leder zijn deel Wij de weg - De Staat zijn rail Ingezonden Mededeeling Uren,, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank Onder deze slagzin voeren de 11.000 transportbedrijven, die teza men het Nederlandse beroepsver voer vormen, momenteel een uitge breide actie tegen bet Wetsvoorstel Autovervoer Goederen (W.A.G.),dat kortgeleden bij de Tweede Kamer werd ingediend en binnenkort zal Worden behandeld. Om deze actie kracht bij te zetten en om 'bekend heid te geven aan hun inzichten hoe een wettelijke regeling voor het wegvervoer moet Worden op gebouwd,' hebben de beroepsver voerders hun vrachtauto's beplakt met slagzinnen en affiches, waar op hun wensen tot uitdrukking worden gebracht. De transportondernemers wijzen er op, dat de thans ingediende Wet Autovervoer Goederen als twee druppels water lijkt op de Wet op het vervoer autobussen. Op grond van deze wet w'erden tal rijke particuliere bedrijven van het wegvervoer uitgesloten en het re sultaat was een „stille vakorganisa tie" van het autobusvervoer. Met dit voorbeeld voor ogen is het niet te verwonderen, dat het thains in gediende Wetsvoorstel Autovervoer Goederen ter regeling van het ver voer met vrachtauto's weinig ver trouwen bij, de transportonderne mers wekt. Ben soepel' werkend, nooit falend vervoerapparaat is een der voor naamste gereedschappen voor het het maatschappelijk leven tot komt- het maatschappelijke leven tot stilstand!. Wereld voedselproductie lager dan voor 1940 In het overzicht van het Ameri kaanse Departement van Landbouw) inzake die wereld-voedselpositie -werd, medegedeeld, dat de wereld productie van de belangrijkste le vensmiddelen gedurende 19471948 naar wordt verwacht slechts iets hoger zal zijn dan verleden jaar, doch nog belangrijk beneden heit vooroorlogse gemiddelde. In sommige gebied,en wtaair de productie op een lagen trap staat, is het voedsel tekort thans ftog nijpender dan een jaar geleden en in verband, met de toename van 10 pet. van de bevolking, zijn de we reld-voorraden hoofdelijk omgesla gen aanzienlijk kleiner dan voor de oorlog. Volgens het rapport zal de alge mene voedsel-positie vah Europa waarschijnlijk nog slechter worden voordat de nieuwe ooigst is binnen* gehaald,. Het ongewoon slechte weer was hoofdzakelijk verantwoordelijk voor de slechte oogst van 1947 itol Europa. De Europese oogst van broodgranen iln 1947 bracht 16 pet. minder op dan in 1946 en bedroeg zelfs minder dan 65 pet- van bei} gemiddelde over de jaren 19,33'37. Gevangenentransport uit Bondowoso In antwoord op vragen van 'de heer De Groot betreffende een ge vangenentransport in goederenwa gens uit Bondowoso heeft de minis ter van Overzeese gebiedsdelen me degedeeld, dat het transport be stond uit 100 personen, waarvan 18 militaire gevangenen en 82 bur ger-arrestanten, aangehouden op grond van verstoring van rust en ordS of samenspanning daartoe. Ge arresteerd is de commandant van het transport. Het is nog niet be kend tegen welke personen een vervolging zal worden ingesteld. Het voorlopig onderzoek is evenwel ge sloten en de verwijzing van de zaak naar de krijgsraad is binnen kort te verwachten. Aan de rege ringscommissaris van Oost-Java is opgedragen spoedig het nodige te verrichten voor de uitkering van een passende schadeloosstelling aain U kent dat. Door die zagerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft eèn 'wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van scha delijke .zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw apotheker of Drogist. de nabestaanden' van de bij dit transport omgekomen gev'amgenen. Kaasrantsoen half Maart op het oude peil Met ingang van 15 Maart zal het kaasraintsoen geheel op het oude peil Worden gébracht. Van die da tum af zullen die volwassenen van 21 j aar isn ouder en kinderen van vijf tot en met veertien jaar honderd gram kaas par week ontvangen en de kinderen van vijftien tot en met twintig, jaar hohderdvijftig gram. De allerjongsten krijgen vijftig gr, per iwleeik. Verleturen bij de D.U.W. beter betaald Bijj beschikking van de minister van Wederopbouw 'en Volksbuisves- tiing a.i. is bepaald,, dat met ingang van 9 Februari die betreffende arti kelen in de loon- 'en traimiingsirege-r, ling van de D.U.W. als volgt moetent worden gelezen: „Wanneer ein voor zolang door -ongunstige wtesrsge- s'teldtoeid (uitgezonderd stoeeuwl; vorst ien de gevolgen daarvan) niet kan wordien gewerkt, ontvangt de wtsrknemer 80 pet. van het voor hem vastgestelde uurloon per ver- letuur.' Deze wijziging komt o.m- hierop neer, dat met ingang van 9 Fetolr, niet meer 70 pet. maar 80 pet. vami het uurloon vooir verlet-iuren we gens ongunstig weer aan de werk nemer wioirdt vergoed1. De provinciale financiën Ingediend is een wets ontwierp1 van wet tot herziening van de regeling der provinciale financiën- Tot en met 1940 konden de provinciën in haar behoefte aan algemene dek kingsmiddelen voorzien door hef fing van ten hoogste 40 opcenten op id© rijksinkomstenbelasting, 40 opcenten op de vermogensbelasting en 50 opcenten op die grondbelas ting, waarvan de zuivere opbrengst kon worden gesteld op rond f39.416.0C0. Daarnevens genoten zij op grond van de overgangsbepalin gen van de wet van 1905 rijksuitke ringen tot een totaal bedrag van ongeveer f627.000. Dalende belastingopbrengst en stijgende lonen en prijzen hebben een toestand doen ontstaan, dat de meeste provinciën worstelen om het voortbestaan der financiële zelf standigheid. Aan een reeks bezui nigingen en aan de reserves is het te dankenr dat zij er, met uitzon dering van Zeeland, welke haar be groting met een tekort van, f 500 000 moest afsluiten, tot nog toe in ge slaagd zijn financieel zelfstandig te blijven. In het wetsontwerp, dat geba seerd is op de adviezen der com missie-Oud, is geen uitbreiding van het eigen belastinggebied der pro vinciën opgenomen. De voorkeur is er aan gegeven het beginsel van het Provinciaal verdelimgsfonds verder uit te breiden, waarbij wel verband gelegd wordt tussen het genieten van een rijksuitkering en de mate, waarin het eigen provinciaal belas tinggebied wordt gebruikt. De ver deling geschiedt voor een derde naar hef a-antal inwoners, voor een derde naar de oppervlakte en voor een derde in gelijke delen. De totale rijksuitkering wordt gesteld op 0.7 pet. van de in de rijksbegroting voor 1848 geraamde opbrengst van de. rijksbelastingen dl. ongeveer f 16.280.00». Gestrande baron was Gesta'po-man t De mysterieuze baron, die eni-g-g weken geleden met het zeiljacht' Trygg bij Terschelling is gtestrand en sindsdien, met zijn drie reisge noten te Groningen in arrest ge houden wordt, blijkt inderdaad als Gestapoman ts Lissabon en moge lijk oiok in Spanje werkzaam1 te Zijn geweest. Zijn juiste naam luidt barcin van Heeckeren d'Anthes. Een verzoek I van Frankrijk om zijin uit levering kan dezer dagen Wtorden verwacht. Het is nog niet hek-end, of -ook Nederlanders het slaöhtof- fer van zijn werkzaamheden zijn geweest. De baron, wiens moeder een Chi leense is, was vermoedelijk op- 'weg van Scandinavië naar Chili. De drie andere opvarenden van het zeil jacht hebben nietis uitstaande met de Gestapozakén van de gestrande baron. Oud gevangenen huldigen bewakers Hlet zal wiel zelden zijin v-oorgé- 'komen dat oud-gevangenen zo met hun bewaarders Waren ingenomen, dat zij- deze gingen huldigen. Zater dagmiddag gebeurde dit te Arn hem-, waar een tweehonderd' ex-ge vangenen van het Arnhemse huiis van bewaring uit alle delen van het land, wiareto bijeengekomen om de bewaarders en bewaarsters vato dit ihuiis, die hen tijdens de oorlog teen zij politieke gevangenen waren hadden geholpen met het over brengen van berichten, levensmidde len -en boodschappen, hulde te be- wijz-en en dank te brengen. Aan hen, 29 in getal, werdien een oorkonde en een radio of een geschenk -onder couvert uitgereikt. Te Havana is de Cubaanse minis ter vooir sportaangel-egenhedien tij- diens carnaval door revolverschoten vermoord. De Griekse regering heeft een lente-offensief tegen de partisanen aangekondigd', waarvan het zwaar tepunt in het Noorden des lands zal liggen. Midden -en Zuid-Californië heb ben van de eerste -droogte sinds mensenheugenis te lijden. 28 -dis tricten zijn noodgebieïen verklaard. Naar aanleiding van het bericht dat geen rijvergunningen wórden- verstrekt voo-r auto's van de jaar gangen 1934 en ouder, tenzij hier van kan worden aangetoond, dat ze in go-ed-e staat verkeren, deelt de Koninklijke Nederlandse Motor rijders-Vereniging mede, dat dit niet van toepassing is op motorrijwielen. Verscheidene -dorpen in Zuid- O-ost-Bngelanid zijn door sneeuwval geïsoleerd. Het vervoer in het ge hele Zuidelijk -deel van het land dreigt door sneeuw onderbroken te wo-rden. Ook in Parijs en Berlijn is sneeuw gevallen. Vo-igens het onder Sowjet-con- tröl-e staafde Berlij-nse radiostation wonen 300.000 inwoners van het Ruhrgebied nog in kelders en schuilkelders. Het in 1937 ges-loten non-agres siepact tussen de Chinese republiek en de Sowjet-Unie is automatisch met 2 jaar verlengd, daar geen der beide partijen van het recht tot opzegging gebruik heeft gemaakt. Generaal Jean Ganeval, d-e com mandant van de Franse sector van Berlijn, -heeft het onder Sowjet- licentie verschijnende blad Fe lin am Mitiag" in zijn sector verboden. Thans zijn vijf bladen onder Sow- jet-iicentie i-n de Franse sector verbaden. RADIO PROGRAMMA Donderdag 26 Februari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gym-n.; 7.30 mor gengebed; 7.45 gram.; 8 nieuws 8.15 pluk de dag; 9 Voo-r -de vrouw; 9.05 oehtenidöanicert10 gewijde mu ziek; 10.15 morgendienst; - 10.45 gram.; 11 de Zonnebloem; 11.45 koorzang; 12.03 lichte pianomuziek 12.30 weer overzicht; 12.33 orkest en zang; 12.55 zonnewijzer; 1 uitwis 1.25 orkest; 1.45 hors d'oeuvre; 2 Musette-orkest; 2.40 causerie voor ld© vrouw; 3 pianoduo; 3.30 Nederl. strijkkwartetten; 4 bijbellezing; 4.45 NCRV-kwartet; 5 radio-jeugdjour naal; 5.30 zang en piano; 6 Spaanse klanken; 6.15 CNV-kwartier; 6.30 Ned. -strijdkrachten7 nieuws; 7.15 causerie; actueel geluid; 7.45 RVD; 8 nieuws; 8.05 programmaproloog; 8.15 studi-oi-steravo-nd9.S0 familie- competitie; 9.50 met band en p'laa-t; 10.15 vaart der volken; 10.30nieuws 10.45 avoindo-verd-enkimg1112 slortaccoord. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 marsmuziek; 7.30 o-öhte.nidrhythme; 7.50 dagopening; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.42 gram.;, 9.15 morgenwijding; 9.30 waters-tanden; 9.35 arbeidsvitaminen; 10.20 voor de vrouw; 10.35 viool; 10.50 voor de kleuters; 11 orgel en zang; 11.45 causerie; 12 de kwintetspelers; 12.30 weerpraatj-e; 12.33 in 't spionnetje; 12.38 piano; 1 nieuws; 1.15 Metro pol e-orkest; 1.45 gram.; 2 voor de vro-uw; 2 20 Nederlandse componis ten; 3 voor zieken en gezonden; 4 u kunt het geloven of niet; 4.05 gram.; 4.25 vraaggesprek; 4.40 ver geten Nederlandse muz'ek; 5 AVRO kaleidoscoop5.20 welk dier deze week? 5.30 gram.; 5.50 voor de jeugd; 6 nieuws; 6.15 -sportpraatje; 6.30 hij en zij- 7 het kl-ökje .van zeve-n; 7.05 Tom Poes; 7.15 piano; 7.30 radio-volksmuziekschool; 8.00 nieuws; 8.05 eeh-oi van -de dag; 8.15 Die Jahr-eszeiten van Haydn 9.30 Fie Carel-sen telefoneert; 10.15 The Romancers; 10.45 causerie; 11 nieuws; 11.15 -dansmuziek; 11.45— 12 0-rge» Uitspraken Tribunaal L. Pa-danos te Bruiniisse. Interne ring gelijk a-am bewaring, te weten van 27 November 1944 tot 15 Januari 1946. Verbeurdverklaring van het vermogen van beschuldigde beperkt tot een bedrag van f 10.000 plus -ontzetting rechten. A. C. Bom te Haamstede. Inter nering 2 maanden voorwaardelijk, icmder to-ezi-dhtstelling S.TJP.D. -en verplichting tot arbei-dien. L. Aarn-ouids-e te Haamstede. In ternering gelijk aan bewaring van 14 Juni 1945 tot 15 November 1940 ben-evens ontzetting rechten. J. F. D-ikk-enberg te Heemskerk. Vernietiging uitspraak 2e Kamer t.a.v. de -opgelegde maatregel van internering. Opnieuw uitspraak -d,oen- den: Internering 1 jaar voorwaar delijk m-et -een proeftijd van, 3 jaar; bevestiging van -die uitspraak vpor het -overige. H. Stout-en te Brouwershaven, voorbeen te Zierikzee. Het onder zoek zal buiten de zitting ,iwarden- voortgezet. KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Zierikzee: Ds. J. P. Geels te Den Haag—Oost. Het Prinselijk gezin is voorne- -tmens in hot midden van de vol gende maand voor enige weken va cantia naar Zwitser! and te gaan. Te Zwolle is dezer -dagen iets bijzo-ders gebeuld. Een schaap heeft er name'ijk het le^en geschon ken aan vier o-oi'amme-en. En het is al een zeldzaamheid als bij drie lammeren geen enkele ra;m ie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2