ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Moskou tegen een federatief Oost-Europa DE KIP WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 TWEEDE KAMER P.T.T.-begroting aangevallen WEERBERICHT PRINSES BEATRIX ZATERDAG 31 JANUARI 1948 No. 15808 101e Jaargang ABONNEMENT Krijt per S maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 AD VERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special* prijzen. Sucoesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. met de gouden eieren Uit bedrijfseconomisah oogpunt gezien, vormen die belastingpapie ren im Nederland een probleem, dat zeker de belangstelling waard is. Bi] regering en een groot deel van het volk, staan de werkgevers, im het bijzonder de industriëlen in een slecht blaadje. Het zijn nog steeds de mensen, die grove winsten ma ken, in peperdure auto's rondrijden en zidh alleen te goed. dioen, aan hetgeen andiere landgenoten ontbe ren. Deze valse voorstelling van zaken is hardnekkig .en gevaarlijk. Hardnekkig, omdat er toch een of andere groep moet zijn, waarop een veelvuldig voorkomend afgunst- eomplex kan worden afgereageerd, en gevaarlijk, omdat de industrieel, de zelfstandige ondernemer, ten slotte ;geroiepen is een zeer positief aandeel in de economische weder opbouw! te leveren. Door de zeer zware belasting druk beginnen in de industriële we reld zidh alarmerende verschijnse len te openbaren. In d.e eerste plaats wordt, middels de belastin gen, de bedrijfswinst' dermate aan gesproken. dat aan enige uitbreiding van da meeste bedrijven eenvoudig niet meer kan worden gedacht. Zelfs zeer noodzakelijke vern'euwin- gen in het machinepark kunnen nau welijks worden gefiiiiancierdi. Zijn hiervoor al gelden aanwiezig, dan wieigert Ben Haag deviezen uit te trekken, voor de aankoop van nieu we machines. Op deze wijze wordt de industriële kip met de gouden eieren, geslacht en or is .weiinig fantasie nodig, om te begrijpen, dat het met de gouden eieren dan te vens gedaan is. Tndiiien bepaalde industriën alwliinst maken, d.an spant de onderne mer zich 'in, deze wiinst zo klein) mogelijk voor te stellen. Zo schenkt hij b.v. grote bedragen aan allerlei doeleinden, hetgeen nuttig kan zijn maar feitelijk wordt hier geld! ver bruikt, dat in de onderneming thuis hoort. Er iis intussen geen andere conclusie mogelijk, dan dat deze van bovenaf aangezette remmen, het be drijfsleven niet weinig in de op bloei belemmeren. Daar is de on dernemer de dupe van, maar ook net volk, dat nog steedis nuttigö gebruiksgoederen moet ontberen. Vele middenstanders zijn reeds lang financieel gelijkgeschakeld, met het leger van hand.- en hoofd arbeiders, Wiaarin oen element van onbillijkheid steekt. Die eventuele welstand, van het middensfamdsbe- drijf is van allerlei factoren afhan kelijk. De baas moet hoge sociale lasten opbrengen, voielt de vermin derde koopkracht aan den lijve, draagt de verantwoordelijkheid voor de zaak en moet pal staan in de orde-nings- en regelingsstorm, die met onverminderde kracht uit Den Haag -blaast. Uit 'de bakkerswereld zijn ons votorbeeldien bekend, idat niettemin de ehef, betzelfde ver dient, zo niet minder, dan dekhedht, die op vastgestelde tijden de zaak verlaat en voor de rest zich geen cent hoofdzorg behoeft te maken. denstanidsbedrijf blijken de verhou dingen totaal scheef getrokken. Ne derland moet zo. spoedig mogelijk onder de ondragelijke last van de neger ingsbem oeienisuit. De vroe gere toestanden mogen niet eritiek- loos worden aanvaard, maar na oorlogs Nederland, heeft de gulden middenweg laten liggen en is een ander extreem pad opgegaan, het geen doorgaans betekent, dat het persoonlijk initiatief en de zelf standige 'ondernemingslust in ean zee van papier .en éénzijdige voor schriften en maatregelen wiordien gesmoorde Verscheidene leden hadden nog al critiek cp de P.T.Tj-fo'egratiingJ en van Teulings (K.V.P.) wildie haar met een ton verminderen, voo. welk voorstel 'hij een meerderheid verkreeg. Spr. was van oordeel dal het iniet juist is, dat de P.T.T. een eiland van welvaart vormt in d'e algemene zee. van ellende, dank zij een eigen resier vering&poi iiiek Minister Vos was van oordeel' <ic,t de P.T.T. wel een eigen reser- 'vèfingspoLitiek mogen volgen, maar de Kamer was het daarin niet met hem eens, 'toen ziji met 42 tegen 26 stemmen het hierboven gememo reerde amendement van de heer Teulings aannam. Vender deelde hij nog mede, dat het wetsontwerp op de radio-distributiebedrijven binnen afzienbare 'tijd zal verschijnen. De Indonesische kwestie Bij het debat over de regerings verklaring omtrent Indonesië, dien de de heer Schouten (A.R.) een motie in, waarbij hij vroeg het Collegiaal Orgaan en de prae fe derale Raad bij de wet in te stiel- Jen. en niet bij Kon. Besluit. Uitdrukkelijk vroeg hij een ver klaring van de regering, dat zij haar standpunt handhaaft van eerst vo ledige wapenstilstand,, voo,-dat met de politieke besprekingen kan worden begonnen. Een andere vraag van de heer Schouten was, of onder krijgsge vangenen ook gijzelaars en geïnter neerden worden verstaan. In verband met de gebeurtenissen te Kalioierang had, volgens dhr. Schouten, onze regering moeten zeggen: de Republiek beeft de ba sis voor de politieke besprekingen niet aanvaard. In een jaar tijd moesten vier geslachten geboren worden, te wie- ten de voorlopige federale raad, een centrale organisatie, een voor lopige federale regering en ©en 'regering van de Verenigde Staten van Indonesië, betoogde de heer Tilanus (C.H.) Welnu, zo gaf prof 'Ipmme (K.VP.) te kennen: voor het eerste is geen wet nodig en dus kon hij op. dit punt niet met de motie-Schouten meegaan; wel 'wil de hij eraan toevoegen ten aanzien van het straks levenslicht 'aan schouwende tweede geslacht, de centrale organisatie, wel een Wiet nodig te achten. Tenslotte kwam prof. Romme met WERELDNIEUWS Uit mededeling van de Prawda" waarbij het de vazalstaten in Euro pa waarschuwt geen federatie op zichzelf te vormen van acht lan den, concluderen Britse diploma tieke kringen, dat dit zou wijzen op een politiek van de Sovjet-Unje, welke beoogt de Balkanstaten ver deeld en afhankelijk van, Moskou te houden. Dieze uitspraak van Moskou is een nieuwe slag toegebracht aan de denkbeeldige onafhankelijkheid van idle Oost Europese vazalstaten. Het is duidelijk, dat een groep van acht landen een tegenwicht had kunnen vormen tegen een té grote macht van het Kremlin. Met name in landen als Polen en Tsjecho Slowakije, die bezig zijin met Zwe den ©en ietwat zelfstandige econo mische eenheid te vormen, een blok dat de taak van bet vroegere Duitsland zou kunnen overnemen, zal het standpunt van Moskou als een teleurstelling worden gevoeld. Erkend wordt daar, dat de Russi sche opperheerschappij vele veten tussen eeuwenlang rivaliserende volksgroepen heeft onderdrukt en dat b.v. de Hongaren in Rumenië U!-top worden behandeld dan voor- zulks evenwel leidt tot nauWer aan eensluiting, steekt Rusland een Spaak in het wiel. Kennelijk wenst Moskou geen krachtige blokvorming zonder de Russen. De uitlatingen van de „Prawda", dat de kleine landen „consolidatie en bescherming van hun onafhan kelijkheid en solidariteit" 'behoeven door de „mobilisatie van de de- mocratiS'cbe krachten", wijst er op, dat de Sovjet Unie 'het nationalisme in de kleinere staten wil levendig houden, teneinde zijn invloed in elk land te behouden. Als historisch verschijtosel is het pan-Slavische deel steeds een be weging geweest ten bate van de Russen en niet van de Slavische Volken daar buiten. Men heriimere zich dat de Polen, Slowaken en Roemenen, resp. Wilna en Lemberg Ruthenië en Beasarabië hebben moe ten afstaan aan hun huidige be schermers. Waarschijnlijk zal men te Moskou de inu gevolgde lijn voorstellen als een tegemoetkoming aan de soeve reiniteit en vrijheid van elk land afzonderlijk,, als hulde .aan het patriotisme, dat de aard van het eigen volk wil handhaven, zonder daarbij te gewagen van het feit, dat die scuvereiniteit volkomen illusoir NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 17 Februari Zondag Lucas 9, vs. 51—62 Maandag 10, vs. 1 16 Dinsdag 10, vs. 17-24 Woensdag 10, vs. 25—37 Donderdag 10, vs. 38—42 Vrijdag 11, vs. 1 13 Zaterdag 11, vs. 14—28 Verwacht tot de avond van 31 Januari: Aanvankelijk tijdelijk stormachti ge, later afnemende Zuid-Westeiijkle wind, meest zwaar bewolkt met enkele buien, zacht voor d.e tijd van het jaar. 31. Zon pp 8.123, pndier 17.23. Maan op onder 10.50. 1. Zon op 8.21, onder 17.25. Maan iOp' 0.37, ondier 11-05. Laatste kw'artiier 2 Februari. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Febriari 7.42 v.m 20 02 n.!m 8.24 v.m 9.15 v.m 10.27 v.m 11.52 v.m 0,37 v.m 1.39 v.m 20 57 MD 22 00 n,;m. 2317 n.m n,m. 13 09 n.tm. 14 09 mpr. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee- Laagwater te Zierikzee 5.50 uur na hoogwater een eigen, motie, dat de prae-fede- rale Raad bij Koninklijk Besluit zal worden ingesteld, Waar dan echter terstond definilievè regeling bij de wet zal moeten volgen. Na de aanval op mr. Van Vught, de president van het Bijzondere ge rechtshof te Amsterdam, is beslo ten ter dood veroordeelde gedetii- neerdien, die als getuige moeten worden gehoord1, steeds geboeid te laten tijdiens hun aanwezigheid in de zittingzaal. Dit portret werd speciaal gemaakt voor haar 10e veraarde die zit

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1