ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Federatieve regering voor West-Duitsland WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 JRuhrgebied komt onder internationale controle DINSDAG 9 MAART 1948 No. 15840 101e Jaargang! ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar builen f 3.Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven Bi 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 mjn. (4 regels) f 1.per stuk. Opi de conferentie te Londen heb ben de regeringen van Amerika, Engeland en Frankrijk 'besloten aiam West-Duitsland ©en federatieve re gering te geven en heit Ruhrge- bied onder internationale qontröle te stellen. De Benel'ux-laniden blij ven medespreken in politieke kwes ties, welke op Duitsland betrek king hebben. /"V ver de samenvoeging van de Franse met de Brits-Amerik. zone kon geen -overeenstemming! warden bereikt. Wel zullen de dirie zones op ieder gebied zo nauw mogelijk gaan samenwerken. Later zal deze samenwerking to.t een fusie kunnen uitgroeien. Aan de internationale Controle op het Ruhrgebied zal ook Duitsland deelnemen. De controle heeft ten doel, te verzekeren, dat de econo mische hulpbronnen van het Ruhr gebied -niet opnieuw kunnen worden gebruikt voor het voeren van een oorlog en dat de producten, zoals steenkool, cokes en staal, inder daad ten goéde komen aan de Europese gemeenschap, met inbe grip van Duitsland zelf. West-Duitsland krijgt een federale bestuursvorm. De regering moet enerzijds de afzonderlijke staten in voldoende mate beschermen, ander zijds moet zij voldoende gezag heb ben. 1 De kwestie van ide grenscorrec ties en ide herstelbetalingen zijn ook aan de orde geweest, maar daarover is geen overeenstemming bereikt. In April zullen deze on derwerpen opnieuw ter sprake ko men. .TXoewel de mogelijkheid is open gelaten, dat Rusland zich bij de Westelijke bezetters voegt, re gent het in de Russische kranten verwijten aain het adres van de Lou dens© conferentie, „welke -een nieu we stap heeft gezet op ide weg naar de verdeling van Duitsland". D© Duitse bladen in de Russische zóne schelden nog harder dan -hun meesters en vindien dat de besluiten van de conferentie ongeldig zijn, omdat de Duitsers overal buiten zijn gehouden. Het te verwachten protest van Moskou zal gebouwd zijln pp de beschuldiging dat de overeenkomst van Potsdam geschonden is. Deze overeenkomst schrijft n.l. eenstem migheid voor, maar Potsdam ver biedt niet aan een, twee of drie mogendheden om maatregelen te nemen ingeval de vier mogendhe den niet tot een aCcoord kunnen kouten. Basis voor een West-Europese Unie te Brussel gelegd De politieke en juridische basis van een West-Europese economische en militaire unie is gelegd. Heit woirdt een unie, welke gebonden is aan de in 1 West-Europa geldende opvattingen van, democratie en waaraan totalitair geregeerde staten niet kunnen deelnemen. Het wach ten is nog slechts op ide goedkeu ring door de regeringen van Enge land, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. Het pact, dat 90 jaar van kracht blijft, zal geen uitvoerige bepalin gen op militair gebied bevatten en geen afzonderlijke militaire clausu les, heeft de Britse ambassadeur in België, gezegd, maar wel zal het spreken van gemeenschappelijke ge wapende verdediging. De vraag, welke houding de Unie moet aannemen; tegenover staten, welke buiten het pact staan, is het onderwerp gejveest van langdurige debatten. Hoewel alle partijen van oordeel waxen, dat het pact zicüi moet uitspreken ten gunste van de Westerse vrijheidsgedachten, waren de land-en van Benelux ër tegen, dat dit zou worden uitgebreid tot ver werping van het totalitarisme. De ondertekenaars worden dop'r heit pact verplicht, zich te honden aan de vrijheid van drukpers. Ford II doet geen zaken met de Russen Aan het einde van zijn zakenreis van een maand door de Europese landen, waar filialen van de Ford fabrieken zijn gevestigd, heeft Henri Ford de tweed© te Stockholrri ge zegd: „Wij doen geen zaken met landen, die door Rusland worden overheerst. Ik ga niet naair Fin land. omdat ik geen' zin heb in aanraking te komen met de Rus sen". - Ford hoopte, dat Zweden uit En geland, Frankrijk en op de duur ook uit Duitsland auto's vain het merk Ford geleverd zo,u krijgen. ,,Wij willen meewerken aan het herstel van de Duitse economie, omdat dit noodzakelijk is om Juro- pa weer op de heen te helpen", voegde hij er aan toe. Nieuw model bonkaarten Met ingang van 12 Maart zal een nieuw model bonkaarten vopir aanstaande moeders, zieken en per sonen, die bijzondere arbeid ver richten, in gebruik worden genor men. De bonnen van deze kaarten dra gen geen nummer, maar zijn voor zien van een letter en wel zodanig, dat alle bonnen van de strook, be stemd voor 14 dagen, dezelfde let ter 'dragen. Verder zijp de bonnen voorzien van ide aanduiding van het daarop verkrijgbare artikel en de hoeveelheid daarvan. Elke veer tien dagen zal in de bonnenlij'stt worden vermeld, dat van deze kaar ten ide bonnen vani strook A, strook B enz., zijn aangewezen. Meisje aangerand en vermoord Zaterdagavond is te Amsterdam de tien-jarige Anneke Hagel aan gerand en met een miesop beest achtige wijze vermoord. De ver moedelijke dader, die 21-jarige N. W., een zenuwpatiënt, een kennis van de familie Hagel, is in het Wilhelmiiiia Gasthuis opge nomen. De broer van het vermoor de meisje was de eerste, die dia gruwelijke moord ontdekte toen hij Zaterdagavond ongeveer negen uur thuis kwam. De politie werd ge waarschuwd, die N. W. meenam. Bij zijn arrestatie verkeerde hij in trance en kon niet worden verhoord Met Pasen extra boter Voor de Paasdagen zal ©en extra boterbon worden aangewezen. Ieder krijgt 250 gram boter 'boven het normale rantsoen. En vermoedelijk zal er een bon voor v i e r eieren worden bekenjl gemaakt, hetgeen dus één meer betekent als oorspronkelijk be loofd. Zachte Zeep Gedurende het tijdvak van 8 tot en met 20 Maart is bon 180 alge meen geldig voor h-et kopen van 250 gram zachte zeep. Bon 680 al gemeen geeft gedurende dit tijdivak recht op 500 gram zachte zeep. Post met acht jaar vertraging Velen zullen dezer dagen brieven ien andere poststukken uit het bui tenland ontvangen, waarvan de stempels dateren uit Maart en Apiril 1940, de laatste maanden voor de Duitse inval. De P.T.T. heeft e;r ©en strookje opgeplakt met de me dedeling „,door oorlogsomstandig heden met vertraging ontvangen". Begin Mei zijln de brievan in Frank rijk aangekomen om naar Nederland te worden doorgezonden. De Duits© inval verhinderde dit en die Franse posterijen hebben de poststukken toen in de kelder van een Frans kasteel opgeborgen. Al die jaren heeft de omvangrijke hoeveelheid post daar gelegen. Toen na vijf jaar het Westen eindelijk wias be vrijd, dacht niemand meer aan die weggeborgen postzakken, tot zij de zer dagen toevallig werden ontdekt. Het Amerikaanse Departement van Posterijen heeft bekend ge maakt dat op 15 Maart een begin zal worden gemaakt met de ver zending van luchtpakketpost tussen ide Ver. Staten en 21 landen, w.o. Nederland. Twee a drieduizend Nederlandse gezinshoofden denken naar Canada te emigreren. Ernstige vergroting van het tekort aan landarbeiders zal dit naar de mening van de mi nister van Landbouw niet met zich meebrengen. Bij da Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van id'© telegraaf- en telefoonwet, welke wetswijziging ten doel heeft id'© radio-distributiebedrijven defini tief door hét staatsbedrijf der P.T.T. te doen exploiteren. De Bulgaarse gezant te Londen heeft bij de regering van Bulgarije zijn ontslag ingediend, om „de be langen van het Bulgaarse volk te kunnen dienen door als ambteloos burger voor het herstel van demo cratie en vrijheid, in Bulgarije te werken" j Sterker dan het lot is de j i moed, die het standvastig y draagt. j WEERBERICHT Verwachting tot ide avond van 9 Maart: Matige, aain de kust krach tige wind,tussen Zuid-West em West, meest zwaar bewolkt met aanvankelijk nog lichte regen of motregen, vrij- zacht. 9. Zon op 7.09, ondier 18.33. Maan op 716, onder 16.53." Nieuwe Maan 10 Maart. De „BRU 30" weer thuis Zaterdagavond arriveerde in de haven alhier met ©en lading mos selzaad het vissersvaartuig Bru 30, schippers Gebrs. J. en H. Jumel .t ien de knecht Jst. Kik, wielik vaar tuig veertien dagen geleden bij Schiermonnikoog in het ijs was vast geraakt. Enige dagen nadat men van boord van gegaan en in hotel van der Werf op Schiermonnikoog on derdak had gevonden, is men weer naar het vaartuig terug gegaan, dat inmiddels vlot was geraakt. Langs ide gewone weg kon men per schip Schiermonnikoog toen nog niet be reiken en iddarom is men met be hulp valn een loods buitenom ge- gaalnj. Nadat het vaartuig veiliig door de mijnenvelden was geloodst, heeft men aan de steiger te Schiermonnik oog het einde van de vorstperiode afgewacht. Nadat men een lading mosselzaad had gevist, wilde mén naar huis terugkeren, dodh nog was ide pech niet ten einde, want nu trad weer de mist als spelbreker op. Alleen dank zij het feit dat een vaartuig van de Visserij-Inspec tie eveneens op kompas naar Dan Helder ken varen, omdat de be manning natuurlijk goed bekend Was gelukte het na .enige dagen opont houd het Noord Hollands kanaal te bereiken 'en idie tocht op huis aan voort te zetten. De R.T.M. zet door Werd tengevolge van de mist op verschillende lijnen in Zeeland geen dienst gedaan. Dé veerdienst Zijpe Numansdoirphaven werd iedere dag uitgevoerd. Ook de dienst Zijpe— Ann a-J aic öbapoli der ging geregeld door, al was men Zaterdagmorgen even de koers kwijt, na een klein oponthoud kun wieer regelmatig worden overgezet. Vooral het gere geld varen van de dienst Zijpe Numainsdorp mag toch wiel een pres tatie worden genoemd. Voor de nieuwe landingsbrug zijn thans ide betonnen bruggehoofden 'gestort. Men hoopt voor Pasen nog de ge hele brug klaar te hébben. Hét leeuwieinwelpje uit de Rot terdamse diergaarde, diat aan die zorgen van een hond was toever trouwd, nadat de eigen moeder het niet meer wilde voeden', is toén gestorven. Na enige tijd nam het geen voedsel meer tot zich. Het jong was dus niet normaal. Bij een eoöp. boterfaibriek la Deventer zijln talloze melk- en bo terbonnen plus f 1600 gestolen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1