ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Pg DE IERSE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VERKIEZINGEN ZATERDAG 7 FEBRUARI 1943 Na. 15814 101e Jaargang ABONNEMENT Krijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buitera f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: La rage Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakeraman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special* prijzen. Sucoesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Deae week trokken 3 millioen in woners van Eire (Ierland) ter stem- bus, een jaar voordat de normale regeringsperiode ten einde loopt,, een gevolg van de bedreiging van esn nieuwe republikeinse par .ij, ge leid door Mac Bride tegen De Va lera. Mae Bride dringt aan op ver breking van elke band met bet Britse gemenebest, terwijl de Valera wil dat Eire die band niet ont bindt. Zestien jaar lang heeft de partij van de. "Valera .onbestreden! geheerst. Nooit behoefde ze een coalitie .aan te gaan. In Eire wordt de po Fiek beheerst d oor twee brandende vraagstukken de verhouding tot Engeland en de -inlijving van Ulster. De Valera heeft ingezien, dat politiek te kunst is van het bereikbare. Z;ijin tegen stander Mac Bride wenst .echter nog meer. Beiden komen uit hetzelfde geestelijke milieu, zij werden op gevoed in de haat tegen de En gelse grootgrondbezitters, die het na de Reformatie katholiek geble ven land, onderdrukten, in de haat tegen de door Cromwell geïmpor teerde Engelsen en Schotten die Ulster bevolken. Beide politici hebben kennis ge maakt met de gevangenis. De Valera stichtte toen hij in vrijheid werd ge steld da republikeinse „Fianna Fail" doch toen deze in 1932 de overwin ning behaalde, ging Mac Bride zijn eigen weg, werd op zijn beurt door de Valera gearresteerd, om later een rol te spelen "bij de ultra natio nalistische I.R.A. De Valera schreed onderwijl stap voor stap naar zijn doel: een onafhankelijke republiek. De conservatieve senaat werd af- geschaft. Tijdens de Engelse ko ningscrisis iln 1936 werden de laat ste, op Engeland betrekking heb bende grondwet? ar ik© e i geschrapt. Slechts een formele band met de koning voo,r de buitenlandse ver tegenwoordiging bleef gehandhaafd. In 19S8 kwam een nieuwe'grondwet tqt stand (tot rau toe door Enge land' de jure niet 6rkenid) die Eire Arabische inval in Palestina Britse trpepen in Ihet gebied, van die Syrische grens in Nooird-Palesti- na zijn slaags geraakt met een Ara bische strijdmacht, welke over de Syrische grens ,is binnengedrongen. Tien Noorden van het meer van Galilea werd drie uren lang ge vochten. Volgens een officieel com muniqué vain het Arabische hoofd kwartier heeft deze groep van plm. 200 man zich iüi sterke stellingen genesteld en toeft zij de beschik king Over veertien stukken geschut. In antwoord op vragen in het Lagerhuis verklaarde de Engelse mi- nister van Defensie dat de regering geen vergunning Zou verlenen voor wap e n lever an ties naar tot Nabije Oosten, behalve voor leveranties Volgens de bepalingen van bestaan- de verdragen met enkele Arabische mogendheden. „De regering heeft geen reden te veronderstellen, dat het materiaal, dat ingevolge deze verdragen wordt geleverd, in Pa lestina zal worden gebruikt". als een souvereine, onafhankelijke democratische ên katholieke staat omschrijft. Kan men crfisch staain tegenover de Valera's bewind, de welvaart nam in zijn auibfcsperiode gestadig toe. Titenduizenden, nieuwe boerde rijen kwamen in plaats van de krot. ten van we'Jeer, het bouwland werd verzesvoudigd, naast een agrarische voltrok zich een industrieële re volutie, die dank zij snelle decen tralisatie, geen gevaren met zich bracht. DE VALERA Een zeer progressieve sociale wet geving werd ingesteld, honderden scholen en een universiteit werd -opgericht en de oude Ierse taal (Gaelic) herleefde. De grootste triomf voor de Valera was wel, dat ook vele protestanten, na aan vankelijk wantrouwen, zich achter hem schaarden, toen bleek dat hij een realistische politiek voorstond. Doch als practisch politicus in een parlementaire staat heeft ook hij moeten schipperen en niet alle beloften kon hij- nakomen. Zijin te- gencandidaat Mac Bride heeft dit nadeel niet. Ofschoon hij veel be looft wat in verkiezingscampag- me's gebruikelijk is en steuht op ontevredenheid door prijsstijging is het niet waarschijnlijk dat hij reeds in.u die .meerderheid zal be halen. Belgische doctoren ontstemd Tjerwiji de Britse medici bezig zijn met ©an grootscheepse actie tegen die plannen der Labourrege- ring tot het „nationaliseren" van bet medisch beroep, verwieren die Belgische geneesheren zidh tegen het enige tijdi geleden door die re gering ingevoerde „kwitantiebcek- je" met het doel belastingontduiking onmogelijk te maken-. Hoe groot deze belastingontdui king is, bleek uit een uitlating van die minister van Financiën lm de Kamer, volgens welke 42 pet. van die artsen- tegenover die fiscus heeft verklaard, jaarlijks minder dam fr. 50.000 te verdienen, een .inkomen, dat dan ongeveer overeen zou ko men met d,at van een arbeider. Vol gens dr. Titeca, de voorzitter van het Verbond van Geneesheren, voel den dezen ziich gekwetst in hun prestige en zien zij in het kwitantie- boekje een schending van het be roepsgeheim, -diaar van elke kwi tantie -een afsdhrift aan de fiscus moet worden gez-onden. In antwoord, op het dreigement vara die artsen, dat zij het weritl zullen neerleggen, wanneer die kWi- taintieboekjes niet worden afge schaft, heeft het ministerie van fi nanciën -een .ernstige waarschuwing d.oen horen. D.e geneesheren kunnen, wanneer ze d,oo.r het niet gebruiken van d.e boekjes de belasting ontdui ken, -een gevangenisstraf van acht dagen tot een jaar esn ©en boete van maximum honderdduizend franc krijgen. Hoe vinden postduiven hun weg terug? Voer inatuuTicndiarzoekers was d> verwonderlijke knapheid, waarmee postduiven over geheel onbekende streken hun weg naar het hok te rugvinden, nog jsteedis een onopge lost raadsel. Op 'grond van uit voerige onderzoekingen en proeven in d.e laatste wereldoorlog geiioi- rnen, meent Prof. H. L. Yeagly van het State College in Pennsylvania thans, d;at hij dichter bij de opiiosv- siog van het raadsel is gekomen. Volgens hem dankt de postduif haar bijzonder nriemtaringsverrnogen, be halve aatn haar gevoel voor het aardmagnetisme, ook nog aan haar gevoeligheidi voor een kracht, wel ke veroorzaakt werdt door de draai ing .dier aarde. Deze twee krachten.:, de magnetische en de rotatie-kracht Waarvan die combinatie voor .elke plaats op aarde een andere waarde geeft, schijnt -die postduif zodanig te kunnen gebruiken, dat haar het verwonderlijke vermogen wordt verschaft steeds op het hok terug te keren. Waarschijnlijk is de zetel van dit vermogen geloealiseerd in bepaalde organen, die zich onder de ogen vain .de duif bevinden. Serviesgoed-situatie gunstiger .Diit jaar wordt er een gunstige ontwikkeling in de serviesgoedsiiitu- atie verwacht. Deze gunstige ont wikkeling kan echter alleen dan aan het publiek ten goede komen, wanneer de distributiebep.alingen op geheven 'worden. D.e winkeliers klagen er over, dat het publiek, wanneer er punten vooir serviesgoed worden toegewezen, niet de zgn. utili'ty-goederen koopt (bor den, kommen edi.), maar er ide voorkeur aan geeft de punten aan mooie kopj.es of andier serviesgoed te besteden, terwijl de fabrieken van de regering opdracht hebb-sn gekregen 70 tot 80 pet. van hun productie aan utility-goederen te be stedien. De daardoor ontstane over productie is, alleen door opheffing van die distributiebepalingen op te vangen. Zou de regering aan deze wens van de aardewerk-industrie tegemoet komen, dan zal tot pu bliek er todh rekening mee moeten houdien, dat in 1948 nog niet aan al zijn wensen op het gebiedi van huishoudelijk aardewerk en poire lein zal kunnen worden voldaan. De koningin is Vrijdagmiddag, na een verblijf van twee maanden in Amsterdam, naar het paleis 't Lpo vertrokken'. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag, 814 Februari Zondag Lucas 11, vs. 2936 Maandag 11, vs. 37—54 Dinsdag 12. vs. T 12 Woensdag 12, va. 13—34 Donderdag 12, vs. 35—48 Vrijdag 12, vs. 49—59 Zaterdag 13, vs. 1—19 WEERBERICHT Verwachting tot de avondl van 7 Februari: Wisselend bewolkt m:t .enkele buien en aanvankelijk nog krachtige Westelijke wand, iets kou der. 7. Z.on .op 8.12, onder 17.36- Maan ;op 7.28, onder 14.24. 8. Zon pp. 8.10, ondier 17.38. Maan pp 8.05, onder 15.30. Nieuwe Maan 10 Februari. HOOGWATER TE ZIERIKZEE lover de maand Febriari 8. 2.32 v.m. 1457 ntn. 9. 3.17 v.m). 15.40 njn. 10. 3.56 v.m;. 16.20 njm. 11. 4.31 v.mi. 16.56 njm. 12. :5J02 v.m. 17.28 njn. 13. 5.32 v.m. 17.54 nm. 14. 5.58 v.m;. 18.21 njn. Boegwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee- Laagwatea- te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater Jhr. Tjarda van Siarkenborgh Ste ehouwer heeft besloten, dat hij als Nederlands ambassadeur te Parijs zal aftreden. Vermoedelijk zal hij binnen enkele maanden zijn functie neerleggen. De Zweedse minister van buiten landse zaken, heeft in een rede voering voor de beide kamers van- het parlement verklaard, dat Zwe den niet zal toetreden tot de door Bevin voorgestelde West-Europese Unie, daar het zich niet de kans wil laten ontnemen dat het in feen volgende oorlog weer neutraal kan blijven'. f Gandhi's moordenaar toeft, vol gens Agence France Pnesse, ©en be kentenis van 36 bladzijden geschre ven, waarin hij de leden van de Mahasabha beschuldigt van mede plichtigheid aan demoord op .de mahatma. De directie van de Holland-Ame- riika-Lijn denkt er over een zuster schip van de Nieuw-Amsterdam te laten bauwen. Door moeilijkheden met prijzen, materialen en devieae^ kan echter nog geen definitief plan worden oppgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1