INDISCHE IMPRESSIES De Zeeuwen gingen naar huis OVERDENKING Ze zijn vertrokken, och hoe an ders dan wij verwacht [hadden. „Dat zou een embarkement worden wan jehad men mij van verschil lende zijde toegefluisterd, en zelfs de kalmste soldaat van het Batal jon Zeeland, had grote plannen. „Naar huisHet w!as een ob» oessie geworden, toen ze nog in Padang waren. Begrijpelijk, want iwlie verlangt nu niet naar ihuis. Zulk een verlangen blijft overheer sen en verdringt alle andere ge voelens. Die echter sluimerend op de achtergrond blijven en eerst los breken, wanneer het ogenblik van scheiding aanbreekt- Dan komt wer kelijk het gevoelen naar voren, wanneer soldaat Consemuller van Walcheren de laatste handdruk wis selt met Jager Jansen uit Maas tricht. En wanneer Korporaal Kloo- té uit Zeeuws Vlaanderen en zijn makker Gerritsen van Ermelo nog eens een joviale klap op de schou der geeft. Dan doet scheiden pijn- Merkbaar ien voelbaar pijn. Zo zag ik het Bataljon 11-14 R.I. zich te Pad,ang inschepen. Rustig, zonder eniig vertoon, zelfs beza digder dan ih November 1946, toen het zich te Priok inscheepte voor Padang. Wellicht trok toen het avontuur, mogelijk overheerste toen de idee, dat het Bataljon in de fa milie der U-Brigade zou blijven, jf dat men gezamenlijk zou optrekken, zoals men dat gedaan had bij Klem- dier, Tjileungsir, TangerangEr was geen uiterlijk vertoon. Men passeerde de administratieve con trole, nadat men op diie Nieuwjaars morgen van Padang naar Emmohai- ven gereden was en men nam pluinjezak en andere barang op de nek om de loopplank op te wande len. Dan ging men zijn temp at je zoeken. En och, dan stond men aan de railing van de „Tjasman" toe te zien, hoe de andere Zeeuwen aan boord kwamen, hoe de verschil- Gemeenteraad Oosterland Vergadering van Vrijdag, onder leiding van die burgemeester, de heer A. C. van der Have. De voor zitter geeft ieen beschouwing over het afgelopen jaar, w'aarin veel goeds is tot stand gekomen, idoch waarin ook veel niet aan de ver- Wachtingen heeft beantwoord. Een overzicht wiordt gegeven van de voornaamste besluiten. De beste "YWensen worden geuit voor persoon, gezin ien gemeente. De heer Zeijler dankt namens de raad voor de gesproken woorden. Een verzoek van de bewoners der Ooststraat met betrekking tot riolering van die straat wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. De verordening op de heffing van se cret ariieleges, wordt in overeen stemming gebracht met de door Ged,. Staten gegeven aanwijzingen. De salarisverordiening ambtenaren ter secretarie wordt gewijzigd in die zin, dat op ambtenaren bene den de 21-jarige leeftijd de jeugd- loionregeling voor het administratief rijkspersoneel van toepassing wOrdt verklaard. Vastgesteld wordt een verordening tot regeling van de vergoeding van verplaatsingskosten Aan de leden van de commissie verdeling woonruimte Wordt een presentiegeld toegekend van f 1,50 per lid. per vergadering. De politie verordening wordt aangevuld met een bepaling, d.at het aan anderen d,an daartoe gerechtigden verboden j is, zonder schriftelijke vergunning van de gebruiker, te lopen of zich te bevinden op enig hooi- of wei land. of braak liggende gronden ge durende de maanden November tot en meij April. Besloten wordt door het verlenen van bijdragen uit de gemeentekas mede te wenken aan de uitbreiding lende officieren zidh uitsloofden om alles vlot te laten verlopen, maar overigensoch het was zo ge woon. Ze hadden zich uitgeleefd; eerst iln een afscheidsparadeop hetErie- veld, waar- zij afsdheid namen van hun zes gevallen makkers, die ach terblijven, doch wier graven ver zorgd, zullen worden idioor de bur gerij. De Resident had hen dit plech tig toegezegd. Ze waren bij vrien den geweest: de laatste avond in een kring, waar zij huiselijkheid hadden ondervonden, zover van het eigen tehuis en ze hadden (die Oude bekende en zo vertrouwde paadjes nog eens bewandeld in hun laatste patrouilles. Ze hadden de dankbare bevolking gegroet, een bevolking d,ie aanvankelijk niet be greep en als eerste impuls meende dat de „tentara Blanda" ging ver trekken en haar weer aan haar lot wilde overlatenGevolg van republikeinse geruchtencampag- ne en die bevolking sloeg die angst iom het hart. En zij vertelden, dat anderen, frisse jongens uit Neder land. kwamen om hunne plaats in te nemen. Nu stonden zij nitet meer op de valreep, diocfa reeds op het schip en in hun hart ging veel, heel veel iom. De eerste stoot snerpt dan door de lucht; het werkelijke ogenblik van vertrek nadert, dan de tweede en dan de derde en de sirene. Da „Planeius" mengt zich met zin stoomfluit in deze caeophonie van geluiden: de trossen worden los- geworpen; het „Wilhelmus" wordt ingezet en terwijl ieder stram in de houding staat wtordt de strook water tussen schip en Wal steeds groter; dan klinkt èan driewerf hoera voor de Koningin, ingezet d.oor de Kolonel J. W. Sluyter op en dan stoomt de „Planeius" weg. De reis naar Holland, is: ingezet. s der electrische verlichting tin Oud Heiligew'eg ten omgeving, zomede naar de heer "J. J. G. Brouwer. Enkele straatlantaarns zullen dan in de Oud Heiligeweg worden aan gebracht. Deze zullen ook wOrderi geplaatst in de Lage Rampertseweg. Nu de bouw' van woninwietwonm- gein achter St. Joostdijk geen door gang vind.t, wordt afgezien van het daarstellen van een straat in die omgeving. Een voorstel van de am bachtsheer, tot aanleg van een nieuwe weg, wordt andermaal met algemene stemmen verworpen. Nog maals zal de ambachtsheer worden herinnerd aan zijn bereidheid tot verkoop van de Zaal voor sport terrein. Bij die rondvraag informeert d,e heer Stoutjesdijk naar de moge lijkheid enige straatlantaarns ook 's nachts te laten branden. Dit zal worden onderzocht. Daarna slui ting. Gemeenteraad Stavenisse In de eerste vergadering van de gemeenteraad, heeft de burgemees ter, de heer L. A- Verburg, een te rugblik geworpen op het afgelo pen jaar 1947, in het begin waar van hij vroeg het gemeentebelang! steeds voorop te stellen. Het is spr.'s vurige wens, dat in 1948 dei tweedracht die er in 1947 maar al te dikwijls was, achterwege zal blijven. De heren A- Luijk, C. van Putten, J. Stoel en P. Hage bedan ken als lid. van de woningcommis- sie 1947. Het waterschap deelde mede, dat het f 500,— verleent als bijdrage in de ;omkosten van de op rit Molendijk. De raad handhaaft zijn besluit der vorige vergadering inzake de Vermakelijkheidsbelasting De heer M. K. de Wilde neemt ont slag als secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur. De afd.. het Groene Kruis verzocht een ho gere subsidie in verband met [net voornemen een wijkverpleegster te benoemen. Tot op heden verleende de gemeente f 100,subsidie. Thans wordt nog een toelage gevraagd: van f 400,per jaar, totaal dus 500 B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, met de re strictie: t;ot wederopzegging en de bepaling dat geen winst gemaakt mag worden. Met algemene stem men wordt de subsidie verleend. Het ministerie van binnenlandse zaken bericht, dat de gemeente het uitbetaalde wachtgeld van dhr. W. Hanssens terug krijgt; ook bet ex tra betaalde salaris, ongeveer f 9000. Een verzoek aan Ged. Staten om de gemeente niet te belasten met de opbouw toelage van dhr. W. Hanssens werd afgewezen. B. en W. stellen voor hoger beroep aan te tekenen tegen het besluit van G.S., Waarmede de raad zich ver enigt. Betreffende de aanleg van een steiger ten behoeve van de veer dienst Stavenisse—Ouwerkerk, mer ken B. ien W. pp dat een provinci aal steiger, zoals voorheen, te kost baar is, het geringe verkeer in aan merking genomen. Wel is men ge negen een plankier en brug aan te leggen. Do totale kosten hiervoor zijn geraamd op f 2500,—, het her stellen van de steigerdam op f8000 zodat het totaal op f 5500,,komt. 80 pet. zal de Prov. voor haatr rekening ne!men, althans d,it zal door het Prov. Bestuur worden1 voorgesteld.. 20 pet. of f 1100,— blijft er dus nog over. Waar alle gemeenten, op het eiland hierbij min of meer zijn gebaat, is door B. en W. een schema voorgesteld., en stel len zij voor de volgende gemeenten om de hierna te noiemen bijdragen te verzoeken: St.-Maartensdijk en St.-Annaland, f 200,—Poortvliet en Scberpenisse f' 100,Oud-Vosse- meer en Tholen f 50,—. De onder nemer der veerdienst Boomsluiter f 100,— en de gemeente Stavenisse f 300,—. Boomsluiter tevens het on derhoud vaor 5 jaar. Laatstgenoem de heeft een en ander reeds toe gezegd,. Van de andere gemeenten is nog geen bericht binnengekomen. Besloten wordt het onderhoud en schoonhouden voor dihr. Boomslui ter te laten, echter onder toezicht van de gemeente, waarna het plan v.an B. en W. wordt goedgekeurd. Voorts wordt besloten tot op heffing van het Burgerlijk Armbe stuur 'en het werk over te dragen aan B. en W. Aangenomen wordt een verordening ter bestrijding van de baldadigheid, die de laatste tijd toeneemt, o.a. door vernieling van aanplanting enz. Opnieuw wordt verworpen, met alleen de stem van wetlh. Potappel voor, het voorstel inzake de Iherbiouw van armenhui zen. I 1 De begroting voor 1948 wordt vastgesteld, voo.r de gewone dienst in ontvang en uitgaaf op f 95099,74. Tpt lid, van het Burgerl. Armbe stuur wordt gekozen de heer J. W. v. d. Slikke. Mede aanbevolen Was de heer H. Smits Hz. In d© verordening betreffende >de haven gelden, wordt een zinsnede gewij zigd, waardoor duidelijker uitkomt, dat de eigenaar bij laden of lossen1 kadegeld moet betalen, 'dit met te rugwerkende kracht tot 1 Jan. 1948- Hierna volgt sluiting. INGEZONDEN STUKKEN i Bruinisse, 27 Januari 1948 Geachte Redactie. Zoals bekend, is de Bond van Oorlogsgetroffenen reeds in 1946 begonnen zo mogelijk alle getroffe nen door oorlogsgeweld, te vereni gen, hetzij in de toentertijd be staande Bond van Oorlogsgetroffe nen te Roosendaal of in een andere boind de stichting met dezelfde Hetgeen U hier aanstonds kunt lezen, vond. ik in het 124ste trao- taat van Sint Augustihus, bisschop) van HiippO' in Noord-Afrika, van het jaar 395 tot 430. Dit tractaat besteedt Sint August- tlnuis aan de Apostel Joannes, zor als hij aan hem verschijnt in diet H. Boeken, die hij onder ingeving! van de H. Geest schreef. Ik laas er dan het volgende): „Twee soorten leven kent de Kerk, die haar door God zijn gepreekt en aanbevolen; daarvan is het emei in het geloven, het andere in het aanschouwen; het 'ene ten tijde van de ballingschap, het andere in da eeuwigheid van het blijven; het ene in de arbeid:, het andere in 'de rust; het ien© op weg naar, het ander© in het vader land; het ene in werk zame bezigheid,, het andere in het loon van de aanschouwing; het ene keert zich af van het slechte en doet het goede, het andere heeft niets verkeerds can zich daarvan af •t© wenden en het kent alleen ©ept groot goed., om het te genieten; het •ene strijdt met de vijand, het 'an dere heerst zonder vijand. Het ene is goed, maar nog ellendig, het andere beter en zalig". Wij kunnen maar weinige regels besteden aan deze overdenking. Maar is het voor onze lezers niet de moeite waard, om deze levemsi- w.ijze woorden van Augustinus een Ogenblik te overdenken te midden van het jachtende leven, dat omsi pmriingt en dreigt mede te slepen? Zierikaee. Pastoor BRESSER. doelstelling, d.w.z. algehele intre- ga'.e schadevergoeding op basis van verv an gings waarde. Het povere resultaat is, dat thans ongeveer' 500 getroffenen ojp dit eiland zijn georganiseerd, gesplitst in 5 afdelingen. Ongetwijfeld een klein percentage, als we in aan merking nemen, dat er op ons eiland ongeveer 7700 gedupeerden zijn. Ik zou hieruit kunnen conclu deren, dat velen met de bestaande regelingen van sehadeuitkering te vreden zijn. Zij zijn allen in meer dere of mindere mate door afbraak, inundatie, beschietng ontvreemding van inboedel en inventaris, bedrijfs schade, enz., gedupeerd en mogen hun rechtmatige eis op algehele vergoeding ten volle laten gelden. Of is hier laksheid in het spel en willen zij berustend de kat uit de boom kijken? Het is, naar wij mogen veronder stellen, algemeen bekend, dat het wetsontwerp tot regeling der oor logsschade thans in de Staten- Generaal is aangekomen. Ons rechtsgevoel inzake de algehele in- tregaïe oorlogsschade is verre van bevredigd, hoewel enkele Wijzigin gen reeds vooruitgang doen be speuren. Dit neemt evenwel niet weg, dat de omstandigheden dringend eisen, dat een levendige activiteit wordt ontplooid, teneinde ons gestelde doel te bereiken. Wij zullen protest- vergaderingen organiseren, waarvan een hier op Schouwen en Duive- Iand, om kracht bij te zetten aam onze rechtvaardge eisen. Wij zou den alle geïnteresseerden willen toeroepen: Blijft niet met gekruiste armen berustend staan, maar tracht met alle wettige middelen Uiw| rech ten te verdedigen. Sluit U bij onze gelederen aan, want Wij hebben de steun van allen nodig. Gezamenlijk kunnen wij veel bereiken, gedachtig aan het devies: „Eendracht makt macht". U, geachte redactie, dankend voor Uw welwillendheid. Hoogachtend, L. JUMELET Az. Bestuurslid Zuidelijk Blok van Oorlogsgetroffenen!.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7