand gewerkt door ide afwezigheid van de Republiek, die zelfs geen pers vertegenwoordigers naar Batavia stuurde, -om de installatie van de interim-regering te verslaan. Ver der rept de republikeinse pers er met geen woord over. Liever gaat men in Dj-ocja in op -een nieuw plannetje, dat voorziet in een be zoek van Dr. van Mo-ok aan Batavia, strekkende om d-e besprekingen o-var de politieke vraagstukken bui ten de delegaties o-m, voort te zet ten. Om hiertoe te geraken is Hatta, de republikeinse premier, -eerst naar Batavia vertrokken, om de bespre kingen te gaan openen. Kennende de republikeinse manieren kan dit plannetje geen ander doel hebben, dan om .nogmaals te proberen, op een of andere wijze de Nederlan ders tot verdere concessies te dwin gen Nog steeds is men ook van Ne derlandse zijde van plan tot bet alleruiterste te pogen een politieke overeenkomst t-e bereiken, maar de lessen van een recent verleden heb ben de autoriteiten toch kennelijk huiverig gemaakt om op republi keinse vaagheden serieus te reage ren en Djocja te volgen op een route, die m-et -de geordende weg niets gemeen heeft. In de nieuwe Indonesische Unie is de Republiek niets meer'dan -een onderdeel, met precies dezelf.de rechten en plichten als alle andere negara's. Het moet vrijwel uitgesloten worden geacht, dat de Nederlanders ooit nog op - d-it standpunt terug zullen komen. Mede door het instell-en van de interim-regering, is- de nieuwe sta tus in een -door de tijd gelegalir s-eerd ontwikkelingsstadium geko men. Republikeinse list ien snedig heid zal daar niets meer af kunnen doen. M-et de schepping Ver. Sta ten van Indonesië zijn de Nederlan ders al ver genoeg gegaan. Mis schien zelfs te ver, maar daarover zal de toekomst oordelen. De rondetaiel conferentie De regering heeft negen politici uitgenodigd zich beschikbaar te stel len voor een benoeming te zijlner tijd als vertegenwioiordigers van Ne derland' op -de rondetafelconferen tie m-et Indonesië over de vorming van de Nederlands-Indonesische Unie. Uitgenodigd z'ijln: Jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr. A. M-. Joek-es, P. Kerstens, prof. H. J. A. Logemaan, H. J. W. A. Meijer ink, prof. mr. C, P. M. Ro-mme, mrj E;. M. J. A. Sassen, mr. D. U. Stik ker -e-n H. W. Tilanuis. Zij hebben de uitnodiging aanvaard,.. De -heren zullen voortaan regel matig op de hoogte worden gehou den vain de verdere, om-twikkeling. WERELDNIEUWS Brits generaal stelt hun optreden aan de kaak en uit krasse beschuldigingen Britten en Amerikanen hebben :i;n de geallieerde bestuursraad te Ber lijn, zich op scherpe wijze tegen de pogingen tot communistische overw'oek-ering van Duitsland ge keerd. IC aar aanleiding van een protest der sociql. eenheidspartij -en van de .communistische partijen te gen hetverbod van activiteit der S.E.P- in West-Diuitsland, zeide ge neraal Robertson, de Britse bevel hebber, dat hef zeer duidelijk .is, (da-t het Duitse volk de S.E..P. niet wenst. Hij noemde de oprichting dezer partij een manoeuvre om de arbeiders in handen van de com munistische partij te spelen. Deze partij is een zeer luidruchtige en haair kabaal is niet evenredig met haar betekenis. „Wanneer men dè maatregelen beziet, idiie in de So-w- jet-zöne tegen de christelijke en liberale partij zijta genomen, dan verliest men zijn geduld als uit deze zóne beschuldigingen werden geuit tegen het bestuur der Britse zone, waar de beginselen van. -de overeenkomst van Potsdam inzake ide toelating van- -democratische par tijen nauwgezet w-orden gerespec teerd;. T> o-bertson noemde ihet volkproen onjuist, dat alleen -die communis ten voorstanders van de eenheid van Duitsland zouden zijn. De -enige eenheid, waartoe ide leiders dezer partij oproepen, is een eenheid in boeien".. Robertson zede voorts, -dat de -opstellers van het protest een zeer gevaarlijk spel schijnen te spelen. „Wanneer het ijzeren gordijn opgetrokken wordt dan zullen zij' zien hoe groot hun misrekening is, zij zullen door het Duitse v-olk ter verantwoording worden geroepen voor hun pogin gen de demooratie te verraden- en hun landgenoten het juk op te leg gen, dat zij zelf geïmporteerd heb ben. Zij zullen dan moeten; ver klaren, waarom zij de voordelen, •die door het plan-Marshall aan de bevolking van West Duitsland wor den geboden, hebben afgewezen". edeirt h-et bestaan van ide be stuursraad", zo ging Robertson vooirt, heeft de Britse delegatie voortdurend aangedrongen op op heffing d-er zonale grenzen, doch ongelukkigerwijs heeft zij dit niet kunnen bereiken. Als wij' de zionale grenz-en afschaften, zouden wij' de waarheid weten. Enerzijds zou -de Soiwjet-bevalhebbier ide onjuistheid van zijn beschuldiging inzien, ander zijds zouden wij in staat zijn de juistheid te controleren van de tal rijke berichten over arrestaties, de portaties op grote schaal en het voortbestaan va|n concentratiekam pen in de Sowjet-zöne". Joden en Arabieren plegen aanslagen Een hevige ontploffing heeft een vleugel van het Joods agentschap te Jeruzalem geheel verwoest. Tot dusverre zijn -ar - tien 'doden en 89 gewonden. De explo&ievan zijn aan gevoerd in een- auto, voorzien van de Amerikaanse vl-ag en het op schrift „p-ers". De schildwachten hebben de 'wagen het .iin'rijhek la ten passer-en, omdat de „inzittenden Engels® of Amerikaanse typen- le ken". Volgens de Hagan-alh is de auto gestolen van ide Amerikaans -consul-generaal. De ontploffing 'Was zo hevig, idat meer dan een kilometer ton de om trek de buizen op hun fundamenten schud-den. Een- dikke zuil van rook igim vuur steeg op. De achte-rvLeugel van het gebouw- ,is geheel afge scheurd. i Onder de gewonden bevinden ziclh dr. Walter Eytao, een hoge functio- naris van- het Joodse bureau, Gers- jon Kirsch, de woordvoerder voor de pers -en Edwin Samuel, directeur van de Palestijnse lOimroep, In Oostenrijk zijn ski wedstrijden gehouden voor mannen met één been, meest oorlogsslachtoffers. In plaats v-an gewone stokken gebruik ten de mannen stokken, welke voor zien waren van kleine ski's. NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor eiken dag. 14—20 Maart Zondag Lucas 22, vs. 1 6 Maandag 22, vs. 7—13 Dinsdag 22. vs. 14—23 Woensdag 22, vs. 24—38 Donderdag 22, vs. 3C'46 Vrijdag 22, vs. 47—53 Zaterdag 22, vs. 54—62 i Y De domheid plaatst zich op ide voorgrond iom gezien te i j worden, de levenswijsheid j Ïhouidt zich op een afstand o-m te -zien. I WEERBERICHT Verwachting toit de a-voind van 13 Ma,art: Koude -nacht met op vele plaait- sea vorming van nevel of mistban ken, o-v-cr-dag nai het oplossen van de mist 'lange per iaden van zonne- sehijnv.met snél -oplopende tempera- duur, droeg weer en weinig Iwiind. 13. Zon -op 7.— onder 18.40 Maan c-p 8 04; oinder 21.42 14. Zop op 6.57; onder 18.42 Maan oip 8.16; onder 22.58 Eerste kwartier 18 Maart. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over -die maand Maart 14 5.29 vin. 17,53 n.m'. 15 6.01 vw. 18.21 n-lrn: 16 6.31 v,m. 18.54 njm'. 17. 7.07 v.m. 19,31 -n.m. 18. 7.46 v.m. 20.17 n.nt 19 8.45 v.m. 21.26 suri. 20 10.15 v.m,. 23.04 nm. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater De Koningin moet rust nemen De Kohingin zal Wagens vermoeid heid pp advies van haar genees heer haar Werkzaamheden voorlo pig tot na Pasen beperken tot de dringende regeringszaken. Dr. ZENKL, oud-vice-premier en voormalig voor zitter van de partij van dr. Benesj, is afgetreden als afgevaardigde van de Tsjecho-Slowaakse volksvertegen woordiging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1