TRIBUNAAL ZIERIKZEE Vijf delinquenten op één dag STAD EN PROVINCIE SPORT Distributiekring Zierikzee Woensdag 11 Februari hield het tribunaal zitting, waarbij die rijt ge opend, 'werd met A. C- Boml, te Haamstede, die vriendsöhappe- lijkelijke omgang Met Duitsers was ten laste gelegd, terwijl zij vrijwil- lig werkzaam was geweest vopr die D. W. Resdh. was voorwaardielijik buitin vervolging gesteld;, waarbij haar een boete Was opgelegd,, die zij niet haii betaald,. Zij ontkende n-1. ide ten lastelegging. Zij hadden thuis in kwartiering van Duitse soldaten ge had, en vaak kon zij zich op straat niet aan de omgang talet ^le opu dringerige Duitsers onttrekken. Zij was verder meerdere Malen door het G-A-B. gevorderd!, om voor de (kW. te werken, zodat van „vrij willigheid" igeen sprake kan zijin. Sympathiserend lid De 'gewezen pluim veehouder L. Aamoudise te Haamstede, werd in Mei 1942 sympathiserend: lid van dia bewiegimg en slopt zich ook aan bij het N.A-F. Hiij: behield zijin radio toestel en Werkte vrijwillig op, het vliegveld Haamstede. Besidh. omit- -fcendie ooit een, officieel verzoek te hebben ingediend zijn toestel te mo gen houden. Waarom hij eigenlijk pro-Duits Was tijdiens de bezetting ^Meef in het duister. Bij het onder zoek hiernaar kwam als eindresul taat van een politiek rekensomlmle- tje vast te staan1, diat het aantal leden der N.S.B. tijdens de bezetting vrijwtel gelijk stond met het aantal mensen, d,ie hun verstald niet had den. Bru'sche knoop Zaken uit Bruinisse zijn zeldzaam, Omdat „Bru", het Mag hier nog eens gezegd, tijdens de bezetting, een oase Wias van goede vaderlands© gezindheid. L- Padmos evenwel had een fabriek waar schepen kondian wiorden gerepareerd en, toen dan ook Bruinisse een kleine Duitse ma- •riiniebajsis werd, stonden de matro- zen al spoedig met allerlei kar weitjes bij Hierr Padmos aan de deur. Later Werd hij officieel ver plicht gesteld, te werken ten be hoeve van de Duitse marine en uit deze omstandigheid is de zaak zel ve, vpor een groot deal te herlei- dien. Besch. was tenlastegeiegdi, dat zijn omgang met de Duitsers zich, niet tót het strikt zakelijke had, beperkt, maar een vriendschappelijk karak ter had, aangenomen. Hij hadi ook eens met „Heil Hitier" gegroet. Toen de bij hem in dienst zijnde A. Jumielet, eens een karweitje moest opknappen aan een Duits vaartuig, had de laatste een ma troos voor het een of ander naar ide zaak gestuurd, waarop P. had gezegd: „je hebt die Duitser geen werk op te dragen, je moet het zelf maar doen". T,o,en eenMaal een gealli,eerd,e homlmienwerpiar laag over de haven van Bruinisse vloog, had, P. op verzoek van 'enkele ma trozen, eein op een Duits marine vaartuig geplaatste mitrailleur in spanning helpen trekken. Verder had, besch. dan o.m. voetstukken ge maakt, voor het plaatsen van af weergeschut op Duitse vaartuigen. De hoofdgetuige a -charge P. M. te Bruinisse géhoord, bevestigde groot-deels de tenlastelegging en gaf een uitvoerig relaas van verd,. hou ding, waarbij hij1 mededeelde, dat nooit tussen werkgever en perso neel overleg was gepl-aegd;, welke afcouding aan te nemen, tegenover de herstelwerkzaamheden, die van Dutise zijde werden opgedragen-. Ook -die andere getuigen A. J„ J|. W. V. en- L. J. v. -di. B. I-egden een soortgelijke verklaring af, hoewel hier en daar iets minder positief. Besch. zelf wees vele aantijgingen verontwaardigd van de hand. Het geval Jumelet, zat volgens hem heel anders in elkaar. Hij had zidh inder daad! boos gemaakt, hetgeen ove rigens begrijpelijk w'as, daar ui,t de „goede" verhouding met de havem- comMandant te Zijpe, wieer eens een hartige scheldpartij annex de nodige dreigementen w'a® voortge komen-. Ben bo-ot lag reeds twiee dagen op een schroef te wachten en -op die avond1 van de bewuste idag! moest ze varen. Toen besch. zag, dat er nog weinig voortgang m-ee w'as gemaakt, heeft hij zelf de re paratie uitgevoerd. J. nam daarop zijn -ontslag- Verder waren, aldus beschuldigde, alle werknemers wat blij, d;at ze door het Werken- voor de marine, hier konden blijven. De verdediger, Mr- Dirven, voerde zijn pleidooi met grote felheid. Hij viel openlijk de getuige M- aan, die zelf uit zijn evacuatieplaats, een hriief schreef naar zijn patroon, -die te Yierseke was -geëvacueerd, waar in hij de „goede tijden" in herinne ring bracht en vroeg „of hij weer teruig mocht kotmien wierken", het geen gebeurde. Zelf rui,m vier jaar voor die Duitsers gewerkt hebbend, komt hij nu zijn patroon aanklagen. Als beheerder aangesteld over het bedrijf van P., is een element van zelfzuchtigheid! in zijn verklaring, duidelijk op te merken. R.„ aldus- pleiter is een -gemoedelijk Mens, die zeker niet met felle Duitsers |itnj aanraking kwiam, want zelf sabo teerden zij er rustig op los, bang als ze waren voor de geallieerde laagvliegers. Verdediger Wees. er tenslotte op, dat zijn cliënt te B. een -goede reputatie geniet en altijd heeft klaar gestaan, -om de Mens-en van dienst te zijin. Tiem-eer waar besch. reeds 1,4 maanden ip geïn terneerd, geweest, vroeg pleiter het tribunaal zijn -cliënt geen verdere straf lop te leggen. Ontspoorde arts Het tribunaal te Tertneuzen deed uitspraak in -die zaak tegen de -arts J. F. Dikkenberg te Heemskerk, die tijdens de oorlog, om. als keu ringsarts Was verbonden aan het G-.A.B. te Haarlem. Op het punt van die internering weigerde de ho ge autoriteit fiat executie, Waarop de zaak nu andermaal voor de Zie- rikzeese kamer diende. Mr. Adrji- aamse voerde de verdediging. Vennoot in „bunkerbedrijf" De laatste delinquent van de dag Was H- Stouten te Brouw e r s Ih a- vien, die in Juni 1940 lid Werd van de beweging, in No,v. '42 bedankte, maar zich later opnieuWi liet in schrijven. Verd. voerde propaganda en had, ook een rang in de W.A- Hij ging vriendschappelijk om Met Duitse militairen ,en was als uit voerder, later als medevennoot op genomen in het aannemersbedrijf van zijn vader. Ais zodanig Was hij, betrokken bij de bouw' van allerlei militaire lobjecten, als stellingen, bunkers, betonnen -onderkomens etc- Zonder enige reserve gaf besch- de tenlastelegging toe. De verdediger, Mr. Dirven-, Waas er op, dat besch. iln de gevaarlijkste jaren, -onder invloed kwam van Ir. Heken, -die hem rijp maakte voor de natianaal-soici-alistisdhe g,ed,adhte. Dje N.V- was feitelijk een wassen neus, terwijl zijn functie als uitvoerd,elr nilet zo, zwaar was. Voor de interne organisatie van het bedrijf had besich. in-iiet veel interesse. H'ij -ont ving zijn Weekgeld, -en daarmede Was -die kous af- Verd. is drie jaar geïnterneerd, -geweest en heeft blij vend; de gevolgen van ,ean -operatie te -dragen. M-ede uit een -oogpunt van -gezinshenstel vroeg pleiter, on middellijke invrïjheldsstellihg, Welk verzoek het tribunaal toestond,. Uitspraak in- alle zaken Dinsdag 24 Februari a.s. ZIEJRIKZBE. Woensdagmiddag wer-d in de sloot, links van: ide oprit van de Steenenidijk naa-r de Blekweg, het lijk gevonden van de 47-jarige E- T. alhier, die. waar schijnlijk Dinsdagavond, door de duisternis misleid, per rijwiel -de oude richting was gereden, met het noodlottige gevolg, dat hij in de isloiot terecht kwam en verdronk. Het lijk werd later naar de R.K. begraafplaats vervoerd;. V-oor een klein aantal leden van de Z.V.U. trad Woensdagavond in de koffiekamer van -de Concert zaal, na, door dr. J. J. Westendorp Boerma. te Zijn ingeleid,, de heer Casper Höweler -op, met een cau serie ,ovèr het komische in de mu ziek, verduidelijkt met gramofoon- platen. Aangekondigd was „humor M de muziek", doch dit was een misvatting, volgens de heer Höwe ler, want tussen humor en het ko mische bestaat een gradueel ver schil. Als humorist trad spr. dan ook niet op, maa-r vestigde -de aan dacht van zijn auditorium vooral op -het komische, eerst in de litte ratuur, waarin de heer Höw'el-er even goed thuis bleek al-s in mu ziek. Met nadruk wees de prettige causeur op de populariteit tussen het komische en verhevene, die bij sommige grootmeesters -in bet rijk der tan-en soms tot uiting komt, hetgeen gedemonstreerd werd met gramofoonplaten. Hierdoor kwam duidelijk tot uiting -de techniek van het komische; zelfs de klank kan al komische effecten opleveren. Na ide pauze bepaalde de heer Höweler de aandacht bij -de stijl- paroidiiën, de tra-vesti en de psy chologie in het muziekti-t-aat, waar bij opgemerkt idient te worden hoe fijln -componisten elkaar er „tussen" kunnen nemer. Spr. wees aan het eind van zijn met aandacht gevolg de causerie -op het werk van dr. Malherbe, een Zuid-Afrikaans auteur die een werk schreef over ,de humor en het komische in de muziek, waarop ide voorzitter ide heer Höweler dank zei v-oor zijn gees tige causerie. OOSTERLAND. Voor een goed bezette zaal -hield Oosterlands Ko- lenf-onds in de Conferentiekamer Woensdagavond haar jaarvergade ring, onder voorzitterschap van dhr. Joz. B-eij-e. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging thans ongeveer 300 le den telt. Verder gaf -de secretaris, de heer J. de Rijke, een overzicht van ide lotgevallen -der vereniging, daarbij wijzende op de vaak grote •moeilijkheden, welke te overwinnen zijn, met het oog op- ide brandstof, .distributie en dergelijke. B-ij monde van de voorrzitter der Commissie van Toezicht, ,d-e heer Stoutjesdijk, volgde voorlezing van de rekening -over 1947. De inkom sten bedroegen f28914.62, de uitga- van f24 305.44, batig saldo f4609.18. Nadat -de v-oorzit ter de Comm. van toezicht bedankt -hal voor ha-ar werkzaamheden, -en de boekhouder de heer M. R-oks voor zijn accuraat beheer, werd n,o,g gewezen op het betrekkelijk grote saldo waarmede ide kas slo-ot. De redenen hiervan '.zijn, dat de brandstoffen nietgoed- koper -dian ide vastgestelde prijs mo gen worden afgeleverd-, -ofschoon hier al meermalen om verzocht werd!. Met 't feit voor ogen, dat met tertijd wellicht naar een, andere ka len bewaarplaats- zal moeten 'wiorden omgezien, kan het geen kwaad, dat er -een goede kas is. Hierna volgde verkiezing van een drietal bestuursleden," te weten -de her-en Jo,z. B-eije, Jae. -de Rijke en W. Bakker. De laatste, welke her kiesbaar was, w'erd 'bij acclamatie herkozen, terwijl v-oor de, heren B-eije en -de Rijke werden g-ek o-zen de heren J. M. v. d. Werf Pz. en P. Barend,se. In de na afloop ge houden stemming onder de be stuursleden, is het nieuwe bestuur als volgt samengesteld: W. Bakker' voorzitter; Math, de Visser, vice- v-oiorzitter en P. Ilarendse, seer. In treffende bewoordingen dankte -de heer Bakker ,de beide aftredende bestuursleden v-oor het vele werk dat zij in de 16 jaren hebben ver richt. Hij bood ieder een stoffelijk bewijs van erkentelijkheid am in de v-orm van -een stadsgezicht van Zie- rikzee- in lijst. De scheidende be stuurders dankten geroerd voor bet geschenk en de gevoelvolle woor den,. Op veler verzoek wordt ook beslloten om de heer Roks een gra tificatie toe te kennen voor -de ijver, welke steedis doioir hem aan de dag wordt gelegd1. De heer Frans Kos ter, welke als lid van de Comm1. van Toezicht aftredend is, werd bij acclamatie herkozen. Na rondvraag volgde sluiting. BRUINISSE. De voorwaarden voo:r het verkrijgen van -een mestvargun- ning voor huisslachting van een varken, zoals -die in 1948 voor Zee- Hand zullen gelden, blijken nog aanmerkelijk strenger te zijn dan vorig jaar. Voor een huisslachtver- gunntog komen -dit jaar alleen in aanmerking: landbouwers, landar beiders, bakkers, molenaars en zij (diiie in -het bezit zijin van 40 -are of meer land en die daarbij kun nen aantonen dia-t zij dit land' zelf bewerken -of dat dit bun hoofd bron van inkomsten vormt. Vooral1 dit laatste Is een rigoureuze be paling, die niet zal nalaten de no dige weerstand te iwtekken. Voor velen-die gewoon zijin jaar lijks een varkentje te mesten, doch' niet hun hoofdbron van inkomsten uit het landbouwbedrijf genieten is het een hard gelag, thans niet In aanmerking te kunnen komen. KERKNIEUWS Ned;. Harv. Kerk. Beroepen 1© Nieuwkoop (tooz.)Dis. D. Kalmijn te Dreischor. ST.-ANNALA1ND. Ger. Gem. Vrij dag 13 Febr. 's avonds 6-30 uui; Ds. W. die Wjit te Middelburg. THOLEN- Zondag 15 Februari: Ned'-. Hierv. Kerk: 10 uur Ds. v. ld. Wiel'; 2.30 Ds. de Bres. Geref. Kerk: 10 enj 3 uur Ds. Vreugdenhil. Geref. Gein.: 10, 2.30 en 6.30 leesdienst. Prot. Bond: 3 uur Ds. Wybenga. Chr. Geref. Kerk: 10 uur en 6.30 uur Ds. H. v. Leeuwen; 2.30 lees dienst. Woensdag 18 Febr. 7.30 uur Ds. de Jong van- Middelbands, Tijd- predi-katie. (De Onverzettelijken). Voetbal 11 Februari:. ;Semi-In termatioinaal-. Rode DuivelsZwialuwien 11 Uitreiking Bonkaarten 804, Textiel- kaarten VA 804, Schoenenbonnen en Aanvraagformulieren Stookseizoen 1948/49 D-REISCH'OR (consistoriekamer) Maandiaig 16 Februari; 1948 van 9.30 12 uur en van 13 uiur zelfver zorgers wijk B. Dinsdag 1,7 Februari 1948 van 9.3012 uur zelfverzor gers wijik P; van 1—3 uur narmaal- werbruiikers. ZONNEMAIRE (Gemeentehuis) Woensdag 18 Februari! 1948 van 9.3Q 12.30 uur zelf verzorgersvan 1.30 3 uur normaalv-erbruilkers. NOORD-GOUWE (Gemeentehuis) Donderdag 19 Februari 1948 van 9 10.30 zielfverzprgersvan 1030 12 uur norm a-al verbruikers. SCHUD,DEBEURS (Café Bottink): Donderdag 19 Februari 1948 van 1.30 —3 uur zelfverzorgersvan 33.30 uur normaal verbruikers- OUWERKERK (Café Slager)Vrij dag 20 Februari 1948 van 9.30—12 uur zelfverzorgers; van 1—3 uur normaalverbruiikers. Zeven miensan zijn -gedood en vijf -gewond bom een trein in Turkije wterd, bedolven onder een instorten de tunnel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3