WAAR MANNEN MANNEN VERPLEGEN Ingezonden Mededeeling H OVERDENKING INDISCHE IMPRESSIES In een gebied, waar duizenden militairen aanwezig zijn, is de aan wezigheid van een veldhospitaal noodzakelijk. Bik detachement je velde heeft wel zijn zogenaamde hospik, die de kleine gevallen behandelt, maar de zv, a,andere patiënten worden di rect naar het veldhospitaal ver voerd waar doctoren en instrumen ten ter beschikking staan. Zo'n hos pitaal in Imdië werkt wel enigszins anders dan een ziekenhuis in Neder land. Daar immers heeft men let terlijk alles ter beschikking. Een veldhospitaal wordt echter daar en ■en op dat tijdstip opgericht, waar en wannéér dit noodzakelijk is. Zo was het ook met het hospitaal bij Banjoemas, boven de Zuidkust van Midden-Java. Een kilometer buiten het stadje in een krans van sawah's, bossen en heuvels ligt een gebouwen-complex dat reeds in 1935 door de Neder landers als ziekenhuis werd opge zet. Nadat onze troepen dit gebied hadden bezet, werd daar meteen een noodverbandplaats ingericht •door de 32-ste medische hulpafde ling. Bij het personeel van de 7 December-divisie behoorde echter een uitgebreid hospitaalteam van S3 man, waaronder vier doctoren -en een gedeeltelijke uitrusting. jT)p Koninginnedag nam dit team het hospitaalwerk over onder leiding van Majoor Dr. C. Gou- jdrlaan uit Gouda. In de loop van de volgende maanden werd de inven taris steeds uitgebreid, zodat het geheel thans bijna zo goed functi oneert als een normaal ziekenhuis in Nederland Alleen bijzondere ge vallen worden nog door de lucht naar Batavia vervoerd. Het opval lend verschil met Nederland is ech ter, dat in plaats van bedrijvige :zusters, bedrijvige mannen door de ziekenzalen scharrelen. Met uitzon dering van het baboewerk, zoals wassen en strijken, Wordt al het verpleegsterswerk door militairen gedaan. In hun witte jassen, wélke de groene kleding camoufleren, dra ven ze even hard als hun vrouwe lijke collega's in Nederland. Alles ziet er keurig uit en zander over- jdrijving gezegd is de manier, waar op deze mannen het zaakje be redderen zo, dat vrouwen hen dit niet zouden verbeteren. Omroepzender op Zuid-Beveland Die P.T.T. is van plan ©en z.g. frequentie gemoduleerde omroep zender in Zeeland te bouwen, op een terrein aan die Rijksweg bij ''s Hieer-Hendrikskinderen, waar twee radiiOmasten van ongeveer 100 meter hoogte zouden worden opgericht. Men acht het stichten van deze - zender nodig, omdat de beide mid dengolven van die Nederlandse om roep niet in staat zijn het gehele land afdoende te bestrijken. „Tiendepenning" voor asthmapatienten Het comité A.V.A K. heeft zich tot alle Lycea en H.B.S.-en gewiend met het verzoek op11 Maart een collecte te doen houden onder de leerlingen onder de leuze „De Tiende pen n in g" Het comité hoopt dat iedere leerling lop d.ie dag bereid zal zijn een tiende gedeelte van het zakgeld voor de maand Maart te willen afstaan voor de verpleging van de twintig arme asthma-patientjes, die thans te Glion sur Montreux worden verpleegd'. Franco thuisbezorgd Woensdagavond omstreeks 11 uur reed een vrachtauto van de firma TV/T aar zoals het in het leven gaat. Altijd komen er vrouwen in het spel. En niet alleen, dat ze' in het spel komen maar ook in het hospitaal. Twintig Nederlandse ver pleegsters, waarvan er reeds vijf zijn gearriveerd. Dat het nu ech ter ook, zoals altijd wordt beweerd, verkeerd gaat, in natuurlijk onwaar. Te dikwijls beeft men reeds het voordeel der aanwezigheid vain Ne derlandse vrouwen kunnen con stateren. In het vaderland kan men zich bijna niet voorstellen welke invloed het heeft op een gewonde- of zie ke Nederlandse soldaat, die twee jaar een ruw, hard leven heeft moe ten leiden, als hij weer eens een Hollandse vrouwenstem hoort en hij op het ziekbed door een vrouw wordt verzorgd. Dat kunnen alleen die jongens zelf zich voorstellen) ion het dan ook waarderen. Misschien zullen de verplegers zich enigszins terzijde gedrukt voe len door hun gediplomeerde vrou welijke collega's, maar daarbij zul len de zusters toch bedenken, dat Üe mannen,, zoals altijd, ook hier weer het pionierswerk hebben ver richt. Zij hebben het hospitaal in gericht en hun taak bestond gedeel telijk ook uit vrouwenwerk en je moet toch een man zijn om hieraan te durven beginnen. Daarom was het ook mannenwerk, waar de vrou wen hun verpleegsterskapje voor af kunnen nemen. H. M. te Barneveld dwars door de voorpui van de bakkerij Ouwehand in de Schoolstraat te Rijswijk. In de winkel kwam de auto tot stil stand. De voorzijde van de winkel' alsmede de winkelinventaris werden practisch geheel vernield. De vracht auto zelf was geladen met eieren welke onbeschadigd bleven. De oor zaak van het ongeval was te wijten aan het feit, dat de remmen van de auto niet meer werkten. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Verzekering dekt de schade. Blijf rustig silten! U hoeft er zelfs niet voor uit Uw stoel te komen; zó ge- Is makkelijk vliegt Uw baard er af met Philips „PHILI- SHAVE", het electrisch droogscheerapparaat. Vraag Uw handelaar een demon stratie. N.V. PHILIPS' VERKOOP- MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN Gemeenteraad Scherpenisse In de eerste vergadering van het nieuwe jaar wenste de voorzitter de raad een gezegend 1948 toe. Er zullen dit jaar belangrijke be slissingen genomen moeten worden en alleen door steun en samen werking zullen wij deze tot stand kunnen brengen. Spr. hoopte dat God de kracht daarvoor sohenke. Ook in de provincie is verandering gekomen. Op 1 Februari is een nieuwe commissaris gekomen. Hij hoopt dat deze in. staat zal zijn de provincie met zijn beste krachten;te besturen. Ged. Staten berichten, dat het presentiegeld van de raadsleden is vastgesteld op f3.per lid voor elke zitting. Het gemeentebestuur van Stave- nisse vraagt of er bezwaar bestaat tegen de verordening van Haven- en Kadegeliden. Hiertegen heeft «de raad Discipel en ook verrader en Judas Iskariot. die Hem ook verraden heeft. Matt. 10 4 Elike keer weer stuiten We ifn het geheel der lijdensgaschiedi mis van onze Heer Jezus Christus op de figuur van Judas. We vragen ons af, hoe het toch mogelijk is geweest dat deze man tot zijn ver raad, is gekomen. Hij was toch, als één van de twaalve, door Jezus, zelf apart genomen, had, drie jaar lang omgang gehad, met zijn Héér, hij had Hem grote dingen zien doen en horen zeggen. En deze man komt er toe zijn Meester voor ©en zacht prijsje in handen van zijn vijanden te spelen. Hoe was dat mogelijk? We be grijpen Judas niet, als wie menen dat hij een aarts-schurk is geweest, die nooit andere bedoelingen zou gehad, hebben dan zijn Meester er aan te helpen. We moeten met ju das dichter bij huis blijven, dichter bij onszelf. Judas moet ©en moeilijk leven hebben gehadhij sprak er niet over, maar probeerde zelf zijn moeilijkhedien te verwerken. Men sen die ertoe komen om de hand aan zichzelf te slaan, hebben vaak innerlijk een zware strijd gestreden. Judas heeft gehoopt dat zijn om gang met Jezus zijn leven wel ver gemakkelijken zou; zo zou hij ,er wiel toe komen om met het leven en met zichzelf verzoend, te raken. Maar Jezus wil ons niet verzoe nen met het leven; H'ij wil ons ver zoenen- met God. Het gaat er niét om dat we 'in dit leven min of meer slagen, maar dat God 'de kans krijgt om met ons ©n in ops een nieuw begin te maken. Dat heeft Judas niet gewild; hij wilde gouden wat hij had, alleen moest Jezus voltooien wat Judas er zelf al van had. gemaakt in z'n leven. Jezus blijkt een heel' andere weg te gaan: die van los laten, van het offer. En de teleur-» stelling maakt zich meester van Ju das en doet zijn liefde omslaan in haat. Felle haat, die hem voert tot zijn gruwelijke daad'. Judas staat in zijn verwachtingen niet al te ver van ons af. Verwach ten wij d,at ook niet: een ongebro ken levenf een leven waarover wn zelf tevreden kunnen zijn? En Je zus moet ons daarbij helpen! Om onzentwille ging Hij toch door de diepte van lijden en kruis? Ja, maar niet om ons daardoor een welge slaagd leven te bereiden. Door Zijln dood wil Hij zondaars redden en thuisbrengen bij Zijn Vader. Dat heeft niets met een succesvol levenj te maken, waar wij van dromen. Wie ten koste van Jezus' lijden en sterven groeien en bloeien wil, staat Jezus in de wieg en wordt teleurgesteld, net als Judas. Wie niet als zondaar gered wil worden pleegt verraad aan den Heer, net als Judas. En voor die Juidas-honn- d.ing beware oins God! O- v. d. B. geen bezwaar. Verder 'wórdt met alg. stemmen goedgevonden: het genieentepersoneel eens in de twee jaar te laten doorlichten en om weer toe te treden als lid van de Zeeuw se Brandweerbondi. Ged. Staten maken geen bezwaar tegen toekenning van subsidie aan het Groene Kruis, onder de voor gestelde voorwaarden. Het gemeen tebestuur van Stavenisse verzocht omi een bijdrage voor de herstelkos- ten van de steiger. Deze wordt met alg. stemmen verleend. De re geling voor houw- en Woningtoe zicht werd m.a.s. aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van het Staatsbosbeheer stellen B. en W. voor om over te gaan tot beplanting van de alg. begraaf plaats, zo deze is aangegeven op de kaart en dit te doen uitvoeren door de Ned. Heide-Mij. Naast de begraafplaats komt er dan ook be plant,fng in Westkerke, op de markt en in de Weststraat. Met alg. stem men wordt idit goed gevonden, Bi. en W. stellen voor in verband met de aan te leggen straatverlich ting van de Wijk Molenweg-Platte- Weg de kosten te dekken door een geldlening. Met alg. stemmen wordt dit goedgevonden, nadat nog was voorgesteld inplaats van 4 licht punten er maar 3 te plaatsen. Verder stellen B. en W. voor een gedeelte sloot bij de alg. begraaf plaats te rioleren. Deze sloot loopt achter het erf van Suurland en de gemeente moet alleen maar buizen, geven. De rest wordt betaald dooï Suurland. Hiertegen is geen be- (zwaar. B. en W. vragen machtiging voor het verven van aanplakborden (f 44 85). Het herstellen van schuur en andere werken tot een bedrag van f145.-- en het afrasteren van de speelplaats f313. Deze machtiging wordt verleend. Ook 'wordt met alg. stemmen besloten om een lokaal der o.l.s. te verlidhten met 4 lampen van 300 watt. De voorzitter deelt hierna mede dat er een plan is gemaakt voor bestrating van de Achterweg. Besloten wordt de Kerkstraat met nieuwe klinker te bestraten en de oude te brengen in de Achterweg. De stoepen verdwijnen en er komt een trottoir. De trapjes bij Groene- wege en Kievit zullen echter blij ven. De gemeenteeigendommen (nL schuur en varkenshokken) zullen op gezegd worden. B. en W. moeten echter een regeling treffen met de huurders der varkenshokken. De rekeningen der gemeente, Burg. Armbestuur en de begroting voor ihet Burg. Armbestuur worden goed gekeurd. Er wordt nog besloten om een lichtpunt te plaatsen op het Nieuwe Dorp en deze onkosten te voegen bij de verlichting Molen weg— Platteweg. Hierna sluiting Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg Op 14 Februari 1948 stonden in geschreven 2458 (86) personen, waar van er 1882 in de D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindi gend 14 Februari 1948 werden 213 (14) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 616 (159). De tussen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gevraagd worden o.a. T h o 1 e nbouwvakarbeiders, elec- tricien-loodgieter. Schouwen-Duiveland: bouw vakarbeiders, stoffeerder, smid, lijn- werker, paardenknechts, jongste be diende, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar bijkantoren te Tholen en Zierikzee. Een vliegend fort met twaalf man aan boord is bij een verken ningsvlucht in de Amerikaanse staat Tiexas neergestort. Acht inzittenden hebben zich per parachute kunnen redden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5