ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MILITAIR VERDRAG WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WOENSDAG 3 MAART 1948 No. 15835 101e Jaargang! ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.Losse nummers 10 cent.' Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange No,b&istraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Noibelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1— per stuk. Het is alweer jaren geleden, dat de Sovjet-Unie meende in he* kleine nijvere Finland een broeinest van plutocratische agitatie te moeten zien en daarom een der lafste oor logen ontketende, die in de historie staan opgetekend. Sind-d.en zijn ie omstandigheden wel radxaal géwüj- zigd. Finland, ingeklemd tussen twee elkaar fel heksmpende groot machten, moest een keus maken, die ons destijds wellicht niet sym pathiek was, maar die in feite .al leen is te verklaren uit de ty pische mentaliteit van de landen, die bet twijfelachtig genoegen heb ben, de Sovjet-Unie tot buurman, te hebben. Er is wel eens beweerd, dat het toch maar is gebleken, dat Finland inderdaad bove plannen ten opzichte van 'Rusland koesterde. Be snelle „verbroedering" tussen Ber lijn en Helsinki zou hiervoor i als be wijs moeten gelden. Dit lijkt veel op opzettelijke ge schiedvervalsing, want ondanks Mos- kou's gegoochel met documenten is ono.mstote.ijk vast komen te staan dat de Sovjet-Unie zelf ihet bond genootschap rnec Duitsland volko men serieus nam. Weliswaar was het Nazidom sinds de oprichting, voor binnenlands gebruik in Rus land voorgesteld, ais de gepant serde vuist, die de „gedegenereerde democratiën naar het „waarachtig socialistische vaderland" ophieven maar toen Hitier van tactiek ver anderde vonden' d!e Duitse legers een volkomen onvoorbereide Spw- jet-Unie. Een bewijs te meer, dat de geforceerde idylle Moskou-B,er- Mjn, door Stalin en de mannen van het Politbureau volkomen serieus was genomen.' Niet Finland dus, maar Rusland zelf pleegde de .ergerlijkste colla boratie, die zich denken laat. En thans is de verhouding Mopkou- Heisinki weer aan de orde. Zoals bekend, heeft Rusland hij' de Finse regering aangedrongen op het slui ten van een militair verdrag, dat nader wordt aangeduid als een, 'ver drag v.an wederzijdse bijstand te lgen eein mogelijke Duitse agressie. Als de tragiek van de feitelijke toestand niet zo groot was, zou men van een oudbakken grap kun nen spreken. De ware bedoeling is zonneklaar. Finland, reeds gebukt gaande onder de ondragelijke schul denlast, die het land aanj'de Sovjet- Unie moet betalen, moet militair, politiek .en economisch geheel op Rusland worden afgestemd, om van een mogelijke Tsjecho-Slo waakse procedure in 'dit verband nog maar te zwijgen. "Wiet alleen in het Zuiden, maar ook in bet Noorden streeft;Rus land naar ©en flankversterking, die de kansen V.opr een eventuele mi litaire actie in Russische ogen klei ner maakt. Of deze voorzorgsmaat regel zich Zover zal uitstrekken), -y dat' Rusland zieh direct bemoeien gaat met de militaire organisatie van deze flank gebieden is niet met zekerheid te zeggen. Vast staat evenwel, dat deze maatregelen ge zien moeten worden als een reactie op de harde les, die de Nazi's die teerden. Eens ien voor altijd wil Rusland zich afdoende in de rug dekken. Het past immers volkomen in het bolsjewistische denken, dat al'le Landen der wereldagressieve bedoelingen hebben, t.o.v. Rusland. Hier worden de leidende e'ommu- ïïiumisten verward in hun eigen pw pagandaskrikken en slachtoffer v.an 'hun zelf gekweekte angstpsychose. Hoezeer de vrije wereld het com munistisch regiem, dat 20 millioen slavenarbeiders exploiteert ook zou kunnen haten, zolang 'dit alle® zlicfa afspeelt 'binnen de grenzen van het Russische rijk is er :spiralce van een binnenlandse „kwestie", die nooit aanleiding zou kunnen worden voor het ontketenen van een nieuwe oor: log. Juist 'door hun activiteit bui ten de grenzen evenwel lokken de communisten reacties uit. Hun provocerend optreden, prik kelt het 'verzet en lokt tegenmaat regelen uit. Er mogen niet meer slachtoffers vallen van de „volks democratie", welke bloedrode vlag met de attributen der nieuwe „vrijheid1" t.w. gevangenissen,, hand boeien, sidh i jnco mplotten en ijzeren onderdrukking, is behangen. Voor Finland [neemt het duister vain, de nacht toe. Het land is afhankelijk van de Russische graanl'eyeranties en dat zal wel voldoende zijn om d:e oppositie tegen dit gedwongen huwelijk met Moskou te doen ver stommen. Atoombom al verouderd De raad van het AmerikaansCon gres. voor de luchtvaart heeft een rapport gepubliceerd over de uit breiding der Amerikaanse lucht macht, die zo sterk moet zijn, dat een plotselinge aanval op het Ame rikaanse voük geen suctoes kan heb ben en met overweldigende kracht door de Ver. Staten kan worden beantwoord. De raad heeft twee verschillende plannen uitgewerkt voor de uit breiding van de Amerikaanse lucht macht. Het eerste voorziet in een lucht macht, bestaande uit 35.000 vlieg tuigen, waarvan meer dan 20.000 voor het leger en de rest voor de marine. Deze luchtvloot zou in 1952 gereed moeten zijn om een moge lijke aanval van een .sterke vijand onmiddellijk te kunnen beantwoor den. Volgens het tweede plan, dat ih 1954 uitgevoerd zou kunnen zijd wordt een luchtmacht van dezelfde sterkte voorgesteld, die echter de vijand bezig houdt totdat de in dustriële capaciteit in actie komt. Het rapport maakt gewag van de mogelijkheid van het verspreiden van radio-actieve stofwolken en bac teriologische besmetting en wjist er op dat „een nationale verdediging! .op .de traditionele wijze niet. meer mogelijk is". In Tsjecho-Slowakije brandt de lamp der viijheid laag „Wij hebben niet de strijd aan gebonden tegen de ene .dictatuur .cm -ons al® willoze slaven uit te leveren aan de andere", waren, en kele. woorden uit een redevoering, (die de voorzitter van de Partij van de Arbeid, Koos Vorrink, in het Amsterdamse Concertgebouw uit sprak op een inderhaast door de federatie Amsterdam uitgeschreven pro'.estvergadering tegen de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije. „In Tsjecho-Slowakije is de zo.n van de vrijheid tijdelijk ten onder ge gaan. De regeringen v.an de V.S., Engeland en Frankrijk hébben in duidelijke .enklare taal gesproken. Wij moeten .ons bij dit protest, 'waarmede gesproken is naar bet hart van die op de basis der demo cratie gebauwde W est-Euïopece be schaving, aansluiten. Ik heb ech ter het gevoel, dat er meer nodig zal zijn: de weerstand izal moeien, worden georganiseerd tag,'en, het brutale Russische imperialisme". Tevoren had de 'heer Vcirriink in vogelvlucht de Russische invloed op de Qost-Europese landen behan deld Estlan.d, Letland en Litauen. wier „vrije, zelfstandige volksbe staan reedis volslagen is uitgeroeid", pollen „met zijn vervalste verkie zingen", Roemenië, waar de men- ■sen tot het geweten der wereld spreken met de bede: „laat ons niet in vergetelheid sterven in de ker kers van het bolsjewisme", Hon garije, „op wélker nachtelijke 'wie gen op. idlit ogenblik goede socialis ten sluipen, die trachten, 'het vege .lijf te redden" en Bulgarije, „waar de galg opdoemt, waaraan Retkpf is gehangen". Vorrink besloot zijn rede meteen oproep tot solidariteit, waarbij hij roet dankbaarheid 'het plan van B,evin voor een West-Europese fe deratie, het Marshall-plan en de Benelux memoreerde. VERDACHT ZUINIG Een zes-tens traclhtauto had ide politie van Schoonhoven nodig om jeen grote partij le vensmiddelen, die bij een al leenwonende dame in beslag genomen werd,en naar eein veiliger bergplaats te brengen. De politie deed n.l. ean inval bij mej. S., die reeds vroe ger Vviegens overtreding der distributie-voorschriften tot 3 maanden gevangenisstraf wlas veroordeeld'. Enorme voorra den koffie, thee, havermout, biscuit en allerlei ander© le vensmiddelen werden aange troffen. Ze had ook kans ge zien, „op haar bonnetjes" zes Of zevan kazen te sparen. De piolitie achtte .deze „zuinig heid" in strijd met 'de distri- butievoorsichriften ©in heelt die vrou'w in hechtenis genomen. Die derde conferentie voor West- Java is erkend als voorlopige volks vertegenwoordiging van de Negara West-Java- Als voorzitter van deze volksvertegenwoordiging is gekoi- zen Radien Djdearsa. Het staats hoofd, zal waarschijnlijk heden, Maandag wOrdcU gekozen. Levenslange gevangenisstraf hoor de de ex-majoor van de ordepolitie G- J. P, V„ die zich zeer ijverig getoond zou hebben in het arreste ren van illegale werkers in Haar lem er} Delft tegen zich eisen toen hij voor het Amsterdamse bijz. ge rechtshof terechtstond,. In Perziië is men bezoirgdi na de gebeurtenissen in Tsjechoslowa- kije en Finland,. Men verwacht dat ook in Perzië de communistiislche vulkaan tot uitbarsting zal komen. I Waar woorden sdhaairs zijn, J hebbed zij betekenis. I I WEERBERICHT Verwachting tot de avond vam 3 Maart: Vannacht en :i|n d,e vroege ochtend, op vale plaatsen lichte vorst roet hiieir en daar nevel of mist, overdag v.rij zonnig weer met hogere temperatuur, naar Zuidelij ke richtingen draaiende wfad. ,3. Zon op 7.22, onder 18J2|3. Maan op 3.31, ondier 10.^9. Nieuwe Maan 10 Maart. Drijvende bok gekapseisd en gezotiken In de nacht van Zondag op Maan dag is de grootste Nederlandse drij vende bok, de Ajax" in de Mid dellandse Zee omgeslagen en ge zonken. De ,,Ajax" werd gesleept door de „Hudson" met bestemming Neder!'. Imdiëj waar de bok gebruikt zou worden om Wtakken te Lichten. Na het vertrek uit Nederland heeft de Hudson in een Engelse haven bijna vier weken gewlaeht op een gunstig tijdstip om de Golf van Biscaye over te steken. Alles ging .goed, totdat in de Middellandse Zee een zware Oos telijke stoirm opstak. In de nacht van Zondag op Maandag is de storm zo hevig geworden, dat de Ajax ongeveer honderd mijl 'ten. Oosten van Algiers is omgeslagen en gezonken,. Voor zover bekend, is de bemanning in veiligheid. Na dere bijzonderheden ontbreken nog. De N.V. Holland te Hendrik Ido Ambacht beeft tijdens de bezettings jaren de Ajax gebouwd. Na, de bevrijding is de bok in gebruik genomen. Prinses Anna van Bourbon-Parma zat Miichaël niet vergezellen op, zijin reis naar Amerika, zo heeft zij te Parijs, wiaar het jonge paar vertoeft, tegenover journalisten verklaard;. Haar bezoiek aan de Franshoofd stad gold „Miidhaël, verwanten isn kleermakers". De datum van het huwelijk is nog niet vastgesteld;. Die demarcatielijnen op Java en Sumatra zijn thans overal vastge steld. Over het betwiste gebied!, in het Zuiden van Midden-Java is thees met de republikeinen oveneensibc ri ming bereikt. Engeland, zal dit jaar het rels,- verbod opheffen, zodat de Brit en ook i;n Nederland hun vacantie kun nen, doorbrengen. Op het ogenblik zijn er zowel in Nederland als En geland; plannen in de maak voor het iouristenverkeier tussen belde laindien. In Athene zijin wieer razzia's ge houden op communisten. D© politie heeft er reedis ruim driehonderd gevangen genomen. Op het eiland, Mafcronisios, wiaar meer dan drie duizend eominuniis tisiclhe soldaten zijn ..geïnterneerd, heeft de politie het vuur moeten openen, toen de gevangenen in opstand, kwamien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1