ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Terreur overwon de Democratie De waarde van hetgeïd i WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 No. 15831 lölte Jaargang ABONNEMENT: Plrijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3.—- Losse nummers 10 cent. Verschijnt iedere werkdag Administratie: Schuithaven R 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmart Oehtman Lange- Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.rn. Bij contract special® prijzen. Succes j es maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Dat Ihet geld in vergelijking met vroeger niet veel waarde bezit is ieen opmerking, die men nog al eens te horen krijgt. Inderdaad het geld is aan een sterke waardeverminde ring onderhevig geweest. De koers van de gulden is gedaald. Onjuist evenwel is het als men uit 'deze waarheid een al te letterlijke con clusie zou trekken en menen dat het geld helemaal geen waarde zou bezitten. Het geld heeft waarde, maar er blijken nog vele mensen te zijn, die de waarde niet beseffen. Het is immers logisch* dat alles in ons land er op gericht moet zijn om de waarde van het geld te ver meerderen. De Nederlandse gulden moet weer oer,solide worden en iedereen moet daaraan medewerken, d.w.z. zowel consumenten als pro ducenten. Een eerste vereiste daar toe is, dat voor alle consumptie- en gebruiksgoederen de juiste prijs wordt betaald. Onlangs werd ons een geval bekend, uit de textiel branche, waar, bij een toch zeer ge ring gedeelte van de totale omzet ten, een bedrag van bijna f40.000, te veel werd betaald. Dit teveel van f40.000 verminderde da waarde van het voor die transacties beno digde geld uiteraard met pen. gelijk bedrag. Welbewust 'wlas hier dus ie waar destijging van het geld tegjeinge- werkt. De strekking van dit voor beeld zal nu duidelijk genoeg zijn. Hoe meer men van enig product voor «en bepaalde hoeveelheid geld kan kopen, hoe meer de waarde van het geld stijgt. Allen die dus boven de vastgestelde prijs kopen of verkopen werken de waardestij ging van het geld tegen. Zal de ver koper in het bovengeschetste geval en in andere soortgelijke gevallen uiteraard uit zelfzuchtige overwe gingen handelen, voor ie koper lig gen de zaken heel anders. De ko per is niet alleen, zij het dan mis schien onbewust, mede schuldig aan de waardevermindering van het geld, hij is direct dupe, want hij betaalt een prijs, die niet equiva lent is met hetgeen hij ervoor ont vangt. Hieruit blijkt 'het grote belang van een positieve medewerking van alle bevolkingsgroepen om het geld weer de gewenste stabiliteit te geven. Hier staat een groot nationaal be lang op het spel. Velen zullen wel licht verwijzen naar de veel bespro ken „vrije concurrentie" als de enig •gewenste prijsregulerende factor. Afgezien nog van de vraag of vrije, concurrentie to de volle betekenis van het woord, ooit nog een kans zal krijgen volledig door te werken daar dient toch in elk geval te worden hedaehl, dat wlij thans in een overgangsperiode leven. Enigerlei vorm van distributie zet de waarde van de vrije concurrentie Volledig op losse schroeven. En de schaarste aan voedingsmiddelen en grondstoffen voor de industrie maakt distributie nu eenmaal nood zakelijk. Er is dus geen andere weg, dan door middel van prijsbe- beersing te komen tot een zo hoog mogelijke opvoering van de geld waarde. De consument, die hieraan medewerkt bespaart tevens cp zijn uitgaven. Nederland staat aan >cie vooravond van de dag waarop het Marshall plan ten uitvoer zal worden ge legd. Reeds tan overvloede is er op gewezen, dat deze hulp niet anders bedoeld1, dan de zelfwerk zaamheid' der volkeren respectieve lijk mogelijk te maken en te prik kelen. Daartoe is het dus nodig dat in de Nederlandse huishouding alle beschikbare „krachten" aan hun volle rendement toekomen. In financiële taal betekent dit niet an ders, dan dat men over de hele li nie komt tot een juiste waardering van de gulden, die niet snel ge noeg zijn vooroorlogse waarde kan herkrijgen. Ongewenste Duitsers uit Nederland Naar aanleiding van de dcor de minister van justitie gedane toezeg ging 'bij de 'behandeling der justitie begroting is aan de Tweede Kamer ter kennis gebracht het resultaat der besnoeiingen tot 1 Januari j.l. van de door de minister ingestelde zeven commissies van advies inzake de voorgenomen verwijdering uit Nederland van ongewenste perso nen van Duitse nationaliteit. In to taal' werden 531 gevallen behandeld, umarvan in 270 gevallen tot uitlei ding, in 179 gevallen tot het verle nen van een verblijfsvergunning en in 62 gevallen tot het instellen, van een nader onderzoek werd ge adviseerd. Ongeregeldheden te Praag tijdens studenten-demonstratie Benesj heeft voor de overmacht moeten zwichten Hij heeft het kabinet van Gottwald aanvaard, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd. TT et lijkt op een normale eoalitie- regering, maar die werke'ajkhiqiij is anders.Die communisten en de links georiënteerde sociaal demo- dratien, vormen da meerderheid en bezetten overal 'die sleutelposities, zodat zij op elk terrein hun invloed kunnen laten gelden. Die grote druk van binnen uit is president Benesj blijkbaar te sterk geweest. Overal zijn die communis- tiisdhie „lenmitéis van actie" als pad denstoelen uit de grond gerezen en zij hebben 'dadelijk het heft in handen genomen. In de fabrieken heerst „die nieuwe ordie": arbeiders die het met het nieuwe regiem niet eens zijn,- worden op staande voet ontslagen. Bovendien hadden de communisten, tezamen met de soci aal democraten de meerderheid in het parlement: 153 van 300 zetels. Zij waren dus in elk geval in staat geweest om hun wil door te drijven. n ie studenten hebben Benesj hulde willen bewijzen,, door een grote demonstratie voor zijn paleis te houden. Een afvaardiging van vijf main werd, in het paleis toegelaten. Toen deze wat lang toefden, vorm den de demonstranten spreekkoren. Zij riepen: „Geef ons de republiek van Masaryck terug". Onmiddellijk daarop werd door de politie en «Je gewapende eomité's van actie op de demonstranten gevuurd, met Ihet gevolg dat 'enkele studenten gedood of gewond, werden. De rest w>enj met geweerkolven uiteengedreven. In verschillende steden, o.,a. in Bratislava, de hoofdstad van Slo wakije werden de gemeenteraden ontkenden en ingenomen door de eomité's van actie. Vluchtelingen, die de Oostenrijkse grens konden overkomen, vertellen dat het op treden der eomité's van actie en gewapende arbeiders even erg is als indertijd bij Ihet binnentrekken van de nazi's. De aartsbisschop van Praag heeft zien tot het volk ge richt met een oproep tot kalmte, verantwoordelijkheidsbesef en hand having van wet en orde. Doch in sombere stemming vroeg de kerk vorst zich af: „Heeft het nog zin te spreken?" Washington en Lon den praten, maar Moskou slaat toe, snel 'en hardi! I I Rusland experimenteert met raketten Aan die Duitse Oostzeekust ligt het plaatsje Peenemiindie, dat ge durende ide oorlog een proefstation bezat wiaar die Duitsers experimen teerden met de beruchte V I V-II projectielen. Sinds Mei 1945 ligt Peememiinde in de Russisch© zóne ien nu experimenteren die Rus sen met raketten die over de Oost zee en die Scandinavische landen, vliegen. Volgens die luchtvaartkundige me dewerker van de Times vliegen de raketten met buitengewoon hoigs snelheden, Men heeft deze gemeton met ©en stopwiateh en het bleek dat de gevaarten per seconde twee a drie kilometer aflegden. Hun hoogte varieert tussen 25.000 voet en dicht boven de boomtoppen. Er slaat een blauwgroene vlam uit, maar zij laten,in tegenstelling tot de raketten welke de Duitsers ge bruikten, geen rooksporen achter. De tijd,, wiaarop zij meestal worden waargenomen, is half tien 's mor gens. i In de afgelopen wieken zijn de projectielen driemaal gesignaleerd' door piloten van de D.N.L., ide Noorse luchtvaartmaatschappij. Van officiële zijde verneemt Reu ter, d,at Imam Jahia, de gestorven koning van Jemen, vorige maand door leden van „het Jemenitisebe bevrijdingsfonds" in zijn bad -ge worgd, is. Het Arabische bureau te Londen heeft een telegram ontvangen van Bourgceiba, nationalistisch leider van Tuin is, die zich thans te Kaïro bevindt, waarin verklaard' wordt, dat „tengevolge van voortdurende droogte en het gebrek aan voor zorg van die Franse autoriteiten" gehele stammen in Tunis door de honger gedecimeerd worden. J Een enkel woord, verraadt f een ganse ziel'. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 27 Februari Vannacht weer matige vorst, over dag zonnig weer met to de middag temperatuur tijdelijk boven het vriespunt, vrij krachtige wind tus sen Oost en Zuid-Oost. 27. Zo® bp 7.32, olndier 18.13. Maan |op 22.12, einder 8.54. Laatste kwhrtiier 2 Maart. Bijslag op invaliditeits- en weduwenrenten De minister van sociale zaken ear van financiën hebben een w/etsani- wierp ingediend, waarbij op dé in- validiiteits- en wiedüwenreriten iln gevolge die Invaliditeitswet een bij slag wordt verleend van honderd procent. Verder voorziet het ontwerp van wet in het verlenen van een afzon- dierlijke gezinsbijslag van vijfender tig gulden per maand aan gehuw de mannelijke rentetrekkers en aan met deze gelijk te stellen catego rieën van rentetrekkers, alsmede aan weduwen, die een weduwen- rente krachtens die Invaliditeitswet genieten en kinderen te haren laste hebben en in nader aan te wij zen gevallen' aan gehuwde vrou wen. Hiet lontwerp-kindierhijslagw'et voor rentetrekkers bestaat daarbij dan rentetrekkers bestaat daarbij dam nog een kinderbijslagregeling voor de kinderen van de rentetrekkers en voor iwezen. Verbod van opvoering toneelstuk toegelicht De burgemeester van Amsterdam heeft in de raad zijn verbod van >de opvoering van het toneelstuk J. F,. Coen toegelicht. Het stuk van Slau- erhoff schetst een grove koloniale mentaliteit, die inmiddels volledig is afgezworen. Na moeilijke onder handelingen heeft de regering met haar overzeese politiek opnieuw vertrouwen gewonnen. Het moet, aldus de burgemeester, uiterst in opportuun worden geacht, dit stuk te spelen op een gala-avond, waar op een lid van de regering als er>e< voorzitter en andere hoge autoritei ten aanwezig zijn. Mien had moeten bedenken, dat het stuk een pijnlijke indruk moest maken op deze auto riteiten, op het gehele Nederlandse volk en dat van Neberlanids-ünidië, De openbare orde zou er ernstig door in gevaar kunnen worden ge bracht. De Benuekomse advocaat en oud- voorzitter van die N.C.R.V., mr. A. v. d. Deurne, is door de Arnhemse rechtbank wegens opzettelijke belas tingontduiking voor ,een bedrag van ruim dertigduizend gulden veroor deeld tot een half jaar gevangenis straf met aftrek van 20 September af. De eis luidde een jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1