ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOD AMERIKA - ENGELAND en FRANKRIJK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797.1889 Een steekvlam in OOST-EUROPA I WEERBERICHT ZATBRBAG 128 FEBRUARI 1948 No. 15832 101e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—. Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven R 94. Giro 137677 RedactieLange Nabelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange- No,beistraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 eewt per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.— per stuk. Deze week heeft zich in Oost- Europa een der grootste tragedies voltrokken, die het laatste sprankje hoop op een gunstige keer in de ontwikkeling der Europese geschie denis de bodem heeft ingeslagen.. Was er één land, dat als toetssteen voor onze hoop gold, dan was het Tsjecho-Slowakije, het merkwaardi ge grensland tussen Oost en West, waar de democratische vrijheidszin wellicht stérker zon blijken te zijn, dan de druk die Moskou, middels zijn in het maskeradepak van een „binnenlandse" communistische par tij gestoken vijfde coüonne, er op uitoefende. Het heeft helaas niet zo mogen zijn, de loop der geschie denis heeft in het trotse land van Ma&aryck een wending genomen die de ergste vermoedens tot Wrede zekerheid hebben gemaakt. Moskou heeft zijn oud beproefd recept an dermaal met succes toegepast en een eertijds vrij land glijdt weg achter het Sovjetgordijn, dat her metisch pleegt te sluiten. De staatsgreep was door de com munisten dermate zorgvuldig voor bereid, dat Benesj, de minister-pre sident, niet anders doen kon, dan die regering Gattwaid aanvaarden. Waar recht tekort schiet of ont breekt, daar treedt het geweid aan vullend op. Met veronachtzaming van hun minderheid voerden de communisten derhalve hun Comité's van Actie ten tonele, gewapende partijgroepen, die de airbeiisbu- reau's en alle openbare instellingen onder hun controle brachten en daarmede bet pleit bezegelden. Wie het raffinement van deze manoeuvre heeft doorzien, zal begrijpen, dat de communisten ook wel een middel weten om de regeringsmeerderheid te verkrijgen. De verhoudingen kn het kabinet mogen gelijk zijn, tegenover de 93 Tsjechische communisten in het par lement staan toch altijd nog 65 Benesj-socialisten, 47 leden van de Katholieke Volkspartij, 43 Slowaak se democraten en 36 Tsjechische sociaal-democraten. Wie zidh hier op blind zou staren heeft die ware toestand niet begrepen. In één klap alle democratische vliegen dood te slaan, zou ean succes zijn, dat zelf's de heren in het Kremlin niet in redelijkheid eisen. Wat bij deze eer ste definitieve klap nog niet is ge vallen, krijgt later wel een beurt. Het voornaamste is, dat het land thans in de greep van de communis tische dictatuur is gekomen, een omstandigheid, die gelegenheid te over laat om de nog noodzakelijke- „opruimingswerkzaamheden'' te vol tooien. T evergeefs zullen de socialisten nog trachten een bemiddelende rol te spelen, al geschiedt dit ook met die beste bedoelingen. Straks wordt een grote verkiezingsklucht op touw gezet, om de huidige toe stand te legaliseren en dan is het afgelopen. De betekenis van de gang van zaken in Tsjecho-Slowakije, ge zien in groot-politiek verband is enorm. Principieel gezien immers is er geen onderscheid tussen de be zetting van het land door de troe pen van Hitier in 1938 en dleze laffe aanslag op 'de Tsjechische on afhankelijkheid, id oor een rode min derheid, die door Moskou wordt geruggesteund. Amerika praat over een Marshall plan, maar blij deze gang van zaken, zijn er straks geen landen meer pver, die van dit plan zullen kunnen profiteren, opgeslokt als ze' zijn door de Sovjet-Unie, die weinig praat, maar veel doet. Dat Bul garije, Roemenië en zelfs Honga rije niet aan de dynamische ontwik keling van ide door Rusland ge voerde Balkan-politiek konden ont komen is, hoe zeer ook te bejam meren, ten dieie nog te begrijpen. Maar dat ook Tsjecho-Slowakije hieraan tenoffer is gevallen, is reedls meer 'dan de Westerse demor cratiëin voor eigen veiligheid en be houd kunnen hebben. Hitler immers gebruikte Ts j een o- Sio wa k ij e als een pistool', maar naar het Oosten ge richt. In Stali(n's handen zal het gericht zijn op het hart van het Westen. Deze nieuwe steekvlam, die de Oost-Europese hemel hel verlicht zal het Westen tot bezinning moe ten roepen. Want nog is er geen einde aan deze zeldzaam drama tische politieke ontwikkeling. Alles wijst er op-, idat straks Italië voor een grootscheeps communistisch ex periment zal1 worden uitgekozen. Uitsluitend bet Russische optreden te zien, als een poging tot verbe tering der strategische positie, lijkt niet logisch te Zijn, al zullen mili taire overwegingen ook wel een rol spelen. Het gaat in eersste instantie om een politieke omarming van Europa, door de bolsjewistische oc topus. Stellig is met Tsjeeho-Slb- wakije voor ogen bewezen, dat elke houding tegenover de communisten, die niet neerkomt op een overprin- protesteren tegen hetgeen de laatste dagen in Tsjecho-Slowakije gebeurde In een gemeenschappelijk afge- f nieuwe bewind onwelgevallig is legde verklaring protesteren Ame- f mogen hun studie aan, de univer- rika, Engeland en Frankrijk tegen hetgeen zich de laatste dagen in, Tsjecho-Slowakije heeft afgespeeld. Zij' brandmerken de gebeur tenissen in id^t land als het in ge vaar brengen van het bestaan der '"vrijheidsbeginselen, waaraan alle democratisiclhe Handen gehecht zijn. „Door middel van een kunstma tige, weloverwogen uitgelokte cri sis, heeft het gébruik van bepaalde bekende methoden geleid tot 'het opheffen van de vrije toepassing van parlementaire instelling van de dictatuur van één partij, welke ziöh verbergt onder het mom van een nationale eenlheidsregering". Het Tsjechische ministerie van voorlich ting heeft de publicatie van de verklaring der Grote Drie verboden. De drie regeringen plegen op het 'Ogenblik nog steedis .-overleg over de vraag of zij de nieuwe Tsjedho- siowaakse regering zullen erkennen lof niet. Jn Tsjechaslowakije heerst onder tussen een zuiveringswoede. Op alle departementen wordt schoon schip gemaakt. Allen, die in commu nistische ogen „volksvijanden'' zijn, verdwijnen uit hun functile. Men verwacht idat het ministerie van buitenlandse zaken een geheel nieu we bezetting zal krijgen en dat de lijst van gezanten en andere diplo maten in het buitenland geheel zal worden veranderd. De communis tische „eomité's van actie"zuive- Jren de industrie, de overheidsinstel lingen en alle instanties, die iets met politiek te maken hebben. De partij van Benesj heeft haar werk moeten stopzetten, totdat er leiders zijn gekozen,, die van plan zijn de voorgeschreven regerings- koers te volgen. Benesj zelf, wiens gezondheid niet al te best is, heeft door de gebeurtenissen van de laat ste 'dagen, een nieuwe schok ge kregen. Men wacht nog steeds op een verklaring van hem. Een aantal ministers, parlementsleden, profes soren en journalisten zijn op zij geschoven en de studenten, wie het siteit niet voortzetten. De democratie der Tsjechen heeft een eind genomen. Aan het land zal dit alles duur te staan komen. Van de lening die het bij de We reldbank heeft gevraagd, zal het wel gespeend blijven', terwijl de in voer uit Amerika geleidelijk zal op houden. Niet slechts de Tsjechen zijn de dupe, maar ook de crisis tussen Oost en West is door deze staatsgreep der Sovjets verscherpt. De uitgever van het anti-semiti- sche nazi-weekblad, „Der Stürmer" is tot twee jaar gevangenisstraf en confiscatie van de helft van zijn bezittingen veroordeeld. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 29 Februari6 Maart Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Lucas 18, vs. 1830 18. vs. 31—43 19, vs. 110 19. vs. 11-27 19, vs. 28—-38 19. vs. 39-48 20, vs. 1—8 Eenzaamheid is voor de geest, w,at dieet is yoor :het lichaam. t eipiëfe afwijzing, voor betrokkenen de .onvermijdelijke ondergang bete kent. Verwacht tot de avond van 28 Februari: Matige wind uit Oostelij ke richtingen, met hier en daar wat bewolking, alleen in de nacht en vroege ochtend, lichte vorst. 28. Zon op 7.30, onder 18.15. Maan op 25.36, onder 9.08. 29. Zon op 7.28, onder 18.17. Maan op onder 9,34 Laatste kwartier 2 Maart. HOOGWATER TE ZIERIKZEE O'ver de maand Maart 1. 7.11 v.m. 19.32 n.m. 2. 7.49 v.m. 20.16 n.m, 3. 8.39 v.m,. 21.10 n.m, 4. 9.46 v.m. 22.32 n.m< 6. 11.20 v.m. n.m. 6. 0.07 v.m. 12.48 n.m. Hoogwater te Brui'nisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Ci Door het niet functionneren van de remmen, raasde een trein met skiërs van de sterk hellende baan van Samstagern naar Wadenswill. Na op een dood spoor door een stootblok gereden te zijn, ramde dé trein een gebouw. 19 personen kwamen om het leven en het aantal zwaar gewonden bedroeg minstens 48. Een overzicht van de ravage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1