Zus loog Ten aaoschouwe van zijn eigen klasse heeft een onderwijzer uit Ab coude enige tijd gelegen een pak slaag van dé woedende vader van een zijner leerlingen gekregen. Het dochtertje van de verbolgen vader was thuisgekomen met de mededeling, dat meester haar met een 'r 3tok had geslagen. De vader stoof de school binneq en. zonder reken schap te vragen, trok hij zo hard handig van leer. dat de onderwijzer zich onder doktersbehandeling mdest stellen. Later bleek, dat het dochtertje had gelogen De politie legde papa drie weken gevangenisstraf op. De procureur-generaal van het Amster damse gerechtshof eiste Vrijdag 50 gulden. Inspecteur van politie stal een auto In Arnhem is de inspecteur van politie P. de V. in arrest gesteld. Hij bleek betrokken te zijn bij de diefstal van een auto. Op het ogen blik, dat deze diefstal plaats had, was deze inspecteur juist geschorst voor ongeoorloofde manipulaties met een vuurwapen. In het grensgebied werd nl. een figuur uit de Arnhemse onderwereld aangetroffen in het bezit van een pistool dat inspecteur de V aan hem had overgedaan. Reeds vele klachten zijn er over de V. geweest. Zijn gedragingen in zijn P.O.D.-tijd stonden aan ernstige critiek bloot. Misdrijf of ongeval? Donderdagavond is het lichaam van de 60-jarige Bunschoter visser H. de Graaf aangetroffen tussen de kade van de haven van Medemblik en een schip. De man had even tevoren ongeveer f 1000 in ontvangst genomen. Toen men het lichaam drijvende vond met het hoofd onder water, was het geld verdwenen. Mis drijf wordt niet uitgesloten geacht, al zijn er geen sporen van geweld pleging op het lichaam aangetroffen. STAD EN PROVINCIE ZIERJKZEE. De Mede groep .„Padvinderij Leger des Heils" hoopt 'Zaterdag 7 Febr. irn de bovenzaal van Ihiet „Huis van Nassau1" ©en 'grote biazar te houden. Mooie en nuttige artikelen zijn d,oor de Pal- Tvindsters ien Kabouters gemaakt en veel artikelen twierden hiervoor af gestaan. Vele attracties zijn aan wezig. De baten van deze Bazar zijn voor restauratie van ihiet Gro ep- Jioikaal, in bet gebouw1 van bet Le ger dies Heils in de Ppststruat. ZONNEMAIRE. In deze gemeente is ©en comité gevormd ten behoeve van de Stichting Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouwi 1898—1948" .met bet doel mede te werken aam ©en massale hulde te brengen aan H.M. de Koningin, zulks in verband met haar a,.s. 50-jarige regerings jubileum. Het comité te Zonnemaire bestaat uit de dames: Roelvink— Verseput, Tonsbeek, Aalbersberg, van de Velde-Geleijnse, de Visser- Viergever ien de Rijke-Brandt. Eerst daags zullen deze dames de inwo ners idiezer gemeente bezoieken. De Muziek veren. Nut en Uit spanning, welke, zoals uit het vaan del blijkt in 1873 is'opgericht hoopt dit jaar haar 75-jarig bestaan te vieren. Aangezien in het begin van W het bestaan geen vergaderingen ge houden werden, is de oprichtings datum niet nauwkeurig, bekend. De eerste vergadering, onder voorzit terschap van de heer H. J. Ever wijn, Wierd gehouden op1 3 October 1881. De vereniging heeft, ondanks dik- wijilsl moeilijke financiële omstaïi- ions de tegenwoordige directeur, de heer K. W. ver wijn, een zoon van de vroegere voorzitter-directeur, mede, dat de jeugd niet meer die interesse voor de muziek heeft als vroeger. De belangstelling is wel iswaar niet geheel Wieg, doch te wieinig jongelui sluiten zich aan als muzikant. Het ledenaantal bedraagt thans slechts 21, waarvan er 4 tijdelijk afwezig zijn. Vroeger telde de ver eniging niet minder dap 30 leden. Het aantal donateurs bedraagt thans ruim 40. De heer L. van Leersum, pen ningmeester, geniet de eer, dat hij reeds 60 jaar aan de vereniging is verbonden- Bij de oprichting der vereniging wlas de animo zeer groot, hetwelk blijkt uit het feit, dat de muzikan ten elke wteek te voet (er !w!as toen Inqg geen tram, terwijl' andere ver voermiddelen ontbraken) naar Zie- rikzee om les gingen. Ter versteviging van de kas wordt élk jaar een verloting gehouden, op de jaarlijkse uitvoering. De ver loting van een haan in 1947 bracht piet minder op dan f 158.78, welk bedrag door de vereniging goed gebruikt kan worden, aangezien en kel© instrumenten, welke versleten Zijn,, vervangen moeten worden. TKOLEN. Het aantal inwoners op f Jan. 1947 bedroeg 3242 (1579 m- en 1663 vr.). Bilt aantal vermeerder - die door geboorten met 82 (43 m. en 39 vr.) ien door vestiging met 137 (55 m. en 82 vr.). Dit aantal verminderde door overlijden met 31 (18 m. 'en 13 vr.) <e® door var- trek met 128 (58 m. ien 70 vr.). Het aantal inwoners toedroeg derhalve lop 1 Jan. 1948 3302 (1601 m. ©n 1701 vr.). 27 huwelijken werdlen vol trokken ien 2 Wierdien do or reht- sdheidlilng johttoonden. Vrijdag 1.1. werd alhier de alg. vergadering gehouden van de varkensboudiersver. „Helpt Elkan der". Aanwezig 22 leden. Na ope ning volgde het financieel verslag. De ink. toedroegen f 337,15, de uitg. f 58,13, ba tig - slot f 279,02. In kas f 554,28. De heren C. Praat 'en C. Overbeeke werden als bestuursladen herkozen. Op voorstel van dhr. Geu ze iwlordit de uitkering gesteld op gehele vergoeding bij sterfgeval irnet een maximum van 5 stuks. Het bo-, deloioin wprdt verhoogd 'en benoemd tot bode G. Praat. Bij afkeuring zal ook uitkering vergoeding volgen. Een affceuringsbewijs vap. die keur meester zal moeten overgelegd wiorden. „Ooinoord,ia", gaf Woensdag avond in „Hof van Holland1" haar jaarlijkse Wint'eruitvoering. Na ope ning dioor de voorz., de heer Am- stag, volgde een keurig uitgevoerd concert ondier leiding van de direc teur, de heer Vers1 wiijveren. D© man dolineclub verleende haar medewer king. Hierna volgde opvoering van het blijspel „Hoe raak ik mijin geld kwijt". Die vertolking was vlot en vond veel bijval bij1 het aanwezige publiek. Gemeenteraad Bruinisse In de Donderdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad waren alle leden aanwezig. De voor zitter, burgemeester W. van den Berg Dz., houdt in deze eerste vergade ring de Nieuwjaarsrede. 1947 was voor de gemeente een zeer belang rijk jaar. Het nieuwe bouwplan kwam gereed, dat echter, volgens vorige week ontvangen berichten, door de instanties niet werd goedgekeurd. Verder werden op het gebied van de wederopbouw in 1947 belang rijke resultaten geboekt. 7 nieuwe woningen kwamen gereed. Van 105 woningen werd de fundering gelegd, terwijl de bouw van 36 woningen, alle voor rekening der gemeente, nog „4 --V 1 1l T-Uii..: A veerde hij de inrichting van het ge meentehuis en het herstel van de Spuikom. Bij de ingekomen stukken is een schrijven van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, als antwoord op een adres van de Raad, over in schakeling van kwekers uit Bruinisse in de export van mosselen naar Frankrijk en België; Deze zaak zal door het Bedrijfschap worden bezien. Besloten wordt opnieuw toe te treden tot de Prov. Zeeuwse Brand- weerbond. Door het Architecten bureau Wesseloo en Van Voorst is in het nieuwe complex woningen- tussen Deestraat en Steinstraat ook een derde transformatorstation ge projecteerd. Dit station zal na ge reedkomen aan de P.Z.E.M. worden overgedragen voor f 4000,de bij behorende grond voor f 10,— per m2. Besloten wordt het Z.O.-gedeelte van de Algemene Begraafplaats ge sloten te verklaren. Elf landbouwers aan Langeweg en Molenweg worden door de P.Z.E.M. in de gelegenheid gesteld zich aan te sluiten aan het electrisch net. De P.Z.E.M. is bereid om uit het fonds voor z.g. onrendabele aansluitingen een bijdrage te verlenen, mits door de gemeente eenzelfde bijdrage wordt verleend. De kosten daarvan zijn voor de gemeente plm. f 23,per aan sluiting, te betalen gedurende 15 jaar. Besloten wordt aan de voorwaar den van P.Z.E.M. te voldoen en deze aansluitingskosten mede te helpen dragen. Echter wordt nadruk kelijk bepaald, dat bij aansluiting van nog verder van het net afwo nende landbouwers, de gemeente □ooit meer zal vergoeden dan plm. f 24 per aansluiting, terwijl over wogen zal worden de betreffende percelen te belasten met een z.g. baatbelasting. Als lid van het Burgerlijk Arm bestuur wordt herbenoemd de heer N, j. Reijnhoud, als afgevaardigden □aar de vergaderingen der waterlei dingen Mij. de heren van Vessem en Goudzwaard. Hierna komt in behandeling d e Gemeentebegroting voor 1948. Geraamd wordt, dat wanneer de kermis doorgaat, aan staangelden f 125,— zal worden ontvangen. De ontvangst van begrafenisrechten f 1000,—, die van koopsommen eigen graven op f 150,Bij de post „Rechten wegens door de gemeente reinigingsdienst verstrekte diensten" wordt aangetekend, dat weinig animo blijkt te bestaan bij de bevolking om de rechten te betalen op het weghalen van huisvuil. De ontvang sten worden geraamd op f 1320, De subsidie aan het burgerlijk armbestuur wordt teruggebracht van f 5000,tot f 3500,.Dit ontlokt aan de heren van den Berg Beek man en Bal de opmerking dat een sluitende begroting niet mag worden verkregen ten koste van de minst draagkrachtigen in de gemeente. Wethouder van Vessem zegt dat dit ook de mening van B, en W. is geweest, doch tengevolge van de Inwerking treden van de noodwet- Drees zijn vele armlastigen in een veel betere sociale positie gekomen, dan ooit door het B.A. kon worden gegeven. Bovendien heeft men van boven af een wenk gekregen, dat deze subsidie naar beneden moest. Wekelijks wordt nu door het B.A. plm. f 18 minder uitgekeerd. Totaal aan directe ondersteuning f 2600, De begroting voor de gewone dienst wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 186.478 93 met een saldo voor onvoorzien van f 1059,50. Sluiting van deze begroting kon worden verkregen dank zij een te verwachten bijzondere uitkering uit het Gemeentefonds, groot f 21307,15. De kapltaaldienst wordt vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f 2.986.188,33. Beide begrotingen worden met algemene stemmen aangenomen. De districtsopzichter, de heer Boot, »eft een toelichtir van een drietal nog op de agenda staande punten betreffende de uitvoering van ver- verschillende openbare werken. Allereerst is aan de orde de voor genomen uitbreiding van de open bare begraafplaats. Begroting der kosten f 12150. Er zal een toegang komen aan de Dorpsweg, De voorzitter bespreekt in dit verband de mogelijkheid om de lijken zo te begraven, dat de traditie om de begrafenis te doen plaats hebben met het gezicht der overledenen naar het Oosten gehandhaafd kan blijven. Nadat dit plan Jn grote lijnen is goedgekeurd, komt ter tafel de ver breding van de Dorpsweg en de her beplanting daarvan. Uit de discussies blijkt dat een breedte van 12 meter nodig zou zijn. Daar dit een belang rijke wijziging brengt in het ontwerp, wordt het punt aangehouden tot een volgende vergadering. Tenslotte wordt behandeld het ver nieuwen van de steenglooiïng van de haven langs het havenplateau. De heet Boot heeft een ontwerp gemaakt waarbij gedacht is aan een steile glooiing als achter het hotel Het Veerhuis. Daardoor zou het haven plateau zowel als de haven worden vergroot. Van de zijde der aanwezige practici als mosselkwekers en aan nemers komen bezwaren. Toch moet op korte termijn een oplossing wor den gevonden. De heren v. d. Berg Beekman en Bal zullen de heer Boot ter zijde staan bij het vinden van een oplossing hiervoor. Dit punt wordt dus eveneens aangehouden. Wethouder van Vessem wijst op het nieuwste spel der baldadige jeugd. Door het schudden aan en trappen tegen de palen van de verlichting, gaan de zekeringen kapot en de lan taarns uit; gevolg; veel ongerief, waartegen door de politie streng zal worden opgetreden, doch hij doet tevens een beroep op de ouders. Hierna sluiting. KERKNIEUWS Nedi. Herv- Kenk. Aangenomen naar haamstede: Ds. J- vam Vliet te Bresfcens. Vrij Evangel. Gem. Aangenomen naar Kampen: Dis. P. L. van Wijck, hulpprediker aldaar (verb, bericht). Een groot munitiedepot in een Frans militair kamp is in het Noor den van Indochina op ongeveer drie honderd kilometer van Saigon in de lucht gevlogen. De dief van het kamp werd gedood en zijn adjudant gewond. Honderd veertig Vietnamese gevangenen zijn ontsnapt. Op ide Canadese tankboot Pam- öhito, die zich ter hoogte van de kust van Bretagne bevond, heeft zich een explosie voorgedaan. 12 overlevenden zijn door een vaartuig uit Lprient opgepikt. Achttien op varenden worden nog vermist. Meer dan honderd personen zijn gedood, duizenden huizen verwoest en honderdrai andere met hun be woners dood de vloed meegesleept toen Dinsdag het Franse eiland Réunion werd geteisterd door een hevige wervelstorm. Deze storm vernietigde bijna de gehele suiker- oogst van het eiland. Het Engelse Tudor-vliegtuig Star Tiger van de Engels-Zuid-Ameri- kaanse luchtvaart-mij. wordt tus sen de Azoren en Bermulcla vermist. Luchtmaarschalk sir Arthur Cun ningham bevindt zich onder de in zittenden. Behalve Cunningham be vinden zich vijftien passagiers en een bemanning van zes personen aan boord van het vliegtuig. Een Amerikaans Superfort, diait op zoek was naar de in Zuid-Frank rijk vermiste Dakota van het Ame rikaanse leger, is bij Digne, met tien personen aan boord neergestort. Er is slechts één overlevende. Het is een lid van de bemanning, die zwaar gewond in een ziekenhuis is opge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3