HET LOT DER KRIJGSGEVANGENEN De Faröer-Eilanden blijven Deens VOOR DE JEUGD Duitslnd en Rusland van 1939 tot 1941 Het Amerikaanse departemtemt vain Buitenlandse Zaken heeft gegevens gepubliceerd, over de betrekkingen tussen Duitsland en de Sowjet-Unie iin het tijdvak van 1939 tot de Duitse invasie "in de Spwjet-Umie in 1941- Deze gegevens zijn afkomstig van toet voormalige Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. De gege vens lehbtan betrekking op een con ferentie van Hitler en Molotof over ide verdeling van de wereld in Rus sische, Duitse, Italiaanse ,en Japan se invlloedissfieren en een bespre king over „de verdeling van jhet Britse Imperium". In een desbetreffende lOntwerp- pivereentoomst werd, vastgesteld, dat de territoriale aspiraties van ide Sowjet-Unie ten Zpiden van de Sowjet-Unie in de richting van de Indische Oceaan lagen- Ofschoon er nimmer een overeenkomst is ge tekend, eiste Molotof later, dat bo vendien Ihiet gebied ten Zuiden van Batoem en Bakoe „in de richting van de Perzische Golf" werd er kend, als een centrum van die Rus sische aspiraties. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft geen ver klaring voor het publiceren van de ze documenten gegeven. Waarne mers te Washington zien in het tijdstip van deze publicatie, ilie niet in samenwerking met Enge land, is geschied1, een feit van grote diplomatieke betekenis, daar e n en ander tot dusver geheim is gehou den, omdat het stotend voor die Sowjet-Uniie zoju kunnen zijn. Speciale faculteit voor kleurling De universiteit van Oklahoma heeft aan een kleurlinge, mevr. Ada Sipuol Fisher, inschrijving gewei gerd, o,p grond van de bepaling, in die grondwet van de staat, waarbij vermenging van blanken ,en kleur lingen aan de universiteit verboden wordt. De geweigerde bracht Je zaak voor het federaal gerechtshof en dit deed uitspraak, dat het wei geren van inschrijving aan mevj\ Fisher, op grond van het feit dat zij kleurling is, indruiste tegen die grondwet van de Verenigde Staten. Het hooggerechtshof van de staat Oklahoma aanvaardde de uitspraak van toet federaal gerechtshof niet. Het heeft, zowel d,e grondwet van, de Verenigde Staten als die van ide staat Oklahoma in acht nemende, besloten d,at voor mevr. Fisher een aparte juridische faculteit ingesteld) moet wwrdten. Gentleman-dief Een 21-jarige jongeman, dliie zich uitgaf voor Graaf die Bosumont, be zocht als reparateur van schrijfma chines de redactiebureaux van de grote dagbladen te Parijs. Als hij, zidh van de situatie op de hoogte had gesteld, kwiam hij terug en ge lastte dan het personeel, enige schrijfhiaahincs naar zijn auto te brengen. De employe's, die meen den mat een bevoegd iemand te doen te hebben, gehoorzaamden. De schrijfmachines bleven echter weg. Op soortgelijke wijze was het hem zelfs een keer gelukt ©en brand kast in een bank geopend te krij gen. Tioen ihïj later hetzelfde trucje "wilde uithalen in het hoofdbureau van de Franse radio-omroep, re kenden twee rechecheurs hem in. Men schat, dat de „graaf" zi,ch op die manier goederen ter waarde van dertig millioe© franc heeft toe geëigend- Vleermuizen op drift Naar aanleiding van het ook in de Britse pers gepubliceerde bericht over de „recordvlucht" van een uit Nederland stammende vleermuis over het Kanaal, merkt een inzender in de Times op, dat reeds veel vuldige reizen vam vleermuizen over lange afstanden staan opgetekend. Een Nyctalus Noetula, te Dresden geringd, werd teruggevonden in Littauen, ©en afstand van meer dan 760 kilometer, terwijl andere soort genoten reizen van 390 tot 450 k.m- maakten. Rijwielen en banden van de bon Wederom worden ondertianidelin- gen gevoerd tussen de autoriteiten, en het bedrijfsleven, om de rijwie len van de bom te doen. Tevens wordt er aan gedacht om ook de distributie van de rijwielbanden op te heffen. Be voorraad rijwielen bij ,de ham- de 1 wondt steedis groter, hetgeen, tot moeilijke problemen aanleiding geeft. i i Het is niet uitgesloten, idat de opheffing vatti de distributie van rijw' elan en rij wielbanden gelijktij dig zal wonden afgekondigd met de aankondiging van andere distri butie-vrije artikelen. De standaardfiets wordt thans in gre'.ie hoeveelheid aangemaakt. Men venvacht idat dit product een dezer weken in de handel zal worden gebracht. De prijs van de standaardfiets blijft echter hoog, namelijk flOS.25 voor de herenfiets en f 111.25 voor de damesfiets. Pochhans en Snoepgraag (Ingezonden door L. v. d. V.) Een week daarna mochten' Poch hans en Snoepgraag voor het eerst met hun moeder een lange wan deling maken. Dat was me een gebeurtenis! Vader drukte hen op het hart, niet lastig te zijn. Dat beloofden ze. Toen ze een'heel eind gelopen hadden ©n al veel wondere dingen gezien hadden, werden z© wat moie. Willen jullie wat uitrusten", vroeg moeder. Dat wilden ze graag en zij bracht hen naar een rustig plekje aan de kant van ,een sloot. ,iZoi, rusten jullie hier maar eens llekker uit, dan ga ik! even kijken of buurvrouw Kuif thuis is". Zoals bekend vertoeven ook in Engeland, nog vele duizenden krijgs gevangenen, die naar gelang het succes van die democratisdhe op voedingsmethodes der Britten, ver deeld zijn in drie klassen: A, B en C. Be krijgsgevangenen van groep C zijn de onverbeterlijke Nazi's, die voor onbeperkte tijd in Engeland' zullen worden vastgehouden. Zij zijn op afgelegen plaatsen in door prikkeldraad omgeven kampen on dergebracht en worden feitelijk als politieke gevangenen beschouwd. Sommigen zijn reeds acht jaar van huis. Indien men voor ogen houdt, dat een jaar na de eerste wereldoorlog alle Duitse krijgsgevangenen reeds weer na-ar huis waren teruggskeero,, komt het feit -oat rond de jaarwis seling nog 250.000 krijgsgevangenen in Groot-Brittanië waren, in ean bijzonder licht te staan. Ook indez-e manifesteert zich het totale karak ter van de jongste wereldoorlog. Practische moeilijkheden Een practische moeilijkheid, bij de repatriëring is, dat de krijgsgevan genen langzamerhand. >een onafschei delijk onderdeel vain de arbeidersge meenschap uit zijn gaan maken. Honderdduizend Duitsers werken op het land,. Velen zijn gewoon bij de boeren ingekwartierd. In de bouw vakken werken eveneens 30.000 P.OW.'s, vele andieren doen dienst als chauffeur, ko-k, smid,, timmer man, wegwerker etc. Ook in het Midden-Oosten worden tienduizen den krijgsgevangenen van Rommels Afrikacorps, gebruikt voor alle mo gelijke vuile karweitjes, die zij de Britse troepen uit handen nemen. Feitelijk zijn de krijgsgevangenen dus ©en soort slavenarbeiders ge worden en - het is zeer terecht dat deze kwestie ook naar voren is ge bracht door het Internationale Roo- d,e Kruis te Genève. Volledigheids halve zij vermeld,, dat Engeland bo vendien nog een 150 Duitse veld maarschalken ©n generaals in han den heeft, onder wie von Brau- Chitz von Mamstein en von Rund- stedt. In Frankrijk In Frankrijk schijnt het probleem iets gemakkelijker te liggen, daar de Duitse krijgsgevangenen, merk waardigerwijze zidh daar beter op hun gemak gevoelen. Zij gaan vrij ongedwongen met de Franse arbei ders om. Niet minder dan 85000 Duitsers hebben onlangs getekend, nog minstens gedurende een jaar vrijwillig in Frankrijk te willen werken. Anderzijds is ide Franse regering zeer geïnteresseerd, voor die „Duit se" krijgsgevangenen uit Elzas-Lo- tlharingen, die hoewel Fransen,-door Hitier in de Wéhr macht werden ingelijfd. Een waas van geheimzinnigheid, hangt er rona, de Duitse krijgs gevangenen in Ruslano,, waarvan tel kens e-en kleine tip wordt opgelicht, als totaal gebroken 'en verziekte mensen uit het Oosten terugkeren. Sommigen beweren zelfs, dat de aanvallers van Stalingrad, geheel zijn geliquideerd. Het vraagstuk der, krijgsgevangenen vindt een plaats in de rij der vele smartelijke pro blemen, waarmede ons werelddeel heeft te kampen. Ze zaten nog maar even, toen er, kwak, kwak, kwak, zes eendjes achter elkaar voorbij zwommen. Trots keken ze naar de kippetjes op de kant. iKwak, kijk die daar!" riepen ze. Die blijven op het droge, want ze kunnen niet eens zwemmen". „Opscheppers", riep Pochhans te rug, „we rusten hier maar even uit. Dacht je soms, dat jullie al leen konden zwemmen?" Maar de eendjes lachten hem uit en zwommen verder, zonder hen nog met een blik te verwaardigen). „Ik ga ook zwemmen", zei Poch. ,5, Dat kunnen we toch niet", zei Snoep. „Dat zie je vader of moeder toch ook nooit doen". „Rn diie eenden dan? Ik kaïn het best!" En Poch ging naar ide kant en stak z'n poot in het water. Brr! Het was erg koud. Toch stak hij zijn poot nog een eindje verder het water in. Hij verloor zijin evenwicht en Plonsdaar duikelde hij kopje onder de sloot in! O, wat schreeuwde ons opschep- pert je. Help,' help! Wordt vervolgd;. Nioo P. T. Dank voor je raadsels). Ik kan ze gebruiken, Zie hieronder" Ben benieuwd naar je verdere in zendingen. Raadsel. Wanneer roept de koekoek veertien Februari? j^aoupoji pijpje ;dooj, hjj "}TO°N pjooMyuy Raadsels, versjes enz. kun je stu ren aan: De Merelclub, p/a Zierikzeese Nieuwsbode Zierikzea. Woensdag ien Donderdag her dacht men in de Sowjet Unie de dag 'wiaarop 24 jaar geleden Lenin stierf. In het gehele land werden bijeenkomsten gehouden, waar ge sproken wierd over de betekenis van de grondlegger van de Sovjet staat. f De eenzame, ver-af gelegen Fa röer-ei land en, bestaat uit een'groep, die bijna alle bewoond zijn, en waar op alle een verschillend dialect ge sproken wordt. Een ingewikkeld taalprobleem, daar ide totale bevol king uit slechts zes en twintig dui zend zielen bestaat. Na een onlangs gehouden vrije verkiezing hebben de bewoners van de Faroër-eilanden, zelf besloteni bij Denemarken aangesloten te wil len blijven. Uiteraard was tijdens de bezetting de band met het „moe derland" tijdelijk doorgesneden en in deze periode groeide de onaf ha, n- ke ijkheids bewegi g. Toch blijvende eilanden Deerns en binnenkort zal het gedenkwaardige feit worden ge vierd,, dat zij zeshonderd jaar Deens kroonbezit vormen. Strategisch zijn de Fa roer-eilan den zeer gunstig gelegen. Dat zagen de oude Vikingen reeds in. Toen zij de Faröer als steunpunt ge- ten tijdens hun tochten naar IJsland land en Groenland. Gedurende de oorlog hadden de Faröer een En gelse bezetting. Het eerst werden de Faröer betreden door Ierse monnikken, die verbaasd over het grote aantal schapen, de groep de naam „schapen-eilanden" gaven. Nog- steeds vormt de schapenteelt één der voornaamste bronnen van bestaan, hoewel als op alle eilanr den, de zee ook hier ean belang rijk woordje meespreekt. DeFaröer- bewoners leven kabeljauw en an dere vissoorten, hoofdzakelijk voor de landen om de Middellandse Zee. Vroeger werd ook veel gedroogde kabeljauw uitgevoerd, hetgeen ove rigens nogal moeilijkheden met zich bracht, dear de ei aeden ean spreek woordelijk gebrek aan zon hebben. De tweede wereldoorlog De mannen zijn soms maanden, .op zee, toitdat de strenge winter invalt en de bewoners tot diep in, het voorjaar tot werkeloosheid zijn ge doemd. Tijdens de jongste oorlog veranderde het beeld van het leven ter plaatse wel radicaal. De Engel se troepen bouwden grote forten en zelfs een groot vliegveld werd aangelegd. Wol en vis konden de Engelsen uiteraard best gebruiken on de vaart op de Schotse havens ging dan ook ononderbroken door. Thans worden nog traan en walvis sen naar Engeland uitgevoerd. Van zelfsprekend waren de bewoners na de hausse, die de oorlog bracht geneigd de Deense weldaden uit het verleden schielijk te vergeten. Zo vatte de onafhankelijkheidsge- dachte post, maar bij nader inzien! bleek toch, dat Denemarken miet gemist kan worden. Folkloristisch gezien, zijn de Fa- röer-eilanden bijzonder interes sant, daar door de afgelegen lig ging, eeuwenoude gebruiken diep zijn ingeworteld. Middeleeuwse sproken en sagem worden nu nog tijdens de lange winteravonden over en weer ver teld bij het knappend haardvuur. De taal is een mengelmoes vani Noors, Deens en Schots. Op de scholen wordt het Deens onderwe zen, waar de meeste kinderen nog al mee sukkelen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6