ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i 1 OOSTENWIND WESTENWIND WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 MAANDAG 23 FEBRUARI 1948 Noi. 15827 101e Jaargang ABONNEMENT Brgs per 3 maanden bi] vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Sehuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Qchtman Lange Nobeistraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sucoesjes maximum 15 m'.m. (4 regels) f 1,— per stuk. AFRIKA IN DE BRITSE INTERESSESFEER Toekomstig vetproduct Naar de correspondent van het AH. weet roede te 'delen, zullen de Frans-Britse besprekingen over koloniale vraagstukken zich beper ken tot het Afrikaanse continent. De besprekingen tussen Frankrijk Engeland en België/ over typische Afrika-problemen zijn niet vian van daag of gisteren, maar nu is door de rede van minister Bevin aan deze besprekingen een nieuwe im puls gegeven. De Engelsen willen Afrika maken tot de voorraad schuur van West-Europa. Aan de gevoerde besprekingen zullen der halve nieuwe discussies worden toegevoegd, in het bijzonder wat de voedselvoorziening betreft. Vo.Qr zo"'er Nederland betreft lijkt het niet onmogelijk, dat deze Afrika- plannen tenslotte tot Z.O. Azië zullen worden „doorgetrokken", maar dat is in ieder geval nog verre toekomstmuziek. Afrika is een rijk land Afrika is een rijk land, met „on begrensde" mogelijkheden. Snel en zonder onoverkomenCljke moeilijkhe den kunnen daar grote terreinen, werden ontgonnen én als plantages ingericht. Een voordeel daarbij is dat juist door de uitgestrektheid de kans-gering is om' met de natio nalistische inheemsen, 'in conflict te komen. Toch zijn er ook moeilijk heden, al zijn deze dan vain tech nische aard. Over het „aardno'tenp'lain" voor Oosf-Afrika citeert het A. H. de Britse „Economist". „Terwijl het plan bestond voor 1948 reeds 15Q.OOO acres te bezaaien, is slechts 10.000 acres in cultuur gebracht. Gebrek aan zware trac toren, welke ook de Ver.' Staten niet verschaffen konden, minder goede conditie van gebruikte lleger- goederen, noodzake'ijke reparaties, het trainen van inheemse chauffeurs de aanleg van wegen en spoor wegen hebben veel mesr tijd geëist dan men had vermeed. Nu, echter de eerste bezwaren zijn ove'vvon- nen en men de juiste methoden heeft gevonden tot het ontginnen der velden, hoopt men sneller te kunnen, slagen". Het vredesverdrag voor Oostenrijk in de maak Zaterdag zijn te Londen de plaats vervangende ministers van buiten landse zaken van de Grote Vier bijeengekomen, om! te confereren over een vredesverdrag voor Oos tenrijk, gebaseerd op de territoriale status vain d:i,t land in 1937. Reeds in de zomer van het voriige jaar zijn de Fransen met een reeks voorstellen voor die dag gekomen, die bedoeld waren als eein com promis. Later heeft Rusland zijn efeèn bekend gemaakt en thans pro beert men, uit d.e Franse voorstellen en de Russische eisen een basis te destilleren voor een bevredigende regeling. Sinds men praat over het Oosten rijkse vredesverdrag, is de kwestie oer Duitse bezittingen in Oostenrijk het grootste struikelblok geweest. Dat dat nog steeds het geval is, blijkt uit 'de uitlatingen van de plaatsvervangersals we 'de kwestie van de Duitse activa op kunnen) «dossen, komt alles in orde.Niette min doen de Fransen, Engelsen 'en Amerikanen alle (mloeite om dat kardinale punt uit te stellen en voor het laatst te bewaren. De Russien willen ze ieerst behandelen, zodat die heren het weer niet eens zijln. Zullen ze bet ooit worden? De Saar economisch bij Frankrijk ingelijfd Britse, Franse en Amerikaanse deskundigen hebben, na wekenlange onderhandelingen overeenstemming bereikt over drie belangrijke pun ten: steenkool, herstelbetalingen en de handel tussen hot Saargebied en de rest van Duitsland, waarmede de economische inlijving van het Saar- gCbied 'bij Frankrijk een feit is geworden. Tojfc 1 April 1949 zal Frankrijk el ke maand over een grotere hoeveel heid kolen kunnen beschikken. Na (die datum gaat de gehele productie naar Frankrijk. In ruil voor de inlijving, zal Frank rijk afstand doen van een deel' van de herstelbetalingen, waarop het recht heeft. Met ingang v,an 1 April zal de handel1 tussen het Saargebied eni da rest van Duitsland worden be schouwd als buitenlandse handel. Uitvoer uit het Saargebied naar Bi- zomiëi moet in dollars worden be- 'taalld. Het nu geldende handelsverdrag tusseii de Franse zone en de ge combineerde Brits-Amerikaanse zal aan de nieuwe toestand worden aangepast. Wereld van wonderlijke tegenstellingen Verarmd, bloedend uit véle won den, zonder enige culturele of staat kundige structuur: zo is voor velen China zonder meer; een grote lege vlek op de Aziatische landkaart,, waar mensen met vlechten, die zich behelpen met wonderlijke, primitie ve lettertekens, onder kommervolle omstandigheden lieven' Doch het beeld van dit merkwaardige reuzen- rijk met zijln millioenen inwoners is anders. We weten iets uit ,de kran ten over jarenlange bloedige oor logen, die figuur van Tsjang Kai Tsjek, van cocaïne en opiumsmnk- kél, mandarijnen en een eeuwenoud beschavingspeil, doch al deze be grippen geven ons slechts een ge brekkige voorstelling. Wie vormt zich een duidelijke indruk omtrent het aspect van een modern© Chinese stad? Hier ontmoeten zich twee werelden, die op een zonderlinge wijze met elkaar versmolten rijn: het oude Oh'ina en het moderne Westen. Wie- b.v. in Humming komt, de hoofdstad van Yunnan in Noiord- Cihina, waar tijdens de oorlog te gen Japan het hoofdkwartier der Amerikaapse strijdkrachten was on dergebracht, vindt hier naast ar melijke winkeltjes en bars, modern© huizen, die evengoed in New York als in Lissabon zouden kunnen staan' Indrukwekkende bioscopen, groot se bankgebouwen en theaters met 'schreeuwende letter'ekens omlijsten een straatbeeld, waar het verkeer hoofdzakelijk bestaat uit koelies, die welgestelde Europeanen trekken en hier en daar een stroomlijni-auto. Het contract beheerst hier op een karakteristieke wijze alle dingen, doch niemand staat hier met ver wondering bij 'stül' en het leven gaat zijn dagelijkse gaing|. De ontwikkelde Chinees wandelt met zijn boeken naar de Universi teit of gaat naar de club, terwijl de armen de 'hele dag de straten op en neer sjouwen, zoekend naar „vrachtjes". Anderen rommelen in hun duffe, tussen machtige gevels samengeperste winkeltjes met prent jes en prullaria of drijven zo en- passant een ander duister handel tje, waarvan de politie niet mag weten. Iedereen heeft een ingeschapen hang tot Oosterse 'bespiegeling, ter wijl! de traditie en de eigenaardige cultus van het familiele/ven zeer zwaar iwieegt en h©t nationaal be wustzijn op de achtergrond ge bracht heeft. Henri Bore! vertelt in een van Zijln beschouwingen over China, dat een Chinees in staat is, met ©en vogelkooitje in zijn hand te gaan wandiélen om het idler iwtecr de suggestie van „vrijheid" te geven. Al nemen we diiit ook met een kor reltje zout, d© Chinees is van huis uit gevoelig en geweldloos. Daar hij bovendien gaarne zijn emoties achter een star masker verbergt' overdreven beleefd is en ontelbare zaken aanbiedt, die men, steeds na drukkelijk moet weigeren, is het voor de Europeaan moeilijk, China geestelijk makkelijk t.e peilen. 'Maar hij zal 'bij een bezoek wel dadelijk merken, dat hier nog iets leeft van d© verfijning en filosofie der grote Chinese klassieke wijsgeren; als zo danig heeft modern China ook ons nog thans veel' te zeggen. Een grap is de kortste af stand tussen twee geziehts- .punten. WEERBERICHT Verwachting tot de avanid van 23 Februari1: Meest, zwaar belwioikt met plaat selijk enige sneeuw, minder lage temperaturen des nachts, langs de kust temperatuur tijdelijk oplopend tot om bet vriespunt, afnemende Noordoostelijke wind. 23. /Zon op 7-41, oluder 18-06. Maan op> 16.10, onder 7.40. Volle Maan 24 Februari. Passagierslijst m s „Oranje" D© passagierslijst van het m-s. „Oranjie", dat vermoedelijk! 3 Maart te Amsterdam zal aankomen, ligt iop het redactieburean ter inzage. De vangst van de „Willem Barendsz" In totaal had de „Willem Ba rendsz" pp 14 Februari 8413 toni traan en l'Q51 ton spermolie ge produceerd in dit seizoen. Dei trams porttainker „Mijdrecht" heeft de „Willem Barendsz" verlaten ©n is thans op die thuisreis met eer lading van 9500 ton traan en sperm- oliie. In dit kwantum is reed® een hoeveelheid, traan begrepen, gepro duceerd na 14 Februari. De tanker kan, 'onvoorziene omstandigheden; voorbehouden, in de tweede helft van Maart in Nederland wOrden, verwacht- Tijdiens de oorlog werd het va- gelstation van Helgoland naar Göt- lingen verplaatst. Thans is het weer naar die Noordzeekust gebracht. Het bevindt zich aan de buitenste Iha- venrand, van Wilhelmshaven. Orni thologische buitenposten bevinden zich op verscheidiene Westfriese eilanden. WALLSTREET DAMRAK In de Amsterdamse effectenbeurs werd een telegrafische schaakwedstrijd gespeeld tussen bankbedienden van Wall street en die van verschillende hoofdstedelijke firma's. De bekende schaker v. Scheltinga heeft een geweldige telegrafische zet in gedachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1