ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dr. Beel opent de Rijksconferentie GESCHEIDEN OPMARS WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 met de West DONDERDAG 29 JANUARI 1948 Noi. 15806 101e Jaargang ABONNEMENT Prijt per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. In die jongste rede van de E|n- galse minister van buitenlandse za ken Be vim is' de koers gestipu leerd, idiie de toekomstig© politieke ontwikkeling zal nemen. De breuk tussen Rusland enerzijds en de Westelijke democratiën anderzijds immers is in dit politiek document ate historisch feit geconstateerd. De laatste weken geven overvloedig bewijsmateriaal, dat beide partijen inderdaad bezig zijn, de onder hun invloed staande gebieden, politiek te consolideren. Ondanks de grote sociale moeilijkheden in het Ruihr- igebied, wordt de door Washington voorgenomen organisatie van West- Duitsland, met kracht voortgezet. De fcizöme zal' na aansluiting met 'het door Frankrijk bezette gebied uitgroeien tot een trizóne, die een scherper omlijnd politiek en eco nomisch beeld zal gaan vertonen. Rusland gaat verder met de orga nisatie van Oost-Europa. Het gaf de wit te kennen, met Finlaind •een militair verdrag te willen slui ten, waarbij de oppositie in Finland reeds bij voorbaat het gras voor de voeten werd 'wleggemaaild. Hongarije sloot een verdrag met Roemenië, terwijl in Italië de linkse socialisten onder Neminji, verklaarden, bij de komend© verkiezingen, op gezamen lijke lijsten met de communisten1 uit te komen. Vooral dit laatste is een belang rijk bericht? daar andermaal wordt bewezen, dat de Russische politieke agressiehonger nog niet is gestild, en die Kominform meer is dan ©en communistisch ornament, dat op- de Rusisiische jas van buitenlandse za ken. wordt gedragen. Het is te ver wachten dat de crisis, die Frankrijk moest doormaken, ook Italië zal té,storen. Enigszins wijst daar ireedls op de verklaring der Italiaanse communisten, dat zij niet opzien tegen geweld. „Italië", aldus een woordvoerder van hen, „zal storm oogsteni, indien het Marsh all-plain zal worden geaccepteerd". ~Q ij ide gescheiden opmars, betwis ten beide partijen elkaar dus gedeelten van de Europese tveg. Ruisland ban daarbij alles winnen en niets verliezen. Voor de Weste lijke mogendheden gaat deze strijd met grote risico's gepaard. Wil het Marshall-plan effect sorteren, dan is politieke ruist noodzakelijk. Frank rijk is daar inog ver vandaan, al' is ide strijd wat geluwd. Het complex van moeilijkheden, in het Midden- Oosten, spreekt daarenboven voor de Westelijke landen ook een. woordje mee. Engeland sloot met Irak een ver drag, waarbij enkele voor Londen gunstige clausules warren opgeno men, maar toen het op ratificeren aankwam, Iwieigerde Bagdad. Ook uit deze 'hoek zit de wind tegen,, hetgeen ook Amerika iin gelijke' ma te ondervindt, bereid als het is de Palestijnse Joden te helpen en schuchter als het moet zijn, de Ara bieren voor het hoofd te stoten, daar idie olieleidingen in Transjor- danië,, Saoudi-Arabië en Syriië, kwetsbare levensaders zijn. In Ame- w Vi cr gen, zou de wereld' de bov-enpartij- 'diigheid van de Amerikaanse bui tenlandse politiek wiel eens in twijfel kunnen trekken, idoeh hier voor is in werkelijkheid geen reden. Het is genoegzaam bekend, dat er ronid de verkiezingen, in welk land dan ook, wel eens woorden vallen die een wat vreemde indruk wek ken. De propagandistische soep, wordt echter nooit zo Warm gege ten, als zij wordt opgediend. Inte gendeel, Amerika is ziöh bewust verantwoordelijk te zijn voor de politieke en economische stabilisa tie van ide -n-a-oorl-ogse wereld. Alle twijfel hieraan is een grove mis kenning van goede bedoelingen, mo gelijk ingegeven door fouten, die als bij alle mensenwerk, ook ten op zichte hiervan worden gemaakt. Bankwet 1948 aangenomen Die Tweede Kamer heeft het Wiets- ontwerp, dat het nieuwle statuut van de Nederlandse Bank. inhoudt, met 55 tegen 21 stemmen- .aangenomen. Tegen stemden de A.R., C.H., Vr enj St.Ger. Hiermede is dus de gehele nationalisatie van de Nederlandse Bank aangenomen, daar immers d© vorige week het wetsontwerp tot naasting van, de -aandelen v.an de bank werd aangenomen. Het amen dement-De Wilde, waarover nog niet gestemd was en dat voor schreef, dat de minister geen aan wijzingen ter coördinatie van de monetaire en financiële politiek am de directie kon geven zonder -de Raad van State gehoord te hebben-' werd met 55 tegen, 21 stemmen ver worpen. In het gebouw der Eerste Kamer heeft minister dr. Beel de Rijksocn- f erentie Nederland—Suriname— Cu - ragao Dinsdagmorgen geopend-, mat het uitspreken van een reu©, wei- ke idoor minister Jonkman werd beantwoord. To zijn openingsrede gaf dr. Beel, een overzicht van de voorge schiedenis van deze -conf-aren'ti-a waarbij hijl uitging van ide bekenidi- making door de lamdvo-ogdeni in Indonesië, Suriname en Curacao van 16 Juni 1941, dat het in het voor nemen van het Opperbestuur lag terstond na die bevrijding van het moederland de aanpassing van d© structuur van het Koninkrijk aan |de eisen van de tijd tot programma punt te maken, welke bekendmaking (op 7 December 1942 werd gevolgd door de bekende Koninklijke rede. Als grondslagen voor de staatkun dige hervormingen wees H.M. de Koningin toen aan: de verrniieuwing van het koninkrijk in -een staatsge bouw, -waarin d,e verschillende vol keren gelijkwaardig en vrijwillig sa menwonen. H.M. verklaarde echter nadrukkelijk, dat het niet juist en -ook' niet mogelijk was om -de vorm van de nieuwe bo-u'wl, waarin; die zelfstandigheid en samenwerking Zouden heersen, te bepal-en. /grondslag voor -de arbeid der conferentie zal naar het oordeel der r-egering mc-eten zijin, -de) konink lijke rede van 7 December 1942. D-e toegezegde zelfstandigheid der rijks delen ©n ide van,1 -hen verlangde Öuurzam-e samenwerking zullen heb ben te rusten- o-p- de -d'ri-e zuilen van vrijheid, gelijkwaardigheid -en ver bondenheid. Dit betekent thans, dat Ned-erland zelfstandig zal Mijven -en Suriname en de Nederlandse Antil len zelfstandig zullen worden. Voor mij staat echter vast, aldus besloot -dr. Beel, -dat in Nederland Suriname -en de Nederlandse Antil len gezamenlijk sterk ihet bewust zijn leeft -om als geordende groep tezamen te behoren. En dit spreekt te sterker, waar wüj allen -opzien naar het Huis van Orardat van ons allen-. En waar (wij! .allen steeds de toewijding mogen ervaren van HM. Koningin Wilh-elmina-, wie de algemene en bijzondere vrijheid en ide rechten van, -alle barer -onder danen zo- zeer ter harte gaat. minister van overzeese ge biedsdelen, mr. J. A. Jonkman;, beantwoordde -de rèd-e vain dr. BeeT er o-p wijzend', dat hij wel -als voorzitter, maar geen lid van -de conferentie is -en slechts ©en raad gevende stem bezit. De minister deed een bero-ep- op -de lieden van de conferentie, met vereende kradh- tan 'haar welslagen te bevorderen; daarbij herinnerende aan de bijzon dere betekenis van bet jaar 1948. waarin de Vrede van Munster, -de belangrijke Grondwetswijziging van 1848 -en het regeringsjubileum van H.M. de Koningin w-o-rden herdacht. Republiek aanvaardt de zes politieke punten Tijdiens de bespreking met de commissie voor goede diensten te Dijokja- heeft de Republikeinse viee- prasiidient Mohammed Hatta ver klaard-, dat de Republiek ide zes po litieke punten van het -wapenstil- standsverdrag onvoorwaardelijk -aan vaardt bis basis vo-o-r besprekingen met Nederland. Zij heeft geen eigen interpretatie -en houdt zidh slechts a-an de verduidelijkingen van de commissie zelf'. Hatta voegde hieraan to-e, dat de aanvaarding van de zes punten van -de commissie voor goede diensten in het geheel geen verandering zou brengen in de status der beiidje partijen, voornamelijk op het stuik van die verhouding to-t de Veilig heidsraad. Het gezaghebbende republikeinse blad Merdeka sdhrijft, dat er in -de huidige status der republiek .geen verandering komt- Volgens Republi keinse kringen is het d.erhalv-e dui delijk -dat dit standpunt is ver vat in het eerste der zes door do oommissie toegevoegde punten, zo dat de status der R-epubliek blijft, gelijk zij thans is, d,.w:.Z. met be- WEERBERICHT Verwachting tot de av-ond van 29 Januari Wisselende bew'olking met ©en enkel verspreid buitje, meest matige wind uit Zuidelijke richtin gen, wteinig verandering van tempe ratuur. 29. jZon op 8.26, -ondier 17.19. Maan op 21.52, onder 10.22. trekkingen. De status dier beide, par tijen zal zich ©erst -dan wijzigen, wanneer eenmaal -de Verenigde Star ten van Indonesië zullen zijn ge vormd. Duitsland zette Japan op tegen Amerika Duitse diplomaten hebben Japan ■ee,n hee'I jaar lang aangezet tot de aanval o-p Amerika-, aldus werd Maandag tijdens het proces tegen baron Ernst v-on Weiszackar, mi nister van Buitenlands-er. Zaken on der von Riibbentrop, aan het Hof te Neurenberg medegedeeld. De Amerikaanse aanklagers Mach ten tientallen, do-eumenten ter tafel, waarin werd aangetoond, hoe het ministerie van Buitemliaindsie Zaken van Ven Ribbentrop de Japanners voortdurend overlaadde met be loften, dat Japan met Hitier enl Mussolini de wereld zou mogen verdelen. D-e intrige werd gevoerd van be gin 1941 tot de noodlottige 7e December, toen de gehele wereld in de oorlog werd gestort. De documenten zijn afkomstig uit de Duitse archieven te Berlijn en waren te 'laat ontdekt om' dienst te kunnen doen bij het proces tegen von Ribbantro-p zelf. Uit ;de stukken bleek, dat. de Japanners iamig hebben geaarzeld) om zich in ide oorlog te begeven uit vrees voor de sterkte van d-e Brits-Amerikaanse legers en dat de Duitsers voortdurend de nadruk leg den op de gelegenheid, die zi-eh voordeed om Ind-ië te bezetten! welke volgens hen nooit zou terug keren. Een melkkoe Een zevenjarige Brits-Friese stam- boekko-e te Ringwöod (Hampshire) heeft het wereldrecord geslagen wat het geven van melk betreft. Tot nu toe stond dit record opi naam van een Amerikaansie-Holstein-Fries, -die in 365 -d-agen ruim 18.870 liter melk gaf. De ni-euwie recordhouder heeft thans in 329 dogen dit kwiantiuhif reeds overschreden. Per dag moét zij vier maal gemolken wlordan en geeft zij totaal meer d.an 54 liter. Enkele .maahdien igeleden vestigde zij voor het eerst die aandacht op zich -diooir het wterelddagrecoirJ melkproductie op haar ;naam te ves tigen' met meer d-ain 67 liter in 24 uur. Die tegenwiooirdige -eigenaar kocht haar vier ja-a-r geleden voor 183 pdi. 15 slh. De w'o-ndeTkoe krijgt behalve toet normale voedsel per dag ruim1 2 liter bier. Prins B-errahard. vloog naar Lon den. In Ihft restaurant „Le bon vi- veur", waar hij die lunch gebruikte, brak brand. uit. Deze was echter zo spoedig geblust, dat de prins zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1