Nieuwe regeling voor materiële oorlogsschade Bij die Tlwieede Kamer is ingedien 1 ■sen wets ontwerp tot regeling vain •de materiële oorlogsschade. Het ontwerp gaat uit van nieuwe en bet®re grondslagen. Niet in alle gevallen zal volledige vergoeding worden toegekend. Die voor econo misch zwakkeren zal hoger zijn dan votor de meer vermogendan. Vooir kleine woningen ien bedrijfsruimten voorziet bet wetsontwerp1 in 'een volkomen vergoed,ing van de gele den sdhade. Ook de schadevergoe ding voior huisraad biedt gunstiger perspectieven. Het totaal cijfter wordt op 5 milliard geraaimld1. Daar toe zal tot belastingverhoging moe ten worden1 overgegaan, die jaar lijks f 250 millioen moet opbrengen, jam na 50 jaar de materiële oor logsschade te hebben afgewikkeld. Verhoging vad1 die huurbelasting wordt in dit 'Wetsontwerp in uit zicht gesteld., evenals t.z.t. verho ging van de huurprijzen zal wor den toegestaan. Het ontwierp bevat voorts enige bepalingen omtrent e© moftestverzekering. Moedermelk voor zieke babies Het ligt in de bedoeling van de Moedermelkcentrale, werkend onder de medische afdeling van het Rode Kruis, de productie van moedermelk op te voeren tot 2500 L. p. jaar Op 't ogenblik bedraagt de jaarlijkse op brengst nog geen 1000 liter. Deze verhoogde productie is nood zakelijk, om de zuigelingen, die voor hun gezondheid op moeder melk zijn aangewezen, te kunnen voorzien van hetgeen zij hodig heb ben. Bij te vroeg geboren zuigelin,- gen, idie geen moedermelk krijgen,, is het sterftecijfer B a 4 maal zo groot als bij hen, die wel dit natuurlijke voedingsmiddel gebrui ken. Prof. van Creveld, belast met Ide toewijzing van' de hoeveelheid moedermelk, heeft; medegedeeld! hoe ook bij zieke babies, vooral bij hen die aan voedingsstoornissen lij den, de natuurlijke moedermelk veelal genezing brengt. De moedermelk wordt tot poeder verwerkt, dat practisch onbeperkt houdbaa r is bet geen een goede distributie mogelijk maakt. Boemerang-effect y Getuige W. M- Willemsen, de reeds ter dooid veroordeelde agent van de inlichtingendienst, die 8 da gen geleden ,over de groene taf lil springend president van Vughtnaar de keel vloog, verscheen niet voor het Bijzondere Hof' te Amsterdam'. Willemsen is in de ziekenzaal van het Huis van bewaring opgenomen met een hersenschudding. Blijkbaar zijn de klappen, die lie toegesnelde parketwachten met hun gummiknuppels op het hoofd van Willemsen lieten neerdalen, toen deze over de grond rolde met de president, zo hevig aangekomen, dat zij een hersenschudding tenge volge hebben gehad. Slechte walvisvangst? Een dei leiders van de Noorse walvis-expedities heeft verklaard, dat de jacht op walvissen reeds zó in tensief is gevoerd, dat de thans in de Zuidpoolwateren opererende groe pen z.i. niet de verwachte 16 millioen vaten traan zullen binnenhalen. Vele expedities zouden daarom al vóór April terugkeren. De walvissen drei gen uit te sterven. De Nederlandse Mij. voor de Walvisvaart N.V. heeft naar aan leiding hiervan aan het A.N.P. mee gedeeld, dat hij dit niet gelooft. De internationale conferentie voor de walvisvaart beschermt met zijn voor schriften de walvissen. Gezien de tot - de Ned Mij. onwaarschijnlijk, dat er expedities zijn, die wegens slechte vangsten de onderneming ontijdig zullen opgeven. We zullen wel zien wanneer de „Willem Barentsz"terugkomt. Bakkers ontevreden over nieuwe bonnensysteem In bakkersklingen heeft men ern stige bezwaren tegen de manier, waarop thans de aanwijzing van broodbonnen geschiedt. De vak groepen hebben tezamen met de werkgevers- en werknemersorganisa ties de moeilijkheden besproken. Zij waren het er alle over eens, dat er een zeer groote verwarring ontstaan is, o.a. doordat de opdruk „brood" van de bonnen is vervallen, de bon van 1600 en 1100 gram te veel wisselen en er regelmatig tenminste zeventien soorten broodbonnen in omloop zijn. Er is een kleine com missie gevormd, die zich op korte termijn met concrete voorstellen tot verandering van het bestaande systeem tot de overheid zal wenden. BEMANDE KOFFERS Mensen, smokkelen iin bof fers is niets nieuws. Doch dat diplomaten zulks doen is wel nieuws, en zeker als die smok kelhandel in Rusland gebeurt. Twee Argentijnse diplomaten zijn namelijk tegen de lamp gevlogen, toen zij trachtten per vliegtuig twee „.bemande" koffers van Moskou naar Praag te brengen. Het geval kwam uit omdat de man in !de ene koffer het te benauwd kreeg en beleefd op de kof- ferwand klopte om „uitgela ten" te worden. Dat gebeurde toen het vliegtuig al enkele kilometers in de lucht had afgelegd'. De diplomaten zijn nu uit de Sovjet Unie gewe zen. Nog 30 OOO werklozen Eind December waren er bij de Arbeidsbureau's 30.600 werklozen ingeschreven, tegen 47.000 in Dec. '46. Het aantal geregistreerde DU W- arbeideis bedroeg 22.200 (vorig jaar 13.700). Er is nog steeds een tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten. Tegen over 21.100 aanvragen stonden 6900 aanbiedingen. Wat de mannelijke arbeidskrachten betreft, is de plaat singsmogelijkheid kleiner dan het aanbod. Aan het eind van 1947 zochten 58.100 arbeiders werk, ter wijl er 44 100 aanvragen waren. Het indexcijfer van de lonen in de landbouw bedroeg 243.9, in de nijverheid 173.6, In het derde kwartaal van 1947 werkten in 9800 industriële onder nemingen 754 796 personen tegen 661.051 in het overeenkomstige kwartaal van 1946. De omzet nam toe van 11/2 milliard gulden tot ruim twee milliard gulden in het derde kwartaal van 1947. Zijn broer aangebracht Tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten is voor het bijz. gerechtshof te 's Gra- venhage veroordeeld de boekdrukker C. W. M. te Dordrecht, aan wiens handelingen het te wijten was ge weest dat zijn broer naar een con centratiekamp werd gezonden, waar deze is overleden. Bonnenzwendelaar opgesloten Dezer dagen werd een Winschote naar aangehouden, verdacht van het verkopen van kunstmestbonnen. Huis zoekingen in verband met deze affaire leidden tot het vinden van een levens middelenkaart, afkomstig van een WJ schotenaar die vr''™»' alle levensmiddelen- en textielkaarten van zijn gezin bleek te hebben ver kocht, benevens schoenenbonnen, fa- bakskaarten en een brandstoffenkaart. De opbrengst werd omgezet in sterke drank. De man is opgesloten en tegen ongeveer 15 ingezetenen, die kaarten of bonnen hadden gekocht, is proces verbaal opgemaakt. Auto op landmijn Een vrachtauto, zwaar beladen met zand. is op het IJsclubterreln bij de Sportlaan te 's Gravenhage op een landmijn gereden. De wagen werd grotendeels vernielddaar de explosie in het zand van de auto is gesmoord, kreeg niemand letsel. Uit een onder zoek is gebleken dat het terrein nu weder veilig is. Haringvangst in de Zeeuwse kustwateren De haringvangst in de Zeeuwse kustwateren is de laatste dagen uit stekend. De aanvoer in Breskens en Vlissingen is bijzonder goed. Er zijn dagen in Breskens van ruim 150 ton en in Vlissingen van ruim 110 ton. Hoewel de visserij op meer inten sieve wijze wordt beoefend dan het vorige jaar, is de opbrengst niet hoger. Grote schepen, zoals trelleis, kunnen niét op de plaatsen komen waar de haring zich ophoudt, daar om zijn de resultaten voor kleinere schepen beter. Het verloop is overi gens weer hetzelfde als het vorige jaar. alleen de vangplaatsen liggen iets anders. Naar haringdeskundigen menen, zou dit wijzen op een kort verblijf van de vis. De aanvoer is tot nu toe zo groot, dat men zelfs vreest de maximumprijzen niet te kunnen handhaven. De vis is geheel voor binnenlands gebruik bestemd. Vol gens een globaal verdeelschema gaat 40 pet naar de conservenfabrieken, 40 pet naar de rokerijen en 20 pet naar de vishandel. De ingemaakte vis is gedeeltelijk bestemd voor de troepen in Indië. STAD EN PROVINCIE MORIAANSHOOFD. Donderdag avond j.l. werd bij geb'r. van den Bos alhier een vergadering van veehouders gehouden. Als spreker trad op ide heer J. Stroo, uit Mid delburg. Deze Zette op duidelijke wijze uiteen welke ide voordelen zijn van goede melkeontróle. Na zijn referaat werd besloten een1 vereni ging voor melkeontróle op te rich ten. Acht personen gaven zich als lid op. Als voorlopig bestuur werd gekozen: C. Boot Mz, voorzitter; D. van der Wekken, secretaris en, L. den Boer, penningmeester. Veehouders in de omgeving van, Moriaanshoofid kunnen zich bij de- Ze bestuursleden als lid opgeven. Vrijdagavond werd in de Chr. Nat. School' alhier de 2e winter- lezing gehouden. Als spreker trad Ds. S. Greving, Geref. predikant te Zierikzee, op, met als onderwerp: „Het Christelijk geloof en de Gods- regering". Voor een aandachtig gehoor ont wikkelde spreker zijn betoog waarin tij aantoonde, dat hier op aarde niets buiten de wil Gods omgaat,1 ook daar niét waar wij mensen naar het „waarom" vragen. God regeert als ide Almachtige en de Alwijze die lacht om 's mensen hoogmoed. Na deze lezing werd ruime ge legenheid geboden tot het stellen van vragen waarvan een zestal per sonen gébruik maakten. Nadat deze vragen tot volle tevredenheid der vraagstellers waren beantwoord, dankte het hoofd der schoot Ds. Greving voor hetgeen hij geboden had en wekte allen op propaganda te maken voor deze winterlezingen. Na het zingen van Ps. 66 3 sloot Ds. Greving deze leerzame avond ST.-PHILIPSLAND Alhier werd bij de heer H. Plandsoen een toeris- ter.club opgericht. Het bestuur werd als volgt samengesteld: C. ide Bra ker, voorz.; J. Plansoen, secr. en W. Neeie, penningmeester. De bur gemeester werd tot eere voorzitter benoemd. Onze dorpsgenoot, ds heer H. W. van Noort, slaagde voor het pxactij k- examen boekhouden KERKNIEUWS Beroepen als bijzondere hulppre diker te Winssen bij Nijmegen, Ds. P. N. Tomsbeek te Zonnemaire. De Britse slagschepen Queen Elizabeth", „Valiant", „Nelson" lem „Rodiney", de slagkruiser „Renown" alsmede 'enige kruisers ien kleinere eetnbeden van de Brits© marin© zul len wordieln gesloopt- Aldus is Woensdag meegedeeld door Lord Hall, de eerst© Lord van de Britsje admiraliteit. De sehepien voldoen niet meer aan de eisen van de mo derne oorlog. Herman Banudh, de Amerikaans© ambassadeur in Nederland, beeft een 'bezoek gebracht aan president Truman. Baruidh, die voor bespre kingen met regeringsfunctionaris sen te Washington vertoeft, ver trok deze week, na enig© dagen te New' York te hebban doorgebrad.it, per vliegtuig weer naar Nederland. Het blad, „Berlingske Tidande" meldt, dat Dienemiarfcen in tw'ea j aar 20 meteorologisch© stations op Groenland zal bouwen. Het staatsobsiervatorium te Skal- nate Pleso in T;sj eebo-SIowakije meldt, dat bet gedurende d© nacht van 18 op 19 Januari een nieuwie komeet beeft waargenomen. Htet Observatorium beschreef d,e komeet als een lichaam van de tiende groot te, met toenemende lichtheid' in net centrum en een korte staart. Zij bewoog zidh in NoordrOiOstelijtoe richting. De Deense regering oiverwieegt een plan, wiaarbij het geschreven Deens zal worden veranderd door het schrijven van- zelfstandige naam woorden met ©en- hoofdletter af te schaffen. j f j Tie Berlijn is bekend gemaakt, dat de Sowjets in ide loop van '1© tweede' helft van 1947 365.000 Duit se krijgsgevangenen gerepatrieerd hebben. President Truman heeft zich per tinent verklaard, tegen een voorstel van pud.-president Hoover, dat de eerste 15 maanden aam hulp aam Europa zou moeten worden be steed,, van 6800 millioen dollar tot 4000 millioen dollar te verlagen. Te Nieuwdorp op Zuid-Bevelanid is aan de zgn. „Calojot" een enigsi- zins beschadigde, zes meter lange hooit aangespoeld, met de merkte kens E.H.B.O. Volgens een verklaring van het Griekse ministerie voor sociale zorg hebben ruim 400.000 personen, van wie bijna 170.000 minderjarigen, tengevolge van de guerilla hun woonsted e verlaten. Zij worden door de staat verzorgd. In een fabriek van zwaar ge sehut in Savanna in de Amer. staat Illinois heefit zich een hevige ont ploffing voorgedaan, die over ©en afstand, van meer dan 150 'kilo meter werd gehoord'. De ontplof fing werd, veroorzaakt door de exr plosila van een 105 mm granaat, die de andere muinifie deea ex>- ploderen. partij, aldus meldt het A.F.P. Radio-Moskou deelt mede, dat binnen enkele dagen te Washington de onderhandelingen tussen de SoWr jet-Unie en de Ver. Staten over de regeling van kw'esties, die verband houden met de leen- en pachtoverr eenkomst van 1942, zullen worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 3