ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE INVOER WORDT VERMINDERD Soldaten keren terug WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Amerikaanse effecten gevorderd VRIJDAG 20 FEBRUARI 1948 No. 15825 101a Jaargang ABONNEMENT Brij» per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f2.75, daar buiten f3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag AdministratieSchuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg..* N.V. Drukkerij v/h. Lakemman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 AD VERTENTIËN 12 cent per m.m. Bi] contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Er hangt boven elk troepenschip, dat maar die thuishaven koerst, een diomker wolkje, waarvan de schu- duiwi -de blijdsdhap mm behouden terugkeer in d,e harten der geüni formeerde passagiers temlpert. Die vraagt leeft immers bij alle terug kerende isoldatem, wiat gaat er met mij gebeuren in de toekolmist? Een lastige vraag, omdat het antwoord bepalend is voor het lot van tien duizenden, die een .ongelooflijk moeilijke taak achter de rug heb ben. Die regering heeft zeer wel die noodzakelijkheid ingezien, voor de gedemobil'iiseerden het pad enigs zins te effenen. Wij achten die ge- normen maatregelen Lo-v. de solda- ten genoegzaam bekend,, maar er zal eenstemmigheid, van oordeel bestaan, over de hoedanigheid van (deze hulpverlening. Zij is niet meer dan een 'eerste poging van beperk te omvang om de terugkeer van de soldaat in de burgermaatschappij enigszins te vergemakkelijken- Voor de rest moeten de jengenis zelf zich stap, voor stap een nieuwe toe komst veroveren, hetgeen zij niet kunnen, als niet heel ons volk, met de regering vooraan, hen- bijstaat in 'deze nieuwie strijd om het be staan. Het iis voor alias nod.ig nuchter heid, te betrachten en de juiste fej- ten ondier ogen te zien. Van heigaan officieel beloofd, wordt, zal in het gunstigste geval, toch slechts een gedeelte iworden ingelost, omdat het vaderland nu 'eenmaal gul is met beloften, die in de ^praktijk evenwel niet altijd, worden gehono reerd,. Men moet verder niet verga ten, id.at een groot deel der solda ten, na de Duitse deportatiepario,- ode, direct naar Indië is gegaan, Er zijn dus duizenden jongens, die gedurende zeven a acht jaar, nau welijks practisiche arbeid, hebben verricht, hetgeen van de betrokke nen een kolossaal aanpassingsver mogen zal vergen. Regaringstaak in verband, hiermede is, regelend op te treden bij de opleiding dar ge- demobiliseerden, onverschillig of zij b-Oger, dan wel vakonderwijs be geren. "W iO|g geheel los van de vr,aaig(, welke toekomst Nederland aan een grote hoeveelheid, jcmge intel lectuelen heeft aan te bieden, baart de opleiding zelve, voor de gede- m.obilisieierdien grote moeilijkheden. Reeds thans is de toevloea' naar 'die universiteiten grpot, terwijl de studie-ondergrond, door de oorlogs jaren geducht heeft geleden, het geen b'.v- met de uitslagen van di verse tentamina valt te illustreren. Het aantal benodigde arbeiders is, binnen het kader van de na-oors logse eocnomie, zeer betrekkelijk geworden, afhankelijk als het is van die aanvoer van diverse materialen. In die beroepen, die volgens de loonschaal, in die middenklasse thuis hoeren, is de spoeling dun. Solli citeren op advertenties is alweer een vrij zinloze bezigheid, gawbir- diön. De kans om in Nederland, een geschikte betrekking te krij gen is opvallend, gering- Vrouwelij ke arbeidskrachten gaan voor, ter wijl mensen van 35 jaar als uitge diend worden beschouwd. Het is met deze feiten voor ogen, onver antwoordelijk die terugkerende mili tairen uit Indië gouden bergen te voorspellen, want velen van hen, staan voor een reeks keiharde ont goochelingen. Slechts wanneer het volk zich inschikkelijk betoont en hulpvaardig, kan er nog veel onnop d,ig leed1 warden voorkomen. De energie en het doorzettingsvermo gen van de soldaten zelf is een waarborg, d.at zij het hoofd niet in die schoot zullen leggen. De regering zal tenslotte uit moeten zien naar mogelijkhedien, voor een vreedzame expansie, waarvan exploitatie van Nieuw-Guinea o.i. nog steedis boven aan die lijst dient te staan. Wat nazi's van plan waren In het te Neurenberg aan die gang zijnde „proces van de Wiilhelmstras- se" 'tegen een aantal voormalige Duitse diplomaten zijn bew'ijisstuk- kan overgelegd,, waaruit blijkt, dat die nazi's een plan geread hadden om Zwiltsierlandi te annexeren en o'mi alle vijanden van het matinmaalHSO'- eialisme op Zwitsers grondgebied uit te roeien. Voorts ils'een document ter tafel gekomen, dat aan het licht brengt, Keuzebonnen blijven bestaan De keuzebon voor gebak en ver micelli zullen ondanks alle bezw'a- ren van winkeliers en publiek blij ven bestaan. Men is van plan met ingang van 29 Februari, die brood- bonnen eanimaa per veertien da gen aan te wijzen. De keuzetoon voor vermicelli, en gebak zal twice weken geldig blij ven. Die bakkers hebben verzocht de aanwijzing van broicidlbomnen voor uwiee wieken voorlopig nog niet in te voeren. Er zal naar wdrd.en ge streefd o»n op de brooidlboinmen steeds veelvouden van vierhonderd gram verkrijgbaar te stellen. hoe nülliioenen „ras-Duitisers" in Nbprd-Amerika en ruilml een mill'ioen in Zuidi-Amierika bij1 een Duitse eibdl- lOve.rwinining bij die W.affen-SS, zou- dian warden ingelijfd. Ook verseheir diene Europese landen, o„a. Neder land iep België, zouden jaarlijks een contingent hebben moeten" leveren. Zelfs Australië was in het plah voor ieen wereldhegemonie betrok ken: Uit dat werelddeel rekemd^ man op zeventigduizend manschap pen voor de SS. Onze invoer uit gebieden waar met dollars moet worden betaald, zal nog nader worden ingekrom pen. Deze minder prettige medede ling deed minister Lieftinck in de Eerste Kamer waarna hij tevens, aankondigde dat de regering de Zich in Nederlandse handen bevin dende Amerikaanse effecten zal gaan vorderen. rjeze ingrijpende maatregelen zul- len worden genomen, teneinde te voorkomen idat Nederland op een gegeven moment geeii dollars meer ter beschikking heeft. Belde besluiten acht de regering noodza kelijk. Op drie manieren zal zij tot beperking overgaan: Ie. door zoveel mogelijk goederen uit andere, buiten het dollargCbied vallende landen, te betrekken; 2e. door allerlei doilaraankopen u;,'t te stellen en 3e door een aantal voorgenomen bestedingen te schrap pen. Bij 'deze te nemen maatregelen zal ide regering zich laten leiden! door de gedachte, dat zij' elke stag natie in het bedrijfsleven, of het optreden van werkloosheid moet voorkomen. Daarom is zij ook vain plan ,om, voorzover zulks ter ver mijding van d!e klippen dan weer nodig mocht zijn, een deel van onze goudvoorraad in te zetten. Be re gering zal niets nalaten om de moeilijkheden, die zich voordoen In de periode, welke ons nog van de hulp, krachtens het plan-Marshall scheidt, op te vangen. Dij het begin van zijn uiteenzet- tingen had de minister ad ken baar gemaakt, dat heel ons finan ciële beleid staat en valt met de offervaardigheid van het Neder landse volk. Dagelijks wordt de schroef scherper aangedraaid ter voorkoming van excessen1 op het gebied van de uitgaven. Elders (met name oiok in Amerika) heeft men ten volle vertrouwen in -het bier te lande gevoerde beheer. Besprekingen ever buitenlandse (Amerikaanse) leningen ten behoeve van Imdiëfs herstel staan op het punt om te beginnen en er schijnt goede kans te bestaan op het sla gen van de onderhandelingen. Uit jide aard van de zaak kon de be windsman in dit stadium zich niet uitlaten over de vraag, wie ingeval van zulke leningen als débiteur zal (zullen) optreden. Indië, Nederland of beide te zamen. Hij achtte het beter hierover, aan de vooravond van de door hem aangekondigde on~ iderhande'ingen met het buitenland, geen voorspelling ten beste te ge ven. Uit Melbourne is dieze maand het lexpeditieschip „Wyatt Earp" 'naar het Zuidpoolgebied vertrokken met aan boord, 'een groep geleerden, die studie gaan maken van de koshii- sehe stralen, een verschijnsel dat verwant is aan de atoompihysida. Die Britse thuisvloot is naar Gi braltar uitgevaren voor „een ge bruikelijke vooïrjaarsreis". Op 12 Maart zai zij huiswaarts toeren. Met hét s.s. „Roepat" is een towantum van tweeduizend ton sui ker uit Nedierlands-Iniië naar Ne derland verscheept. Dit is de eersté zending van vijftienduizend ton, die vqoir 1 Juli' zal worden afgeleverd1.,. In een vuurwerkfabriek op Gey- Ion heeft zich een ontploffing voor gedaan, terwijl negentig mannen, vrouwen 'en kinderen aan het werk iwaren. Men heeft tot nog toe sleeiMis dertig personen uit de ruïnes kun nen bevrijden. WEERBERICHT Verwachting tot de avotnd van 20 Februari,: Wisselende bewolking met op scimtmige plaatsen lichte sneeuwval, vrij krachtige Noord oostelijke wind, lichte tot matige vorst. 20. ,'Zon op 7.47, ondier 18. Maan op 12,07, ondier 5,09. Volle Maan 24 Februari, Het grens-incident te Venlo, in 1939, opgehelderd Op 9 September 1939 werd ide Nederlander Jean Lemmems, die chauffeur was voor twee kapiteins van ide Engelse geheime dienst S. P.. Best en R. Stevens, door een groep S.S,-mannen met geweld over de grens 'bij Venlo in Duitsland ge haald. In December is Lemmens toen overgebracht naar het 'Concen tratiekamp Sachsenhausen. Van de beide Engelse officieren heeft men na hun verdwijning niets meer ge hoord, totdat zij ina de capitulatie behouden in Duitsland werden aan getroffen en in vrijheid werden ge steld. Dit grensincident, dat indertijd in Nederland heel wat opschudding heeft gewekt, zal nu Iwei spoedig worden, opgelost, daar Jean Lem mens als getuige in bet Neurem;- bergse proces tegen 21 voormalige ambtenaren van het Duitse mini ster ie van buitenlandse zaken gene raal Walter Schellenberg heeft her kend ais degene, die de aanval op de Engelse officieren leidde. Op ide dag van de ontvoering, toen zij weer op enkele meters van de Duitse grens waren, gaf de ge neraal1 een teken, waarop een auto met S.S-mannen over onze grens reed en het vuur opende, waarbij de Nederlandse eerste luitenant Klop werd' gewond. De beide En gelse officieren en Lemmens wer den vastgebonden en Duitsland bin nengebracht. Zwerver maakte amok In leejn logement voior zwlervers te Hoofddorp isprong 'de veertigja rige F. D. in een vlaag van waanzin uilt zijn bed .ön stak met een unies zijn slapende buurman, Pruim, in hals, borst en buik. Een twieede sla pende gast werd aangevallen, doch deze weerde zich na de eerste steek zo lenCrgiek, dat hem verder letsel bespaard wierd. Die dader sprang door het raam maar buiten ien imleld- die zich bij' de politie. Voor da slachtoffers bestaat geen levensge vaar. Oorlogssouvenirs In die omgeving van het vdorp Vierlingsbeek verbergt de boidiem nog veel cnontplofte Duitse munitie. rDezer dagen stootte een boer bij het ploegen op een niet ontplofte landmijn. Nadat deze verwijderd was zette hij' opnieuw de ploeg schaar iln de gr.ondi om ©ven later op ©en niet ontplofte granaat te stoten. Ook deze werd onschadelijk gemaakt, ©n de boer ploegde voort He t Sow. jet-Russische minister ie van voedsel heeft het plah dit jaar, 48 grote boter- en mbrgarine, 28 conserven-, 10 Chocolade- en 5 vi tara «fabrieken te boulwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1