100 ZEEMLAPPEN De Gruyter Filmvoorstelling augustus ADVERTENTIES Dr Mazzola Algemene Vergadering „GROENE KRUIS" Sportvereniging „D.S.S." JUBILEUM UITVOERING Gymnastiek en toneel v Na afloop Bal VERHAGE'S Galanterie- en CONCERTZAAL BIOSCOOP gemeubileerd huisje Aandelen Coöperatieve Suikerfabriek Dinteloord Tuinb. Ondern. „HET SAS" Tomaten-, Komkommer-, Meloen en verschillende Bloemplanten, J. A. TEN HAAF Huishoudster gevraagd Net Meisje SUCCESJES „Dinteloord" bestaat veertig jaar In October van dit jaar zal het veertig jaar zijn geleden, dat voor notaris Mertens te Roosendaal de akte van oprichting werd gepasseerd van de coöperatieve beetwortel suikerfabriek „Dinteloord". Het was in die tijd een moedige daad, een suikerfabriek op coöpera tieve grondslag te stichten. De op richters, de heren dr. J. Geluk te Bergen op Zoom, Kakebeeke te Goes, W. Kakebeeke te Rilland en G. Versluijs, burgemeester van Fijn aart. kunnen terecht worden be schouwd als pioniets in de Neder landse suikerwereld. De oprichting van de „Dinteloord" en het succes van deze onderneming hebben de stoot gegeven tot de oprichting van vele andere coöperatieve fabrieken. In October 1909 begon de eerste campagne, zij duurde 73 dagen. Ge werkt werd met 475 .arbeiders en in totaal werden 63 kg mlllioen bieten verwerkt, die 87000 zakken van 100 kg ruwe suiker opleverden. Onder leiding van de eerste direc teur, nu wijlen dr P. Vlekke, breidde de fabriek zich snel uit, en niet alleen werd de capaciteit aanmer kelijk vergroot, maar achtereen volgens kwamen et ook een pulp- drogerij en een wltsuikerinstallatie gereed en in een later stadium werd ook de vervaardiging van allerlei nevenproducten ter hand genomen. Vijf en twintig jaar na de oprich ting vermaalde Dinteloord in één campagne ongeveer 350 millioen kg bieten, waaruit ongeveer 470.000 zakken witsuiker werd gemaakt. Zij was verreweg het grootste bedrijf in haar soort in ons land en ver schafte in de campagne werk aan een kleine 1200 arbeiders binnen en nog ruim 300 man buiten de fabriek een ontwikkeling die ook daarna niet stilstond. RECHTSZAKEN Om de erfenis De rechtbank te Bieda heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 66-jarige Roosendaler M. D. Deze had geweigerd medische hulp in te roepen voor de ernstig zieke 80 j. F. van Trijp, die bij hem in huis was, omdat D. meende, dat daardoor diens erfenis, die hem na zijn dood ten deel zou vallen, hem nog kon ontgaan. M. D. werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd; onvoorwaardelijke geldboete van 2000 gulden of 4 maanden hechtenis. De boete bedraagt een derde deel van de erfenis die de man zal ont vangen. Dure kies getrokken Een tandarts te Terneuzen, die er van verdacht werd te hoge rekenin gen te hebben ingediend bij zijn cliënten, is door de tuchtrechter voor de prijzen veroordeeld tot een boete van f 1600. Tegen zijn assistente werd een vervolging wegens mein eed gelast, in verband met een door haar afgelegde getuigenverklaring. Kantonrechter Tholen Zitting op Vrijdag 20 Febr. Als eerste kwam voor J. - P. te St.-Maartensdijk, wegens niet spui ten van zijn aardappels tegen Colo radokevers. Eis f 50 of 25 dagen Uitspraakf 25 b. L. W. te Seherpenisse was in overtreding van de Vestigingswet. Eis f 25 ,of 12 id. Uitspr. voor onbe paalde tijd aangehouden. A.. v. 'd. W. te Seherpenisse, we gens overtreding Leerplichtwet. Ejs f25 of 14 d. Uitspraak idem. J. v. N., te Poortvliet had run deren laten lopen, op andermans grond. Eis f 15 of 8 d. Uitspr, f 5. J. v. d* L. te Oud-Vossemeer stond terecht omdat hij zijln hond had laten lopen op jachtterrein;. Eis en uitspraak vrijspraak. P, v. d. Z, te Tholen had zonder permissie indertijd de Thoolse brug gepasseerd ondanks het bord ver boden toegang. Eis f4 of 3 d. Uitspraak fl. Toen kwam voor J. v. P, te Oud- Vossemeer, welke indertijd in grote snelheid met te zware vracht de pont was opgereden, waar blij' hij toen met de vrachtauto de Een dracht in reed. Eis f50 of 30 d. Uitspraak f25 en f10. L. O. te St.-Maartensdijk had ge reden zonder licht, waarvoor zij f 2 moest betalen. J. Sw. te Tholen wias in over treding met de Loterijwet. Eis f50 of 20 id. Uitspraak f25. J. H. te SL-Anmalanid wegens rij den zonder l'ieht kreeg f 2. Wegens overtreding Jachtwet ston den hierna terecht C, A. en Z. Fr. te Tholen, wélke zonder schriftelijk bewijs van de eigenaar op verbo lden grond had gejaagd. Eis A. f25 of 10 id.; Fr. f 15 of 8 d. Uitspraak f 10 en f 5. I. A. H, te Poortvliet had een hoind achter een haas laten jagen. Eis f25 s. 10 d. Zaak werd aange houden tot het horen van getuigen. Chr. M. te Tholen was in over treding met de bouw* en Woning- verordening, te Tholen. Eis f 15 of 8 d. Uitspr. f 10., Als laatste kwam voor de groene tafel J. Seh te Tholen, welke min derjarige kinderen werk had laten doen in zijn pellerij. Eis 2 m. f15 iof 2 m'. 8 d. Uitspr. 2 m. f10 SPORT Wandeltochten door Schouwen Naar de organisatie-commissie van de wandeltochten op Schouwen- Duiveland ons mededeelt ligt bet in de bedoeling de begin Mei te houden wandeltochten door een mooi gedeelte van Schouwen's Westhoek te doen plaats hebben. Van het verzamelpunt Zierikzee zullen de tippelaars(stezs) naar de startplaats worden vervoerd van waaruit ze over een parcours van 30 a 35 km. naar Zierikzee terüg- wandelen. Nadere bijzonderheden, worden nog bekend gemaakt. Lief hebbers kunnen dus alvast gaan trainen. Coöp. Veilingsveren. Z'zee Veiling van 20 Februari Prei f 41—47, spruiten f 27—56, witlof ,f 15—41, kroten f 10. kool rapen f 7, rode kool f 17, witte kool f 12, savoye kool f 20, peëo f 9 12, uien f 26, Goudreinet f 2856, alles per 100 kg; bosselderij f 5—9 per 100 bos. De overstroomde gebieden iat m'iididein-Turikïje behoren tot de rijk ste landbouwgebieden van 'dit laawL Hele dorpen zijn door de vloed weggevaagd.. De oogst is vernield en het vee verdronken. De grootste inkomens in de Ver» Staten tussen 1944 en de helft van 1946 werden verdiend door de film- magnaat Louis B. Mayer met 50257K dollar en bij de vrouwen door Dean- na Durbim met 262875 dollar. De Japanse commandant van de „Wildé Tijgers" op Sumatra, is ge vangen genomen. Na dé capitulatie van Japan organiseerde hij het ver zet tegen de geallieerden. Hij ter roriseerde de burgers in het Nie mandsland, van wie er honderden werden gedood. De Bru 30 is op dé Waddenzee in het ijs bekneld geraakt. De uit drie leden bestaande bemanning werd van boord gehaald en over 'het ijs naar Schiermonnikoog ge bracht. Met groote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons dochtertje JANNA DIENA. (Janny) Haamstede, 21 Febr. 1948 Scheepswerfstraat 33 M T. v. d. POL G. N. v. d. POL—Boot Heden ovetleed. tot onze diepe droefheid, onze beste zwager LEENDERT STOEL, in de ouderdom van 47 jaar. Uit aller naam. L. I. FONDSE Zonnematte, 20 Febr. 1948. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank aan allen, voor de prachtige en spontane wijze waarop ik ben verwelkomd bij mijn terugkeer uit Indië. In 't bijzonder een woord van dank aan Burgemeester en Wethouders voor hun per soonlijke ontvangst. Sergt. W. v. d. BERG, Vrouw en kinderen Zonnemaire, 20 Febr. 1948 Voor Uw bewijs van mede leven, ondervonden tijdens de ziekte en na het overlijden van onze innig geliefde onverge telijke zoon en broeder, HEN DRIK JACOB HENDRIKSE. betuigen wij U onze hartelijke dank. A. J. Hendrikse N. C. Hendrikse-Bakker Leny lem. Wisseketke, Febr. 1948 Woensdag 25 Februari, 9—11 uur, spreekuur in het Ziekenhuis te Noord- gouwe. van het te Kerkwerve op Woens dag 25 Februari 1948, des avonds 7 uur, in Café van den Bos te Moriaanshoofd. Onder punten van behandeling o.m. Contributieverhoging. Nieuwerkerk ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan, op 26 en 27 Febr, a s. in de Meebaal te Nieuwerkerk Aanvang 7.30 uur (precies) Entree f 1,25, rechten inbegr. Plaatsbespreken a f 0,10 aan de zaal Muziek: De vrolijke Ducband uit Bergen op Zoom Zanguitvoering in de Ned. Hervormde Kerk te Noordgouwe is uitgesteld tot Dinsdag 9 Maart Bijlen en handbijlen, beugel- zagen en spanzagen, poken en kachelhaakjes H. Padmos Dz., Molendijk 129, Nieuwerkerk. Wederom zijn wij in staat te verdelen Iedere koper ontvangt van 23 Februari tot 28 Februari een genummerde cassabon., Volgende week worden de geldige nummers in de courant bekend gemaakt. ZIERIKZEE Speelgoedhuis Op Uw keuzebÖn een ontbijtkoek en 2 ons biscuits waarvan één; ons GRATIS V i HEDENAVOND 8 UUR Eenmaal per week naar de fllm Gevraagd voor de maand Augustus te huur een voor 3 volw. personen en 2 kinderen. Zo dicht mogelijk bij zee en strand of duinen. Brieven met inlichtingen en prijs aan B VAN DER HAER Koningslaan 63, Utrecht. OntvangenPetroleumstellen, aluminiumpannen. kootsch p- pen en andere hubhoudelijke artikelen. H. PADMOS Dz.. Molendijk 129. Nieuwerkerk. Te koop of te huur; G. L. Klompe, Nieuwerkerk. Wij leveren tegen Mei wéér de bekende prima dat ons sedert 1943 niet mogelijk was. Aanbevelend middelb.' leeftijd, huwelijk niet uitgesloten. Brieven onder no» 197, bureau van dit blad. z. z. g g. in een winkel. Te bevr. boekh. W. DE VRIES Rz Zierikzee. (1—4 regels) f 1,p. stuk Te hoop Pickup met versterker en enkele platen. A. Wlllemse. Reg^nboogstraat C 382, Zzee. Linnenkast prijs f 40, Naaimachine. C. Kloet, Noordgouwe. Een spekrek en een deur met kozijn. W. Folmer, Noordgouwe. Herenfiets „Ballon", gemoffeld M. v. d. Hoek, K 51, Kerkwerve. 1 paar nieuwe schaatsen, schuitjes maat 25. Te bevr. agent Stoutjesdijk, Nieuwer kerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 4