ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WESTERSE REACTIE Ncderlands-Oost-Indische interim-regering geïnstalleerd I I FINLAND STRIJKT DE VLAG WOENSDAG 10 MAART 1948 No. 15841 101e Jaargamgi ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar byiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Söhuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sucoesjes maximum 15 m»m. (4 regels) f 1.per stuk. De bekende Amerikaanse senator Vandehbergh heeft commentaar ge leverd op de huidige gang ^ain zaken, in het bijzonder wat betreft de ontwikkeling van de toestand in Oost-Europa. Verder bracht hij het complex van gebeurtenissan van de laatste maanden in verband met het Marshall-plan. Wat dit laatste betreft kan stellig worden aangeno men, dat er nauwelijks in de loop der -moderne geschiedenis een kwes tie aan de orde is geweest, die zo veel commentaar heeft opgeleverd en zo van alle kanten is bekeken. Een gewichtige conclusie, zoals |door de genoemde senator op grond van al deze verhandelingen over dit thema, moge dienen als uitgangs punt voor een korte schets van de huidige politieke toestand. Vanden- bergh merkte op, dat 't Amerikaans kapitaal, aangewend ten behoeve van de Europese economie, nutti ger is besteed dan voor een even tuele derde wereldoorlog. Geld ter bevordering van virede en welvaart is immers altijd nuttiger, dan om een alles vernietigende oorlog te financieren. Het voorkomen is be ter dan genezen, vormt dus het hoofdmotief van het Amerikaanse hulpverleningsplan. Hel; Marshall-plan heeft geen po litieke betekenis, althans niet in de zin van hen, die, met al té door zichtige bedoelingen, een kwaadaar dige uitleg aan het plan wensen te geven. Het in Europa, té steken geld heeft beslist niet de bedoeling, de desbetreffende landen, politiek aan Amerika te binden, zodanig dat de zelfstandigheid van deze landen in het gedrang zou komen. Anderzijds heeft het Marshall-plan wel degelijk politieke betekenis. Het plan moet voorkomen, dat het ijzeren gordijn wordt verplaatst naar de Atlant. Oceaan. De grens van Amerika loopt dwars door Europa. Voor deze „grensbeveiliging is in Ame rika zelf een paraat leger noodza kelijk, dat, gelet op bewapening en sterkte op alle eventualiteiten is voorbereid. De Amerikaanse senaat zijn dan ook twee plannen aange boden, strekkende om vloot en luchtmacht voor te bereiden op een snelle moderne oorlóg. In dit alles kan men 'een reactie zien op de jongste gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije en Finland. /"Overigens niet alleen pi Amerika is de kentering van het, getij aangebroken:. Ook in andere landen begint men, zich van de ware be doelingen van de Sovjet-Unie be wust te worden. In het Britse La gerhuis werd gesproken van de po tentiële vijand, terwijl de Belgische minister-president niet volstond met een negatieve afkeuring v,an het Russische optreden, maar er iets anders positief tegenover stelde. Indien Rusland", aldus de Bel-* gisehe minister-president, ,,zich het recht voorbehoudt, de organisatie van Oost-Europa ter hand te nemen, dan is het noodzakelijk, dat de. Westerse geallieerden hetzelfde doen met West-Europa". Wil men dus sprfeken van enig resultaat dat de liquidatie van de Tsjechische de mocratie heeft opgeleverd, dan is het wel dit. dat overal in ,de wereld het alarmsein weest op uw hoede is gegeven. Bij het zien van de afzichtelijke carioatuur, die in het gelijkgeschakelde Tsjecho- Slowakije doorgaat onder de naam volksdemocratie, is overal ter we reld de ware volksdemocratie wakker geschrokken en heeft de mehsheid als in een korte flits be seft, het gevaar is groter, dan wij oorspronkelijk dachten. Zoals ge zegd, heeft ook Amerika het drei gende gevaar doorzien en daarom is het hypothetisch gepraat van de bekende Ruslandminnaar tegen wil en dank Henry- Wallace, er aange merkt, als van geen praetisehe be tekenis te zijn. Sterker en zuiver der 'dan de misleidende praatjes van Wallace, 'die al zijn stellingen verbindt aan een voorwaarde, waaraan Rusland nooit zal voldoen, althans nooit enig blijk heeft gege ven dit te willen doen, zijn ons de stemmen 'der millioenen studen ten, die met de hartstochtelijke overtuiging der jeugd protesteren tegen het onrecht dat het vrije Tsjeebo-Slowakije is aangedaan. Spreken zal geen direct nut afwer pen, maar dit spreken heeft een moreel effect. Een wereld die ge- getuigt is noig niet verloren. Ben' wereld, die in het zich van grote dreigingen, zich bezinnen gaat op het geestelijk fundament der cul tuur heeft nog een kans ter elfder ure de krachten te mobiliseren, die haar bestaan kunnen redden. Een delegatie naar Moskou De Finse president Paasikivi heeft besloten in gunstige zin te antwoorden op het Russische voor stel tot bet sluiten van een verdrag; van vriendschap en militaire bij stand Het voltallige Finse kabinet besloot een delegatie naar Moskou te zenden, taneinde met de Russi sche diplomatan te onderhandelen. Inmiddels heeft een Finse minis ter gezegd, dat het niet bekend is of Finland zou onderhandelen over een' militair pact dan wel over ecni vriendschapsverdrag. De regering wil het antwoord van president Paasikivi op de brief van Stalin niet bekend maken, voordat de maarschalk de brief uit Finland heeft ontvangen. De minister her innerde eraan, dat de meerderheid van het parlement zich tegen 'een militair bondgenootschap heeft uit gesproken, omdat 'dit tegen het be sluit van Finland om een neutrale koers te volgen zou ingaan en Fin land aan- de zijde van het Oostelijk blok zou brengen. Het antwoord van de Finse re gering is gekomen nadat enige Rus sische autoriteiten hadden blijk ge geven van hun ongeduld over de tijd, die de Finse regering liet ver strijken alvorens te antwoorden op het voorstel van Staliin. Voorlopig geen verkiezingen voor Kamer en Senaat lm het paleis van de gouverneur- generaal te 'Batavia is Maandag de Ned erland's-O ost-Ijidische interim-regering plechtig geïnstalleerd. Tolt aan de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesië zal zij aan het bewind blijven. Totaal telt $e nieuwe regering zestien leden. TTet kabinet treedt in de plaats van de voorlopige federale raad welke in Januari is benoemd om de interim-regering en de Senaat voor te bereiden. Op het ogenblik is het mogelijk door algemene ver kiezingen een Huis van Afgevaar digden en een Senaat in het leven te roepen. Daarom zal het vertegen woordigend lichaam een sopjrt com promis zijn. Leden van de interim-regering zijn: dr. van Monk, twee staatssec retarissen met bijzondere opdrach ten, ide bevelhebber vsn het leger als hoofid van bet departement van oorlog, de bevelhebber van de vloot als hoofd van bet departement van marine en elf staatssecretarissen. De bevelhebbers van leger en vloot zijn niet tot staatssecretarissen be noemd, omdat hun functies betrek king hebben op Nederlandse instel lingen en verschillende moeilijkhe den niet konden worden opgelost in de periode, waarin de pterim-rege- ring is samengesteld. Hr Van Mook behoudt in laatste instantie de jure ife verant woordelijkheid voor de Nederland- Oost-Indische politiek. Een nieuwe regeling opent de mogelijkheid, dat de nieuwe staatssecretarissen aan de politieke arbeid deelnemen. Indonesiërs zullen in regerings functies worden opgenomen, om hen snel op te leiden, zodat er binnen kort meer personen beschikbaar zul len zijn, die een regeringsfunctie zullen kunnen vervullen. Waar mo gelijk zijn Indonesiërs voor ihpge functies gekozen. De Nederlanders zijn alleen aan bod gekomen indien er geen geschikte Indonesiërs wa ren. De Indonesische functionaris sen zullen Nederlandse assistenten krijgen, die de titel van algemeen adviseur zullen voeren. Voor hij aan boord stapte van de „Quean Elisabeth", heeft ex- koning Michael verklaard, dat hij na zijn terugkeer in Europa, in De'fiemarkan in het huwelijk zal treden met prinses Anna van Bour bon Panna. De Canadese regering heeft be sloten communisten de toegang tot het land te verbieden, zo wordt, te Ottawa vernomen. Te Doornspijk is een maniak aan het werk, die het heeft gemunt op alle kostbare rashonden, die hij te genkomt. Hij heeft al dertig her ders- en jachthonden vergiftigd. Alle Duits® krijgsgevangenen in Rusland zullen vóór het einde van dit jaar vrijgelaten worden, .aldus heeft Rusland aan de geallieerde controle-raad te Berlijn doen Weten l l ?Bij elke strijd tussen bet f geweten -en ons, is het rec.it I aan zijn kant. I WEERBERICHT Verwacht tot de avond van 10 Maart: Zwaar bewolkt 'en des nachts nog nevelig, later verspreide opkla ringen, overwegend droog weer met zwakke tot maitige wind tussen Zuid-West en West, weinig veran dering in temperatuur. 10. Zon op 7.07, onder 18.35. Maan jop 7.29, onder 18.05. Eerste kwartier. 18 Maart. Koningin steunt Spoor-actie De Nationale Inspanning Welzijins- verzorging Imidië (NÏWIN) is bezig met een landelijke actie tan be hoeve vafl de zieke en gewoede militairen overzee. Zij doet dit on der de naam „MevrouW-Sp oor-A an- delen-Actie". Deze aandelen warden1 in grote en kleine coupures uitgageven tan behoeve van de aankoop van hos- pi'taal-radio-installatiies, materiaal1 voor de arbeidstherapie en kleine geschenken bij ziekenbezoek. H M. de Koningin heeft ter on dersteuning vatn deze actie een gift vanf 5000 aan de NIWIN overge maakt. Extra rantsoen vet In de week vóór Pasen zal het rantsoen voedihgsvetten votor één maal worden( verhoogd. Boven het normale rantsoen komt voor de houders van A-, B|- en C-kaarten een toeslag van: 250 gram boter of margarine of 200 gram' vet. Voor de houders van D- en E- kaarten bedraagt de toeslag 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. Deze extra verstrek king is mogelijk, doordat de po sitie van de voedihgisvetten de laat ste tijd een weinig verbeterd is tengevolge van de zachte winter. Vier eieren voor Pasen De gunstige ontwikkeling van de eierehprcduietie maakt het mogelijk in de week vóór Pasehen vier in- plaats van drie eieren te verstrek ken. Er zal op 18 Maart een bon! worden aangewezen: recht gevende op vier eieren voor alle leeftijds groepen. Recordcijfers Delftse studenten Het aantal ingeschrevenen aan de Tec'hnHogeschool te Delft heeft een record-cijfer bereikt, dat van 5560. Het vorig jaar waren 5102 stu denten ingeschreven. De civiele af deling staat bovenaan! met 1303 (v.j. 1214); de werktuigbouwkunde volgt met 1185 (1085), scheikunde met 832 (796) en eleetro-techniek met 781 (698). Alleen voor de se'heeps- bouwkuude is het aantal vermin derd van 200 tot 176. Het aantal eerste-jaars bedraagt 1143. In to taal zijn er 93 (79) vrouwelijke studenten ingeschreven en wel voor scheikunde 41 (39) en voor bouw kunde 26 (20).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1