Ingezonden Mededeeling origineel producf 'n Vliegend laboratorium Ondier zeer afwisselende omstan digheden .maakt thalns een Boeing 25 in dienst van de Shell OH Com pany, de Amerikaanse verkooporga nisatie van de Koninklijke Shelll- Groep, geregeld, vlu-chten. Zowlel op geringe hoogten als 'in die strato sfeer .maakt diit vliegtuig zijn be langrijke tochten. Het opschrift Shell Flying Laboratory for Aviati on Research geeft er het dioel van aan. Tijdiens de vlucht Worden film opnamen en foto's gemiaakt van de diverse instrumenten. Op die wijze verzamelt men de praetisobe gege vens over die gedragingen van brandstof, motorolie 'en andere smeermiddelen. Ook worden zo de vloeistoffen voor hydraulische sys temen onderzocht. Rendierdieven.in Noorwegen Tijdens een parlementsdiebat heeft de afgevaardigde Sverdrup, een rij ke groot-grondbezitter uit hetNoor- dien van Noorwegen, verklaard' dat een bende Nazi's „en andere iMmjo- nele elementen", gewapend, mlet Duitse vuurwapens, in Finnmarken (Noo.rd,-Noorwegen) opereren. Vol gens betrouWbare berichten pleegt die bende georganiseerde overvallen op rend.ierkuddefn van Lappen. De dieren worden gevild en men laat die kadavers achter. Soms zouden de dieven boten in het Varainger- f jprd, als basis gebruiken. Tjot dliep in hiet land voelen de Lappen zidh bedreigd. Sverdjrup drong erop aan, dat politie of militaire eenhedeip een eind. aan de strooptochten zou den maken. Slachtoffers vliegramp in Indië begraven Donderdagmiddag werd op het vliegveld van de militaire luchtvaart, Tjililitan, de uit vier leden bestaande bemanning van de bij Padalarang neergestorte Dakota, onder grote be langstelling met militaire eer begraven. Tot de slachtoffers behoren nog, naar nader wordt gemeld: De eerste luitenant-vlieger A. van der Veen. sergeant-vlieger H. M. Duffels, sergeant-majoor radio-tele grafist P. F. Breedvelt, sergeant-ma joor monteur B. H. Gerdes, allen van de militaire luchtvaart. Voorts serg. K.N.I.L. L. Paay, luitenant kolonel-vlieger C. Terhuin. regionaal luchtvaart-commandant Java en ma joor J. P. Alberding. chef technische dienst militaire luchtvaart. Van de overige slachtoffers kon den de namen nog niet gepubliceerd worden, in verband met het feit dat de familieleden nog niet waren ge waarschuwd. Labour-partij niet naar congres in Den HaSg t v Het bestuur van de Britse Labour- partij heeft haar afwijzend advies ten aanzien van bijwoning door leden der partij van het „Europees congres", dat in Mei a.s. te Den Haag zal worden gehouden, gegeven. Winston Churchill, de voorzitter van de organisatie van „Verenigd Europa" in Groot-BrittaDnië (een der vier organisaties door wie het congres wordt belegd) heeft een brief van Shlnwell, de Britse minister van oorlog en voorzitter van net bestuur der Labourpartij. doen pu bliceren, waarin de kwestie van de eenheid van Europa „van veel te groot belang om overgelaten te worden aan niet-representatieve be langstelling" wordt genoemd. Het aantal particuliere persoonlijkheden, volgens onbekende procedure uit gezocht. laat het congres zonder enig waarlijk representatief karakter. Van een dergelijk congres kan men nauwelijks verwachten, dat het enige practische bijdrage zal leveren aan de Europeese eenheid. „Het zal, integendeel, de idee misschien in discrediet brengen". Amerikaanse touristen De directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer. jbr. W. Boreei, die op het ogenblik in New York ver toeft. heeft op een persconferentie een pleidooi gehouden voor het be schikbaar stellen van een deel der Marshall-fondsen voor verbetering van de faciliteiten voor toeristen. Dit geld zou besteed moeten wor den voor het bouwen van hotels en het kopen van auto's en bussen. Jhr. Boreel. die niet naliet te wijzen op de komende jubileumfestiviteiten in ons land, deelde mede. dat Neder land in het komende seizoen 20.000 Amerikaanse toeristen verwacht die gemiddeld vier a vijf dagen zullen blijven. Pannekoekenrace in Engeland In het EtogelBe plaatsje O-liney in Buckinghamshire is het een traditie, dat de huisvrouwen op carnavalsdag een panne koekenrace houden, 's Mor gens om half twaalf luidt de kerkklok ten teken, dat men met hel bakken van de panne koeken kan beginnen. Een kwartier later verzamelen de deelneemsters zich op het marktplein. De klokkenluider geeft dan het sein voor de start. Gewapend met braad pannen en pannekoeken snel len de dames naar de kerk waar de eerstaankomen ie een zoen van die klokkenluider krijgt en alle deelneemsters de zegen van dl,e predikant ontvangen. Tijdens de wed strijd moeten de vrouwen hun pannekoeken driemaal ontke ren. ZELFSTANDIGHEID VAN GEMEENTEN Op het wetsontwerp „Noodvoor ziening Gemeentefinanciën" heeft de Tweede Kamer in het Voorlopig Verslag scherpe crltiek geleverd. De regering wil voor de komende drie jaar aan de gemeenten een uit kering geven, ten einde de begro tingen sluitend te maken, maar eist daartegenover, dat de gemeenten de straat- en vermakelijkheidsbelastingen verhoogt, of. waar deze nog niet bestaan, gaan heffen. Vele Kamerleden zijn van mening, dat de regering niet het recht heeft dit aan de gemeenten gebiedend voor. te schrijven. De verantwoordelijk heid voor heffing of afschaffing van belastingen berust volgens de grond wet bij de gemeenteraad, onder goed keuring van de Kroon, al kan de regering de wenselijkheid te kennen geven, dat bepaalde belastingen al dan niet worden geheven. Nu echter stelt de regering haar uitkering af hankelijk van de heffing van belas tingen, zoals zij die wenst. Boven dien moeten deze kwesties worden geregeld bij de wet en niet bij alge mene maatregel van bestuur; het parlement dient er zich over uit te spreken. Vele andere leden maken zich zware zorgen voor het bioscoopbe drijf bij een zo zware vermakelijk heidsbelasting. De activiteit van de Nederlandse Bioscoopbond op.cul tureel gebied zal hierdoor worden belemmerd. Vele leden komen tot de conclusie dat bij aanneming van dit wetsont werp geen sprake zal zijn van een wezenlijk herstel van de financiële zelfstandigheid der gemeenten. Het wordt niet veel meer dan een nood verband. De eigenlijke behandeling ter genezing moet nog komen. Sipo agent ter dood veroordeeld Het Amsterdams bijzonder ge rechtshof, zitting houdende te Utrecht, het lekkere levertraan-product, be vat vitamines A, C en D, naast suiker en mout. Meet nut van het voedsel, extra calorieën voor de groei. Eis Sanostol! veroordeelde overeenkomstig de eis de 33-jarlge Utrechtenaar J. van J. tot de doodstraf. Veroordeelde werd het recht van cassatie verleend. Van J. nam reeds in Juni 1940 dienst in de Waffen S.S., vocht aan het Oost front en werd 1942 chef van de politieke recherche te Utrecht. Na September 1944 werkte hij recht streeks in dienst van de Sipo, was betrokken bij acties tegen Joden en onderduikers, en maakte voorts vijf maal deel uit van een executiepeleton, waardoor 23 Nederlanders werden gefusilleerd. Eieren worden goedkoper Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de prijs der eieren in de ver schillende klassen verlaagd. Eierbandelaren mogen van nu af tot die datum voorlopig geen eieren afleveren. TWEEDE KAMER Begroting van Economische Zaken aangenomen Sombere geluiden van Minister van den Brink Die' minister vam leconoimlisehe za ken had, in de vergadering van Don derdag ide .indruk gewekt, dat het niiiet nodig zou zijn ingrijpende maat regelen te treffen om die periode tot Sust van kracht word/en van het Europees Herstel Programlmia te overbruggen. Verschillende Kamerleden idron- gen toen aan op nadere gegevens t.oi.v. dis economische toestand van ons land,. Zo diende de heer Nedier- hoirst (arb.) een motie in, waarin die regering verzocht werd ten spoedigste aan de Kamer de nota over het plan-1948 over te leggen ien een deviezennota, wielke een dui delijk inzicht geeft to de huidige deviezen-positie, ■waarmede hij ken nelijk ook doelde op ide in de eerst komend© periode te neimjen maat regelen. Deze motie zou een goede kans gemaakt hebben, indien de bewinds man niet voornadiere inlichtingen had kunnen verwijzen naar de me morie van antwoord, van de Minis ter van financiën op het voorlopig verslag der Eerste Kamer ter za- »ïie van die financiële beschouwingen over die begroting voor 1948, waarin een belangrijke invoerbeperking aan gekondigd wordt. Prof. v. d, Brink deelde aan de Kamerleden mede, d,at het nodig zal zijn om op reser ves, die Nederland nog schijnt te bezitten, to te teren. Ook de indus trialisatie zou een nadelige wieer slag ondervinden en wijziging van hiet verzorgingsniveau zal wellicht -onvermijdelijk blijken te zijn. Dit klinkt vrij somber, maar diit geluid is tenminste meer in overeenstem ming imlet de realiteit dan de klan ken, die de minister in de vorige vergadering heeft doen horen. De twaalf Noorse parachutisten, die in 1943 uit Engeland overvlo gen om de Duitse pogingen ter ont dekking van het geheim van de atoombom te verijdelen door Ide Noorse „zwaar water" fabrieken te Rjukan tie overvallen, zijin te Parijs begiftigd met het Franse Militaire kruis en het legioen van eer. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 17 Februari. HILVERSUM I (301 M.) 7 'nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 zang; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 lichtbaken; 9.30 gram.; 10 voor de kleuters; 10.15 operetteklanken; 10 40 voordracht; 10.55 oratorium; 11.30 als de ziele luistert; 11.40 kwartet; 12.03 viool en piano; 12.30 weer overzicht; 12.33 Metropo'.e-ork.12.55 zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 vervolg 12.33; 1.50 gr 2 Nederlands glorietijdperk; 2.30 ander ons; 3 tbeeplaatjes; 4 die Zonnebloem; 4.30 ziekenlof; 5 na schoolttijü; 5.15 Alma Musica; 5.45 Indcnesisch radio-geschiedenisboek •5.53 flitsen uit Indonesië; 6 Wie het kleine niet eert; 6.20 spo,rt- praa'tje; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 rhythm, sextet; 7.30 radiogenes7.45 Niwin-nïieuwts; 7.50 rubriek van de wederopbouw'; 8 nieuws; 8.05 de gewone man; 8.12 concede-gros so,; 8.30 lijdens-medita- tiie; 9.30 Moizert; 10.07 actualitei ten; 10.15 avondgebed; 10.30nieuws; 10.4512 phil'harmonisch orkest. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.50 dagope ning; 8 nieuws; 8.15 aubade; 8.41 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30 'wa terstanden; 9.35 arbeidsvitaminen; 10.30 voor de vrouw; 10.35 SWa- ram-orkest10.50 voor de kleuters; 11 orgel en fluiit; 11.45 voordracht; 12 oude Zweedse dansen; 12.30 weerpraatje; 12.33 ons platteland'; 12.43 piano); 1 nieuws; 1.15 Virtuoso- sextet; 1.45 gram.; 2 met naald en schaar; 2.30 radio-matinée; 4.25 or gel1; 4.40 de schoolbel; 5 dat leun jij ook; 5.30 r ad Lq - dans o rkest6.00 nieuws; 6.15 piano-; 6.30 radio-film krant; 7 het klokje van zeven; 7.05 Tom Poes; 7.15 piano; 7.45 voor de werkende vrouwen; 8 nieuws; 8.05 echo van de dag; 8.15 bonte trein; 9.30 contact; 10.15 buiten lands weekoverzicht; 10.30 viool en piano; 11 nieuws; 11.15 onze Vene zolaanse buurman; 11.3512 gram. FINANCIËL NIEUWS De Amerikaanse goederenmarkten in de branding De recente sensationele gebeur- nissen op de Amerikaanse goederen markten hebben, vooral aanvanke lijk, veelal de indruk gewekt, dat ten opzichte van het conjunctuur- verloop .n de Verenigde Staten het 'keerpunt bereikt is. Dit was vooral het gevolg van de enorme inten siteit van de daling. De graanprijs te Chicago-, welke nog tegen half Januari j.l. 315 dollarcent per bus hei (27.2 kg.) noteerde, en daarnja lichtelijk aan het afbrokkelen was liep laatstelijk scherp terug, om op 10 Februari eein stanid van 251/2 dollarcent te bereiken. De overige graansoorten -daalden dienovereen komstig.. Verschillende factoren hebben tot de jongste prijsdalingen bijgedra gen.. Wij noemen de uit de jongste 'gegevens gebleken minder krachtige statistische positie van di:v.. graan soorten, het besluit van het Congres inzake een onderzoek naar de spe culaties op de goederenmarkten en de invloed van enige deflationisti- sche maatregelen, waaronder vooral die van de credietbeperkingen door |de banken.. Zoals gebruikelijk, nam ook ditmaal de druk der liquida ties van speculatieve posities op een dalende markt toe- De meningen omtrent de beteke nis van deze prijsdalingen lopen uiteen. Terwijl sommigen deze slechts als een gezonde reaötie op een veel te grote prijsstijging be schouwen, zijn anderen van mening, dat in de Verenigde Staten een economische depressie voor de deur staat. Het is mogelijk, dat de pes simisten te ver gaan. Vast staat echter, dat de kwetsbaarheid van de economische conjunctuur in.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2