ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE n Hulp vóór 1 April OVERHEID WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 anders zullen ingrijpende maatregelen volgen ZATERDDAG 14 FEBRUARI 1348 No. 15820 101e Jaargang ABONNEMENT Brij» per 8 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. en medische wereld Merkwaardig, dat in versdhillianide landen, het reeds lang sluimerende conflict tussen de overheid en de medische wereld vrijwel gelijktijdig acuut is geworden. Als voorbeelden mogen gelden, België en Engeland', waar momenteel dit conflict in het brandpunt staat dier publieke be langstelling. In België is die fiscus er achter gekomen, dat de mladiei doorgaans een inkoimisteneijfer hén- ben opgegeven, dat hen onderbrengt in de rubriek „economisch zwakken'' De fiscus is verstandig genoeg om te 'begrijpen, dat de opgegeven cij fers geenszins een getrouwe af spiegeling vormen van de werkelijke inkomens der "artsen, weshalve de overheid een controlesysteem, inde vorm van dioor de artsen zelf in te vullen kWitahtieboekjes, heeft uit gedacht, waardoor collectieve be lastingontduiking zo al niet onmo gelijk, dan todli zeer 'bemoeilijkt wordt. Wij hebben hier dus te doen, met een1 welbewust ingrijpen van de overheid op het medisch erf, hetgeen een fel protest van die zijde der artsen heeft uitgelokt, die 'nuin beroepsgeheim door deze maatregel gesdronden lachten en de e^r m de waardigheid vain de medische stand voelen bedreigd. Het woord „staking" is reeds in hun midden gevallen én het behoeft Wel geen betoog, dat een dergelijke reactie buiten de medische wereld, weinig Waardering zal kunnen vinden. In Engeland, wordt de koek niet minder scherp gesneden. De Engelse regering wil komen tot een betera gezondheidszorg ien w'el zo, dat iedere Engelse burger gratig me dische hulp kan krijgen. Die Hol landse uitzondering van het zie kenfonds wordt in Engeland dus regel. Om de artsen een minimum inkomen te garanderen, heeft de regering zicih garant gesteld; voor <èen basis-salaris van 300 poind, ster ling, hetgeen niet aan de hoge kamt is, maar dat imiet bijzondere inkom sten mag wordien aangevuld. De overheid houdt zich verder het recht voor, regelend, op te treden bij de vestiging van artsen. rj ie 'oppositie van die artsen, tegen deze maatregel, die reeds een wettelijke bekrachtiging heeft ge vonden is leporm. Zij zien in deze regerings-maatregel een eerste stap op die weg naar nationalisering van het medisch beroep, hetgeen de vrije arts tot ambtenaar zou degraderen. Nu moge het waar zijn, d.at deze wet op het artsenberoep, geheel' past in het schema van die socialis tische politiek, de eerlijkheid ge biedt te zeggen, dat reeds voor de Labourtijd, Gonservatieven en Libe ralen in precies dezelfde richting hebban gewerkt. Er is dus aan dit probleem een algemene zijde, die die aandacht meer dan waard is. Wat moet bij de overheid zwaarder wegen, de typische belangen dier medici, of het algemeen welzijn der bevolking, die met zo gemakkelijk mogelijk (medische hulp het beste is gediend? De desbetreffende wet is op vol komen .regelmatige wijze aangeno men. Koning en parlement hebben er hun goedkeuring aan gehecht en aangezien de onaantastbaarheid dei- Wet, buiten elke (Engelse) discussie staat, rijst de vraag of het artsen- verzet nog zin heeft. Oirbaar is het zeker, zeggen de medici, want wij doen niet anders dan met wette lijke middelen de volksmening be ïnvloeden ien dat is een typisch democratisch recht. Die Engelse pers heeft zich eveneens intensief met dit probleem bezig gehouden. De minister van volksgezondheid heeft zich op een Wijze over die) artlen uitgelaten, die weinig be wondering afdwingen kan. Hij voelt de actie der artsen, als een per soonlijke aanval en daarmede geeft hij1 blijk de diepere achtergrond van het probleem niet te peilen. Het gaat o.i. in eerste instantie over de omvang 'der staatstaak en Waar het Engels fatsoen zeker Waarborg is voor het vindien. van een uiteindelijk compromis, 'daar is het Engelse voorbeeld, zeker voor andere landen van betekenis. Immers ook in Ne derland, is het op dit terrein niet alles botertje toit de boom. Waar straks 'wtellicht opk hier 'de pro blemen actueel worden, daar kan Nederland lering trekken uit de strijd,, die elders Wérd gevoerd. Het is immers geen eenvoudiiige op gave, voor het algemeen welzijn, het particulier belang en de staats bemoeienis middels één enkele wiet., de juiste verhouding te treffen. In de M. v. A. op het voorlopig verslag der Eerste Kamer terzake van financiële beschouwingen over kie begroting voor 1948 heeft de minister van financiën er aan her innerd, dat voor 1948 twee plannen zijn ontworpen, Waarvan het eerste (plan A)was gebaseerd op de ver onderstelling, dat; mede 'dank zij buitenlandse hulpverlening, het peil der Nederlandse volkshuishouding op het bestaande niveau zou kunnën worden gehandhaafd en een terug val sou kunnen worden vermeden en het tweede (plan B) veronder stelde, dat op generlei steun van buitenlandse zijde, noch in de vorm van hulp in het kader van het European Recovery Program, noch in de vorm van nog niet voorziene credietverlening kon worden gere kend en derhalve het tekort op de dieviezenbalans geheel door eigen krachtsinspanning zou moeten wor den overbrugd. Van plan A is voorlopig afgezien om in afwachting van ide hulp in het kader van het E.R.P., de pe riode tot 'bet tijdstip van de in werkingtreding daarvan zo goed mogelijk door te komen en te po gen blijvende schade voor onze eco nomie te vermijden. Voor bestellingen in de dollar- area werden ten behoeve van het eerste kwartaal 1948 100 millioen dollar ter beschikking gesteld, een bedrag, dat aanzienlijk ten achter blijft 'bij' hetgeen voor de voortzet ting van het z'.g. plan A noodzake lijk ware. Ondanks de reductie van het in voerprogramma wordt er naar ge streefd ide export op het niveau van de laatste maanden yah 1947 te handhaven. Die minister acht het evenwel aan twijfel onderhevig, of men hierin zal kunnen slagen. Treedt het E.R.P. niet tijdig in werking, dat zullen verdere ingrij pende maatregelen moeten worden genomen met alle gevolgen van (dien, zowel voor de binnenlandse goederen voorziening alls voor onze exportpositie. Daar bij een realise ring van het E.R.P. dan op veel lager dan het huidige niveau zou moeten worden begonnen, zou het land slechts na een aanlooptijd het vcll'le profijt uit deze hulp kunnen trekken. Er is voor ons land dus alles laan gelegen, dat de hulp, waarnaar heel West-Furopa uitziet voor het aanbreken van het tweede kwartaal Wlordt geboden. Tenslotte vestigt de minister er jde aandacht op, dat er'niet op mag worden gerekend, dat een relatie ïifi 'hulp in het kader van het E.R. P. zou kunnen leidin tot een aan zienlijke verhoging van het huidge welvaartspeil. Arabieren heersen in Samaria De Palestijnse regering beeft de copimlilssie van die UNO voor Pales tina meegedeeld, idat zij bet be stuur in het district Samaria 'heeft moeten afstaan aan die Arabische aanvallers. Troepen kunnen niet naar he,t district worden gezonden, zqndieT andere gebieden geheel van militairen te ontbloten en daar een even grojte Chaos i|n het leven te roepen. Groot-Brittannië heeft de aan Pa lestina grenzende landen dringend verzocht, erop toe te zien, dat Arabische troiepan niet langer die Palestijnse grenzen overschrijden. Het heeft iets dergelijks reeds eer- dier verzocht, maar zonder resul taat. Mien schat dat er ziieh ,op Pan lestijms gebiiiedi nu l|5.0l)0 man Ara bische troepen bevinden. Na een bijeenkomst te Kaïno van de raad' der Arabische Liga heeft de Iraakse opperbevelhebber van de Arabische legers, gezegd; idaf er tussen die- landen van de Liga volkomen o vereeinstemiming is be reikt. „Palestina zal een door en door Arabische staat Worden", zei- hij. De groot-moefti van Jeruzalem!, heeft voor het -eerst .aan die bespre-, kiingein van de Liga deelgenomen. Men vat dit te Kaïro op als; een! teken, dat de strijd van Arabische zijde nog feller zal Wjorden gevoerd. Gandhi's as in de rivier Allahabad verstrooid Donderdag is de as van Mahatma Gandhi op plechtige wijze aan het water toevertrouwd. Millioenen had- dien zich verzameld bij de plaats waar de voor de Hindoes heilige rivieren Ganges en Djumma samen vloeien en waar Gandhi's zoon de NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor eiken dag. 1521 Februari Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Lucas 13, vs. 1021 13, vs. 22-35 14. vs, 1-11 14, vs. 12-24 14, vs. 2535 15. vs. 1—10 15, vs. 11-32 Sommigen van ons struikelen wel eens over de waarheid, 1 maar idan staan ze gauw weer op en gaan haastig vender, of er niets gebeurd is I WEERBERICHT Verwachting tot de avondi van 1,4 Februari,Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen lichte regen of motregen, in de nacht vorming van nev-el of mist, zwakke tot matige Zuid-Westelijke 'windt, zachter, voor- ai 's nachts. 1,4- Zon op 7-'5®, ondier 17.49. Maan op 9.44, ondier 22.37. 15. iZon- op 7.57, onder 17.51. Maan op 9156, opider 23.52. Eerste kwartier 1,8 Februari. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over die maand Febriari 15. 6.24 v.m 18 46 mm. 16. 6.52 v.m 1918 n.m. 17. 7.27 v.m' 19 57 n.m. 18. 8 09 v.m 20 45 n.m. 19 905 v.m 21 47 n.m. 20 10.28 v.m 23 24 mm'. 21. 12.11 van. n-m. Hoogwater te Rruiinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater. te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater as nn de rivier strooide, tegelijk met vijf edelstenen. Vliegtuigen van de Indische lucht macht hebben boven Allahablad rode witte en gele rozenblaadjes uitge strooid1. Terwijl ide blaadjes als sneeuwvlokken neerdwarrelden trok die stoet naar de heilige plaats. De koperen urn was op een met bloe men bedekte auto geplaatst mast de beeltenis van Ganidhi. Toen de stoet de rivier bereikte, sprongen velen in die heilige stroom. De as werd daarop met een duek naar het midden van de rivier gébracht. Muziekzuivering in Rusland De Russische radjio heeft bekend gemaakt, dat het centrale comité- der -communistische partij heeft ge publiceerd,, waarbij de Sowj et-com ponisten gelast wordt zich te ver zetten tegen het formalisme en de gevaarlijke temdenzen, welke heden ten d,age :in die Russische muziek 'worden waargenomen. Sommige Sow jet-toondichters, al dus het centrale comité, hebben zilch niet vrij kunnen ipaken van bepaalde trekken van de burger lijke ideologie, welke de decadente-, contemporaine muziek ven West Euro-pa en Amerika beïnvloedt. Heintje Davids gaat voor zes wie ken naar Amerika, speciaal naar Hollywood, waar een documentaire film over de onderduiktijd zal Wor den vervaardigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1