ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SPREKENDE CIJFERS WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 DINSDAG 27 JANUARI 1948 No. 15804 101e Jaargang ABONNEMENT Prijj per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iedere werkdag Administratie Schuithaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Tel. 32 ULtg.: N.V. Drukkerij v/'h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Tel. 41 AD VERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract special* prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. In het politieke gesprek over In dië, is het economisch aspect van de zaak steeds meer op de achter-i grond gekomen. Een wonderlijk ver schijnsel, daar zowel Nederland als Indië met de ernstigste financiële moeilijkheden hebben te kampen en alleen een gezond, handelsverkeer tussen Nederland :en de Ver. Staten van Ind.omesië tot wederzijds heil zal kunnen strekken. Om metvrudht over deze materie te disussiëpen, is het goed. enkele cijfers uit het verleden als vergelijkend materiaal in herinnering te brengen. In 1937 'werd voor rond 760 mill. gid. aan goederen, naar andere landen uitge voerd door Indië en voor 190 mill. glid. naar Nederland. Van de Indische uitvoer ging voor f' 180 miilliioen naar Amerika en voor ongeveer het zelfde bedrag naar Singapore. Die prijsstijgingen in aanmerking g-~ nomen, sinds het uitbraken van de oorlog, komen deze transacties neer op een bedrag van 250 a 300 milli- oen dollar. Indien slechts de helft van dit enorme bedrag in opeen volgende jaren, in de wederzijdse geldcirculatie kwam, zou de econo mische positie van ons land,, in betrekkelijk korte tijd zijn hersteld. Om elk misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat de genoemde bedragen, voor zover Nederland be treft, deviezen betrof. Slechts 15 pet. van het Indische budget, kwam in contant geld, in Nederland, in de vorm van salarissen, betaalde diensten, scheepvaartverkeer, tan tièmes exi. De rest kwam Indië zelf ten. goede, door belegging in 'ie cultures, wegen, gebouwen, water werken enz. T\ it gaat in de toekomst heel an- ders worden. Door het wegval len van de Nederlandse machts- act or en de nieu we po litieke con stellatie is Nederland in Indië, eco nomisch op dood spoor gerangeerd. De Indische deviezenbroin is voor Nederland' straks van geen bete kenis meer. Een offer, dat zinvol zou zijn, indien Indië hiermede ge holpen was. Maar het tegendeel is maar al te waar. Zonder Nederland zijtn de afzonderlijke -staten immers niet in staat, het handelsverkeer UNO geen reizend -circus Een financiële en een materiële factor rullen beslissen over de vraag waar de vergadering van de Ver enigde Naties zal worden gehouden. Volgens onze landgenoot Pelt, die adjunct-secretaris generaal is van de Verenigde Naties, heeft ons land een voordeel, dat 'het goedkoop is. Maar wanneer hier in September zoui worden vergaderd, zou men een combinatie van twee steden moeten zoeken, hetzij Amsterdam en Den Haag of Rotterdam en Den Haag. Alleen in het Volkenbonds- paleis in Genève kan men alles in één gebouw onderbrengen. Ook in Frankrijk etti België heeft men zulk een ruimte niet- De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal niet als een reizend circus in de toekomst blij ven rondtrekken. De beslissing waar men im Europa zal vergaderen zal met het buitenland,tot een dus danige hoogte op te voeren. Het geen de Indische staten nu zelf mogen houden, is niet bij benade ring te vergelijken, met hetgeen hun in het verleden toekwam. In Nederland zelf zullen de ge volgen niet minder sterk voelbaar worden. De tropische deviezenbron is voor Nederland gesloten, de voor waarden voer een nieuw" 'Westers bedrijfsleven in Indië ontbreken en ons land, Is afhankelijk gewlorden van Amerikaanse steun. Om te kun nen voldoen aan de terugbetalings- voorwaarden zal volgens verklaring van minister Liieftinok ons land, op, de consumptie f 900 millioen moe ten bezuinigen. Deze noodzakelijke bezuiniging zal het levenspeil van het Nederlandse volk drukken be neden een minimum, dat zelfs tij dens de oorlog gegarandeerd kon worden. Hierin schuilen niet alleen physiologische, maar ook grote po litieke gevaren, die eveuzoivele be dreigingen kunnen gaan vormen voor het Nederlands democratisch staatsbestel. Aardbeving op de Philippijnen Een der hevigste aardbevingen, die ooit zijn geregistreerd, heeft de stad D'iloilo op het eiland Panay, meer dan 4S0 kilometer van de hoofdstad der Philippijnen, op 'haar grondvesten doen schudden. De klok van de kathedraal vah Jaro op Panay is omlaag gestort, tengevolge waarvan twaalf perso nen zijn gedood. De kern van de aardbeving moet tussen Zuid-Ame- rika en de Philippijnen hebben ge legen. A Ook in Noord,- en Zuid-Amerika zijn aardschokken geregistreerd. Te Mexi co-City heeft men meld.ing ge maakt van een lichte trilling. Een observatorium in de omgeving van Buenos-Aires iheef't een aard beving op 2(000 kilometer afstand, geregistreerd, die 150 minuten duurde. Men meent dat het epicentrum' moet worden gezocht, ofwel bij de eilanden in het midden van de Stijle Zuidzee ofwel ter hoogte van Pato- gonië, ten Zuiden van Valparaiso. Franse franc devalueert De nieuwe koers van de Frans© franc is bepaald, op 214 francs per dollar en 864 pier pond sterling- Voor een guldien krijgt men nul ongeveer 8(0 francs in plaats van 4p zoals tot nu toe. De prijzen en kosten zijn in Frankrijk in het afgelopen jaar veel sterker gestegen dan in Amerika en in Engeland. Evenals voor de overige Europese landen is ook voor Frankrijk de export een le venskwestie. Als gevolg van de ver schuivingen ten opzichte van kos ten RBi prijzen, werd, de Franse uitvoer door een nagenoeg volledige stagnatie bedreigd'. De exporteurs waren niet meer in staat tegen de geldende prijzen nieuwe contracten af te sluiten. Het devaluatievoorstel werd zodoende voor Frankrijk een zeer dringend probleem en thans heeft de regering de verwachte be- - '""'en nemen. PIJNLIJK ,„De Uitkijk" weet het volgende kostelijke verhaal te vertellen: Tijaens de conferentie der Grote Vier te Londien gebeurde het meer malen, dat de iheren na afloop van éen zwiare zitting een onged.wlongen praatje maakten. Bij een van die onderonsjes had Marshall eerst, de verdienste van zijn tandarts .ge roemd,, waarna Bidault hoog opgaf van de bekwaamheden van zijn kleermaker en Molotof zijn eigen formidabele geheugen ter sprake bracht. Maar Bevin viel ham in de rede: „Och wat! Ook het beste geheugen 'laat zijn bezitter wel >eehs in dn steek. Zo ben ik er zeker van,, waarde collega, dat als men u on verwacht en op de man af zon vragen, wat u om deze tijd ruim! 7 jaar geleden, op 14 Nov. 19i4|0i, deed, u zich idat niet meer zoiuidt herinneren. Molotof's blik kreeg een geheel andere uitdrukking: op 14 Nov. 194(0, 's muddags oimi 6 uur, ward hij te Berlijn in de Wilhelmstrass door Goering en Ribbentrop ontvan gen, terwijl de R.A.F. juist Berlijn bombardeerde Maar als goed, diplomaat liet Be- vin er onmiddellijk op volgen: ,,U' kunt er overigens op antwoorden wat u Wilt, want wat mij betreft, indien ik het ooit geweten heb, hep ik het toch "wieer vergeten." Verplichte verzekering tegen werkloosheid Bij de Twieede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verplichte verzekering van werknemers tegen geldelijke gevolgen van onvrijwilli ge werkloosheid. De Regering acht het wenselijk, dat alle wierbenden tot de verzeke ring bijdragen, terwijl een verplich te verzekering het voordeel mee brengt, dat ook van de werkgevers een bijdrage in de kosten kan wor den geëist. De uitkering krachtens deze verzekering is gebonden aan een termijn van ten hoogste 126 dagen.. De wiet zal het bedrag der uit kering uniform voor alle werkne mers 'moeten regelen. Ook zal een uniforme, door de minister vast te stellen premie worden geheven, ter wijl ook het Rijk financiële hulp zal moeten verlenen. Het centraal bu reau voor de Statistiek schat de kosten van wachtgeld» en werk loosheidsverzekering voor werkge vers, werknemers en Rijk op 240 millioen gulden per jaar. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie opgericht De Partij van de Vrijheid' en het comité-Oud zijn samengesmolten tot de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. Deze partij 'hield, nadat met 189 tegen 2 stammen de fusie tot stand was gekomen, in „Belle- vue" te Amsterdam een druk be zochte vergadering, waarop mr. D. U. Stikker, voorzitter, en mr. P. J: Oud, ondervoorzitter van V.V.D. de doelstelling van de nieuwe partij hebben toegelicht. Liberalen en vrijzinnig-demoera- WEERBERICHT Verwachting tot de avond vain 27 Januari: Overdrijvende wolkenvel den, overwegend idroog weer, ma tige tijdelijk krachtige Zuid-Ooste lijke w'ind,, Weinig verandering van temperatuur. 27. (Zon op 8:28, onder 17.16. Maan op 18.51, onder 9.43. ten, betoogde mr. Oud', hadden in wezen nooit ver van elkaar gestaan. Over die Indische politiek van de nieuwe partij zei hij' o.m., dat de moeilijkheden in Indië voornamelijk zijn voortgesproten uit de fouten van deze regering. Die moeilijkhe den hebben een toestand in het leven geroepen, die ook een ander bewind thans zou hebben te aan vaarden. Men draait het rad der ge beurtenissen nu- eenmaal niet terug. Die nieuwe partij weet dat biji de staatkundige betrekkingen, zoals die thans in Nederland zijn, samen- werking tussen verschillende poli tieke partijen onmisbaar zijn. De KLM vloog twintig jaar op Indië De KLM. herdacht Zaterdagavond de dag, dat zij twintig jaar geleden 'haar vluchten op Indië begon. Za terdagmorgen startte zonder enige plechtigheid gezagvoerder Bruener de Constellation van. de K.L.M. PH TER en begon 'hiermee de 500ste retourvlucht Amsterdam—Batavia na de bevrijding. Zaterdagavond vertrok de Constellation van de KLM.- die de 250ste retourvlucht haa;r New York maakte. Van die voorgenomen volksstem ming op Madoera, waar 95 pet. der bevolking voor een autonome staat zou hebben gestemd,, heeft inien te Batavia niets geweten. De dommis,sie van Goede Diensten wijst er op, dat de Nederlanders en Republikeinen de zes punten on voorwaardelijk hebben aanvaard. Woensdag worden de besprekingen voortgezet. Een leerling van de ambachts school te Apeldoorn is kort na het verlaten van de school door een vrachtauto overreden. Een der wie len ging de knaap over het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. Het. Nederlands Verbond van. Vakverenigingen heeft er in een telegram aan de ministers vanl soci ale zaken en financiën op aange drongen, om, nu nieuwe textiel punten zijn aangewezen, ook nieuwe consum ententpered ietbomnen aan te wijzen. De plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaker der Grote Vier komen deze week weer te Lon dien bijeen om te beraadslagen over de kwiestie van de Duitse bezittin gen in Oostenrijk. Robert Kandell, voorzitter van het Amerikaans genootschap van kattenvriendien, zal aan de functio narissen der V.N. en Europiese di plomaten in de V.S. een plan voor leggen, 1 millioen Amerikaanse kat ten naar Europa uit te voeren, d.aar het aantal katten in Europa tenge volge van de oorlogsverwoestingen onrustbarend, verminderd en dat van ratten en muizen dienovereenkom stig vermeerderd' is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1