GOMERA e ti eiland van fluiters De atoomenergie ,,Het staat niet bij voorbaat vast, dat de kernenergie in de toekomst zal voorzien in de behoeften der wereld aan energie, doch de mogelijkheden rechtvaardigen wel voortdurende wetenschappelijke, technische en in dustriële proefnemingen", aldus sir John Cockroft, directeur van het Britse instituut voor het onderzoek naar de atoomenergie. „Een vraag die zelfs nog belangrijker is", aldus sir John, „is of de wereldvoorraden van uranium en thorium voldoende zijn om de wereld van energie te voorzien. Het huidige wereldverbruik aan energie komt overeen met onge veer 4000 milliard kilowattuur elec- trische stroom. Dit zou kunnen worden verkregen door volledige splijting van 200 a 250 ton uranium of thorium per jaar". Aankomst schepen met demobiliserenden Zoals gemeld is 16 Januari uit Priok het m.s. „Johan van Oldebar- nevelt" vertrokken met circa 1900 passagiers aan boord, onder wie ongeveer 1400 demobiliserenden van de mariniers en de koninklijke land macht. 600 mariniers en 800 man van de koninklijke landmacht maken tezamen met vrouw en kinderen de thuisreis. De meeste manschappen zijn afkomstig uit het zuiden en oosten des lands, terwijl zich verder manschappen van het O.V.W.-batal jon „Zeeland" (2-14 R.I.) aan boord bevinden. De „Johan van Oldebarnevelt" is Algiers gepasseerd. Aldaar begaf zich het hoofd van het radiopro gramma voor de Nederlandse Strijd krachten", kapitein Karei Nort, aan boord om gedurende het laatste ge deelte van de reis reportages voor het Nederlandse Strijdkrachten-pro gramma te verzorgen. Bij goede ontvangst zullen deze reportages via het strijdkrachtenprogramma te be luisteren zijn van 18.30 tot 19 uur. De „Johan van Oldebarnevelt" zal vermoedelijk 10 Februari in Amster dam arriveren. Het ms. „Zuiderkruis", dat met circa 630 man stoottroepen, 130 man g.b.i. en een afdeling mariniers op de thuisreis is, wordt tegen 17 Febr. in Rotterdam verwacht. De „Kota Inten". eveneens met de mobiliserenden aan boord, zal ver moedelijk 12 of 13 Febr. in Rotter dam arriveren. Beloning deurwaarders wordt verhoogd 'De minister vain Justitie heefteen wetsontwerp ingediend, waarbij de beloningen, verschuldigd aan lie deurwaarders krachtens het be paalde iin ide vijfde titel van het tarief van justitiekosten en salaris- sein iim burgerlijke zaken niet 25 pet. fwprdian verhoogd. Vjonr die justitiabelen betekent diit slechts een 'betrekkelijk' geringe last, diaar b.v. het gemiddelde salaris bij' het 'betekenen van explpiten thans ongeveer f 3,— bedraagt, zodat lie verhoging neerkomt op een bedirag van pmgieveer f 0,75 per exploit. Dit is een incidentele wijziging; een nadere vaststelling van de be dragen zal kunnen geschiedeinl, wanneer het gehele tarief van jui- titiiekoisten >em salarissen in burger lijke zaken aain een herziening wordt onde.rwlorp'en. Horoscopen-manie in België® In die „Nieuiw'e Gildis" lezen wij het volgend©„Een verschijnsel dat zich in die Franstalige pers van België Tnoer en meer uitbreidt, is het pu bliceren van ©en dagelijkse horo scoop. Iin trein en tram kan men dikwijls vaststellen, dat 'de lezers van sommige bladen eerst en voor al Ihun horoscoop nagaan, blijkbaar om hun gedragingen van die dag te richten naar die aanwijzingen hiervan. Ni^iahd zal Weten hoe veel dwaasheden er iedere dag aan idieze manie zijn toe te schrijven. Het volstaat die voorspellingen die die diverse bladen hum lezers iop'- dlissein naast elkaar te leggen om vast tie stellen diat het ene blad) precies het tegenovergesteld© voor spiegelt .als het andere." Hulp uit Amerika Het stoomschip „Luickenbach" wordt binnenkort in Nederland' ver wacht met een grote zending goe deren, kleding, voedsel, enz., bijeen gebracht idoor die Amerikaanse stich ting „United Service foir Holland". Deze goederen gullen bestemd zlijn voor Amsterdam en andere grote steden. Ook verschillende Ameri kaanse Roilaryclubis verzonden goe deren voor haar zusterverenigingen in Nederland. Erfenisjager voor de rechtbank Die 80-ijarige Fr. van T. was enige tijd; geleden biji de 66-jarige M. Dl. te Roosendaal ingetrokken, onder voorwaarde dat deze idan ook voioir hem zou zorgen. De oude mam had Di. zijn geld. beloofd, als hij eerder zou sterven. D. aasde op 'de erfenis en verzorgde de oude man miet op zet zlo| slecht, dat deze door ge brek overleed. Di. weigerde een idofc- ter te halen, toen1 Ti. dieze nodig had, em onthield hem voedsel, zo dat de oude man steeds meer ver magerde en verzwakte. Tenslotte kreeg T. 'longontsteking en is meao door onhygiënische verzorging over leden. D. Ihieeft zich vopr zijn nalatig heid, vpor de Bredase rechtbank ver antwoord:. Die officier eiste acht m aandien gevangeniss t r af Witlof naar de mestvaalt Een partij van, 26.000 kilo witlof die p,p de veiling onverkoopbaar was, is in de verboden strook langs de Duitse grens vernietigd. De 'wit lof biestolnd grotendeels uit twtee- die ispiojrt. Een en ander iis een gé- volg van die grote .aanvoer van k'waliteiitswiitlpf uit België, dat zelf overstroomd, Wordt door npg goed koper Italiaans Witlof. Bovendien is ie,r meer vraag naar blpemkool, wielke als gevolg van de zachte Winter ipog isteedis op de veiling wlord.t aangevoerd. Het presidium van die opperste Soiwijet van Rusland heeft een de creet bekrachtigd;, waarbij huwelij ken tusisen Russische burgers en buitenlanders worden verbeiden. Gedemobiliseerde militairen, die militaire dienst in Imd'ië hebben ver richt, krijgen, blijkens een bericht in de staatscourant, vergunning voor het ,iin gebruik hemen van wpiohgelegahheidi, mits dit gebeurt binnen een jaar ina hun demobili satie. j Eén fraude met textiel is te Tilburg geconstateerd, waar een grote hoeveelheid tiextlelgoederen die met verveerbewijzen, voorzien van valse firmastempels en met on juiste benamingen op de vracht brieven, werd vervoerd. Vijftien Tïïr burgc-naren moeten bij deze fraude betrokken zijn. De organisatie en financiering ervan berustte in ham- den van een Rotterdammer. Volgens de „Berlimske Tidende" zou het huwelijk van ex-koning Mi chael van Roemenië én prinses Anne de Bourbon-Parma:, plaats vinden in Mei a.s. en „lallerw.aarsdhijni- lijkst" te Kopenhagen, ofschoon omtrent de plaats nog geen defini tief besluit zou zijn genomen. De moordenaar van de heer C. Ide B. te Groningen, de 24-jarigie militair J. F. in garnizoen, te As sen, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Vrijdag 28 Noiv. werd de B,. in zijn huis dood' op een divan gevonden met messteken in zijn bo venlichaam. F. beweert uit zelfver dediging te hébben gehandeld. CONSUMENTENCREDIET Met iingahg van hed|en iwjordan de blommen 11, 14 en 15 van het Gon- sumientemcredliet geldig. Lilliputter op Schiphol Leibus KrijmgM, een Pool van precies één meter hoogte, is per KLM. op Schiphol aangekomen. Hij is op weg maar Ziirich, waar hij' met een Oostenrijkse artiste zal trou wen. In Nederland is de naam Lei bus Krijngiei nog onbekend, maar sinds 1927 prijkt hij op de aanplak biljetten in vrijwel alle Europese circusondernemingen als acrobati sche clown. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt bekend, dat tof haar leedwezen in ide afgelopen week de na volgende verliezen zijn ge rapporteerd Kon. Landmacht: So'Jd. J. van Haaren uit Breda,flsoöcL F. M. Kuypers uit Haaren (N.-Bir.); sold. H. W Leenders uit Eindhoven; sold. A. J. Ne- derlof uit Amsterdam; sold. J. Verhoef- uit Ruwiel, post Nieuwers,luis. Van het Kon. Ned-Ind leger sneuvelde één Ja vaans soldaat. Het ouide Trajeetum Utrecht, gaiat dit jaar 'haar 1900-j,airig bestaan Vie ren. Omstreeks het jaar 47 is ide stad als legerplaats door de Ro meinen gesticht. Dr. Kurt von Schuselh'nigg, de vroegere Oostenrijkse kansiel'ier,, heeft een hem aangeboden hoog leraarschap aan ide universiteit te Saint Louis in Missouri aanvaard. Hij zal college geven over ,„De moderne democratische staat". Naar ide regering in haair ant iwoord op, de politieke beschouwin gen ider Eerste Kamer mededeelt is het concept voor een uitgewerkt wetsontwerp ter regeling vaim ide publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie dezer dagen door de commissie-Van tier Ven in ■eimdbehandeliiinig geno men. Te Duinkerken is brand uitge broken aan boord vain het Deense vrachtschip „Otto Petersen". Een hoeveelheid textiel en 30 ton suiker gingen verloren,. De schade worldt op f 250.000 geraamid. Het eiland Gomera, behoort tot ide groep van de Kanarische eilanden. De bewoners van dit eiland praten piet met elkaar d'oior middel van bet gesproken woord, maar door fluiten; en het moet gezegd, dat zij het in een flifitemid converseren reeds een heel eind hebben,; gebracht Eien slimmerd zou kunnen denken, dat de oorsprong van hun fluittaal moet worden gezocht in het feit, dat hun eilandengroep' de bakermat van de oim hun gefluit zo beroem de kanariepietjes is, maar in een veel merkwaardiger omstandigheid. De „Uitkijk" weet daarvan het vol gende te vertellen; de bevolking van Gomera stamt af van een men sengroep, afkomstig van 'het Afri kaanse vasteland,, die indertijd we genis een hoogst ernstig geoor deeld vergrijp, van Zijn geboorte grond werd verdreven. Alvorenfe de ze bannelingen in van de roeirie men beroofde 'boten aain, ide zee prijs te geven, sneed men hun eerst nog ide tong af. De wind dreef de omgelukkigen vervolgens naar 't eiland Gomera, waar zij aan land gingen, om een nieuw bestaan te beginnen.. f Het gevolg van hun gemeen schappelijk lichaamsgebrek was, dat RADIOPROGRAMMA Dinsdag 10 Februari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7 45 werkjes van Dvorak; 8 nieuws; 8.15 piluk de dag; 9 licht baken; 9.30 kamermuziek; 10 wie komt er in mijn, bokje; 10.15 gram.; 10.40 vraaggesprek; 10.55 gram 11.30 als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12.03 fluit en piano; 12.30 weeroverzicht; 12.33 Metropole-or- këst; 12.55 Zonnewijzer; 1 nieuws; 1.25 vervolg 12.33; 1.50 muzieklitera tuur; 2 omroeporkest; 2.30 onder ons; 3 pianokwartetten3.30 klank beeld; 4 de Zonnebloem; 4.30 zie- kenloif; 5 ina schooltijd; 5.15 elck wat wils; 5.45 Indonesische jour nalistiek; 6 gram.; 6.20 reportage; 6.30 Ned. Strijdkrachten7 nieuws; 7.15 piano; 7.30 radiogenes; 7.45 NIWIN-inieuws; 7.50 rubriek van de wederopbouw1; 8 nieuws; 8.05 ide gewone main,; 8.12 lieve de rommel pot; 10.07 Cartnaivalfliitsen; 10.15 avondgebed; 10.30 nieuws; 10.45 vas tenavond. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram,; 7,50 dag opening; 8 nieuwis; 8.15 gram.;,841 symphoniie; 9.15 morgenwijding; 9.30 waterstanden; 9.35 .arbeidsvitaminen 10,30 van vrouw tot vrouw',; 10.35 zang; 10.50 kleutertje luister; 11 orgelconcert; 11.45 voordracht; 12 gram.; 12.30 weerpraatje; 12.33 ons platteland; 12.43 pianoiduo; 1.00 nieuws: 1.15 Virtuoso-sextet; 1.45 gram.; 2 met miaiajJd en schaar; 2.30 radiomatinée; 4.30 orgel; 4.40 de schoolbel; 5 dat kun jij ook; 5.30 The Sky masters; 6 nieuws; 6.15 piano; 6.30 les gars de Paris; 7 het klokje van zeven; 7.05 Tom Poes; 7.15 kamermuziek; 7.45 ge sprekken met dokters; 8 nieuws; 8.05 ©oho van de da,g; 8.15 bonte trein; 9.30 contact; 9.45 reportage; 10 vervolg 9.30; 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 Harry van Oss zingt volksliederen; 11 jnieuws; 11.1512 Debussy-concert. De nationale vergadering van Tsjecho-Sl;owakije heeft eenstem- stemmig het verdrag voior vijfjaar met de Sowjet-Unie goedgekeurd, dat in December gesloten is. Hét ligt vooralsnog niet in 't voor nemen de textielrantsoenering op te heffen, deelt de regering aan de Eerste Kamer mede. zij zich d',oor fluiten onderling ver staanbaar trachtten te maken, ter wijl hun nakomelingen, die natuur lijk wfer Wel over een tong be schikten en dus spreken konden, voortgingen met de tot een soort dialect geworden fluittaal van hun vaderen te gebruiken. En waar he den ten dage op de Kanarische eilanden Spaans gesproken wordt, daar fluiten, zij thans ook in het Spaans. Een reizigster, die onlangs Gomera bezocht, verhaalt !hoe het haar op viel dat ids waardin van een door haar bezochte herberg onder het bedienen 'der klanten luid een serie trillers en rollers floot van "een bij zondere fijnheid, De waardin vertel de daarop, dat zij haiair zoon op dracht had gegeven, waf melk te brengen. Toen de reizigster daarna een (onderhoud had met de presi dent, weerklonken buiten hele fluit- verhalen. De keniners van Gomera Izijta ongetwijfeld de enige sterve lingen op aarde, die ook medekin kers kunnen fluiten, zodat een ge oefend oor de gefloten Spaanse woorden Cantado, Cargato en Ca- sado b.v. die zoveel op elkaar lijken duidelijk van elkaar kan onderscheiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2