ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MARSHALL-CONFERENTIE TE PARIJS MIDDEN-MAART WAARIN OPÓENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS J I DINSDAG 2. MAART 1948 No. 15834 101© Jaargang ABONNEMENT; Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Noibolstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmani Ochtman Lange Noibelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ABVERTENTIËN: 12 cent per mm. Bij contract special* prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. ^4 regels) f 1.per stuk. Europa en Azië op hei keerpunt Half Maart, misschien nog iets vroeger, zullen te Parijis de Z.g. Marshall-landen, zestien in totaal, bijeenkomen, teneinde overleg te plegen over de oprichting van een permanente Europese organisatie, welke bet plan moet uitvoeren. Oorspronkelijk lag het jn de be doeling dat men eerst half April zou bijeenkomen. Uit het feit, dat men de conferentie, bij vervroeging een maand eerder samenroept, zou men mogen concluderen, dat het Amerikaanse Congres door de we reldpolitiek gestimuleerd eerder haar fiat zal verlenen op de to het plan-Marshall aangevraagde idollrs. De steeds wijder wordende kloof tussen Oost en West maant tot spoed. De gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije en de Russische eisen aan Finland,,' hebben de argumen ten voor de ispoedige aanvaarding van het hulpprogramma versterkt. De Amerikaanse Senaat is inmiddels taet het debat over het Europese Herstelprogramma begonnen, De Se naatscommissie voor buitenlandse zaken, welke indertijd bet bedrag voor de eerste termijn van de hulp verlening heeft teruggebracht van 6.8 op 5.3 milliard en de tijdsduur van 15 op 12 maanden, heeft reedis tot goedkeuring van het plan ge adviseerd. "P aul van Zeeland, de gew ezen eerste minister van België, dl© lid der commissie van Goede Dien sten was hij de onderhandelingen aan boord van de „Reuviile", heeft in Antwerpen bet woord gevoerd over „Azië en Europa ,op het keer punt". Hierbij heeft hij ook de In donesische kwestie besproken en de moeilijkheden geschetst van de po litieke en 'economische vraagstuk ken, waarmede de wereld van he lden te kampen heeft. Wat 'dient de mensheid te dcsen om deze moeilijk heden te overwinnen Zij moet ito de eerste plaats gebruik maken van die haar 'ter beschikking staande middelen, maar daarnaast van de mogelijkheden welke de Ver. Naties bieden, hoewel hij moest toegeven, dat het optreden van de UNO tot nu. toe geen succes was gebleken. Met voldoening wees hij echter op haar arbeid in Indonesië. Indien de strijd aldaar zou hebben voortge duurd en de Nederlanders verder verzat hadden ontmoet van de be volking, gesteund door ontbinden de krachten, dan zou de vrede ito, 'de wereld ernstig bedreig 1 zijn. ge weest. De Belgische diplomaat was van oordeel dat. het juist is ge weest te trachten het Oosten ver bonden te houden met het Westen 'dat in Azië; ide 'beschavingvertegen woordigt. Maïs uit Zuid-Slavië Bij in Den Haag gevoerde bespre kingen met vertegenwoordigers uit - Zuid-Slavië over 'een nieuw han- dielsaocoord met Nederland, ik be kend, gemaakt dat 50 duizend ton mais hier zal wlorden ingevoerd. Hlout vormt de tweede belangrijke post- Voor twintig millioien gulden aan hout zal Nederland krijgen. Andere artikelen zij,n soyabo.nen, hop, sod.a, koper en lood. Ons land zal daar tegenover in li948 onder meer de behoefte aan zaden voor Zuidslavië vooir verre- Weg het grootste deel dekken. Tien duizend toto poters gaan er heen Nederland heeft hier ide markt van die Duitsers geheel (overgenomen negenhonderd ton lijnzaad oim ide li het vijfjarenplan opgenomen ver bouw van zestigduizend hectaren vlas te verwerkelijken en een gr de hoeveelheid, groentezaden. Verder zal Zuidslavië Nederlands fokvee en Nederlandse broedeieren geleverd, krijgen. En natuurlijk bloembollen, een post van vijftig duizend! ;gulden. Politieagenten als smokkelaars V Drie agenten van de gemeente lijke politie te Bergen op Zoom Zijn onder Huybergen aangehouden, toen zij per fiets een partij textiel uit België trachtten binnen te smok kelen- In de nacht van Vrijdag op .Zaterdag ontdekten de dierLStdcer.de kommiezen drie fietsers, die een partij van twaalfhonderd .zijden sjaals ter waarde van zesduizend gulden bij' zich hadden. Op het kantoor van ide dienst moesten de smokkelaars zich le gitimeren. Toen bleek, dat men te doen had met drie politieagenten uit Bergen-op-Zoom,' idle vrij had den van dienst: de 44-jarige W. W, IS., ide 34-jarige A. M., beiden uit Bergen op Zoom en de 22-jarige J. B. uit Zoomvliet. Zij hebben een volledige 'bekentenis afgelegd en zijn op staande voet buiten dienst' gesteld. Moordaanslag uit jalouzie Zondagavond om 9 uur heeft in de Kalversitraat te Amsterdam 'de 23-jarige H. K. een meisje, dat met haar verloofde wandelde, met een mes aangevallen. De verloofde trachtte tussen beide te komen maar kreeg steken in hoofd en borst. Het meisje, de 19-jarige A. Bu, werd aan dé hals gewond. De aanvaller was vroeger ver loofd met het meisje. Hij wist te ontkomen. De politie heeft van bet meisje echter inaam, adres en foto's van haar vroegere verloofde gekre gen. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De wonden bleken niet gevaarlijk te zijn. Maandagmiddag heeft de dader zichzelf bij de politie gemeld. Smokkelauto aangehouden Op ide grote verkeersweg van Bergen op Zoom naar Tholen is onder Halsteren een auto aange houden, idlie vier balen katoen met ongeveer vierduizend knot; en ver voerde. De auto en de smokkelwaar Zijn in beslag genomen. De vier inzittenden kregen een piroees-ver- baal. Vlotte geste van „De Schelde" De directie van de N.V. Konin klijke maatschappij De Schelde heeft nip een begroetingsamenkomst yoar ide uit Indonesië terugkerend© mili tairen van het Zeeuwse bataljon' meegedeeld, dat allen, di© bij De Schelde hebben gewerkt, terug kun nen komen op het lioon, 'dat zij zeu lden hebben verdiend, als zij niet naar Indonesië warm gegaan. Ook zij, die niet bij De Schelde hébben gewerkt, kunnen hier arbeid vto- jden en de maatschappij zal zorgen voor eventuele her- en omsteholtag- RECHTZAKEN Tuchtrechter te Tholen C. D. te Stavenisse had een var ken van meer dan 25 kg- to zijn bezit Zonder vergunning en zonder registratie. Eis f 100. Uitspraak f 75 boete. D. v. H. te Sciherpanisse had 5 zakken gerst achtergehouden en on der strooi verstopt en bij dorsing niet opgegeven. Eis f 25 met ver beurdverklaring van de gerst. Uit spraak f 15 boete met verbeurdver klaring. J. v. H. te Anna Jaepba Polder had 1000 kg. gerst niet- op zijn dorsbriefje vermeld. Eis f 250 boete Uitspraak f 150 boete. W. V. te Stavenisse'had zonder teel'tvergunming dubb'. 'Stamprtoses- seboneto geteeld. Eis f 40. Uijtspr. f 25 boete. J. W., bakker te Poortvliet en E- W. C. ide G. te Poortvliet hadden zich te verantwoorden betreffende bet verhandelen en verwerken van tarwe buiten ide voorschriften. Te gen W. werd een boete geëist van f 250, voorwaardelijk sluiting van Zijn bedrijf met een proeftijd van 2 jaar. Tégen de G. weri geëist f 300 en voorw. sluiting van zijn bedrijf, met proeftijd van 2 jaar. De uitspraak luidde resp. f 250 boete en f 200 boete, zonder voor waardelijke sluiting en proeftijid, doch met ide waarschuwing dat in dien zij voor eenzelfde geval weer voor het Gerecht verschenen, hun zaak direct werd gesloten. L. A. V., molenaar te Poort vliet, had tarwe, gerst -en halver van telers ontvangen en hiervan bloem' gefabriceerd en geleverd aan (de bakkers te Poortvliet en ook te Bergen op Zoom, alles buiten de desbetreffende voorschriften. Ook zijh administratie was niet bij ge- honden. Eis f 100 boete, met ver beurdverklaring van de inbeslag- genomen granen en voorwaardelijk intrekking van zijn bedrijfsvergun- (ntog a's molenaar. Uitspraak f 3C0 boete, met teruggave van het in- beslag'genomen graan en vooirw. in trekking van de badrijfsverg. als molenaar, met een proeftijd van 2 jaar. H. W. J., bakker te Poortvliet, had bloem tot brood verwerkt an ders dan de voorgeschreven sa menstelling, waarvan d,e bloem af komstig was van de molenaar K. te Poortvliet. Eis f 250 boete, met voorw. sluiittog van het bedrijf, met een proieftijd van 2 jaar. Uit- I Door wraak komt nooit de j J haat aan een eind. 1 i WEERBERICHT Verwachting tot de avoinid van 2 Maart. Droog weer met overdrijvende wolkenbanken, in de ochtend nevel. iof mist, zwakke tot matige Iwlind ui|t Oostelijke richting, in de nacht lich te vorst, overdag zelfde tempera tuur. 2. Zon op 7.24, onder 18.21. Maian op 2.17, onder 10,07. Nieuwe Maan 10 Maart. spraak conform de eis, echter met een waarschuwing betreffende de voorwaardelijke sluiting. L. J. R. te St.-Annalaaid had zich te verantwoorden inzake het verhandelen van stam- en slalbonen. Deze zaak wend aangehouden. J. A, Q. T., bakker ta Stavenisse, hafd) 1 H.L. gerst gekocht van Joh. S. Bij 'de bakker werden verschillen de zaken in beslaggenomen, o.m. '51 kg. 'gerstemeel, 57 kg. bloem,, gerst ien haver en voorts nog 17 H.L. tarwe. Voor de verkoop werd tegen S. f 300,— ieto tegen T. een boete geëist van f 300,—terwijl de (uitspraak' reep. luidde ieder f 200,bioiete, met teruggave van die tobeslaggenomen goederen aan T. VjOor het in strijd met die voor schriften verhandelen van een var ken werd tegen L- A. G. ©n J. J. N., heiden te St. Maartensdijk ieder f 15 boete geëist. Uitspraak voor ieder f 10 boete. Bij verstek werden veroordeeld v. id,. R. te St. Aintoaland, hij had zonder vergunning bonen gezaaid, f 20 boete. J- B„ landbouwer te TlhoJen had 1000 kg- 'tarwe verkocht aan óie G-. te Poortvliet en kreeg hiervoor f 200 boete. J- R., molenaar te St. Maartens dijk, had' graan zonder vergunning opgekocht ien verkocht die bloem i hiervan, voor f 0,50 per kg. Eis f 750. Uitspraak f '500 boete, mat voor waardelijk intrekking van erkenning als molenaar met een proeftijd van 2 jaar; J- v. G. te St. Maartensdijk laad) zijn stier niet geregistreerd, Wiat hem f 30 boete kostte. Gelijk bekend,, kunnen ultra-vio lette stralen door het menselijk Oog niet wfordien waargenomen. Proeven, igeniomen dioor de universiteit to Rochester (Amerika) hebben uitge wezen, dat er toch mensen zijn, die deze stralen kunnen zien. De uit Tsjeehoi-Slowakij© gezet te Sudieten-Duitsers hopen een anti communistische „vezetsbewiegito'g tegen het nieuw© regiem in Tlsjecho- Slowakije op te zetten, geleid, uiit hun hoofdkwartier in Beieren. Een actiecomité, bestaande uit Nederlandse studenten, heeft eem bulletin gepubliceerd,, waarin wordt geprotesteerd, tegen de vrijheidsbe roving, waarvan de Tsjiedhisidh© stu denten hebben te lijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1