Argentinië en de wereldvoedselnood OVERDENKING Politiek beïnvloedt de economie Het is buiten twijfel, dat Argen tinië zeer veel kan bijdragen, om de were.d /ceieelnood, inzonderheid de nood in Europa, te helpen leni gen. Argentinië immers is een on uitputtelijke graant en vleesleveran cier. Een moeilijkheid daarbij is evenwel, dat Argentinië, voor deze kostbare producten zeer hoge prij zen bedingt, die de deviezenarme landen niet kunnen betalen. Onlangs met Engeland aangeknoopte onder handelingen dreigen ook alweer over deze hoge prijzen te strui kelen. Naar het schijnt, heeft nu echter Amerika stappen onderno men, om aan deze moeilijkheden tegemoet te komen. Op informele wijze, beeft Amerika Argentinië doen weten, dat het zich ernstig bezorgd maakt over de juistheid van Péron's bewering, dat hij alles wi'1 doen, om Argentinians aandeel in het Europese hulpverlenings programma te verzekeren. Directe stap Een opmerkenswaardig Ameri kaans initiatief, want nog steeds zijn de betrekkingen tussen belde landen niet ideaal. Deze directe stap van Amerika schijnt in de juiste richting ge nomen, daar het speciaal de Ar gentijnse regering is, die de prijzen der lardiouwprcductem bepaalt, d.w.z. kunstmatig hoog houdt. Wel te verstaan niet t.o.v. de producent, maar ten eigen bate. In het binnen land zijn de gevolgen hiervan goed merkbaar. De boeren moeten voor Eerste verslag der enquête commissie De enquêtecommissie van d© Tweede Kamer inzake het beleid van de Nederlandse regering te Ljonden heeft het eerste verslag over haar werkzaamheden gepublLn oeerd. Nu de Eerste Kamer, zo zegt het verslag, het wetsvoorstel tot wijziging van da Enquêtewet van 1850 heeft verworpen, is dis commissie in een moeilijke positie gekomen. Immers: het is de com missie niet mogelijk gemaakt oimi bij het verhoor van oud-ministers vra gen te stellen over de beraadsla gingen in de ministerraad. Dat dit wèl kon gebeuren, zo- zegt de com missie, was te meer noodzakelijk, daar te Londen tal van zaken vrij wel uitsluitend in de ministerraad werden afgedaan, die normaal opk daarbuiten worden behandeld. De moeilijkheden, die aam het on derzoek in de weg staan, heeft de oommissie zo groot geacht, dat zij ernstig heeft overwogen of voort zetting van de werkzaamheden wei zin heeft. TJhans is zij na rijp be- raadi tot de conclusie gekomen, dat het onderzoiek althans voorlopig moet worden voortgezet. Blijken de moeilijkheden zo emstig, dat ver dere voortzetting niet verantwoord is, dan zal de commissie niet nala ten een voorstel tot stopzetting te doen. Er bestaat dus een risico, dat het aamgevangen wenk zal blijken vergeefs te zijn. Anderzijds beschikt de commissie over akeriei materiaal, waaruit blijkt Welke beraadslagingen de minister raad over tal van punten heeft gehouden. Het is voorts niet onmogelijk, oat de minister van Justitie een voor stel tot wetswijziging zal indienen. Binnenkort zullen de venhoren be ginnen. Verborgen schat teruggevonden Tjoen in 1941 de heer H. te En schede als Jood naar een concen tratiekamp werd gedeporteerd, gaf een te geringe financiële vergoeding produceren en de vlucht van het platteland is uit oorzaak hiervan bega/.nem. Hogere inkoopprijzen en lagere verkoopprijzen, zouden dus twee partijen kunnen helpen. Maar Péron richt zich op de arbeiders ien de militairen die hij a tout prix te vriend wil houden. De lonen der arbeiders zijn b.v. beslist niet af gestemd op de arbeidsprestatie, waarmede de industriële productie op haar beurt allerminst gediend is. Achteruitgaande landbouw Het is begrijpelijk dat de druk op de boeren de landbouwproductie niet ten goede komt. De suikeroogst wordt gesubsidieerd en aardappelen moeten, in tegenstelling met vroe ger, worden ingevoerd. De emigra- tiepolitiek is tot nu toe nog niet met groot succes ten uitvoer gelegd, al schijnt hierin, speciaal t,o.v. de Italiaanse landverhuizers enige ver betering te komen. Bij dit alles komt, dat de bodem van de Argen tijnse schatkist te zien is, reden waarom Péron zijn producten tegen hoge prijs wil' verkopen. De grote vraag is nu maar of dieze dictator bereid fe van: zijn persoonlijke ambi'ies af te zien en die boeren weer een kans wil ge ven. Behoudens deze Amerikaanse stap heeft ook de Paus bij d!e ontvangst van een Argentijnse gees telijke, een beroep op Argentinië gedaan, die hulp aan het noodlij dend Europa voort te zetten. hij aan de .fabrikant J. een aantal bankbiljetten van iOOO gulden in bewaring. H.'s echtgenote ontving niet lang daarna het doodsbericht van haar man. De fabrikant is ais gijzelaar gearresteerd, en later in Vught gefusilleerd,. Mevrouw H. had destijds van haar man vernomen, dat de bankbiljetten van IOOO gul den in de fabriek van J. adkter de verwarmingsketel waren verstopt. Zij heeft een advocaat in de arm' Eigenlijk moesten we dit opsehrift nog wat meer uitbreiden en zeggen een van de oudste Christusbeelden door Hemzelf getekendi. In zekere zin dus een zelfportret of ook een autobiografie. Maar dan ©en hele wonderlijke 'en een hele vreemde. Zo een, dat ieder die het leest wel zeggen moet: dat is niets voor mij. Geef mij maar wat anders. Geef mij maar 'wat vrolijkere en Wat fleurigere, iets dat mij wat meer kan opbeuren en me w'at maar vertrouwen geeft in mij zelf. Deze reactie is" helemaal niet vreemd. Als Jesaja va,n deze auto biografie van de Knecht des Heren mededeling doet is er niemand, die het moioi' vindt. En later heeft Pau las op zijn zendingsreizen precies dezelfde ervaring. Hij ontmoette al leen maar mensen, die zich erger den en die zijn praten 'dwaasheid vonden. Ze wilden wel naar hem luisteren als hij het alleen maar een beetje anders zei. Maar als hij kwam met dat wondere verhaal van dien Jezus, de Christus, dan had den ze er al meer dan genoeg van- Hoe zou d,at komen Prof. Huizen- ga zei: We leven in een bezeten wereld en we weten het. Dit laatste geloof ik niet. We weten het niet- We willen het niet weten. We spe len schuilevinkje met onszelf. En dat is het ellendige. Inplaats dat wie onszelf ctntdekt hebben, Wij, men sen van twee wereldoorlogen, heb- genomen om klaarheid, te scheppen en deze heeft met mevrouw J., die zo 'goed: als niets af wist van het in bewaring gegeven geld:, een on derzoek in de fabriek ingesteld. Men heeft een doosje met veertien bil jetten vatn 1000 gulden gevonden. Nu zal worden getracht, wegens de bijzondere omstandigheden, alsnog de tegenwaarde vergoed te krijigeln. Directeur A N.V.V. naar Amerika De directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreem delingenverkeer, Jhir. W- Bareel, heeft zich op! 4 Februari perK.L,M. naar New York begeven o,m daar in overleg met de Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten en orga nisaties op het gebied, vam Liet vreemdieliingenverkaer, na te gaan wat er nog moer kam worden ge daan om Nederland een groter aan deel in het Amerikaanse touristen- bezoek aan Wiest-Eiuropa te ver schaffen dan ;oms v,oo:r de oorlog ten deel viel. Ambtsaanvaarding van Jhr. mr. A. F. C. Casembroot Jlhir. Mr. A. F,. C. de Casemlbroot, de nieuwe Commissaris der Konin gin, 'is bij zijn ambtsaanvaarding in de vergaderzaal van het college ven Gedeputeerde Staten dopir de heer C. Philips©, als oudste lid1, welkom geheten. Deze wiemste ham geluk met zijn benoeming en vroeg vervolgens zijn belangstelling voor (die vele problemen, die in het ge lwest oim een oplossing vragen. Spreker overhandigde daarop aan Jhr. de Casembroiot de voorzitters hamer, daarbij wijzende op ide voor treffelijke wijze, waarop zijn ambts voorganger deze heeft gehanteerd, 'die hem n.I. in het College nimmer heeft behoeven te befaruiken, en de hoop uitsprak, dat dit ook bij de nieuwe Commissaris mimlmlèr het ge val zal zijn. Jhr. die Casembpooit verklaarde d,a ar op zijn taak met God's hulp te aanvaarden. Ie LIJDENSZONDAG ben wij nog de moed niet verloren, maar beginnen wie weer overnieuw met alle fouten en stommiteiten van vroeger. We hebben de afbraak van onze door ien door verrotte maat schappij niet willen erkennen, maar -wie bouwen weer op de verbrande ruïnes van onze vorige idealen. Tot dat de nieuwe debacle weer over ons komt en onze eigen dwaasheid ais een boemerang weer terugvalt ,op ons eigen hoofd. Wij zullen in het Christusbeeld, van Jesaja 53 onszelf moeten ont dekken. Zó ellendig, zó kapot, zó door ien door verarmd is ons eigen bestaan, dat de Christus, de ^schoonste onder de mensenkinde ren", Gods eigen kind, die kw'am in onze plaats, werd. verpletterd en verbrijzeld,. Zo groot is onze schuld,, dat Hij er onder bezwijken moest. Hiet is daarom goed 'dat de lij densweken ons weer eens confron teren met de Christus, de Man van Sm arte. Want Cbristus'kennis is zelfkennis. En alleen hij, die zichzelf grondig kent, zal ook de noodzaak zien van bekering. Bekering, d,.w.z. opnieuw begin nen, maar dan anders. Opnieuw1 be ginnen met de Christus en levend uit Zijn lijden. Brouwershaven. F. KOUWENHOVEN. INDISCHE IMPRESSIES DE GEBOORTE Wij vervullen in dienst een func tie, waarin wij vele mensen ornti moeten, die bij ons hun nood kla gen of hun vreugde uitjubelen. Neen, wij zijn geen Compies-eom- mandant. Wij luisteren altijd ge duldig en trekken een meewarig of Vrolijk gezicht al naar gelang. Maar wie luisteren altijd,, want wat ver teld, Wordt, simpel "weg of opge tuigd,, is altijd' -een belevenis van de verteller en d,us van belang. Zo zien 'w'ij nog 'd,iie lange hospik, die bij, ons kw'am. Lang, gebruind, rustig, maar met nerveuze slanke vingers. Het leek of hij nog steeds aan bet verband, wikkelen Was. De klep van zijn pelopporpetje Was steeds fraai naar boven geboigen, (bij onze pet lukt dat nooit zo) en droeg de naami van haar. Jij beht altijd in mijn hart, Was zijn devies. Haar naam had, hij dan ook steeds voor ogen1, op actie, met verlof, op patrouille. Natuurlijk w'as het Warm en na tuurlijk hadden ze dorst. En duisl zaten ze in een kampong klappers leeg te drinken, toen er een jonge Indonesiër kw'am aanrennen of de „toean dokter" met hem mee wou komen, want er was wat. Wat het was, begreep toen dokter (litet, dat ging zin kennis van Maleis te bo ven. Maar toen hij in de hut kw'am, badi ie het door. De Indonesische ooievaar scharrelde rond en de aan staande vader liep hem maar ze nuwachtig in de Wieg. Dius zette de lange hospik hem resoluut buiten de deur: Nanti. Het bleef voor ilie bruine papa ondragelijk lang stil achter de deur, maar eindelijk, ein delijk k'w'am de Blanda naar buiten: Kom maar binnen vader, hij is er! Wij luisterden vol stille bewonde ring. Was deze hospik vroeger schoenmaker, kantoorbediende of melkboer? Geeft niet, nu is hij sol daat. Met een Rode Kruiis-tas. Met nerveuze vingers. En met verstand van zaken. VISSERIJBERICHTEN De oesterteelt Was voor oie mosselkwekers 1947 ©en goed, jaar, wat afzet en prijs betreft, voor de zoveel fijnere zus ter van de mossel, de oester, was dit in mihdiere mate het geval. Wel overtrof de oiesterproductie verre de verwachtingen. Vorig jaar, na die strenge winter, vreesdie men Wat d;at betreft het ergste, doch na die Winter volgde de zeer warme zo mer en groeide de oester zo hard, dat men over veel meer leverbare oesters beschikte dan men gedacht had;, ook al had de sehelpenziieKti s veel slachtoffers gemaakt. België is onze voornaamste klant voor de oiesterexport, al neemt die vraag naar de beste soorten af, tengevolge van het verminderen van de koopkracht daar te lande. Vroe ger betrok België ook alleen die goedkope soorten, doch vlak na de Oorlog Waren d,e duurste soorten het meeste gevraagd'. De concur rentie is in België groot, want, nu men niet met de officieel vastge steld© manier kan concurreren, pro beert men op andere manier elkaar de loef af te steken. Dit is- ook het geval met de ver zending naar Engeland', doch die Engelse importeurs kunnen voor de helft preferentie verlenen aan 'be paalde exporteurs, zodat momen teel >een tiental ,oesterkwekers het leeuwenaandeel van de export naar dit land in handen hebben. Vorig jaar werdien alle uit Engeland bin nenkomende orders over alle oes terkwekers verdeeld. De binnen landse markt ondervindt nadeel van de hoge omzetbelasting, terwijl' hier de prijs niet vastgesteld uu dus Oiok de -onderlinge concurrentie van belang is. j t. Een van de oudste ^Christusbeelden (Jesaja 53)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6