STAD EN PROVINCIE Brand te Nieuwerkerk RADIO-PROGRAMMA ZIERIKZEE. De heer A. E. Ber- revoets in ide Hoofdpoiörtstraat ihad Idezer dagen ©en buitenkansje bij het eierrapem. Een rijmer kakelende hennen had een ei van 106 gram in het inest gedeponeerd. De heer P. J. Dovens uit Lies hout, die Donderdagavond, zo'rn be langwekkende causerie hield over het wichelroedelopern, heeft Vrij dagmorgen op enkele plaatsen in die stad ©en onderzoek ingesteld maar het vermoedelijk bestaan van dis grondvesten van verdwenen middel eeuwse gebouwen. Zo werd op de Balie, vlak voor tta ingang vain de St. Lievans Mon ster,, de fundamenten aangegeven van ide daar in de vroege middel eeuwen (1151) gebouwde kapel aam St. Leviinus gewijd. Recht tegenover ld© Gravestraat liggen de grond el agem vain het iin 1048 gebouwde grafelijke {kasteel. Achter idie hieuw© muizen op het Slabberswerf gaf de wichelroede reacties op vermoede lijk© fundamenten van een daar gestaan hebbend klooster. In Augustus komt de heer Dovens terug om ©em serieus onderzoek naar de grondslagen van verdwe nen gebouwen vast te stellen, waar- ha mem wil trachten oud Zierikzei iin kaart te brengen. Met haar 54e vergadering vier de vorige week „Onderling Kunst genot" haar 30-jarig bestaan in' het „Huis van Nassau". Voor deze bij zondere samenkomst waren de Zie- rikzieese Dilettanten uitgenodigd, idi© met ide vrolijke klucht „Daar lie gen we ons uit", voor de jubileren de vereniging een goed stukje to neel ten beste gaf. Na afloop hier van werd de heer C. O. J. Hlann drikse, die 30 jaar de voorzittersha mer heeft gehanteerd, hartelijk toe gesproken, evenals ide heer Joh. v. d. Bijl, die 20 jaar als secretariis- parnningimeester fungeerde. De bloe menhulde vertolkte de goede geest in de vereniging en haar populari teit op Schouwiem en Duiveland. Met ©em gezellig bal werd de avond be sloten. BURGH. V,oor de Ned. Ver. v. Huisvrouwen afd: Haamstede en 't Nutsdepartement, hield Dr. Sis: Heij- ster Donderdagavond in „Het wa pen van Burgh" een lezing over „Onze grote jongens en meisjes". Na een kort welkomstwoord aan de vrij talrijke aanwezigen door de presidente der Huisvrouwen, mevr. Landegent—Geluk, verkreeg de spreekster het woord. Zij begon met de mededeling, dat het aantal klachten over de rijpere jeugd, van 15—21 jaar, in de na-orlogse jaren 'bijzonder groot is, waardoor bij de ouders de angst bestaat, dat deze jonge mensen niet zullen opgroeien tot behoorlijke mensen. Deze angst is echter voor een groot deel onr gegrond, hetgeen rij met enkele voorbeelden aantoonde. Vervolgens besprak zij de vier perioden, die in de leeftijd van 12—21 jaar wor den onderscheiden, n.l. de vóórpu- bertiteit, de negatieve faze, de eigenlijke pubertiteitsperioide en de r econvales centieperiode. De pubertiteitsperiode is de leer school voioir het leven en daarom hangt er zoveel van af. Na de pauze gaf zij aan, op welke wijize de opvoeders, in dit verband voor namelijk de ouders, hun kinderen in deze moeilijkste periode van, het leven kunnen helpen, waarbij rij met talrijke voorbeelden uit haar uitgebreide practijk, waa:rdo"Or zij een rijke ervaring heeft gekregen,, dit aantoonde. In gespannen aandacht luisterden de aanwezigen naar deze boeiende causerie. Nadat aan het eind ehkele vragen waren beantwoord, waarbij de spreekster gelegenheid vond wat dieper op sommige details in te gaan, zo b.v. de kwestie van het huiswerk der lagere school en aan de Middelbare School, waarvan zij een principieel tegenstandster is, was het voor de voorzitter van het Nutsdepartement, Jhr. R. Röell, een gemakkelijke taak, deze vlotte spreekster dank te zeggen voor haar zeer bijzondere voordracht. NOORDGOUWE. Als op zovele andere plaatsen werd alhier een Kunst- en Filmavond georganiseerd Idoor de Nederlandse Blindenbond, gegeven. Een comité van voorbe reiding, waarin, met de burgemees ter, zitting hadden te heren M. J. Kosten, D. Rentier. A. P. Kort en Ds. ten Cate, had de voorver koop van programma's geleid, met als resultaat, dat de zaal van Coo- mans stampvol was, terwijl meer dere mensen de programma's koch ten, teneinde daardioor de Blinden bomd te steunen. Reeds is van el ders een uitvoerig verslag gegeven over hetgeen deze avonden opleve ren, zodat we kunnen volstaan met in het algemeen vast te stellen, dat deze avond tot de best ge slaagden van het winterseizoien kan warden gerekend. Ingeleid doer de burgemeester, was de leiding verder in hadden van ide heer Joh- v. d. Berg, spre ker-declamator-propagandist, die in elk dezer functies zich uitnemend van zijn taak kweet. Het ernistig beroep door hem op( de mensen ge daan, om niet de blinden in de eerste plaats met medelijden te om ringen, doch hen in de gelegenheid te stellen, de hen toekomende plaats in de samenleving te laten .'innemen, moge worden ter harte genomen. Naast hetgeen idoor de spreker was verteld, over de door blinde mensen geleverde prestaties, op velerlei gebied, werd het bewijs hiervoor geleverd, doior het optre den van de beide blinde musici, n.l. Gusta v. d. Heijden, viool en Joop Slecht'enhorst, piano. De vertoning van de film „Wa kende Ogen" werd met toenemende belangstelling gevolgd. In de pauze mocht men vele donatie's noteren voor de Blindenbond. In ide tweed© helft van de avond bleek de heer v. d. Berg een uitstekend decla mator, die het publiek wist te boeien. Toen Ds. ten Cate het slot woord sprak, kon deze met voldoe ning Constateren, dat er door deze avond een blijlvende band tussen {de blinden em de zienden werd ge legd, mede door het optreden van dit kunstzinnig gezelschap, hetwelk hij dank bracht voor het gebodene! De Vereniging voor Zieken- huisverpleging hield, na de reorga nisatie de eerste ledenvergadering iin café Botting. Namens het comité van drie, die de zaken, op verzoek van een vorige ledenvergadering, op gang hield, werd verslag uitge bracht over de loop der zaken. Gebleken is dat de levensvatbaar heid dezer vereniging geenszins is aangetast. De overgrote meerder heid der leden bleef trouw. Zelfs mag worden geconstateerd, diat nieuwe leden de weg naar de ver eniging vonden. De betaling der toch zeer verhoogde contributie verloopt vlot. Tot bode-administra teur werd benoemd de heer D. Viergever, welk besluit de verga dering goedkeurde, alsmede de be zoldiging. Het bestuur heeft gegromde reden, te verwachten, dat op de nieuwe basis, inkomsten en uitgaven in evenwicht kunnen blijven, al zijn op -dit moment, door patiënten van voor de reorganisatie, nog vrij zwa.i re nota's aangeboden. Men kan evenwel vlot aan de verplichtingen voldoen. Dè begroting wijst aan inkomsten een bedrag van bijna f 1000.aan. De uitgaven kunnen uiteraard niet geschat worden, doch aan de hand van gemiddelden mag worden verwacht, dat deze vol doende kunnen worden bestreden. Een kascommissie, bestaande uit de heren J. L. van Gastel, L. v. d. Bijl en' A. de Graaf, zal met het Maandagmiddag kwart over 12 wierd brand ontdekt im de land- bouwschuur van de heer J. C. Ver wijs, aan de Achterweg te NieuiWer- kerk. Onmiddellijk werd de brand weer gealarmeerd. Aan het spoedig aanwezig zijn van de brandspuit is het te danken, dat het vuur tot de schuur, w'aari® ©en vojorraac) vlas, beperkt bleef. De vier aan-J grenzende schuren, die reeds vlam hadden gevat, konden door het 'Op traden van óimwionenden behouden blijven. Het vee kon bijtijds iin vei ligheid worden gebracht. De auto ruit uit Ziierikzee, die ter hulp geroepen was, behoefde bij aan komst geen dienst meer te doen, daar de brand .inmiddels gelocali- seerd was. Ongeveer half twee was het ergste gevaar geweken en be gon men met het nablussen. De schuur was niet verzekerd. Aan1 de belendende percelen werd enige wa terschade toegebracht. bestuur van drie, dat gehandhaafd werd, periodiek nagaan, hoe de zaken zich ontwikkelen. Wijl ide vergadering niet druk bezocht was, werd geanimeerd van gedachten ge wisseld, waarbij nogmaals ktwiam vast te staan, dat op behoud dezer nuttige vereniging prijs wordt ge steld. De Culturele Vereniging heeft plan het seizoen te sluiten met een idoor Jac. van E.lsac'ker te ge ven voordrachtavond. Gelet op het onis bekende repertoire, mag wor den verwacht, dat het een kunst zinnige avond wordt. Omtrent plaats en tijd raadplege men de advertentie. Het plan bestaat om idie avond alle ouden van dagen, voorzover zij dit wensen, te laten bijwonen, waartoe deze per auto bus worden worden gehaald en thuisgebracht, terwijl bet bestuur nog een verrassing in petto heeft. De bedoeling zit hierbij voor de oude mensen enig genot te ver schaffen, op een wijze waaraan, ieder deel kan inemen. Het bestuur hoopt dat, evenals aan vorige zo mer gehouden autotocht, thans alle ouden van dagen deze „ayond" willen bijwonen. NIEUWERKERK. De plaatselijke afdeling van het Ned. Rood© Kruis alhier, beeft een goede beurt ge maakt met aan haar leden en be langstellenden een gratis film avond aan te bieden. Vrijdag- en Zaterdagavond opende de burge meester de bijeenkomst met een welkomstwoord. De zaal van „De Meebaal" was Vrijdagavond zeer goed bezet, Zaterdagavond was rij meer dan vol, zodat de toegang stopgezet moest worden. De voor film bestond uit een leuk teken- filmpje, verder het werk van het Roede Kruis in Jndië, ©en film waarin duidelijk uitkomt het ze genrijke werk dat het Roode Kruis daar verricht en daarna de hoofd film „De Witte Engel", Florence Nightingale, die haar leven wijdt aan zieke en hulpbehoevende sol daten. Het was de burgemeester een aan gename taak om de filmoperateur en het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis te danken voor de mooie avond en het aanwezige pu bliek voor de getoond© belangstel ling. OOSTERLAND. De Nederlandse Blindenbomd gaf Donderdagavond ©en kunst- en filmavond in het Chr. jeugdgebouw,, welke goed bezocht was. Ds. van den Broeck opende d= bijeenkomst met gebed Hierna wer den wij vergast op een pianosolo, gegeven door de blinde pianist Joop Slechtanhorst. Gezien het feit, dat deze pianist het gezicht mist, was de wijze waarop een en ander werd voorgedragen buitengewoon en ge tuigde van grote virtuositeit. Het zelfde kon gezegd worden van de Woensdag 10 Maairt. i HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 hairmo- nie-o:rkest; '7 45 wijdingswoord; 8 nieuws; 8.15 orgelspel; 8.30 gram.; 9 ziekenbezoek; 930 gram.; 10.3Q morgendienst; 11 piano; 11.30 graim. 12.05 Amati-trio; 12.33 Metropole- iprkast; 1 nieuws; 1.15 zang en or- Or kest; 145 sta'fmuziek2.30 olttze ka merplanten; 3 gemengd koor; 3.30 gram.; 3.45 kleuters luisteren; 4 or gel; 4.15 Chr. koorver. Zanggenot; 5 30 maatschappelijk werk; 5.35 strijkorkest; 6 zangkoor; 6.30 Nel. strijdkrachten; 7 nieuws7.15 gram. 7.30 actueel geluid; 7.45 Engelse les 8 nieuws; 8 20 Concertgebouworkest 9.30 vierde lijdensoverdenking; 10 zang en piano; 10.30 nieuws; 10.45 avondoverdenking11 mandolinata; 11.30 gram.; 11.4512 schaaikWiei- strijid. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws; 8 15 gram.; 8.50 vqor ide huisvrouw 9 gram.; 10 morgenwijding10.20 ^onze keuken; 10.30 fluit; 10.50 Carlo Carcassola; 12 33 ons platteland; 12.38 Kilima Hawaiian's; 1 nieuws; 1.20 the Ramblers; 1.50 gram.; 1..50 gram.; 2 gesproken portretten; 2.15 jeugdeohcert; 3 luisterspel; 3.50 de Roodborstjes; 3.45 de Regenboog 415 vragen staat vrij 4.45 het stond in ide.krant; 5.15 gram).; 6 inlieuWs; V 6.20 gram.; 6.30 R.V.U.; 7 orgel en piano; 7.15 het nieuws uit In- idië; 7.30 voor de jeugd; 7.45 lezen in de bijbejlj; 8 nieuws; 8 05 dingen van ide dag; 8.45 gegist bestek; 9.35 Concertgebouworkest; 10.30 'gram.; 10.45 Vlaamse dichters; 11 nieuwls; 1115—12 gram. eveneens blinde violiste Gusta van der Heijden. In ide Chaconne van Vi'tali ien ide Sonate op. 24 vap Beethoven die na de pianosolo ten gehore werden gebracht, beide voor viool en piano, werd het publiek een muzikaal menu voorgezet dat er wezen mocht. Hierna volgde een toespraak door de propagandist van de Ned. Blindenbomd, dhr. Joh. van den Berg. In deze toespraak werd op de hem eigen wijze ©en en an der verteld over het levender blinden en werd een blik geworpen op de verschillende inrichtingen" in ons land,, waarhij tevens een op wekkend woord gesproken werd oim ide ver. zoveel mogelijk finan cieel te steunen. De vertoning van het filmpje „Wakende ogen" gaf ons een juist beeld van de Won dere dressuur der geleidehonden voor blinden. Na de pauze deden de pianist en violiste rich nogmaals horen. Vervolgens declameerde dhr. van den Berg op keurige wijze het gedicht „De Zaaier'1' van def blinde dichter Fr. Tingen. Met har telijke bewoordingen dankte Ds van den Broeck de blinde artisten voor het gebodene en sloot met dank gebed deze bijeenkomst. SIRJANSLAND. In de geheel ge vulde school gaven de Chr. Vrou wen1-, Meisjes- en Jomgelingsvereni ging alhier hun jaarfeest onder lei ding van Dr. Jacobs. Na het zingen van Ps. 6810 opende Dr. Jacobs met gebed, heet te in zijn openingswoord de aanwe zigen hartelijk welkom, waarna hij het Bijbelgedeelte behandelde over Jezus intocht in Jeruzalem. De Me'sjesver. gaf daarop een tablau, waarna de VrouwenverenL enige zangnummers ten gehore bracht. Een aardige éénaeter „De Jas" werd een ladhnummer en op- verdienstelijke wijze ten tonele ge bracht. In de pauze, die nu volgde, wend) een verloting gehouden, waarvoor grote belangstelling was. Na de pauze word door de Meis jesver. opgevoerd „Koios heeft kies pijn". De leden kregen daarna ge legenheid voor bet mooie spel „De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2