DRIE HONDERD JAAR GELEDEN Vredesverdrag van Munster Dit jaar 40.000 nieuwe woningen Minister Vjos verklaarde fln die Tweede Kalmer, Ihet ongewleinst te .achten, d;at hij als hoofd van het belangrijke departement van We deropbouw1 taioiet optraden. Hij kon er echter niet ,aan toevoegen, dat zijn waarneming nog maar korte tijd zal duren. Heel voorzichtig zei- de hij, dat er zo. spoedig mogelijk! ©en definitieve minister, voor dit diepartement zal komen- Wat tot nu toe op het gebied; van de herbouw is gedaah, mag niet zo worden verguisd als soms wel Wordt gedaan, zo. zeide de mi nister. Het loopt goed, met de wo ningbouw!. Nu tooimen er al vijftien honderd 'wiciningen 'per anaanid klaar en de minister had (goede hoop, dat men war h©t hele jaar 1948 het totaal van 40.000 zal bereiken. Die rrrointagebouw' wordt zoveel moge lijk bevorderd', maar daarvoor zijn nieuws fabrieken en nieuw© machi nes nodig. Niettemin bestaait er kans, dat bog dit jaar met deze vorm van bouwen zal 'kunnen wor den begonnen. Er mag geen verlaging van het Wbniingpeil komen. Wat nu gebiouiwd wordt, zal het toch liefst vijftig- tot vijf- en zeventig jaar moeten uithouden. De f'mancieringsregeliag zal wbrdian gewijzigd 'en daardoor zullen Waarschijnlijk heel wat meer particulieren gaan bouwen. Rechercheur P.R.A. gearresteerd Het 'bureau corruptiezaken in Den Haag heeft dezer dagen in samen werking met de Rijksrecherche lie 44-jarige C. J. P„ rechercheur bij de Amsterdamse politieke recher che-afdeling collaboratie, gearres teerd. Volgens het A.N.P.. zou P, aan een restaurateur, van wie een dossier over Zijn misdragingen tijdens de bezetting bestond, hebben voorge steld dit dossier te vernietigen te gen een beloning van twaalfduizend gulden. De inlichtingen over deze zaak zijn echter nog zeer sdhaars. Merkwaardig is, 'dat over het doen en laten van P. tijdens de bezet ting, weinig of geen gegfevens be staan. In Amsterdam heeft hij in de J. W. Brouwerstraat een pen sion gehad, dat bij de buren niet gunstig bekend stomid. De heer Knieze, chef van de Amsterdamse P.R.A..C, had over. P. nooit klach ten gehoord. Volgens een ingewijde staat ideze zaak niet op zichzelf 'en 'zal i'zij nog wel een staartje hebben. Ook zou P. handlangers hebben gehad. Ned. Volksherstel in Zeeland Dezer dagen werd dooir het Pro vinciale Bestuur in Zeeland van Nederlands Volksherstel een laatste vergadering gehouden, waar door de secretaresse, mevr. Vlaming de Koek en de penningmeester, de heer D. F. P. Hoegen, verslag werd uitgebracht over de werkzaamheden in Zeeland. Uit d'eze verslagen, .blijkt dat in Zeeland eau totaal bedrag van f776,371,83 werd uitgekeerd. Zeeuwse Polder- en Waterschapsbond In verband met zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in Zeeland is jhr. mr. A. F. Q de Casembroot afgetreden a's secre taris-penningmeester van de Zeeuw se Polder- en Waterschapsbond. Tot zij'n opvolger is benoemd ld© heer mr. J. K. Munters te Middelburg. De negentienjarige lifter, die Vrijdagavond op de rijikswieg Den HaagUtrecht die vee-arts dir. Rood- zand. beroofde en daarna .een onge luk veroorzaakte, dat de arts bet leven 'kostte, blijkt een ex-SS'er té zij'n. RECHTZAKEN Bijzondere Politierechter te Middelburg De 22-jarige J. Z, M. te Zie- rikzee werd ten laste gelegd, dat hij op 28 October 1947 te Zierikzee tezamen met anderen, frauduleus een rund heeft geslacht. Verdachte gaf het hem ten laste gelegde toe Op 28 October kwam de hem be kende v. id. S. bij hem en vertelde dat hij een veulen voor een kalf had geruild. Hij verzocht dit kalf voor hem te willen slachten, iwlaar- voor hij f 50.sïachtloon, alsmede een hoeveelheid vlees aanbood, tar- v. d. S. aan de bij verdachte aan wezige id. J. f 25.,aanbood om behulpzaam te zijn bij dat slachten. Met dat aanbod werd aecoord ge gaan en besloten diezelfde avond het kalf in de keuken van, ver dachte te slachten. Hierop werd de keuken voor de slachting in orde gebracht, waarop verdachte z.ch heeft begeven naar v. d. S om 'deze behulpzaam te, zijn bij1 het overbrengen van 'het kalf, doch toen hij v.. id. S. aantrof, bleek' dat deze niet een kalf, maar 'een, rund bij zich 'had; volgens Zijn Zeg gen had hij wat geld bijbetaald en wilde nn dat rund slachten. Hier op iis dat rund naar de woning van verdachte gebracht en door de gang ide keuken binnen geloodst, waar het door verdachte is geslacht, waarbij d. J. behulpzaam i's ge weest. Het vlees is in stukken ge sneden en later naar de woning van v. d. S. gebracht, behalve 20 kg hetwelk in de 'woning van verd. is verborgen en daar in beslag ge nomen is. Enige dagen later ver nam verdachte dat de geslachte vaars van diefstal afkomstig was. De Off. van Just, eiste 9 maanden, gevangenisstraf, waarvan 6 maan den voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Voor een juist begrip van de historische betekenis van 'de Vrede van Munster op 30 Januari 1648 mogen wij even de ontwikkeling van de Republiek sinds 1576 kort schetsen. In dit jaar werd de Paci ficatie van Gent gesloten, waarbij Noord- en Zuid-Nederland zich sa men verbonden, in de strijd tegen Spanje. Hierin school voor die Spaanse koning een groot gevaar,' dat slechts afgewend kon wiord'an, door 'dit 'bondgenootschap te bre ken, hetgeen hem gelukte met de nodige intrigues. Zuid-Nederland Ondervond daar meer de gevolgen, van dan de Noordelijke Gewesten, die de ergste strijd tegen het Spaanse juk reeds achter de rug hadden. De voornaamste zeeprovincies Holland en Zeeland' dinar entegen Ontwikkelden zich 'na 1576 gunstig. Handel en scheepvaart bloeiden op en overal waren de sporen van ;ie bloeiende 17e eeuw zichtbaar. Mau- rits en Frederik Hendrik beschik ten over respect afdwingende veld heerstalenten en overal in het bui tenland rees het aanzien vain de stadhouder. De Franse koning gaf hem 1637 zelf de titel „Zijne Hoog heid". De vredesvoorbereidingen Reeds veel eerder waren pogin gen in hét werk gesteld, de vrede tot stand te brengen, die b.v. in 1609 leidden tot het twaalfjarig be stand. Rond 1648 gingen in eerste instantie de pogingen uit van het geteisterde Zuiden, dat uit nauwe lijks verholen eigenbelang tot vrede trachtte te bemiddelen. Niet minder dan vier volle jaren van politiek geharrewar 'waren nodig, om de Mr. du Groo vroeg een onvoor waardelijke straf op t'e leggen-gelijk aan d© in voorarrest doorgebrachte tijd. Uitspraak2 maanden gev. straf. Wegens overtreding van Artikel 248bis van het Wetboek van Straf recht, veroordeelde de Politierech ter A. L. V. tolt 3 maanden gev. voorwaardelijk met drie jaar proef tijd'; B. M. N. toit dezelfde straf en J. W. L. eveneens te Zzee, tot 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd, allen met ondier tnezichtstelling van het Ned'. Gen(. tot Reclassering. I[n het midden-Westen van de Ver. Staten heerst een lager tem peratuur dan in Alaska. Duizenden arbeiders zijn door de félle voirst tot iw'erikelioio'shieid. gedoemd. Vel© scholen letti openbare gebouwen zijn gesloten. T/ot nu heeft de koude 162 doden geëist. D© totale toosten voor het her stel van de Dom te Ulm, die tijdens de iQorl'oigshanidelingen zw'are scha de opliep, zullen volgens 'berekening 4.0010.000 mark 'bedragen. Hoewel het middenschip alweer v,ooir 'gods dienstoefeningen iw'ordt gebruikt, z.al de algehele restauratie pias in 1951 beëindigd zijh. Dir. Reza Mansflert uit Boeda pest verklaart dat Ihij er in geslaagd is gezonde dieren immuun voioir tu berculose te maken doio:r een pre paraat uit de hersenen van tuber culeuze dieren in de hersenen van de gezonde in te spuiten. Artsen te B.O'Sd.apest zijn van mening, d'at deze (ontdekking te vergelijken is met die van Pasteur. Het is zeer waarschijnlijk, dat de algemene vergadering van de UNO te Pairijs zal worden gehou den, heeft Bidault, de Franse mi nister van buitenlandse zaken tij dens een kaib'imetszitting gezegd,. vrede tot een feit te maken.Een der hoofdoorzaken was, de wleinige eensgezindheid onder de OYerwin- naars over de te verdelen buit. Twee grote diplomaten Richelieu en Mazarin, waren er stelselmatig in geslaagd, E|uropa op te zetten te gen het Spaans-Oostenrijks Habs- burgse blok, maar van eendrachtig heid l.a.v. een komende vrede, was geen sprake. Frankrijk stond op een afzonderlijke vrede van de Re publiek met Spanje. In de Republiek zel'f voelde Holland alles voor vrede maar Zeiand wekte het vermoeien, dat het alleen de strijd tegen Span je zou voortzetten. Na veel' onder handelen en, geharrewar, zetten tenslotte op 30 Januari 1648, de vertegenwoordigers der Republiek 'hun handtekening onder bet vredes verdrag van Munster, dat Neder land tot een onafhankelijke staat maakte. Voorwaarden De macht van de Keizer werd gebroken, want Duitsland 'wterd in een groot aantal' kleine staatjes ver- ü'eelid. De koning van Spanje, deed aan de Republiek, onder de druk der omstandigheden, concessies, die men wel nooit had, kunnen voorzien. De Republiek werd als een vrije en souveréine staat erkend. Zelfs op dé principiële punten, gods dienst en vrije vaart op Irudië, moest Spanje toegeven. We zien dan de Republiek, als een machtige staat, in een verpau- peid en dodelijk verarmd Europa. Bovenal werd de zegepraal van het Protestantisme, openbaar. Het was immers juist de kracht van die godsdienst, en de liefde voor de vrijheid, die de vele kleinen, tegen over een geweldig machtsapparaat trachtig jaar, deed stand houden. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 31 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgenr gebed; 7.45 Maria tér ere;; 8 inieuwsji 8.15 pluk de dag); 9 voor de vrouw; 9.05 gram.; 10 voor de kleuters; 10.15 gram.; 11 de Zonnebloem'; 11.45 gram.; 12.03 zang en piano; 12.30 weer overzicht; 12.33 dansor- kest; 12.55 Zonnewijzer; 1 rege- ringsuitzendimg; 1.30 dansorkest; 1.50 film en toneel; 2.10 piano; 2 20 Engelse les; 2.40 picture parade; 3.10 gram.; 3.15 debutanteneonlcert; 3.45 KRO-kiosk; 4 zang en vriend schap; 4.15 -de vrede van Munster; 4.30 muzikale causerie; 5 de Wig wam; 6 voilksliederenklwiartet; 6.15 weekoverzicht; 6.30 regeringsuitzen- (ding; 7 nieuws; 7.15 regeringsuit- zending7.30 lezing; 7.50 banden die hinden; 8 nieuws; 8.05 'de göw'one man; 8.12 gram.-raadsel8.30 licht baken; 9 radio-potpourri; 9.40 ver halen uit de wereldliteratuur; 10 weekend-serenade; 10,37 actualitei ten 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.15 Kath. nieuws; 11.20-—12sym- phonisch programma. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 8 nieuws;, 8.15 tangO'-ramba-orkest; 8.401iéhte morgenklanken9.30 waterstanden; 9.35 koorzang; 10 morgenwijding'; 10.20 radio-feuilleton10.35 piano 11 hoorspel; 12 orgel; 12.30 weer- praatje; 12.33 de Troubadours; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 Virtuoso- trioi; 1.50 gram.; 2 als een bonte vogelvlucht; 2.15 harmonie-orkesten 3 causerie; 3.15 disco-matiiné; 4 le zing; 4.15 kleinkulnstprogramma4.45 artistieke staalkaart; 5.05 de nieuwe woonruimtewlet; 5.15 volksconcert 6 nieuws; 6.15 Olympische Winter spelen; 6.30 om en nabij de twintig; 7 kamermuziek; 7.30 voor dé jeugd; 7.40 jeugdnieuws; 7.45 lezing; 8Ö0 nieuws; 8,05 VARA-var ia; 8.08 din gen van de dag; 8.15 de notenkra ker; 9.15 socialistisch commentaar; 9.30 weekend-orkest; 10 hoorspel; 10.30 The Ramblers; 1100 nieuws; 11.15 hobby-hoek; 11.30—12 melodie en sfeer. STAD EN PROVINCIE MORIAANSHDOFDi. De heer W, Bom alhier is aangesteld, tot cam- tinebelheeirder in het werkkamp, te Kerkwierve. Woensdagavond j.l. vergaderde in de Ghir. Nat. Schoolalhier idle' A. R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" onder voorzitterschap van die heer J. Boot Pz. Het hoofddoel dezer vergadering wias om te koi- men tot het bijeenbrengen van het aandeel dezer kiesvereniging 'in de aanslag van f 3,000,voor ons eiland, iin het millioenplan II, dien stig voor die Dir. A. Kuijperstidhting te 's-Gravenhage. Het aandeel dezer kiesvereniging bedraagt f 187,50. Gezien die animo der aanwezige le den ien de bijdrage tijdens de ver gadering bijeengebracht, twijfelt men niet of dit bedrag toomt er. OOSTJERLAND. Wegens het heer sen van een kw'aad.aaTdige slijm hoest onder de leerlingen 'der Ohr. Bewaarschool, te deze tijdelijk ge sloten. t BRUINISSE. Dinsdagavond hield de afd. Bruinisse van de Alg. Nedj Bo'uwarbeidersbiond ihaar jaarverga dering in „Het Centrum" alhier. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Mi. J. van der Velde, bleek, dat het ledental geklommen w'as vain 56 op 74. Uitvoerig wierdien in dit jaarverslag de verbeteringen die verkregen w'aren dooir de actie van het N.V-V- behandeld, als verhoging van loom toelagen, het invoeren van snipperdagen, het Risicofonds 'enz. Ook de kwMieomtracten werden uit voerig besproken. De oorrespondent van het bureau Arbeidsrecht be handelde verschillende kwesties,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2