ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Over Indië luidt de noodklok WANNEER WIJ 1 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Vreselijk lijden der inheemsche bevolking DONDERDAG 11 MAART 1948 No. 15842 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 oent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobellstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman, Ochtmam Lange No-bolstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 oent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Vraag zonder motief 'Het is - terecht nog niet tot ih de kolommen der kranten doorgedrongen-, maar iin het dage lijks leven stuit men, bij het bespre ken van de gebeurtenissen in Tsje- idh-oiskxw'akijie, herhaaldelijk -o-p -de vraag: Wanneer zijn wijl -aan de beurt? De vraag is dwaas)Zij wordt sleohts gesteld door politieke an alfabeten en- door lieden, die be lang hébben bij het zaaien van paniek. In 'dit speciale geval zijln d-eZ-i laatsten nu eens niet de coirrirrtu!- nisten. Die moeten 'enerzijds Sta- liins stunt dekken, maar weten, aan ide andere kant, 'drommels goed' dat ide „koude rev-oiutie" in Tsjeqho- sl-owakije een taken aan de wand is, bij de as. verkiezingen, waar aan C PJN. allesbehalve vreugde zal beleven. De onruststokers in ideze aange legenheid zitten aan de andere zij de. In hun poging, het anti-comimm- hitstische ijzer te smeden, nu het op zijn heetst is, l-open zij echter' gevaar, hun doel voorbij te schieten. Want de vrees die zij verbreiden, zou wel eens, als de 'spreekwoor delijk slechte raadgeefster, die zij nu eenmaal is, het foute advies kunnen influisteren, van maar vast te gaan meehuilen met ide wolven, die aanstonds in het bos de toon 'dreigen aan te geven. Ook de vergelijking die velen trekken tussen1 Praag-1948 en Müm- ehen-1938, gaat bepaald niet op. In het eerste geval kreeg Duitsland de, macht in een, tot op dat ogen blik, vijandig land, terwijl het Tsjech-oslowakije van thans eigen lijk reeds van het moment van zijn bevrijding nolens vo-lens weliswaar een satelliet van de Sowjiet-önie is geweest. Met de Gottw aid-putsch is slechts een re gering, waarin 'de communisten h -e t meeste te zeggen hadden vervan gen door een regering, waarin de communisten alles te zeggen heb ben. Aan Ide verhouding met W-est- Europa verandert dit in wezen slechts weinig, aangezien reeds in Juli van het vorige jaar het „ziitsel1" van de kaarten duidelijk werd ge demonstreerd door het zich terug trekken van Praag uit de bespre kingen over het plan-Marshall. Hoe tragisch ook de geschiedenis mag zijn voor de Tsjechen en Slo- wakem, voor hun grote president Eduard Bienesj bovenal, wij vermo gen niet te zien, dat -het communis tisch get aar voor Wiest-Europa er- ïd-oor is toegenomen. Integendeel. De indruk in de Ver enigde Staten kan slechts leiden Satelliet van Uranus Astronomen van het Me Donald observatorium hebben een nieuwe satelliet van de planeet Urainus ontdekt. D-r. G. P. Kuiper, "directeur van -deze sterrenwacht verklaarde, idat ide satelliet ongeveer 75000 mijl van Uranus is verwijderd. De satel liet heeft waarschijnlijk een door snede van 300 mijl en draait in 10 uur iom Uranus heen. tot grotere bereidheid voor steun verlening aan West-Europa, 'door iniddel van het plan-Marshall. En geland reageert met, een gewillig heid tot meewerken aan een West- Europese aaneensluiting, als nooit tevoren. In oins eigen land, ten slotte, is het isolement der commu nisten aanzienlijk toegenomen 'en op dit punt heerst thans de schoonste eensgezindheid van A.R. tot P.v,.d.A. Thans staat de vijand links en ieder onderkent het gevaar! J. P. C. Versteviging der Westelijke Unie Volgens A ss. Press hebben de onderhandelaars van Engeland, Frankrijk en de Benelux, de Weste lijke Unie, die in feite nog komen moet, verstevigddoor een solied militair bondgenootschap. Het thans bereikte gaat zelfs uit boven het geen men oorspronkelijk dacht te kunnen bereiken. Waren de Engel sen aanvankelijk geoccupeerd voor het sluiten van afzonderlijke mili tair© pacten, het plotseling bereik te resultaat wijst er op, dat de Brits© afgevaardigden uit Londen toestemming hadden in te gaan op h©t tegenvoorstel van Benelux, dat het 'sluiten van een verdrag voor allen beoogde- Volgen earn 'Engelse woordvoerder werkt men thans aan een formule, waarin wordt erkend dat een bedreiging buiten Europa door andere Europese landen tege lijkertijd een bedreiging voor de Europese vrede kan zijn. Op grond van ide gezochte formule zouden België, Nederland en Luxemburg niet 'de overzeese kastanjes voor andere landen uit het vuur behoe ven te halen. Er is IndisChe politiek, die tragi scher wordt naarmate ze onover zichtelijker wordt, er is Indische eco nomie, die door jarenlang materiële roofbouw een fractie van het voor oorlogse rendement oplevert -en achter dit alles jigt het eigenlijke Indië verborgen, waar geleden wordt met een hevigheid, die onze Westerse begrippen te boven gaat. Indië lijdt onder die gesel van de honger, van tropische ziekten en daarom is er maar een con clusie mogelijk, het is nodig, dat Holland de Indische bevolking nog niet in die steek Iaat. Dit is ide hartekreet van ide (doktoren en ide zusters, die op eenzame posten in Indië opnieuw de strijd hebban aan gebonden, tegen (de vreselijke tro pische ziekten, die ide bevolking teisteren. Tegen deze ziekten beeft de bevolking zelf geen afweermid delen. Die doekoens op Java en Sumatra, de tovenaars in die nog heidense streken, trachten door in landse kruiden, door amuletten, be zweringen en offeranden de zieken te behandelen of de boze geeisten te verdrijven, die volgens hun me ning de ziekten veroorzaken. On nodig te zeggen, dat -het zo niet moet, maar hoe moet-het dan wel? S.I.M.A.V.I. PARAAT Reedis direct na het beëindigen van de oorlogshandelingen in Indië werd het werk der Simavi (Steuin in medische aangelegenheden voor inheemsen), wee:r gereorganiseerd. Reeds eerder deed Simavi ©en be roep op het Nederlandse volk en dat waarlijk niet zonder resultaat. Door de steun, die duizenden men sen aan deze menslievende -organi satie verleenden, was het mogelijk, dat tenslotte duizenden mensen -overzee van ee|n wisse dood gered k-omden worden. Door die financiële steun, konden voor tienduizenden guldens geneesmiddelen en instru menten worden verzonden naar; Nw. Guinea, Halmaheira Borneo, maar -ook naar West-Imdië. Op verzoek van het Nederlandse Roode Kruis w-erd voor f30.000.neosalvarsaan kinine -en andere geneesmiddelen, naar Oost-Indië gestuurd. Dat alles lis reeds veel, maar helaas is de nood zo ontstellend groot, dat Si mavi -opnieuw een beroep moet deen. op d!e offervaardigheid van het Ne derlandse volk. FRAMBOESIA-TROPICA Een der ergste ziekteSn in de tropen is wel -de Framboesia-Tro- pica, waaraan vele millio-enen lij idee. Er zijn strek ani waar 70 pet. ja zelfs 90 pet. van de bevolking aan ideze ziekte lijdt. Tegen deze ziekte bestaat een geducht geneesmiddel het meo-salvarsaam. Simavi zond reeds een hoeveelheid van 25 kg. ne-oi-salvarsaan naar Indonesië, juist op tijd om -de mobiele teamste Niet wie weinig heeft, maar- wie veel nodig heeft, is arm. WEERBERICHT VerwiaChting tot de avond van 11 Maart Kouide nacht met weinig wind eb plaatselijk vorming van nevel of mist -overdag toenemende bewol king, maar droog weer, ongeveer zelfde temperatuur, naar Zuidelijke richtingen draaiende wind'. 11. Zon op 7jÖ4, onder 18,37. Maan op 7.41, onder 19.16, Eerste kwartier 18 Maart. bevoorraden op het -ogenblik, dat zij hun zegenrijk werk in de nieuw bezette gebieden van Java gingen! aapvangen. Maar oiok al kost 25 k,g. neo-salvarsaan f 30.000.—, het is nog maar een druppel -op een gloeiende plaat. Allen, idie in me dische dienst naar Indië zijn ge gaan, hebben daar een bevolking aangetroffen, verhongerd, in lom pen, geteisterd door framboesia, dysenterie en malaria. Hier wordt de Christelijke charitas en huma- mitas voor een opigavé geplaatst, idie slechts bij een totale inspanning van krachten mét enig succes tem uit voer kan worden gelegd. Bij bon derden, bij duizenden, hele gezin nen, hele kampongs komen om hulp bij1 de blanda-dokter, meestal in ©en toestand, die elke beschrijving tart. Van U lezer hangt het af, hoeveel mensen giödls in het verre Indië geholpen kunnen worden en hoeve- leb wegen-s gebrek -aan geneesmid delen moeten worden' teruggestuurd Grijp uw pen en stort een bedrag op girorekening 128487, ten name van Sima|vi te Haarlem. Uw geld kan niet beter worden besteed. Het vliegdekschip „Karei Doorman" dat we van Engeland in bruikleen hebben gehad, is onder commando van kapt.-luitenant ter zee Logger naar Engeland teruggebracht. 550 koppen zijn er aan boord die in Mei a.s. terug zullen keren met een groter van Engeland gekocht vliegkampschip de „Venerable"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1