Strategie voor wereldvrede Bernard Baruch, de bekende fi nancier en adviseur van de Ameri kaanse Presidenten tijdens twee we reldoorlogen en oudere broer van idie Amerikaanse Ambassadeur in Ne derland, Dr. Herman B. Baruch, leg de aan het Congres een uit 11 punten bestaand programma voor, waarin hij een wereldplan voorde vrede ontvouwde. Zijn programma bevatte o.a. lie volgende aanbevelingen: de Ver enigde Staten zouden gedurende de eerstkomende vijf jaren alle over tollige grondstoffen moeten kopen; de verenigde Europese landen, zou den in het kader van de Verenigde Vol'ken hun handelsbelemmeringen moeten verminderen; alle produc tieve brommen van het Continent zouden geordend moeten worden en er zou een Generale Staf voor de vrede in het leven moeten worden geroepen. Volgens zijin berekening zouden de fundamenten voor economische stabiliteit in de wereld binnen de twee jaar gelegd kunnen worden wanneer aan de vredesproduetie met evenveel krachtsinspanning ge werkt werd als aan de oorlogs- productie. Baruch herinnerde er aan dat hij vier jaar geleden een „ongekende activiteit in het zakenleven" had voorspeld, „welke vijf tot zeven jaren na de oorlog zou voortduren". Hij sprak als zij'n overtuiging uit dat het thans voorgestelde pro gramma deze „toekomstvo'orspel- ling" met vijf tot zeven jaren zou kunnen verlengen. ,-,,En indien wij dan in dien tijd", aldus Baruch, „een vrede tot stand zouden kunnen brengen, een vrede waardoor de mensheid met vertrou wen en zonder vrees de toekomst tegemoet kan zien, geloof ik dat die welvaart een blijvend karakter zal aannemen, met eeln steeds stijgende levensstandaard voor onszelf, als ook voor alle andere volken, met inbegrip van Sowjet-Rusland". Hoe het vredesverdrag van Munster werd gered Op 30 Januari zal het idrie eeuwen geleden zijn, dat de vrede, welke een einde heeft gemaakt aam de tachtigjarige oorlog, te Munster ge tekend werd. Op 1 Juni 1648 is hij in de Republiek afgekondigd en op die datum van dit jaar zullen in het Prinsenhof te Delft de documenten welke op de vrede betrekking heb ben ten toon worden gesteld. Het had niet veel gescheeld, of het originele vredesverdrag zou daarbij hebben ontbroken.. Hitier was er namelijk in 1940, na de be zetting van Parijs, vast van over tuigd, dat hij ook spoedig Engeland zou hebben verslagen. Dan zou de oorlog uit zijn ge weest en de Führer wilde de vre de dicteren in het Raadhuis van Munster, het historische gebouw, waar de vrede in 1648 was gete kend. Daar zou hij een tentoonstel ling doen inrichten, op welke ook het vredesverdrag tussen Spanje en ide Republiek te zien zou Zijn. Maar dat tractaat lag veilig op geborgen in het Rijksarchief te 's-Gravenhage. De Duitsers eisten het op, maar prof. dr. G. A. van Poelje, in die dagen waarnemend secretaris-generaal van Onderwijs,! Kunsten en Wetenschappen, wist te bereiken, dat de bezetters meteen facsimile genoegen namen. Dit facsimile is met de verwoes ting van het raadhuis van Munster tijdens de hevige bombardementen verloren gegaan. Had prof. Van Poelje het origineel niet zoo krach tig verdedigd, dan zou er nu niets meer van over Zijn. Daar men de Duitsers toch niet ai te zeer vertrouwde en een ver dere „aanval" op het origineel niet denkbeeldig achtte, is het tractaat mei alle ratificaties in de St. Pie tersberg bij Maastricht veilig ver stopt. Na de oorlog is het onbescha digd teruggevonden en nu l'igt het weer in hei Rijksarchief, in het oor spronkelijke kistje van 1648, dat in een solide brandkast staat. ZIJ DIE VIELEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week die navolgeni- verliezen zijn gerapporteerd: Koin. Marine: H. J. H. Bos uit Groningen. Kon. Landmacht: H. A. Prenger uit Haarlem; P. C. Emons uit Valkenswaard; P. Mulder uit Alkmaar; J. van Aken uit Rotterdam; C. G. J. Beekman uit Eindhoven; P. Bron uit 's Gravenhage; G. H. Roozing uit Alkmaar; G. J Wirtjes uit Amsterdam; W. J. Zeeman uit Oosterland; K. Knol uit Steenwijk; R. Schut uit Vlagtwedide; W. Spijker uit Veendam; H. Vos uit Stadskanaal; J. P. Don uit Vlaardiingen. Van het Kon. Ned-In'dl Leger sneuvelde één soldaat Finland onder Sovjetdruk Volgens de correspondent van de „Daily Tjelegraph" te Helsinki zal Finland, waarschijnlijk gedwongen warden, evenals andere nabuursta- ten der Sow jet-Unie, een defensief militair verbond, toet dit land aan te gaan. Volgens de correspondent, die ziclh beroept op uitingen in be trouwbare politieke kringen, heeft Moskou .de voorwaarden van een voorgestelde overeenkomst aan de communistische leiders van Finland gedicteerd en te kennen gegeven, dat de S.U- geen oppositie van an dere partijen of van de regering en het parlement zullen d,ulden. Herstel der Westerse beschaving George Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft voor ide nationale katoenlraiald- verklaard, dat het voor het uitein- delijke succes vain het Europese herstelprogramma „absoluut nood zakelijk" zou zijn, dat ide 16 Mars hall-landen voort zouden gaan op de weg naar Europese eenheid, die (zij ide vorige zomer te Parijis betra den. Het plan-Marshall was „een grate gemeenschappelijke krachtsin spanning om de Westerse bescha ving te redden". Indien, deze gemeenschappelijke krachtsinspanning de vereende actie van 415.000.000 mensen,, Ame rikanen zowel als Europeanen, be zield door hetzelfde grote doel inderdaad verricht wordt, heb ik volledig vertrouwen in het vermo gen van de Westerse beschaving om zich er bovenop te werken en weer tot bloei te komen". Blondines werden rood en geel Hoezeer zij er persoonlijk ook op gesteld zouden zijn, mogen fruit telers in Herefordshire (Eng.) geen blonde meisjes in dienst nemen voor het besproeien van vrucht bomen, aldus heeft de „Commissie voor landbouw1 in tijd van oorlog", die nóg steeds haar functies uit- loefent, besloten. Of'scihoion de meisjes, die ide vruchtbomen in Herefordshire be spuiten, met rubbermaskers waren uitgerust, bleken deze maskers geen voldoende bescherming tegen de inwerking van de teerolie op de huid van blonde meisjes te bie den en werden deze meisjes in het gezicht zo rood als pioenen. Onmiddellijk kregen de meisjes an dere apparaten, die ihen, naar was gegarandeerd, niet rood zouden kleuren. Dat was Waar, doch met deze apparaten w'erden de blon dines geel. Brunettes ondervonden deze schadelijke invloed niet. Olympische biefstuk Als bijzonderheid van het door de V.S. gedane aanbod ter gelegenheid van de Olympische spelen te Lon den alle deelnemers van voedsel te voorzien, kan nog gemeld worden Idat deze bijvoeding bestaan zal uit rundvlees, kalfsvlees en bacon ter waarde van 750.000 gulden. Genie raat John Kilpatric, bestuurslid van bet Amerikaans Olympisch Comité, heeft verklaard, dat het onaange-. naam geweest zou zijn indien goed doorvoede Amerikaanse athleten te gen hongerige buitenlanders zouden uitkomen. Een filmster in luiers Een baby va.n nog geen twaalf uur oud, heeft, overeenkomstig eaa nog voor haar geboorte met haan ouders gesloten overeenkomst, haair debuut .gemaakt voor de film. Men had, namelijk voor de film „Oliver Twist", naar het werk van Dickens, een jonge Oliver nodig voor de scène, waarin hij „na .enkele moei lijke ogenblikken, ademde, niesde, en aan .die bewoners van het werk huis begon kenbaar te maken, dat de gemeente ©en nieuw© last was opgelegd". Ten behoeve van de op name was ©en kamer in het bui®, ■waar de baby geboren werd, tot werkhuis-interieur omgetoverd, en in die nooidstudiio speelde de baby haar rol. De enige moeilijkheid werd opgeleverd door het feit, dat de jonge filmster pertinent wei gerde te niezen. Die opnameleider stapte echter luchthartig over de ze tegenslag heen met die opmer king „Wel, wie zullen de nies maar vergeten". Verkoop Damplantsoen gaat vlot D© Nederlandse Bank heeft aan ide Nationale Monumentencommissie be richt doen toekomen, dat zij twin tig vierkante meter Damplamitsoem ial kopen. Dit is wederom ©en gift van f 1Q0.000,die voor de monumenten en de nagelaten 'be trekkingen van de oorlogsslacht offers is binnengekomen. De actie zal, zoals men weet, nog slechts' korte tijd. duren. De Nederlandse gezant te Stock holm heeft doen weten, dat de weinige Nederlanders aldaar 1000 cm.2 grond hebben gekoiclht. De bond, valn gepasporteerd ma rine-personeel (Oud.-Lombok en At- jehens) te Haarlem heeft zich reeds nu verzekerd, van de laatste 25, Cm.2 van het Damplantsoen, die t.z.t. verkocht zullen wiordem. In verband, met de koilenbonneni- aictie, die de Nationale Monumen ten-Commissie tezamen met de NI- WIN voert, kotoen duizenden kolen- bonnen ondier „Machtiging 1917, Den Haag" binnen. Als bijzonderheidkan wordien vermeld, idat tientallen in zenders, die niet over kolenhonniein beschikken, bedragen van tien tot vijf' en twintig gulden in aangete kende brieven sluiten voor certi ficaten. Demobilisatiespeldje voor de Koninklijke Marine Aan gedemobiliseerde militairen van de Koninklijke Marine, die tus sen 10 Mei 1940 en 1 November '45 gedurende zes maanden wer kelijke dienst hebben gedaan ©n die dienst op goede wijze hebben verricht, zal een demobilisatiespeld- je worden uitgereikt. Dit speldje, uitbeeldend ©etn on klaar anker met kroon, gedragen door twee palmtakken, is vervaar digd van verguld metaal m mag slechts wordien gedragen op bur gerkleding. Aan gewiezen militairen bij de Koninklijke Marine, die tussen 15 Aug. 1945 en een nad.er te bepalen datum ten minste zes maanden dienst hebben gedaan in Neder- lands-Iindië en die dienst op goede RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 27 Januari. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuwis; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed,; 7.45 phiih. orkest; 8 nieuws 8.15 piluk d.e dag; 9 lichtbaken; 9430 .oichtendioonoert; 10 w'i© komt er in mijn hokje; 10.15 viool en orkest; 10.40 voordracht; 10.50 café crème; 11.30 als d.e ziele luistert; 11-40, gram.; 12.03 piano-duo; 12.30wem overzicht; 12.33 Metropole-orkast 12.55 zonnewijzer; 1 nieuwfe; 1-15 welk boek? 1.20 vervolg 12-33; 1J5G gram.; 2 uit Nederlands glorietijd- perk 2.30 ondier ons; 3 piano-kwar tetten; 3.30 gram!.; 4 de zonnebloem!; 4.30 ziekenlof; 5 na schooltijd; 5.15 elok w'at Wils; 5.45 regeringsuitzem- fd.iing6 Franse chansons; 6.20sport- praatje; 6.30 regeringsuitzending; 7 nieuwis; 7.15 muzikale melange; 7.30 radiogenes; 7.45 gram.; 7-5Q regeringsuitzending; 8 nieuWs;8.05 de gew'one man; 8.12 phiilih. orkest 10:07 actualiteiten; 10.15 avondge bed; 10.30 nieuwis; 1045 Katfn. nieuwis; 10.50 piano; 11 liederen bij de harp 11.40—12 gram'. HILVERSUM II (415 m.) 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.50 dagope ning;. 8 nieuWs; 8.15 grain.; 9.15 morgenwijding; 9.30 waterstanden; 9.35 arbeidsvitaminen; 10 30 valn vrouw' tot vrouW; 10.35 gram.; 10.50 kleutertje luister; 11 viool en orgel; 11.45 twee memoires; 12 gram.; 12.30 wieerpraatje; 12.33 ons platte land; 12.43 piano; 1 nieuws; 1.15 Vaudeville-orkest1.45 gram.; 2m)et naald, en schaar; 2.30 gram.; 4.30 piano; 4.40 de schoolbel; 5 dat kun jij pok; 5.30 N.J.G.; 5.45 zit-, geunermuziiek6 nieuwis; 6.15 piano 6.30 veilig verkeer; 6.35 the Skymas- «»rs; 7 het klokje van zeven uur 05 Tpm Pioies,; 7.15 Amsterdams trip; 7.45 gesprekken met dokters 8 nieuwte; 8.05 echo van de dag; 8.15 bonte trein; 9-30 politieke toe spraken; 9.55 contact; 10.15 buiten lands .overzicht10.30 piano; 11 nieuws; 11.15—12 instrumentaal so- liistencomoert. wijze hebben verricht zal ©an diem> bilisatie-imsiigme D.N.I. worden uit gereikt. Dit insigne vertoont de zelfde voorstelling als het dtemo- bilisatiespeldje. Ontrouw expediteur De Gcese politie heeft licht ge bracht in pen zeer ernstige ver- duifteringszaak, waarvan verschil lende rederijen de dupe zijn ge worden. Verdachte in deze affaire is de expediteur W. v. d. H. te Goes, die samen met zijn broer de firma vormt. Verdachte heeft de slechte ge woonte gehad om gedurende een geruime tijd de gelden welk© hij op rembourszendingen ontving, voor zichzelf te gebruiken, omdat hij financiëel moeilijk zat. In totaal is door deze handelingen een f 15000 zoek geraakt, waar alleen 'reeds de rederij Koppe te Amsterdam voor f8000 bij betrokken is. Toen onlangs de gebroeders hun faillissement aanvroegen, hebben zij de achtergehouden gelden wel in het passief laten opnemen, maar dit wiste de gepleegde verduistering hiet uit. Tegen W. v. d. H. is pro- ces-verbaail opgemaakt. Een Engelse uitvinder heeft een aardappelrooimachine geconstrueerd die in een dag het werk doet van) 20 geoefend© aardappelrooiers. De machine wordt slechts ddor drie man bediend en .bespaart de land bouwer minstens f 50 per acre. Zij rooit 60 ton aardappelen in 8 uur. De vijftienjarige A. J. L. M. te 's-Gravanhage is door gasverstik- king iom het leven gekomen, door dat de slang van het gasstel, dat in het vertrek stond waarin de jongen, sliep, was losgeraakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2