ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Krijgt Benelux stemrecht te Londen? HET INDONESISCHE VRAAGSTUK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Hel zou een bewijs zijn van samenwerking MAANDAG 16 FEBRUARI 1948 No 15821 101e Jaargang ABONNEMENT Friji per 8 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg..: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Europese samenwerking het voornaamste doel De 'huidige benarde toestand heeft ook zijn goede zijden. Hij''legt, voor wie het nog niet goed mochten be seffen, nog eens duidelijk de na druk op de behoefte aanEuropese samenwerking. De resultaten van het overleg, doior Engelse en Franse afgevaardigden met verschillende andere Europese landen gevoerd over de ontwikkeling van de denk beelden, geuit op de conferentie te Parijs, zijn pog niet openbaar ge maakt. Dit overleg geschiedde, om dat de Ver. Staten bij .de toenmalige stand van de behandeling van het herstelprogramma in het Congres een hernieuwde bijeenkomst der sa menwerkende landen voorbarig achtten. Thans schijnen zij geen bezwaar meer tegen een dergelijke bijeen komst te hebben. Londen en Parijs schijnen het intussen o.ver die b'ij- eenroeping daarvan nog niet eens te Zijn. T.och zou, al' heeft hét bedeelde overleg vermoedelijk reedis belangrijke gegevens verstrekt, zo'n bijeenkomst ook thans 'nog haar nut hebben, zowel om de nijdige co ördinatie in de versdhillende natio nale en regionale plannen tot stand te brengen als om Amerika van de ernst der Europese- bedoelingen te overtuigen en die betrokken volken nog eens de dringende behoefte daaraan voor ogen te stellen. Arabische infiltratie in Palestina De Palestijnse (Engelse) regering heeft aan die eomlmiissie voor Pai- lestina dier V.N. medegedeeld, dat het bestuur van het district Samal- ria aan de Noordgrens in handgr( van Arabische invallers is. Er Zou den ih het geheel 1400 Arabieren ever de grens zijn binnengedrongen k ondanks bet Engelse verzoek aan die Arabische staten de infiltratie tegen te gaan. Ook werd medege deeld, dat de Palestijnse .regering niet in staat was troepien naar dit gebied te zenden1 om idie orde te, herstellen, diaar hierdoor de positie to andere delen van het land te onzeker zou worden. De Moefti van Jeruzalem heeft die vergadering van de Arabische Liga te Cairo, als leider van da Palestijnse dielegatie, bijgewoond'. (Palestina is nog geen lid van de Liga, daar er nog geen Arabische regering is). Men ziet hierin een aanwijzing, dat de Arabische leiders voorlopig die onderlinge geschillen laten rus ten en afzien van bespreking van de fcwtestie van een Arabische re gering 'in Palestina, teneinde eens gezinde actie te kunnen voeren. Marshall beveelt het plan-Bevin aan George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft in een rede voor een landl- 4 bouiwlorganisatie gezegd, dat de Verenigde Stelten grote verwachtin gen koesteren' van die door Bevin voorgestelde Westeuropese uinïe. De unie zal hiet resultaat zijn van een samenwerking, die verder gaat dian is (Overeengekomen olm! het hulpprogramma te doen slagen. De minister geeft de hpop1 Iniet op, dat er ten slotte toch een aeqourd met Rusland zal Wjoirden bereikt. Berst moet er echter een stabiel en gezond. Europa worden geschapen. Dan zullen die Russische leiders met hun sterk realistische inslag vee] meer .geneigd, zijin om) een overeen komst te bereiken over die voor waarden van het vredesverdrag met Duitsland,, aldus Marshall. Chileense president naar Zuidpool De president van de Chileense republiek i|s onverwachts naar het Zuidpoolgebied vertrokken. Hij was een rondreis aan 'het maken door Zuid-Chili. Zijn plan veranderend scheepte hij zich iin de haven van Fortescu in op het vrachtschip „Pinto,", dat door oorlogsschepen begeleid, koers zette naar Sobera- nia op het eiland! Greenwich. De president is vergezeld! van zijn echt genote en dochter, de minister van defensie en een talrijk gevolg. Hiij zal de basis vain de haven van; Soberauia inspecteren, er een twee de basis openen en een officiële bevestiging geven van de Chileen se soevereiniteit over deze gebie den. In officiële kringen wordt de reis van de president uitgelegd als een antwoord op de Britse nota's, waarin de reohten van Chili op het Zuidpoolgebied werden bestreden. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt bekend, dat tot 'haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verrliezen zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: P. Hi Kooien uit Bireda; W. Peters uit 's-Gravenhage; A. Bake- laar uit Rotterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: S. P. Buik uit Rotterdam en twee Inlandse militairen. De Benelux-landen voeren een buitenlands® politiek, nauw verwant met die der 'huidige Franse rege ring. Dat is in 'het verledien; wel eens anders geweest. Generaal' de Gaulle richtte zich, na de bevrijding op Moskou, terwijl' 'het voor de hand zou hebben gelege i, dat hij met de minister-president, zijn kompas op Londen en Washington had in gesteld. Hoe dit nu ook zijn moge Frankrijk is thans in ieder 'geval Westers georiënteerd en hechte sa menwerking met de Benelux-landen ligt derhalve in de lijn der dingen. Voorlopig is deze samenwerking nog onderwierp, van veel 'discussie en of en in hoeverre de toekomst een hechte samenwerking te zien zal' geven, ligt nog in) de schoot lier toekomst verbbrgen. Londense conferentie Op 19 Februari 'begint de Loin- dense conferentie over Duitsland e:n dan zal moeten blijken of de zo veel geroemde Benelux inderdaad' 'n waardering geniet, op. grond Waar van Engeland en Frankrijk bereid zijn concessies te doen. Immers, de Benelux-ianden zijn va'n mening dat op de Londense conferentie onder werpen ter sprake komen, die voor hun toekomst van eminent belang zijn. België, Nederland' en Luxem burg verlangen op de conferentie stemrecht, door middel' waarvan zij i:n staat Zijn hun typische belangen te verdedigen. Londen, en Parijs zullen d.us moeten tonen, niet al leen de loftrompet over Benelux te kunnen steken, maar ook bereid izijin deze 'landen als gelijkgerech tigde partners bij' de behandeling der Duitse kwestie te 'beschouwien. In zoverre kan dus de Londense conferentie als maatstaf dienen voor de Europese samenwerking. Frankrijk erkent onze rechten Naar het schijnt is Frankrijk be reid de Benelux-rechten als billijk en redelijk te erkennen. Nog onlangs werd aan de diplo- tieke vertegenwoordigers van Bene lux verzekerd, dat Frankrijk er .een Voorstander van was, idat België,. Nederland en Luxemburg op voet van gelijkheid met Amerika, Enge land en Frankrijk zelf Zoiuden meedoen. Ook Engeland schijnt meer en meer naar dit standpunt .over te hellen. Amerika heefteven- wel tot nu toe in alle talen gezwe gen. Bij 'het begin van de Lon dense conferentie zal' echter de be slissing vallen of Benelux mee mag doen, ja of nee. Samen vechten, samen aan de vredestaf el. Het lijkt zoi logisch, maar in de hogere 're gionen der politiek komt men met burgerlogica niet zo ver. Daar ple gen nogal' eens andere maatstaven te gelden. Een goed, geweten is vaak I het .resultaat van een slecht s herinneringsvermogen. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 16 Februari: Overdrijvende Wolkenvel den, met op de jnleestie plaatsen droog wieer, afnemende en naar Noordi of Noord-Oost draaien le wlindi, kouder des nachts en hier ien dinar vorming van nevel of mfet. 16. Zoin op 7.55, onder 17.53. Maan op 10.09, ondier Eerste kwartier 18 Februari. Plankton in een sandwich De Amerikaanse laboratoria, spe ciaal die iwelike zich bezig houden met Oceanisch onderzoek, hebben ontdekt, dat plankton een micro- organismie, dat in onnoemelijke hoe veelheden door het zeewater zwerft en vele vissen tot vioedsed dient niet alleen lastig kan zijin voor vis sers, wier netten verstopt raken ,met een rod,e of groene substantie, maar evengoed, dienstbaar gemlaakt kan !w!ord,en aan de oplossing van het wereld-voedselprobleem. De Amerikaanse „Fishing Gazette" ver telt hierover, dat geleerden in een laboratorium in Florida er in ge slaagd, zijin, uit 20.000 micro-organis men een hoogst voedzame en vita- minenrijke sandwich te vervaardi gen. Verder heeft men zich nilet succes bezig gehouden met de fa bricage van plankton-zeep. De on derzoekers zijn het er over eens, dat de enorme plankton-voorraden dier oceanen het wereld-voedselte kort voor een aanzienlijk deel zou den. kunnen opheffen. Inmiddels heeft men de nieuwe sandwidh lie naam „plamktonburger" gegeven De taak en bevoegdheden van de Commissie van Drie Wat de woordvoerder van de Commissie van Drie vorige week op een persconferentie te Lake Success over de Indische kwestie heeft gezegd, 'heeft te Bataviagrote beroering gewikt. Er is een scherp antwoord van de "Nederl.-Iudisehe regering gepubliceerd en de vice- voorzitter van de Ned. delegatie, de heer van Vredenburch, welke de 'onderhandelingen met de Com missie van Drie heeft gevoerd, iis per vliegtuig naar Den Haag ver trokken. Verbaasd en verontwaardigd wlas men te Batavia, toen men daar de tekst in handen kreeg van wat de woordvoerder van de Commissie van Drie had beweerd. Wanneer deze rede juist is weergegeven,'dan bestaan 'bij de Commissie ernstige misverstanden over haar taak en bevoegdheden en over de feitelijke situatie in Indi'ë. De Commissie van Drie verleent „goede diensten" en niets anders. Als zij zich bevoegdheden gaat aan matigen die verder reiken, dan on dermijnt zij het vertrouwen. Zo gaat zij helemaal buiten haar be voegdheid, als Zij contact meent te moeten opnemen met vertegenwoor digers van andere gebiedsdelen dan Java, Sumatra en Madoera. Verder is het volkomen onjuist dat de Commissie de VeiMgheildsraad een besluit wil suggereren, dat zij haar taak moet blijven vervullen totdat ide Ver. Staten van 'Indonesië' zijn 'gevormd. Onbehoorlijk acht men ide uitla ting, dat slechts een volksstemming in de gebieden buiten Java 'en Su matra zou kunnen uitmaken of de besturende organen van deze ge bieden „marionetten-regeringen" zijn Ook heeft de Commissie blijkbaar al een definitieve opinie over ide vraag, waar op Java, Madoera en Sumatra een volksstemming moet worden gehouden. Dit is strijdig jnet de van haar te vergen objec tiviteit, temeer waar zij voetstoots, aanneemt, dat in de Republiek ne gentig prooent van de bevolking de republikeinse regering steunt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1